Jak wyjąć szybę z piekarnika — czyli czyszczenie na poważnie!

PoradyPiekarniki

Piekarnik to jeden z podstawowych elementów wyposażenia każdej kuchni. W zależności od sposobu przyrządzania potraw, piecze się w nim mięsa, ryby, zapiekanki, ciasta, pizzę itd. Oczywiście — podczas takiego gotowania może zgromadzić się na nim wiele poważnych zabrudzeń. W przypadku naprawdę trudnych sytuacji… dobrze jest wiedzieć, jak wyjąć szybę z piekarnika. 😄

Mycie blatów i frontów. Rozmrażanie lodówki. Mycie podłóg. Doczyszczanie płyty grzewczej. Dbanie o wnętrze zmywarki, uzupełnianie soli… Żeby zadbać o czystą kuchnię trzeba się naprawdę postarać. To ciężki kawałek chleba, wymagający zaangażowania i sporej ilości czasu. Nie dziwi zatem, że niekiedy można o czymś zapomnieć…

A jeżeli przez lata zapominasz i odkładasz w czasie czyszczenie piekarnika, to… jego doczyszczenie może być naprawdę trudne. W takich sytuacjach dobrze jest wiedzieć, jak wyjąć szybę z piekarnika — bo bez tego przywrócenie atrakcyjnego wyglądu piekarnikowi może być naprawdę trudne. 

Brudny piekarnik — a co z szybą?

Brudny piekarnik — a co z szybą?

Czyszczenie piekarnika to czynność, którą warto wykonywać regularnie. W ten sposób jesteś w stanie uchronić się przed zaschniętym, trudnym do usunięcia brudem. 😄

Oczywiście piekarniki z funkcją samoczyszczenia są wręcz idealnym rozwiązaniem dla osób, które nie chcą tracić kilku godzin na gruntowne czyszczenie urządzenia. 

Jednak… czy każdy może z czystym sercem powiedzieć, że regularnie czyści szybę w piekarniku? No właśnie. 😄

Pamiętaj o tym, że szyba w piekarniku pełni nie tylko funkcje estetyczne (gdy jest zabrudzona, to naprawdę może oszpecać kuchnię), ale także ma wpływ na… smak potraw. Tak — zaschnięty tłuszcz na szybie może powodować dymienie i emisję przykrych zapachów, w których będą przygotowywane Twoje potrawy. 

Czyszczenie szyby w piekarniku

Czyszczenie szyby w piekarniku

Gdy już dojdzie do sytuacji, że szyba w piekarniku ma na sobie sporo zaschniętego brudu, warto w końcu przestać zwlekać i wziąć się za jej gruntowne czyszczenie. 

Chodzi przede wszystkim o czyszczenie szyby od strony wewnętrznej. Żeby pozbyć się tłuszczu, możesz użyć np.:

  • wody z płynem do mycia naczyń — gdy zabrudzenia nie są wyjątkowo trudne do usunięcia;
  • roztworu wody z octem — gdy chcesz korzystać z domowych, ekologicznych sposobów;
  • odtłuszczacza do piekarnika — w przypadku naprawdę trudnych do usunięcia zabrudzeń;
  • pasty z sody oczyszczonej i wody (lub octu) — która doskonale zmiękcza zabrudzenia (trzeba pozwolić jej działać przez kilka minut po nałożeniu). Po nałożeniu pasty, trzeba przetrzeć ją jeszcze roztworem wody z octem.

Po wymyciu szyby warto jeszcze wypolerować ją przy użyciu płynu do szyb. W ten sposób pozbędziesz się smug i zapewnisz estetyczny wygląd piekarnika. 😄

Po co i jak wyjąć szybę z piekarnika?

Raz na jakiś czas warto przeprowadzić gruntowne czyszczenie drzwiczek w piekarniku. W tym celu dobrze jest zdemontować szybę wewnętrzną w drzwiczkach. Dzięki temu możesz ją odłożyć na bok i odpowiednio namoczyć w wybranym przez Ciebie detergencie, pozbywając się trudnego do usunięcia zaschniętego tłuszczu.

Jednak jak wyjąć szybę z piekarnika? W zależności od modelu może to wyglądać inaczej. Sam schemat wygląda jednak dość podobnie.

Otóż:

  1. Odłącz piekarnik od zasilania.
  2. Maksymalnie otwórz drzwiczki.
  3. Odkręć śrubki oraz zdejmij listwę, które trzymają wewnętrzną szybę.
  4. Wysuń szybę wewnętrzną, uważając aby po jej wyjęciu drzwi nie zamknęły się automatycznie (wyjęcie szyby może doprowadzić do zmiany “obciążenia” drzwiczek).
Po co i jak wyjąć szybę z piekarnika?

Po wykonaniu tych kroków możesz już dokładnie wymyć szybę z piekarnika. Możesz w tym momencie zdemontować także środkową szybę w piekarniku — jednak w zdecydowanej większości przypadków nie jest to potrzebne, w końcu brud gromadzi się przede wszystkim na szybie wewnętrznej. Po wymyciu szyby wykonaj te same kroki co przy jej demontażu, tylko w odwrotnej kolejności.

Pamiętaj także o tym, że wyjęcie szyby jest dobrym momentem na dokładne wymycie wszystkich zakamarków przy drzwiczkach. W tym celu możesz wykorzystać np. starą szczoteczkę do zębów, aby dotrzeć do nawet najbardziej niedostępnych miejsc. 

Teraz, gdy już wiesz jak wyjąć szybę z piekarnika, jesteś w stanie przywrócić estetyczny wygląd nawet zaniedbanemu piekarnikowi. Przyznaj się — jak często dokładnie myjesz piekarnik? 😄 A może jesteś już po gruntownym myciu szyby? W takim wypadku też czekamy na Twój komentarz.

0 0 głos
Ocena publikacji

Podobne wpisy

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
0
Masz pytanie? Zadaj je w komentarzu.x
()
x