Lodówka nie chłodzi — co mogło się stać? Jak sobie z tym poradzić?

PoradyLodówki

Twoja lodówka nie chłodzi? Taka chłodziarka niestety nie spełnia swojej podstawowej funkcji, w związku z tym tego typu usterka może dać się we znaki wszystkim domownikom. W naszym poradniku przedstawimy Ci, w jaki sposób możesz spróbować zdiagnozować problem i — być może — naprawić go na własną rękę!

Niestety sprzęt AGD coraz rzadziej jest przystosowany do pracy przez lata. Czasem usterki pojawiają się nawet już po kilku miesiącach użytkowania. Istnieją pewne elementy, które często ulegają awariom, ale ich wymiana nie jest problematyczna — np. termostat czy czujnik temperatury. Z kolei w przypadku rozszczelnienia lodówki, naprawa lodówki może okazać się zupełnie nieopłacalna.

Plamy wody pod lodówką, zmoczone opakowania po produktach spożywczych, psujące się jedzenie — to wszystko konsekwencje nagłej awarii lodówki. Jednak nie oznacza to, że od razu musisz liczyć się z dużymi wydatkami związanymi z serwisowaniem urządzenia.

Proste usterki

Nagłe problemy z chłodzeniem lodówki mogą mieć związek np.:

  • Z czyszczeniem lodówki
    Sprawdź, czy podczas rozmrażania lodówki nie uszkodziłeś uszczelki lub nie ustawiłeś zbyt wysokiej temperatury chłodzenia. Upewnij się także, czy kanał odpływowy dla skroplin jest drożny i czy nie jest powodem gromadzenia się wody.
  • Z wkładaniem ciepłych potraw
    Włożenie np. gorącej zupy do chłodziarki może doprowadzić do zaburzenia chłodzenia.
  • Z częstym otwieraniem drzwi przy wysokiej temperaturze otoczenia
    Częste i długie otwieranie drzwi lodówki w upały zdecydowanie zmniejsza wydajność chłodziarki.
  • Przeniesienie lodówki w inne miejsce
    Pamiętaj, że lodówka musi mieć odpowiedni dystans od ściany. Jeżeli w miejscu jej ustawienia nie ma odpowiedniego przepływu powietrza, urządzenie może nie działać prawidłowo. Lodówka nie powinna być także ułożona w bezpośrednim sąsiedztwie np. piekarnika.

Może się też zdarzyć, że nowa lodówka zupełnie nie działa. Co w takiej sytuacji? Najrozsądniejszym krokiem będzie dokładne zapoznanie się z instrukcją — być może znajdziesz tam informacje o jakimś kroku, który został pominięty przed pierwszym użyciem.

Niestety może się także okazać, że lodówka jest po prostu wadliwa. W takim wypadku jak najszybciej skontaktuj się ze sprzedawcą, który przedstawi Ci propozycje, w jaki sposób rozwiązać problem.

Co mogło zepsuć się w Twojej lodówce?

Lodówki mają bardzo podobną budowę. Opiera się ona na agregacie chłodniczym, w skład którego wchodzą następujące elementy:

  • parownik,
  • sprężarka,
  • skraplacz,
  • zawór rozprężny.

Usterka w ramach tego układu może skutkować tym, że lodówka nie chłodzi. Jednak nie zawsze uszkodzona lodówka oznacza ingerencję w zamknięty układ chłodzenia.

Zabrudzony skraplacz

Skraplacz jest umiejscowiony najczęściej na tylnej ścianie urządzenia. To właśnie przez ten element przechodzi czynnik chłodzący, który odpowiada za główną funkcję lodówki, czyli… chłodzenie. 

Skraplacz często pokrywa się dużą ilością kurzu, co z kolei utrudnia mu wydajną pracę. Pamiętaj o tym, że swobodny przepływ powietrza z tyłu lodówki to kluczowa rzecz dla jej poprawnego funkcjonowania. W związku z tym dokładne odkurzenie skraplacza może usprawnić pracę chłodziarki.

Problemy z wentylatorem

Istotnym elementem lodówki jest wentylator, który odpowiada za równomierne rozprowadzanie temperatury wewnątrz komory. Niestety jest to część, która często ulega rozmaitym usterkom.

Uszkodzeniu może ulec zarówno silnik, jak i łopatka wentylatora. Do wymiany wentylatora najczęściej konieczny jest demontaż całej tylnej ścianki lodówki.

Uszkodzona grzałka

Grzałka parownika odpowiada za podwyższenie temperatury w układzie chłodzącym, co z kolei doprowadza do parowania środka chłodzącego, który następnie trafia do skraplacza, ulega schłodzeniu i zmienia się w ciecz… I tak w kółko. Na tym polega praca prawidłowo działającej lodówki.

Problem pojawia się, gdy jeden z elementów obiegu ulega awarii, w związku z czym chłodziarka przestaje działać wydajnie. Tak jest w przypadku usterki grzałki parownika. Jej wymiana nie jest wyjątkowo skomplikowana — nie wymaga bowiem rozszczelnienia układu chłodzącego.

Termostat lub czujnik temperatury

Jak działa termostat w lodówce? W najprostszych słowach — odpowiada on za utrzymanie właściwej temperatury w chłodziarce. Gdy jest za wysoka — wysyła sygnał uruchamiający do sprężarki, a gdy jest za niska — wyłącza ją. 

Pojawienie się jakichkolwiek zaburzeń w obrębie termostatu zakłóca prawidłową pracę lodówki. Może to doprowadzić np. do rozmrażania lub nieregularnych skoków temperatury. 

W miejsce uszkodzonego termostatu należy umieścić nowy. Jego wymiana nie stanowi bardzo dużego problemu, jednak podczas tej czynności należy zachować szczególną ostrożność, aby nie uszkodzić delikatnej kapilary.

Problemem może być także uszkodzony czujnik temperatury — czyli element przesyłający temperaturę do modułu sterującego. Na szczęście ta część jest stosunkowo tania i łatwa w wymianie.

Klixon/Starter

Termostat nie jest jedynym elementem, który może zakłócać działanie sprężarki. Bardzo częsta usterka pojawia się w elemencie odpowiadającym za włączenie agregatu — czyli klixona, nazywanego również starterem. W przypadku zwarcia lub uszkodzenia tego elementu, sygnał wysłany przez termostat po prostu nie dochodzi do sprężarki. Objawem zepsutego klixona może być także wibracja lodówki bez włączenia sprężarki.

Na szczęście sam starter najczęściej nie jest drogim elementem, więc jego wymiana nie powinna być dotkliwa dla portfela.

Uszkodzona sprężarka

Niektóre usterki lodówki wiążą się z jej kolejnym kluczowym elementem, jakim jest sprężarka. To właśnie ten podzespół odpowiada za obieg czynnika chłodzącego w agregacie. 

Jeżeli ten element się nie włącza, to po prostu lodówka nie chłodzi.

Wszystkie czynności konserwacyjne związane ze sprężarką wymagają naprawy przez fachowca. Niestety nie ma tutaj żadnych domowych sposobów, które pomogłyby w poradzeniu sobie z tą usterką. Warto jednak pamiętać, że awaria nie musi wiązać się z wymianą całej sprężarki — niekiedy problemem jest wyłącznie przepalony kondensator.

Awaria modułu sterującego 

Sprężarkę nazywa się niekiedy sercem lodówki — kierując się tą logiką, moduł sterujący jest jej mózgiem. Ten element odpowiada za wszystkie funkcje lodówki. Pamiętaj, że im bogatsza wersja chłodziarki, tym więcej czynności przechodzi przez moduł sterujący.

Niestety w związku z tym uszkodzenie modułu sterującego najczęściej oznacza unieruchomienie całego urządzenia.

Tego typu części są drogie — ich cena może wynosić nawet kilkadziesiąt procent wartości samej chłodziarki. Poza tym ich wymiana wymaga sporego doświadczenia oraz dostępu do dokumentacji technicznej. W konsekwencji — samodzielny montaż modułu nie jest dobrym pomysłem.

Nieszczelność układu chłodzenia

Gdy mowa o typowych usterkach w lodówkach, bardzo częstym problemem zaburzenia wydajności urządzenia jest rozszczelnienie układu chłodzenia. Gdy ubywa płynu chłodzącego, rokowania dla lodówki są raczej kiepskie. Samo uzupełnienie substancji nie pomoże, dopóki nie zlokalizuje się nieszczelności. Niestety naprawa takiej usterki jest bardzo kosztowna i rzadko kiedy ma sens. 

Podsumowując: co zrobić, gdy lodówka nie chłodzi? Jeżeli urządzenie jest jeszcze na gwarancji, najlepszym rozwiązaniem pozostaje ekspresowe skontaktowanie się z serwisem. W ten sposób nie narażasz się na utratę gwarancji i możesz liczyć na szybką naprawę usterki i brak kosztów.

Gdy natomiast lodówka nie chodzi, a przy tym ma już kilka lat, warto zastanowić się, czy koszty naprawy nie okażą się zbyt duże. Jeżeli awarii uległo kilka elementów, być może lepszym rozwiązaniem jest zakup nowej lodówki?

5 3 głosy
Ocena publikacji

Podobne wpisy

Subskrybuj
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Angelika
Angelika
3 lat temu

Ufffff. Już się bałam, że czeka mnie kosztowna naprawa lodówki a tutaj mi niespodzianka. Problemem okazał się „zabrudzony skraplacz”, czyli to, co zostało opisane zaraz na początku 🙂 Przyznam się, że dawno tam nie zaglądałam 🙈 Po wyczyszczeniu rzeczywiście moja lodówka chłodzi tak, jak powinna 🙂

1
0
Masz pytanie? Zadaj je w komentarzu.x
()
x