Co za pożytek ze zmywarki, która nie suszy? Wprawdzie takie urządzenie myje naczynia, ale i tak potem trzeba tracić czas na ich ręczne wycieranie. Co możesz zrobić, gdy zmywarka nie suszy? Czy zawsze będzie się to wiązać z kosztownymi naprawami?
Gdy zmywarka nie suszy, przyczyna może tkwić w uszkodzeniu jednego z podzespołów zmywarki. Jednak bardzo często może ona wiązać się z nieco trywialnymi sytuacjami — typu złe ułożenie naczyń. 😄
Zobacz, jakie są najczęstsze przyczyny tego, że zmywarka nie suszy. Mam nadzieję, że uda Ci się szybko poradzić sobie z tym uciążliwym problemem.
Sprawdź, co znajdziesz w tej publikacji
Suszenie w zmywarce
Na początek warto wytłumaczyć, jak wygląda proces suszenia w zmywarce. W większości urządzeń wygląda to bardzo podobnie. W zmywarce znajduje się grzałka, która ogrzewa powietrze. Następnie jest ono rozprowadzane za pomocą wentylatora po całej komorze. Dzięki temu ciepłe powietrze trafia do wszystkich zakątków w zmywarce.
A jeżeli chcesz dowiedzieć się, jak działa zmywarka — przeczytaj artykuł: Jak działa zmywarka? Poznaj schemat pracy urządzenia!
OK, ale co z tego, że wiesz, jak działa proces suszenia? To jeszcze wcale nie musi Ci pomóc w zlokalizowaniu problemu. Przyjrzyjmy się teraz najczęstszym przyczynom problemów z suszeniem.
Zmywarka nie suszy — awaria grzałki
Często problemy z suszeniem zmywarki wiążą się z awarią systemu grzewczego. Jeżeli po wyjęciu ze zmywarki naczynia są nie dość że mokre, to jeszcze zimne — to pierwszym sprawdzanym elementem powinna być właśnie grzałka.
Pamiętaj, że w przypadku awarii systemu grzewczego, problem przeważnie nie ogranicza się tylko do słabego suszenia. Także sam proces mycia może nie być efektywny, ponieważ woda nie rozgrzewa się do odpowiedniego poziomu.
Wymiana grzałki może pomóc w tej sytuacji — jednak powinien na nią rzucić okiem serwisant tego typu urządzeń. A co, gdy to nie pomoże?
Zmywarka nie suszy — problemy z wentylatorem
Grzałka odpowiada za podgrzanie temperatury powietrza — ale to właśnie wentylator ma na celu jego rozprowadzenie po całej komorze. A co z tego wynika?
Jeżeli widzisz, że naczynia umieszczone w jednej strefie są suche, podczas gdy na innych pozostają krople wody — to problemem jest niepoprawnie działający (lub niedziałający) wentylator.
Zmywarka nie suszy — płyn nabłyszczający
Czy wiesz o tym, że płyn nabłyszczający stosuje się nie tylko dla większego blasku na naczyniach? Ale także w celu zwiększenia efektywności samego suszenia? Dzięki jego wykorzystaniu, wilgoć usuwa się z powierzchni naczyń znacznie szybciej. 😄
Jeżeli korzystasz z kapsułek — to przeważnie mają one środek nabłyszczający. Jednak, jeżeli dozujesz płyn i sól odrębnie — to pamiętaj także o uzupełnieniu nabłyszczacza. Brak tego środka może skutkować pozostawieniem wilgoci na czyszczonych naczyniach.
Zmywarka nie suszy — złe rozłożenie naczyń w zmywarce
Efektywne mycie i suszenie naczyń w zmywarce w dużej mierze zależy od tego, w jaki sposób zostaną one rozłożone w komorze. Prawda jest taka, że jeżeli naczynia są rozłożone w taki sposób, że może się w nich odłożyć woda — to po prostu zmywarka nie będzie w stanie ich osuszyć.
Taka sytuacja może się też zdarzyć wtedy, gdy podczas mycia naczynie się przewróci i zacznie nabierać wody. Pamiętaj — pewnych rzeczy się nie przeskoczy. Jeżeli miseczka jest pełna wody, to grzałka zmywarki nie będzie w stanie jej osuszyć. 😄
Funkcja dodatkowego suszenia
Niektóre modele zmywarek mają funkcje dodatkowego suszenia. Jeżeli ją włączysz, program będzie nieco wydłużony, ale za to możesz liczyć na lepiej wysuszone naczynia. 😄
Niestety — taka funkcja jest dostępna wyłącznie w wybranych modelach. Poza tym, jeżeli problemy z suszeniem są objawem czegoś poważniejszego, to takie rozwiązanie może okazać się niewystarczające.
Otwarcie drzwi po suszeniu
Jeżeli problem z suszeniem naczyń nie jest szczególnie uciążliwy — a ogranicza się on do pozostawania wilgoci w postaci drobnych kropli na naczyniach, niezwykle pomocne może okazać się uchylanie drzwi zmywarki po suszeniu. Dzięki temu para wodna może swobodnie przedostać się poza komorę.
Wystarczy parę minut takiego swobodnego przepływu powietrza, a efekt może być naprawdę imponujący.
Jak widzisz — o ile przyczyna usterki nie tkwi w grzałce lub w wentylatorze — trudności z suszeniem naczyń mogą mieć bardzo proste rozwiązanie. Jeśli poradziłaś lub poradziłeś sobie z tym problemem — koniecznie daj nam znać w komentarzach. 😄