Zmywarka to obecnie jeden z najbardziej podstawowych elementów wyposażenia każdej kuchni. Nie dość, że umożliwia sporą oszczędność czasu, to jest przy tym znacznie bardziej wydajna od klasycznego mycia naczyń. Co jednak zrobić w sytuacji, w której zmywarka nie pobiera wody? Poznaj możliwe przyczyny takiej awarii.
To zupełnie zrozumiałe, że zmywarka potrzebuje stałego podłączenia do wody — bez tego nie mogłaby rozpocząć cyklu mycia naczyń. Może się jednak okazać, że mimo prawidłowego podłączenia, zmywarka nie pobiera wody, w związku z tym uruchomienie jakiegokolwiek programu jest zupełnie niemożliwe.
Jednym z pierwszych kroków diagnostyki jest sprawdzenie, czy jest odkręcony zawór główny oraz… czy nie ma aktualnie awarii w sieci wodociągowej. Żeby się upewnić — po prostu odkręć kran przy zlewie i zobacz, czy woda leje się tak, jak zawsze. Jeżeli wiesz, że problem nie leży w tym elemencie, zobacz, co mogło się zdarzyć. A najlepiej wcześniej przeczytaj poradnik o tym, jak działa zmywarka. Taka wiedza na pewno pomoże Ci przy diagnozie problemu. 😄
Sprawdź, co znajdziesz w tej publikacji
Zakręcony zawór zmywarki lub zagięty wąż
To jedna z podstawowych rzeczy, jaką należy sprawdzić, jeżeli upewniłeś się, że odkręcony jest zawór główny. Zawór dopływowy do zmywarki powinien być odkręcony. Jeżeli po jego odkręceniu nie poleci woda, problem może leżeć właśnie w tym elemencie.
Upewnij się także, że wąż dopływowy nie jest zagięty. Może się bowiem okazać, że poprzez swoje nieprawidłowe położenie zmywarka nie ma jak zaciągnąć wody.
Blokada płaszczu wodnego
Płaszcz wodny to jeden z najważniejszych elementów w zmywarce. Jego zadaniem jest magazynowanie i doprowadzenie do spryskiwaczy ciepłej wody.
Niestety, jeżeli zmywarka jest używana przez długi czas, może się zdarzyć, że płaszcz wodny zostanie zapchany. Dzieje się tak, gdy resztki jedzenia podczas mycia w zmywarce zapchają kanaliki wylotowe płaszcza wodnego. Wówczas zmywarka nie pobiera wody, ponieważ nie ma w jaki sposób dostarczyć jej do spryskiwaczy.
Jak sobie z tym poradzić? Wbrew pozorom łatwo pozbyć się tej usterki. Wystarczy zdemontować płaszcz wodny i dokładnie go przeczyścić. W przypadku pęknięć lub innych uszkodzeń w zbiorniku, możliwa jest wymiana całego elementu.
Pamiętaj, że możesz zmniejszyć ryzyko zapchania się płaszcza wodnego w zmywarce — wystarczy, że będziesz pamiętać o regularnym czyszczeniu zmywarki.
Awaria programatora
Niestety przyczyną niepobierania wody przez zmywarkę może być także awaria programatora. W takiej sytuacji moduł ten może np. wysyłać błędne sygnały do zmywarki, w związku z czym nie rozpoczyna ona prawidłowego programu mycia naczyń.
Przyczyną takiej awarii mogą być np. skoki napięcia prądu, uszkodzenia mechaniczne lub zwarcia spowodowane zalaniem wodą.
Podobnie jak w przypadku innych modułów elektronicznych w domowym AGD, naprawa lub wymiana programatora powinna być przeprowadzona przez osobę z doświadczeniem. Podczas tej czynności trzeba mieć nie tylko wprawę w naprawach elektroniki, ale także dostęp do dokumentacji technicznej zmywarki.
Problemy z elektrozaworem
Elektrozawór ma za zadanie pobierać określoną ilość wody w zależności od aktualnego etapu mycia naczyń. Jest on umiejscowiony na końcu węża dopływowego. Jeżeli nastąpi jego awaria, zmywarka nie będzie pobierać wody.
W jaki sposób sprawdzić, czy uszkodzeniu uległ akurat elektrozawór? Na szczęście możesz go łatwo zdemontować. Po tej czynności podłącz go do prądu. Jeżeli zawór nie otworzy się — w związku z czym nie wyda z siebie żadnego dźwięku — to znak, że jest on uszkodzony.
Jeżeli już zdemontowałeś elektrozawór, możesz go wymienić na nowy. 😄
Problemy z pływakiem
W każdej zmywarce znajduje się pływak, czyli element, który ma na celu ochronę zmywarki przed zalaniem. Niestety może się zdarzyć, że przełącznik przy tym elemencie zabrudzi się, co zakłóci działanie pływaka. W konsekwencji będzie on wysyłał informacje o zagrożeniu przelaniem, przez co zmywarka nie będzie pobierać wody.
Wymiana pływaka lub przeczyszczenie styków powinno pomóc z tego typu usterką. Niestety, żeby dostać się do pływaka należy położyć ją lub nawet ułożyć ją górą do dołu, więc… czekać Cię będzie trochę demontażu. 😄
Złe umiejscowienie węża odpływowego
Może się też zdarzyć, że zmywarka pobiera wodę, ale mimo to nie może rozpocząć pracy. Jeżeli taki problem występuje właśnie u Ciebie, najprawdopodobniej jest on związany z wężem odpływowym. Nie każdy zdaje sobie z tego sprawę przy montażu zmywarki — szczególnie tej w zabudowie — ale odpływ kanalizacyjny powinien być umiejscowiony kilkanaście centymetrów nad spodem zmywarki.
Dlaczego? Otóż w takiej sytuacji woda dostająca się do urządzenia od razu spływa do kanalizacji. W związku z tym nie ma możliwości rozpoczęcia cyklu zmywania.
Poradzenie sobie z tym problemem jest dość proste — wystarczy podnieść wąż odpływowy wyżej i przymocować go do urządzenia.
Widzisz już, że istnieje sporo przyczyn, dla których zmywarka może mieć problem z pobieraniem wody. Wiele z tych przyczyn możesz łatwo zdiagnozować. Pamiętaj przy tym, że najczęstszą przyczyną problemów z pobieraniem wody przez zmywarkę jest zakręcony zawór lub załamanie węża dopływowego.