Wyobrażasz sobie życie bez pralki? Jeżeli nie masz w pobliżu ogólnodostępnej pralni, to brak takiego urządzenia zdecydowanie utrudniłby Ci życie. Dlatego też pojawienie się jakiejkolwiek awarii w tym urządzeniu oznacza sporo komplikacji. Zastanawiasz się co zrobić, jeżeli pralka nie wiruje? W tym poradniku przedstawię kilka możliwych przyczyn takiej usterki.
Problemy z wirowaniem pralki mogą objawiać się na kilka sposobów. Częstym problemem jest wyciągnięcie mokrych ubrań po cyklu prania — oznacza to, że wirowanie nie działa efektywnie (nie wchodzi na wysokie obroty) i nie pozbywa się wilgoci z pranych rzeczy.
Innym objawem jest przedłużające się w nieskończoność pranie, które za wszelką cenę nie chce przejść w etap wirowania. Usterka niekiedy objawia się tym, że cykl po prostu przerywa się przed rozpoczęciem etapu wirowania.
Jak widzisz — efekty problemów z wirowaniem są bardzo uciążliwe. A jakie są tego przyczyny? Mam dla Ciebie dobrą wiadomość — w przypadku niektórych problemów, możesz bez problemu naprawić usterkę na własną rękę.
Aby wiedzieć, co może dolegać Twojej pralce, warto wcześniej zaznajomić się z tym, jak działa pralka.
Sprawdź, co znajdziesz w tej publikacji
Przekroczona waga wsadu
Pralka nie wiruje lub wyjęte ubranie ociekają wodą po wyjęciu z bębna? Bardzo możliwe, że jest to związane ze zbyt dużą ilością prania włożonego do pralki. Niektóre tkaniny — np. ręczniki — bardzo chłoną wodę, przez co szybko robią się bardzo ciężkie. Dla pralki może to być za duże obciążenie, w związku z czym po prostu nie jest w stanie wejść na wyższe obroty.
Spróbuj wyjąć część ubrań i zobaczyć, czy nie rozwiąże to problemu. Jeżeli nie — przyjrzyj się kolejnym elementom.
Zapchany filtr
Niedrożny filtr w pralce to bardzo często spotykana usterka. Nawet jeżeli starasz się dbać o jego okresową konserwację może się okazać, że zostanie on zatkany — najczęściej przez zagubioną skarpetkę… 😄
W przypadku zapchania filtra pompy odpływowej, woda po prostu nie ma gdzie uchodzić. Najczęściej oznacza to zablokowanie pralki i brak możliwości odprowadzenia wody.
Żeby sobie poradzić z tym problemem, należy wyczyścić filtr. W zdecydowanej większości pralek mieści się on na dole — pod bębnem. Należy otworzyć klapkę, wyjąć filtr i dokładnie go oczyścić. Jeżeli to pierwszy raz, kiedy zajmujesz się konserwacją filtra, możesz się zdziwić, jak wiele brudów tam znajdziesz. 😄
Uwaga! Przed wyjęciem filtra należy spuścić wodę z pralki. Nawet w przypadku czyszczenia tego elementu na sucho, należy zabezpieczyć się przed wylaniem wody — np. podstawiając głęboką miskę.
Zapchany odpływ
Nie tylko filtr ulega zabrudzeniu. Bardzo często problem może leżeć w rurze odpływowej. W tym elemencie często odkłada się szlam, który utrudnia odpływ wody. Zatkana rura może zablokować wirowanie pralki.
Z tą usterką możesz poradzić sobie samodzielnie. Odsuń pralkę, odłącz wąż odpływowy i przeczyść go. W jaki sposób? Dobrym rozwiązaniem jest ostrożne uderzanie wężem o twardą powierzchnię — dzięki temu od jego ścianek odkleją się zalegające zanieczyszczenia. Pamiętaj, by robić to np. nad wanną, brodzikiem lub pojemnym wiadrem, aby nie zalać łazienki.
Mechaniczne zablokowanie bębna
Kolejną przyczyną problemów z wirowaniem bywa mechaniczne zablokowanie bębna. Wbrew pozorom jest to częsty problem, który może doprowadzić do poważniejszej awarii. Jego zdiagnozowanie jest bardzo proste — wystarczy spróbować poruszyć bębnem “na sucho”.
Jeżeli się nie porusza, to sprawdź czy nie jest zablokowany przez np. sprzączkę, spinkę, guzik czy jakikolwiek inny element. Jego wyciągnięcie może naprawić usterkę.
Zużyte szczotki silnika
Przechodzimy teraz do nieco bardziej skomplikowanych awarii, które mogą skutkować tym, że pralka nie wiruje. Utrudnienia w pracy urządzenia mogą sięgać znacznie głębiej — czyli do silnika. Możesz je zdiagnozować np. gdy pralka po prostu… ledwo chodzi i gołym okiem zauważasz, że ma problemy związane ze spadkami mocy.
Nie zawsze jednak trzeba liczyć się z wymianą całej jednostki napędowej — może wystarczyć wymiana podstawowych elementów ulegających eksploatacji — czyli szczotek napędowych.
Problemy z łożyskami bębna
Podczas diagnozowania problemów z wirowaniem pralki, należy pochylić się także nad kwestią łożyskowania bębna. Szczególnie, jeżeli słyszysz charakterystyczne ocieranie się lub stukot podczas obracania się bębna.
Zdobycie samych łożysk nie powinno być problemem, choć sama czynność wymiany wymaga demontażu sporej ilości podzespołów pralki. Niestety w przypadku nowszych urządzeń samodzielna wymiana łożysk nie jest możliwa.
Pasek napędowy lub koło pasowe
Częstą przyczyną problemów z wirowaniem w pralce jest awaria paska napędowego. Element ten powinien być nałożony na koło pasowe, które z kolei jest napędzane przez silnik. W przypadku zerwania się paska, pralka nie jest w stanie wirować.
Pamiętaj o tym, że usterka dotycząca paska napędowego nie ogranicza się tylko do jego zerwania lub zsunięcia się. Niekiedy defektem jest po prostu rozciągnięcie pasa, którego konsekwencją jest jego zsuwanie się.
Może się również zdarzyć, że w pralce pęknie koło pasowe. W takim wypadku objawy będą bardzo podobne, jak w przypadku uszkodzenia samego paska napędowego.
Wymiana paska lub koła nie powinna być problematyczna — aby to zrobić, należy przede wszystkim dostać się do koła pasowego od tyłu pralki.
Niedrożność układu hydrostatycznego
Zdarza się także, że układ hydrostatyczny pralki ulega zabrudzeniu. W tym wypadku należy zdjąć górną pokrywę pralki, zlokalizować hydrostat, przeczyścić go i zamontować z powrotem.
Choć wydaje się to stosunkowo prostą czynnością, to jednak należy być ostrożnym, aby nie uszkodzić układu. W związku z tym najlepiej zlecić taką czynność fachowcowi.
Problemy z kondensatorem
Bardzo częstą przyczyną braku wirowania jest także przepalenie kondensatora. Głównym objawem takiego stanu rzeczy jest nagrzewanie się silnika przy jednoczesnych problemach z wejściem w etap wirowania — nawet przy niewielkim wsadzie.
Sprawdzenie kondensatora wymaga wykorzystania miernika. Jeżeli uzyskane wartości pomiaru są niezgodne z nominalnymi — konieczna będzie wymiana kondensatora. Nie powinno to przysporzyć problemu osobom mającym już doświadczenie w pracach z lutownicą.
Programator
Moduł sterujący w pralce pod wpływem przepięć elektrycznych może ulec awarii. Uszkodzenie może skutkować np. problemami z koordynacją poszczególnych funkcji urządzenia lub trudnościami z poszczególnymi etapami prania. Częstą konsekwencją jest właśnie to, że pralka nie wiruje lub nie odprowadza wody.
Wymiana modułu sterującego nie jest niestety prostą czynnością. Jeżeli sprawdziłeś wszystkie inne elementy i wiesz o tym, że problem leży właśnie w programatorze, to warto skontaktować się z wykwalifikowana osobą.
Choć pralki różnią się od siebie pojemnościami, oferowanymi funkcjami i programami prania, to jednak ich zasadnicza budowa jest bardzo podobna. Szybkie zdiagnozowanie problemu może pozwolić Ci na szybkie poradzenie sobie z uciążliwą usterką. Niekiedy rozwiązanie może okazać się znacznie prostsze, niż Ci się wydaje.
A teraz… przyznaj się, kiedy ostatni raz zajrzałeś do filtra w pralce? 😄
Moja pralka nie wirowała i skończyło się tak, że kupiłam nową, bo koszty naprawy starej były naprawdę absurdalne. Chociaż tyle, że posłużyła mi z dobre 10 lat.