Co zrobić, gdy mikrofalówka nie grzeje? Sprawdź możliwe przyczyny.

PoradyInne

Kuchenka mikrofalowa to sprzęt cieszący się bardzo dużą popularnością. To urządzenie lubiane szczególnie przez osoby zabiegane, które dzięki niej są w stanie szybko i wygodnie odgrzać posiłki. Jednak co zrobić w sytuacji, gdy mikrofalówka nie grzeje?

Gdy głodny udajesz się do mikrofalówki i wkładasz posiłek do podgrzania, spodziewasz się, że po kilku minutach wyjmiesz pyszny obiad, kolację czy po prostu przekąskę. A co, gdy po odczekaniu określonego czasu okaże się, że temperatura nie wzrosła ani o stopień? 

Awaria kuchenki mikrofalowej może sparaliżować kuchnię w domu czy biurze. Może się zdarzyć, praktycznie z dnia na dzień, że urządzenie odmówi posłuszeństwa. Zobacz, co może być tego przyczyną. 

Uwaga! Na wstępie muszę zaznaczyć, że większość napraw kuchenki mikrofalowej powinna być wykonana przez osobę z doświadczeniem i odpowiednimi uprawnieniami.

Mikrofalówka nie grzeje: uszkodzony magnetron lub przepalony bezpiecznik

Magnetron, czyli lampa mikrofalowa, to jeden z najważniejszych elementów każdej kuchenki mikrofalowej. W największym skrócie — element ten odpowiada za przetwarzanie prądu stałego w promieniowanie mikrofalowe, które to służy do podgrzewania potraw. 

Niestety element ten może ulec awarii. Najczęściej jest to związane ze zwarciem w instalacji elektrycznej. Może to być także spowodowane uszkodzeniem lub wygięciem jednego z magnesów, co skutkuje zaburzeniem funkcjonowania pola magnetycznego — a w konsekwencji uszkodzeniem magnetronu.

Mikrofalówka nie grzeje: uszkodzony magnetron lub przepalony bezpiecznik

W pierwszym kroku warto sprawdzić, czy nie poluzowały się kable — niekiedy poprawienie lutu może pomóc. Jeżeli jednak widzisz na tym elemencie objawy spalenia — wówczas należy wymienić cały magnetron. Niestety — jest to najdroższy podzespół w całej kuchence.

Może się jednak okazać, że przyczyną problemów magnetronu jest po prostu przepalony bezpiecznik. Na szczęście w takim wypadku… wystarczy go wymienić. 😄

Płytka mikowa

Jeżeli mikrofalówka nie grzeje warto przyjrzeć się także płytce mikowej. Jest to osłona umieszczona na antenie mikrofalowej. Gdy zauważysz na niej jakiekolwiek ślady zabrudzeń należy ją jak najszybciej wymienić. 

Objawem takiego uszkodzenia może być także iskrzenie pojawiające się podczas pracy urządzenia. 

Mikrofalówka nie grzeje: czujnik zamykania drzwi

Prawidłowe działanie mikrofalówki jest możliwe wyłącznie przy zamkniętych drzwiach — w innym wypadku, mogłoby być szkodliwe dla zdrowia. Gdy drzwiczki nie są domknięte, proces grzania nie działa prawidłowo. W drzwiach kuchenki zainstalowany jest mikroprzełącznik, który odpowiada za ich domknięcie.

Podczas szukania przyczyn awarii mikrofalówki — warto przyjrzeć się takiemu przełącznikowi. Jeżeli nie funkcjonuje on prawidłowo, konieczna będzie jego wymiana.

Mikrofalówka nie grzeje: czujnik zamykania drzwi

Uszkodzony kondensator

Kondensator to element, który kumuluje energię elektryczną. Jeżeli ulegnie on uszkodzeniu najprawdopodobniej doprowadzi to do problemów z grzaniem kuchenki mikrofalowej. W końcu uszkodzenie tego podzespołu będzie mieć wpływ na cały obwód elektryczny.

W takiej sytuacji konieczna będzie wymiana kondensatora. Pamiętaj jednak, że może on — po wyłączeniu urządzenia — w dalszym ciągu przechowywać dużą ilość energii. W związku z tym jego wymiana bez odpowiednich uprawnień i doświadczenia może być niebezpieczna. 

Mikrofalówka nie grzeje: uszkodzony panel sterowania

Uszkodzeniu mógł ulec także moduł sterujący kuchenką mikrofalową. Z tego typu problemem spotkasz się wtedy, gdy urządzenie np.:

  • nie włącza się,
  • szybko się wyłącza,
  • czasem działa, a czasem nie.

Tego typu awarie zdarzają się niezwykle rzadko — jednak nie można ich wykluczyć. W takiej sytuacji warto przedstawić moduł dobremu elektronikowi lub po prostu zdecydować się na jego wymianę. 😄

Mikrofalówka nie grzeje: uszkodzony panel sterowania

Jak się przed tym uchronić?

Jak widzisz — jest sporo czynników mogących sprawić, że mikrofalówka nie grzeje. Czy możesz zrobić coś, co zminimalizuje ryzyko takiej awarii kuchenki mikrofalowej? 

Przede wszystkim dbaj o czystość w komorze kuchenki — wiele problemów z podzespołami mikrofalówki jest wynikiem nieodpowiedniej konserwacji. Pamiętaj także o tym, aby nigdy nie zakrywać otworów wentylacyjnych.

Choć awaria mikrofalówki może pokrzyżować Twoje plany kulinarne — a w konsekwencji zepsuć Ci dzień — to niestety nie ma prostych sposobów na jej naprawę. W zdecydowanej większości przypadków konieczne jest zamówienie nowego podzespołu oraz jego wymiana przez osobę z odpowiednim doświadczeniem. 😄

0 0 głos
Ocena publikacji

Podobne wpisy

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
0
Masz pytanie? Zadaj je w komentarzu.x
()
x