Zalety i wady płyty indukcyjnej — czy warto ją mieć?

PoradyPłyty grzewcze

Płyta indukcyjna staje się coraz bardziej popularna, a jej ceny nie są już tak zaporowe jak jeszcze kilka lat temu. Jednak czy to tylko kwestia mody, a może faktycznie mamy do czynienia z urządzeniem, które może zmienić Twoje podejście do gotowania? Poznaj główne argumenty — zarówno zwolenników, jak i przeciwników urządzeń tego typu. Poznaj zalety i wady płyty indukcyjnej. 😄

Płyta indukcyjna zdecydowanie różni się od standardowych płyt grzewczych. Nie masz tutaj do czynienia z palnikami gazowymi czy też grzałkami nagrzewającymi pole grzewcze.

W tym urządzeniu wykorzystywane jest zjawisko indukcji magnetycznej. Pod szklaną płytą znajdują się płaskie cewki, które — pod wpływem prądu — emitują strumień pola magnetycznego. Gdy strumień ten przenika dno garnka emitują się prądy wirowe, które generują ciepło

W związku z tym płyta indukcyjna nie “grzeje” jak standardowa płyta grzewcza — bez odpowiedniego garnka nie ma mowy o podwyższeniu temperatury.

W dużym skrócie to właśnie tak wygląda jej sposób działania. Jakie są zatem zalety i wady płyty indukcyjnej? Przekonaj się sam. 😄

Jeżeli chcesz dowiedzieć się, jak działa płyta indukcyjna, zapraszam Cię do lektury naszego artykułu: Jak działa płyta indukcyjna? Skąd jej popularność?

Zalety płyty indukcyjnej

Czy zamontowanie płyty indukcyjnej zrewolucjonizuje Twoje podejście do gotowania? Czy faktycznie warto w nią inwestować? Warto się nad tym zastanowić na spokojnie. 😄

Przyjrzyjmy się najważniejszym atutom tego typu sprzętów. Zarówno producenci, jak i sami użytkownicy zwracają uwagę na kilka kluczowych kwestii.

Czyste gotowanie

Zachowanie płyty indukcyjnej w czystości jest znacznie prostsze niż w przypadku innych płyt grzewczych. Ma ona idealnie gładką powierzchnię (bez żadnych wystających przycisków i pokręteł) w związku z tym nie będziesz tracić czasu na czyszczenie trudno dostępnych zakamarków.

Jeżeli chcesz wiedzieć, jak czyścić płytę szybko i skutecznie, zapoznaj się z tym poradnikiem: Czyszczenie płyty indukcyjnej — jak robić to skutecznie? Sprawdź!

Zalety i wady płyty indukcyjnej - czystość kuchni

Poza tym płyta indukcyjna nagrzewa się wyłącznie na polu grzewczym. Jest to nagrzewanie wtórne. Bierze ona ciepło od garnka lub patelni, w związku z tym nie są to tak wysokie temperatury jak przy płycie gazowej czy elektrycznej. Jeżeli wyleje Ci się sos lub zupa, możesz po prostu przetrzeć powierzchnię płyty bez obaw o przypalenie. 

Porównując płytę indukcyjną do gazowej można zauważyć jeszcze jedną istotną zaletę indukcji — podczas przyrządzania potraw nie powstaje tłusty osad gazowy, który osadza się w kuchni. Jak widzisz — płyta indukcyjna może oznaczać mniej uciążliwe czyszczenie frontów mebli, blatów czy płytek ceramicznych.

Oszczędność czasu

Producenci wskazują na to, że płyta indukcyjna pozwala na redukcję czasu gotowania o 30%. To bardzo umowna wartość. Prawda jest taka, że istotne jest przede wszystkim doprowadzenie potrawy do odpowiedniej temperatury — a następnie utrzymanie tego ciepła.

Jeżeli zależy Ci na czasie, na pewno docenisz to, że woda w garnku zostanie doprowadzona do wrzenia kilka razy szybciej niż w przypadku zwykłej kuchenki elektrycznej. Nie oznacza to jednak, że jajko będzie potrzebować mniej czasu, by ugotowało się “na miękko” lub “na twardo”. 😄

Natomiast nie masz się co obawiać, że na takiej płycie nie uda Ci się przygotować posiłków wymagających bardzo wysokich temperatur. Z wykorzystaniem sprzętu tego typu możesz rumienić potrawy i smażyć je w gorącym tłuszczu. A wszystko to bez konieczności długiego wyczekiwania na osiągnięcie odpowiedniej temperatury. Przygotujesz nawet dania kuchni azjatyckiej — jeżeli oczywiście zaopatrzysz się w wok przeznaczony do gotowania na płycie indukcyjnej.

Oszczędność pieniędzy

Producenci często zaznaczają, że płyty indukcyjne wiążą się nawet z 25% oszczędności energii. Czy to możliwe?

Zalety i wady płyty indukcyjnej - oszczędność pieniędzy

Tak naprawdę istotny jest tutaj szereg czynników:

  • szybsze doprowadzenie do wrzenia — kuchenka potrzebuje znacznie mniej czasu na doprowadzenie potrawy do odpowiedniej temperatury. W związku z tym przygotowanie posiłku trwa odpowiednio krócej;
  • optymalny system grzania — płyta nie rozgrzewa pola grzewczego, a dno garnka, wykorzystując do tego indukcję magnetyczną;
  • rozpoznawanie wielkości naczynia — wiele płyt rozpoznaje rozmiar naczynia i dostosowuje pole grzewcze do danego garnka czy patelni;
  • wyłączenie pola po podniesieniu garnka — pole grzewcze wyłącza się automatycznie po podniesieniu naczynia, co chroni przed bezsensownymi stratami energii.

Bezpieczeństwo

Przyszedł czas na zalety płyty indukcyjnej związane z kwestiami bezpieczeństwem — jest ich naprawdę sporo. Zacznijmy od tego, że płyta nie nagrzewa się do wysokich temperatur. Przyjmuje ona jedynie ciepło z rozgrzanego garnka czy patelni. Dzięki temu pozostałe strefy płyty pozostają zimne — zmniejszając ryzyko oparzenia.

Płyta nagrzewa wyłącznie przystosowane do tego garnki lub patelnie. W związku z tym zmniejsza to ryzyko przypalenia innych przedmiotów podczas gotowania (mogą one się nagrzać wyłącznie od krawędzi naczyń). Co więcej — na pewno docenisz fakt, że po zdjęciu garnka lub patelni pole grzewcze automatycznie się wyłączy

Pamiętaj jednak, że pole grzewcze może się wtórnie nagrzać od garnka czy patelni. W takiej sytuacji na panelu będzie widoczne ostrzeżenie o rozgrzanych strefach płyty.

Poza tym sterowane wyłącznie elektrycznie (za pomocą dotykowego panelu) płyty indukcyjne posiadają liczne zabezpieczenia przed dziećmi, ograniczające ryzyko nieuprawnionego włączenia pola grzewczego.

Kwestie estetyczne

Gdy wymienia się zalety płyty indukcyjnej, nie sposób nie wspomnieć o… walorach estetycznych

Płyty indukcyjne nie posiadają żadnych wystających elementów, są sterowane za pomocą subtelnego (a przy tym czytelnego) panelu sterowania. Pola grzewcze są zaznaczane na różne sposoby (w zależności od modelu i producenta). Niektóre z nich oferują naprawdę ciekawe wzory. 😄

Poza tym płyty są dostępne w różnych kolorach — nie tylko eleganckiej czerni, ale także szarości czy bieli.

Wady płyty indukcyjnej

Oczywiście nie może być zupełnie kolorowo. Płyta indukcyjna ma swoich zagorzałych przeciwników. Przyjrzyjmy się stosowanym przez nich argumentom.

wady płyty indukcyjnej

Wysoka cena zakupu

Najtańsze płyty indukcyjne są nawet dwa razy droższe od podstawowych elektrycznych płyt ceramicznych lub gazowych. Jeżeli zależy Ci na wyższej jakości wykonania i dodatkowych funkcjach (np. blokadach bezpieczeństwa, trybie szybkiego grzania czy też łączenia pól grzewczych) musisz liczyć się z jeszcze wyższymi kosztami. 

To prawda — jeżeli zależy Ci na wyposażeniu kuchni po najniższej cenie, to musisz wiedzieć, że płyta indukcyjna nie należy do najtańszych. 

Eksploatacja płyty 

Powierzchnia płyty indukcyjnej jest wykonana ze szkła. Choć jest bardzo wytrzymała, nie można wykluczyć sytuacji, w której wypadający z rąk ciężki garnek doprowadzi do jej pęknięcia lub ukruszenia. 

Uszkodzenie powierzchni zdarza się stosunkowo rzadko, jednak faktycznie może to skutkować koniecznością kosztownej naprawy. Trzeba mieć na uwadze, że z podobnymi problemami możesz się spotkać także w płytach elektrycznych czy gazowych.

Odpowiednie garnki

To prawda, że nie każdy garnek nadaje się do płyty indukcyjnej. Dno garnka musi zawierać materiały ferromagnetyczne (stal lub żelazo), które nagrzewają się pod wpływem kontaktu ze strumieniem pola magnetycznego. Istotna jest również kwestia kształtu — naczynie musi idealnie przylegać do pola grzewczego. W związku z czym niedopuszczalne są zaokrąglone dna czy nóżki. 

Nie oznacza to jednak, że będziesz narzekać na wybór garnków czy patelni — bez problemu znajdziesz dopasowane do płyty indukcyjnej garnki czy patelnie o różnych kształtach i rozmiarach.

Natomiast na pewno musisz liczyć się z koniecznością odświeżenia swojej kolekcji naczyń kuchennych wraz z zakupem nowej płyty — co będzie się wiązać z dodatkowymi kosztami.

Ingerencja w instalację elektryczną

Płyta indukcyjna, choć zużywa mniej prądu od klasycznej ceramicznej płyty grzewczej, w szczytowych momentach potrzebuje bardzo dużo mocy. Stara instalacja mieszkaniowa w bloku może tego nie wytrzymać, ponieważ nie jest przystosowana do takich wysokich poborów prądu. 

zalety i wady płyty indukcyjnej - Ingerencja w instalację elektryczną

W związku z tym istnieje konieczność zmodernizowania rozdzielnicy i zadedykowanie przewodu pod kuchenkę indukcyjną. W przeciwnym wypadku będziesz musiał liczyć się z ciągłym “wywalaniem korków”.

Bliskość pola magnetycznego

Czy pole magnetyczne jest szkodliwe dla zdrowia? W ilościach emitowanych przez kuchenkę — nie. Jednak faktem jest, że emituje ona pole magnetyczne, które może zakłócić działanie rozrusznika serca czy aparatu słuchowego. W związku z tym istnieją zdrowotne przeciwwskazania dla stosowania tego typu urządzeń. 

W skrajnych przypadkach możliwe jest także rozmagnesowanie karty kredytowej, która będzie znajdować się w bezpośrednim sąsiedztwie pola grzewczego. Pamiętaj jednak, że w przypadku położenia karty w takiej odległości przy działającej płycie gazowej, karta najprawdopodobniej uległaby stopieniu. 😄

Poznałeś już zalety i wady płyty indukcyjnej. Widzisz, że nie jest to rozwiązanie idealne — posiada także trochę minusów. Natomiast jest to doskonała propozycja do nowoczesnej kuchni — dla osób, które chcą gotować nieco szybciej, ale za to znacznie mniej przy tym nabrudzić. 😄

A czy Ty jesteś zwolennikiem płyty indukcyjnej? A może jesteś zwolennikiem klasycznych rozwiązań — takich jak kuchenka gazowa? Podziel się z nami swoimi przemyśleniami. 😄

4 1 głos
Ocena publikacji

Podobne wpisy

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
0
Masz pytanie? Zadaj je w komentarzu.x
()
x