Kule do suszarki i pralki — różne typy i zastosowania. Które wybrać?

PoradyInne

Uważasz, że ubrania wyjmowane z Twojej suszarki są… dalekie od doskonałości? Wiele osób ma podobne odczucia podczas korzystania z tego typu urządzeń. Najczęściej zwraca się uwagę na to, że takie tkaniny po suszeniu stają się twarde. Kule do suszarki mogą pomóc Ci z tym problemem. W jaki sposób? 😄

Na rynku możesz spotkać różne rodzaje kul. Z jednej strony są to produkty przeznaczone do suszarki. Producenci reklamują je jako kule zapewniające miękkość tkanin. Z drugiej strony — oferowane są kule do prania, które… mogą zastąpić proszek czy płyn do prania.

Okazuje się, że kule do suszarek i pralek to szeroka kategoria produktów. Zobacz, czym się różnią i jak wybrać takie, które sprawdzą się w Twojej sytuacji. 

Kule do suszarki — kiedy i po co?

Suszarka (lub pralko-suszarka) to urządzenie, które potrafi bardzo ułatwić życie. Dzięki niej nie musisz rozwieszać prania, czekać aż wyschnie a potem ponownie tracić czas na jego złożenie. W przypadku niektórych urządzeń — wyposażonych np. w funkcje parowe — możesz także liczyć, że ubrania po wyjęciu nie będą nawet musiały być prasowane. 😄

Jednak niekiedy użytkownicy suszarek skarżą się na to, że ubrania po wyjęciu z bębna są… nazbyt twarde. W przypadku, gdy taki problem dotyczy także Ciebie, dobrym rozwiązaniem mogą okazać się kule do suszarki. Co to takiego?

Kule do suszarki — kiedy i po co?

Wykonane z tworzywa sztucznego kule do suszarek wrzuca się do bębna i uruchamia program suszenia. Poruszające się twarde elementy delikatnie rozbijają włókna suszonych tkanin. W konsekwencji są one bardziej miękkie i — często także — znacznie łatwiejsze w prasowaniu. O ich skuteczności świadczy fakt, że wiele osób korzystających z kulek do suszarek, całkowicie rezygnuje z użycia płynu do zmiękczania tkanin podczas prania. 

Ich atutem jest także zwiększenie wydajności suszenia. Kule rozbijają i separują od siebie poszczególne ubrania. W konsekwencji powietrze może swobodnie do nich dotrzeć, susząc je.   

Jednak takie kulki do suszarek to nie wszystko. Na rynku są także produkty przeznaczone stricte do pralek. Czym się cechują?

Kule do prania puchu

Pralki oferują coraz więcej programów, które mogą być optymalne dla nawet wymagających typów odzieży. Coraz częściej spotyka się urządzenia, w których bez problemu wypierzesz nawet kurtkę membranową czy inną odzież techniczną.

Prawda jest jednak taka, że nawet nowe pralki dalej mają problem z pewnym typem odzieży — z ubraniami z puchowym wypełnieniem. Niestety często jest tak, że nawet decydując się na stosunkowo lekki program do prania, po wyjęciu kurtki puchowej pojawia się problem z przemieszczeniem wypełnienia. W takiej sytuacji kurtka nie tylko przestaje dobrze wyglądać, ale niekiedy… jest ona do wyrzucenia.

Z ratunkiem mogą przyjść kulki zaprojektowane do prania puchu. Wrzuca się je do bębna, a one — poruszając się — dbają o to, aby równomiernie rozbijać wypełnienie np. w kurtce czy poduszce. Dzięki temu nie dochodzi do jego przemieszczenia czy “zbicia się” w jednym miejscu.

Takie kulki stosuje się także w celu zmiękczania tkanin. Kule uderzające w tkaniny podczas poruszania bębnem sprawiają, że tkaninę jest potem znacznie łatwiej wyprasować. Jest bardziej miękka i przyjemna w dotyku. 😄

Kulki do pralki zamiast proszku

Warto jednak wiedzieć, że kulki do prania mogą być także innego typu. Na rynku coraz częściej spotyka się różnego rodzaju kulki do prania — jako alternatywa do proszku czy płynu do prania. 

Jak działa takie rozwiązanie? Otóż jest to kulka z tworzywa sztucznego, która jest wypełniona granulkami. Granulki te to różnego rodzaju sole mineralne oraz delikatne środki myjące. Kulki takie wkłada się bezpośrednio do bębna pralki, gdzie pod wpływem kontaktu z wodą, emitują jony które wnikają w tkaninę i czyszczą ją. 😄

W zależności od konkretnego typu kulki — może ona starczyć na od kilkuset do nawet tysiąca prań. Głównym atutem takiego rozwiązania jest jego ekologiczność. Do plusów należy zaliczyć także miękkość tkanin wyjmowanych z pralki po praniu z użyciem takich kulek.

Kulki do pralki zamiast proszku

Jednak… czy to się sprawdza? Zdania są podzielone. Ubrania po wyjęciu z pralki nie są śnieżnobiałe. Nie można spodziewać się efektów takich, jak w przypadku stosowania mocnych proszków czy wybielaczy. 

Prawda jest jednak taka, że takie rozwiązanie sprawdzi się w przypadku codziennego prania, gdy chce się ograniczyć ilość zużywanego proszku (a tym samym ograniczyć przykre konsekwencje dla środowiska ekologicznego z tym związane).

Jak widzisz — kulki do suszarki czy pralki to tak naprawdę różne typy produktów. Warto mieć tego świadomość, zanim kupisz kulki, które… nie sprostają Twoim oczekiwaniom. 😄

A może masz już jakieś doświadczenia z praniem i suszeniem z użyciem różnych typów kulek? Chętnie dowiemy się, co o nich sądzisz. Zapraszamy do dyskusji w komentarzach. 😄

Jeżeli jednak jesteś tradycjonalistą, koniecznie przeczytaj nasz artykuł Jaki proszek do prania wybrać? [proszek do prania dla niemowląt].

0 0 głos
Ocena publikacji

Podobne wpisy

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
0
Masz pytanie? Zadaj je w komentarzu.x
()
x