Programy w zmywarce — jakie są? Z których warto korzystać?

PoradyZmywarki

Zmywarka to urządzenie, które zdecydowanie ułatwia życie. Brak konieczności ręcznego zmywania naczyń to ogromna oszczędność czasu. Takie urządzenia oferują rozmaite programy zmywania, które mają na celu jak najlepsze dobranie temperatury i czasu cyklu do poziomu zabrudzenia talerzy, kubków czy szklanek. Zobacz, jakie są najpopularniejsze programy w zmywarce!

Nowoczesne zmywarki to niemalże obowiązkowy element wyposażenia mieszkania, w którym mieszka kilkuosobowa rodzina. Decydując się na takie urządzenie nie tylko zapewniasz sobie sporą oszczędność czasu — dzięki niemu możesz liczyć na mniejsze zużycie wody.

Jednak w zmywarkach nie masz możliwości ręcznego ustawienia temperatury czy czasu zmywania — tak jak to jest np. w pralkach. Twój wybór jest ograniczony do kilku programów czyszczenia. Wybór odpowiedniego ustawienia jest bardzo istotny — w końcu jeśli wybierzesz zbyt słaby program to zabrudzone garnki mogą pozostać niedomyte. Z kolei regularne mycie na zbyt intensywnym programie jest niedobre zarówno z pobudek ekologicznych, jak i ekonomicznych — w końcu urządzenie będzie zużywać więcej prądu oraz wody.

W ty miejscu chciałabym Cię zachęcić do zapoznania się z naszym poradnikiem: Co to jest klasa energetyczna? Zobacz, co jest na etykietach urządzeń!

Przyjrzyjmy się najpopularniejszym programom w zmywarkach. Czy urządzenia z wyższej półki oferują cykle zmywania o znacznie lepszych parametrach? A może wystarczą Ci tylko podstawowe programy w zmywarce? Przekonaj się! 😄

Program codzienny

Producenci zmywarek coraz częściej decydują się na programy codzienne — czyli zmywanie z ustawieniami domyślnymi. Nie są one ani zbyt słabe, ani zbyt intensywne. Temperatura zmywania to najczęściej 50 stopni Celsjusza. Czas trwania jest na tyle akceptowalny, że codzienne użytkowanie nie jest uciążliwe — aby wymyć komplet naczyń potrzeba ok. 1-1,5 godziny.

programy w zmywarce: Program codzienny

W przypadku takiego programu możesz liczyć na skuteczne wyczyszczenie sztućców, talerzy, szklanek czy kubków. Bardziej intensywne zabrudzenia mogą niestety nie zniknąć z mytych naczyń. W zdecydowanej większości przypadków taki program nie jest energooszczędny — w końcu wygodny, szybki czas trwania programu wiąże się z większym zużyciem wody, a często także i prądu. 

Program automatyczny

Ten program jest bardzo popularnym rozwiązaniem, spotykanym w większości zmywarek. Jest on przede wszystkim bardzo wygodny i uniwersalny, przez co dobrze radzi sobie z codziennym myciem naczyń. No i… nie musisz analizować poziomu zabrudzenia, bo urządzenie zrobi to za Ciebie. 😄

W tym programie istotny jest zakres temperatur. Najczęściej mieszczą się one w wartościach 45-65 stopni Celsjusza — jednak możliwe są graniczne przedziały 30-50 czy 65-75. Oznacza to, że zmywarka samodzielnie decyduje, czy naczynia są na tyle brudne, że konieczne jest podgrzanie do — a może wystarczy zmywanie w niższej temperaturze.

Program intensywny

W przypadku programu intensywnego, woda podgrzewana jest do temperatury powyżej 60 stopni Celsjusza. W zależności od konkretnego modelu możesz mieć do czynienia nawet z programem nagrzewającym wodę do 90 stopni.

Taki cykl jest przeznaczony przede wszystkim do mycia garnków i patelni oraz naczyń niewrażliwych — czyli niewymagających delikatnego traktowania. Bardzo dobrze poradzi sobie z przyklejonymi i zaschniętymi resztkami jedzenia oraz przypaleniami. 

Oczywiście — przy korzystaniu z takiego programu, musisz się liczyć z większym zużyciem energii.

programy w zmywarce: program delikatny

Program delikatny

Jeżeli potrzebujesz wymyć delikatne naczynia, takie jak kieliszki, zastawę czy też produkty z tworzywa sztucznego (które mogą ulec uszkodzeniu pod wpływem wyższej temperatury) — zdecyduj się na program łagodny. Niemal każda ze zmywarek oferuje takie rozwiązanie. 😄

Taki program wykorzystuje niską temperaturę, najczęściej w okolicy 40 stopni Celsjusza. Nie myl jednak takiego zmywania z programem ekspresowym! Delikatne mycie może trwać dość długo, wykorzystuje bowiem zmywanie wstępne oraz płukanie z nabłyszczaniem.

Pamiętaj jednak, że zmywanie w tak niskiej temperaturze ma swoje wady. Program ten poradzi sobie przede wszystkim z lekko przyklejonymi resztkami. W przypadku bardziej uciążliwych zabrudzeń, naczynia mogą miejscami pozostać niedomyte.

Program ekspresowy

Taki program zmywania jest niezbędny np. podczas organizowania przyjęć czy kolacji dla większej liczby osób. Wówczas nie możesz sobie pozwolić na brak czystych naczyń i oczekiwanie na zakończenie programu myjącego trwającego kilka godzin, prawda? 😄

Programy ekspresowe najczęściej pomijają cykl mycia wstępnego naczyń i od razu zabierają się do regularnego czyszczenia. Temperatura w takich programach przeważnie nie jest wysoka i wynosi od 45 do 50 stopni Celsjusza.

Połączenie krótkiego czasu mycia ze stosunkowo niską temperaturą prowadzi do tego, że niekiedy na naczyniach mogą pozostać zabrudzenia. Taki program absolutnie nie nadaje się do mycia przypalonych garnków czy naczyń żaroodpornych. 

Program typu eco

Większość nowoczesnych zmywarek oferuje także programy typu eco. Czym się charakteryzują? Mają one na celu bardziej energooszczędne zmywanie. W związku z tym grzałka nagrzewa się dłużej, a podczas cyklu zużywa się mniej wody. 😄

Programy w zmywarce: Program typu eco
glasses, rack

Czas trwania takiego programu jest bardzo długi — często przekracza nawet 3 godziny. Jednak faktycznie zużycie wody jest przeważnie nawet dwukrotnie niższe niż w przypadku intensywnych cykli czyszczenia.

Producenci stale rozbudowują ten program, starając się zapewnić jeszcze większą energooszczędność. W związku z tym w niektórych urządzeniach brudna woda jest wykorzystywana do wstępnego płukania brudnych naczyń. Wszystko po to, żeby było taniej i korzystniej dla środowiska naturalnego. 😄

Zmywanie wstępne

Większość programów w zmywarce wykorzystuje etap zmywania wstępnego przed zmywaniem zasadniczym. Ma ono na celu zmiękczenie zabrudzeń, co ułatwi ich usunięcie podczas regularnego cyklu mycia.

W przypadku wyjątkowo brudnych naczyń możesz zdecydować się na wybór zmywania wstępnego jako osobnego programu. Dzięki temu naczynia będą jeszcze lepiej przygotowane do pełnego cyklu czyszczenia — przez co zwiększysz szansę na ich perfekcyjne domycie.

To by było na tyle, jeżeli chodzi o popularne programy w zmywarce. Zobacz teraz, co oferują zmywarki z wyższej półki. 😄

Programy w zmywarce: przydatne (i nieoczywiste)

W wielu zmywarkach spotykane są także inne cykle zmywania, które zdecydowanie ułatwiają korzystanie z urządzenia. Czy warto decydować się na takie urządzenie? Przyjrzyj się szczegółom. 😄

Programy w zmywarce: przydatne (i nieoczywiste)

Samoczyszczenie

Analizując programy w zmywarce nie można zapomnieć o samoczyszczeniu. Taki cykl jest przeznaczony do automatycznego mycia wnętrza zmywarki. Dzięki niemu możesz liczyć na sporą oszczędność czasu — w końcu utrzymanie urządzenia w czystości będzie o wiele łatwiejsze.

Takie mycie przeprowadza się oczywiście bez naczyń. Najlepiej wykorzystać do tego detergent przeznaczony do mycia zmywarek. Urządzenie wykorzysta do mycia najwyższą możliwą temperaturę, co pozwoli na uzyskanie jak najlepszych efektów — w szczególności na pozbycie się bakterii i innych mikroorganizmów.

Taką funkcję możesz znaleźć w rozmaitych zmywarkach. Chcesz konkretów? Przyjrzyj się np. modelowi Amica DIM636ACBD.

Połowa załadunku

Funkcja programu z połową załadunku to doskonałe rozwiązanie dla osób dbających o środowisko. Jeżeli chcesz puścić zmywanie, gdy urządzenie jest zapełnione tylko w połowie — po prostu wybierz taką opcję.

Niekiedy zapełnienie zmywarki “do pełna” może potrwać nawet kilka dni. W takiej sytuacji zabrudzenia zaczynają zasychać, a z wnętrza urządzenia zaczyna wydobywać się nieprzyjemny zapach. W konsekwencji — przy takim korzystaniu ze zmywarki i tak decydujesz się na bardziej intensywne programy, zużywające więcej wody. 

Funkcja zmywania z połową załadunku chroni Cię przed takim problemem. 😄 Możesz z niej skorzystać np. w zmywarce Beko DIN28431.

Dodatkowe suszenie

Nieregularny kształt naczyń lub naczynia ustawione w niedbały sposób? Po zmywaniu w większości zmywarek, będziesz musiał liczyć się z koniecznością dodatkowego wytarcia wyjmowanych pojemników czy pudełek.

W niektórych zmywarkach możesz włączyć funkcję dodatkowego suszenia. Dzięki niej po zakończeniu mycia naczyń jeszcze skuteczniej pozbędziesz się kropel wody zalegających po płukaniu. Pamiętaj, że taka funkcja to także doskonała ochrona przed zaciekami na szklankach czy kieliszkach.

Podoba Ci się takie rozwiązanie? Przyjrzyj się funkcjom suszenia w zmywarce Electrolux EES69310L.

Higieniczny

Program higieniczny jest przeznaczony przede wszystkim dla wszystkich tych, którzy oczekują największej skuteczności w zabijaniu zarazków. Z wykorzystaniem tego programu możesz wymyć np. butelki dla dzieci. Taki cykl świetnie sprawdzi się również podczas zmywania desek do krojenia.

Taką funkcję znajdziesz np. w zmywarce Bosch SMV46KX01E.

Skrócenie czasu

W niektórych zmywarkach masz możliwość skorzystania z funkcji skrócenia czasu. Dzięki temu nawet przy korzystaniu z programu intensywnego, czas trwania cyklu ulegnie skróceniu nawet o kilkadziesiąt procent. Niestety — wiąże się to także ze zwiększeniem zużycia wody i energii.

Przyjrzyj się bliżej tej funkcji w zmywarce Siemens iQ300 SN436S03NE.

Odświeżanie parowe

Naczynia w Twojej szafce nie były używane od dłuższego czasu? Możliwe, że pokryły się kurzem lub nabrały charakterystycznego zapachu. Nie musisz decydować się na ich pełne mycie. W zmywarkach wyposażonych w funkcje czyszczenia parowego możesz zdecydować się na szybkie “odświeżenie” bez konieczności użycia detergentu.

Brzmi świetnie? Z taką funkcją możesz spotkać się np. w zmywarce LG DF415HSS.

Program ze strefą intensywną

Chcesz jednocześnie myć brudne garnki oraz szklanki i talerze? W niektórych zmywarkach — najczęściej w dolnym koszu — znajduje się strefa intensywnego czyszczenia, przeznaczona do mycia wyjątkowo zabrudzonych naczyń. Wybierając cykl z intensywnym czyszczeniem strefowym, zmywarka zwiększy temperaturę oraz ciśnienie wody wyłącznie we wskazanym miejscu.

Program strefowy znajdziesz m.in. w Bosch SMS68UI02E.

Cykl nocny

Jeżeli jesteś wyjątkowo wyczulony na głośną pracę zmywarki, to na pewno zainteresuje cię program cichy — nazywany także cyklem nocnym. W takiej sytuacji zmywarka będzie pracować nieco dłużej, ale za to zminimalizowany zostanie poziom emitowanego hałasu. Dzięki temu bez problemu możesz puścić zmywarkę i… spokojnie się wyspać — nawet w sytuacji, gdy sypiasz w pokoju z aneksem kuchennym. 😄

Z taką funkcją spotkasz się m.in. w urządzeniu Whirlpool WFO 3T121 P X.

Widzisz, że programy w zmywarce są naprawdę zróżnicowane. Nawet w najprostszych zmywarkach możesz wybierać z rozmaitych cykli czyszczenia. Będą one się m.in. różnić skutecznością, energooszczędnością i czasem trwania.

Zauważ jednak, że programy oferowane przez zmywarki z wyższych półek także są wyjątkowo interesujące. Na pewno warto wziąć je pod uwagę podczas wyboru sprzętu AGD do kuchni. Czy któryś z przedstawionych programów szczególnie Cię zainteresował? 😄

3.3 6 głosy
Ocena publikacji

Podobne wpisy

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
0
Masz pytanie? Zadaj je w komentarzu.x
()
x