Wzmacniacz WiFi — kiedy się przydaje? Jak podłączyć i który wybrać

PoradyInne

Trudno sobie wyobrazić życie bez bezprzewodowego dostępu do Internetu. Chcemy być online wszędzie — w salonie, sypialni, kuchni, a nawet łazience. Co jednak zrobić w sytuacji, gdy w niektórych punktach domu sygnał nie jest dostatecznie mocny? Wtedy na scenę wkracza wzmacniacz WiFi. 😄

Internet z komórkowej transmisji danych pozwala być połączonym z siecią praktycznie przez cały czas. Jednak LTE przeważnie wiąże się z limitami i dodatkowymi kosztami. W związku z tym będąc w domu — na pewno chcesz korzystać z domowego WiFi

Do „rozprowadzenia” sygnału WiFi po domu czy mieszkaniu stosuje się router. Dostawca Internetu dostarcza do Ciebie sygnał za pomocą kabla, który podłączasz do takiego urządzenia. Następnie router emituje WiFi, czyli bezprzewodową sieć, do której możesz podłączyć smartfon, tablet, komputer, telewizor czy inne urządzenia.

Jednak router jest jeden — a pomieszczeń w mieszkaniu czy domu jest znacznie więcej. W związku z tym, w niektórych miejscach siła sygnału może być znacznie mniejsza. Prowadzi to do niskiej szybkości internetu, zrywania połączeń, a czasem nawet uniemożliwia połączenie się z siecią. 

Wzmacniacz WiFi jest w stanie poradzić sobie z tym problemem. Zobacz, w jaki sposób. 😄

Wzmacniacz WiFi — co to takiego?

Wzmacniacz WiFi — inaczej repeater — to urządzenie, które służy niejako do „przedłużenia” sieci internetowej. Jest ono uzależnione od tego, jak mocny sygnał ma przekazać dalej. Można powiedzieć, że wzmacniacz podłącza się do danego WiFi, a następnie pełni funkcję czegoś na kształt „hotspota”.

Wzmacniacz WiFi — co to takiego?

Takie urządzenie może okazać się niezbędne:

  • jeżeli Twój telewizor z funkcją SmartTV za długo buforuje podczas streamingu;
  • chcesz korzystać z WiFi na balkonie/tarasie/w ogrodzie;
  • masz grube ściany przez które nie przechodzi sygnał WiFi;
  • nie masz możliwości umieszczenia routera w centralnym punkcie domu — a Twoje mieszkanie lub dom ma kilka pięter i sporą powierzchnię;
  • mieszkasz w bloku — w którym wiele sygnałów WiFi nachodzi na siebie, wzajemnie się zagłuszając.

Mechanizm działania

Przede wszystkim musisz pamiętać, że wzmacniacz WiFi to nie jest wyjątkowo trafne określenie. Produkt ten nie sprawi, że połączenie będzie mieć większą przepustowość. Repeater odpowiada przede wszystkim za przedłużenie zasięgu WiFi

A co z przepustowością? Jeżeli wykorzystujesz wzmacniacz WiFi w sieci, które ma powiedzmy 50 Mb/s, to musisz liczyć się, że „wzmacniany” sygnał będzie mieć tak naprawdę kilka Mb/s mniej — np. 40-45. Czy to duży spadek? Raczej nie — to wciąż lepsze rozwiązanie niż brak dostępu do sieci bezprzewodowej w wybranych punktach w mieszkaniu. 

A co w sytuacji, w której jeden wzmacniacz WiFi nie wystarcza? Niestety wzmacnianie wzmacniacza WiFi za pomocą kolejnego repeatera zupełnie nie spełnia swojej roli. Znacząco spada wtedy przepustowość połączenia.

Mechanizm działania

Jeśli nie wzmacniacz WiFi — to co?

Wcale nie jest powiedziane, że wzmacniacz WiFi jest jedynym rozwiązaniem na bolączki związane ze zbyt słabym sygnałem sieci bezprzewodowej. 

A co może być alternatywą dla wzmacniacza WiFi? Na pewno będzie to:

  • Konfiguracja routera
    Często okazuje się, że problem z kiepsko działającą siecią tkwi właśnie w tym elemencie. Zresztą przyjrzyj się ustawieniom routera nawet wtedy, gdy zdecydujesz się na zakup i instalację wzmacniacza WiFi — bez poprawnej konfiguracji tego urządzenia, trudno będzie Ci zwiększyć zasięg sieci bezprzewodowej.
  • Zmiana pakietu internetowego
    Korzystasz z najtańszych pakietów u dostawcy Internetu i dziwisz się, że filmy w 4K ciągle się buforują? Zastanów się, czy nie warto przejść na pakiet o wyższej przepustowości.
  • Wymiana routera
    Zastanów się, czy problem z kiepskim pokryciem siecią bezprzewodową nie tkwi właśnie w routerze. Zwłaszcza jeżeli korzystasz z urządzenia dostarczonego przez dostawcę internetu — one przeważnie są średniej jakości. Może się okazać, że po wymianie routera wzmacniacz WiFi wcale nie będzie Ci potrzebny. 😄
  • Sieć mesh
    To rozwiązanie idealne do piętrowych mieszkań czy domów. Jego głównym celem jest zapewnienie sieci bezprzewodowej w praktycznie całym obiekcie, umożliwiając bezobsługowe przełączanie pomiędzy poszczególnymi nadajnikami. Rozwiązanie to opiera się na wielu routerach, które wzajemnie ze sobą współpracują, tworząc jedną sieć. Jest cenione ze względu na stabilność i jakość połączenia — ale też kosztuje znacznie więcej niż wzmacniacz WiFi.
  • Transmiter PLC
    Power Line Communication to jeszcze dość mało popularna technologia. Dzięki niej możliwe jest przesyłanie sygnału internetowego przez… sieć elektryczną. Podłączenie transmiterów PLC do jednej sieci pozwala na przesyłanie danych pomiędzy nimi. Następnie sygnał może być wysyłany przez WiFi za pośrednictwem transmitera podłączonego do gniazdka w innym pomieszczeniu. Brzmi jak pieśń przyszłości? Warto wiedzieć, że takie rzeczy już są w użyciu. 😄
Jeśli nie wzmacniacz WiFi — to co?

Jak podłączyć wzmacniacz WiFi?

Podłączenie wzmacniacza WiFi jest bardzo proste. Wiedz jednak, że takie urządzenie możesz podłączyć bezprzewodowo lub przewodowo. 

Połączenie bezprzewodowe 

Metodą prób i błędów musisz znaleźć miejsce, w którym zasięg będzie najsilniejszy. Nie ma tutaj reguły — dlatego warto próbować ustawienia tego w kilku punktach. Mogą pomóc w tym rozmaite aplikacje na telefon, które badają w czasie rzeczywistym siłę sygnału (aplikacja WiFi Analyser). 

Gdy już znajdziesz to miejsce, umieść tam wzmacniacz WiFI. Podłącz się do sieci bezprzewodowej i podaj nazwę i hasło nowej sieci. To w zasadzie tyle. Możesz już podłączyć odbiorniki do sieci przedłużonej przez wzmacniacz WiFI. 

Połączenie przewodowe 

Decydując się na połączenie przewodowe, korzystasz z urządzenia w trybie Access Point. Wykorzystując kabel Ethernet prześlij sygnał z routera do wzmacniacza WiFi. Następnie umieść wzmacniacz w miejscu, z którego ma być emitowane WiFi. Skonfiguruj nazwę i hasło — i tyle.

Takie rozwiązanie jest bardzo rozsądne, ponieważ niweluje opóźnienia i problemy z przepustowością. Ma oczywiście swoje wady — trzeba doprowadzić kabel z sygnałem do samego wzmacniacza.

Wzmacniacz WiFi — jak wybrać najlepszy?

Wybierając wzmacniacz WiFi trzeba zwrócić uwagę na cały szereg czynników. Nie możesz wziąć pierwszego lepszego urządzenia i liczyć na to, że wszystko od razu zacznie działać.

Sprawdź przede wszystkim:

  • Standardy
    Zanim zdecydujesz się na urządzenie sprawdź standard WiFi (zarówno na routerze, jak i np. na telewizorze). Zobacz, czy obsługuje on WiFi 4 czy WiFi 5 (a może nawet WiFi 6) — wszystkie urządzenia powinny pracować w tym samym standardzie. Sprawdź także pasma przenoszenia sieci — jeżeli Twoje urządzenia nie obsługują częstotliwości 5 Ghz, to nie warto decydować się na dwupasmowy wzmacniacz.
  • Przepustowość
    Dobrze, aby przepustowość była dopasowana do tego, jak szybkie połączenie z Internetem posiadasz. Pamiętaj, że nie jest Ci potrzebny wzmacniacz WiFi do 2 Gb/s, jeżeli Twoja sieć (lub router) mają maksymalnie 50 Mb/s przepustowości. Po co przepłacać, prawda? 😄
  • Zasięg
    Wybierając wzmacniacz WiFi zobacz, na jak dużym obszarze jest on w stanie wzmocnić pokrycie sygnałem sieci. Traktuj ten parametr dość orientacyjnie — wiadomo, że ilość i rodzaj ścian przez które musi przejść sygnał może mieć tutaj decydujące znaczenie. Dobrze jednak jest kierować się zasadą, że im więcej — tym lepiej. Anteny oczywiście mają na to wpływ — jednak nie sugerują się ich obecnością. Zawsze najlepiej po prostu porównać konkretny parametr.
  • Formę konfiguracji
    Ustawienia wzmacniacza można wprowadzać za pomocą dedykowanej aplikacji mobilnej, z wykorzystaniem przycisków WPS lub poprzez dostęp do panelu z poziomu przeglądarki internetowej. Dobrze, aby urządzenie udostępniało kilka form konfiguracji. 
  • Wyświetlacz lub diody
    Dobrze, aby urządzenie było wyposażone chociażby w niewielki wyświetlacz lub wskaźniki siły sygnału. Dzięki temu proces konfiguracji może być znacznie szybszy i wygodniejszy.
  • Połączenie kablowe
    Repeater może być wykorzystywany na różne sposoby. Najczęściej jest to podłączenie się do sieci bezprzewodowej, aby następnie utworzyć hotspot (tym samym zwiększając zasięg). Jednak niektóre urządzenia możesz podłączyć do routera za pomocą kabla (jako Access Point), tym samym zapewniając sobie sygnał o jak najwyższej przepustowości. Niektóre repeatery umożliwiają z kolei podłączenie odbiorników końcowych (telewizora czy konsoli) za pomocą kabla. Zastanów się, które rozwiązanie najlepiej sprawdzi się w Twoim przypadku.
  • Funkcja Roaming Assist
    Dzięki tej funkcji użytkownik przechodząc z pokoju do pokoju może automatycznie przełączać się pomiędzy sieciami o najlepszym zasięgu. Jeżeli repeater nie ma tej funkcji, to smartfon czy tablet będzie np. korzystać z hotspotu wzmacniacza WiFI (mimo tego, że ma do dyspozycji mocniejszy sygnał pochodzący bezpośrednio z routera).
Wzmacniacz WiFi — jak wybrać najlepszy?

Słaby sygnał WiFi to naprawdę spore ograniczenie. Utrudnia korzystanie ze smartfona, granie w gry na konsoli, słuchanie muzyki czy oglądanie filmów z serwisów streamingowych. Wzmacniacz WiFi to urządzenie, które bardzo często jest w stanie uratować sytuację — zwłaszcza, gdy masz duży dom/mieszkanie o grubych ścianach nośnych. 😄

Masz doświadczenia ze wzmacniaczami WiFi? A może udało Ci się zwiększyć zasięg sieci przy użyciu innych metod? Napisz nam o tym!

0 0 głos
Ocena publikacji

Podobne wpisy

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
0
Masz pytanie? Zadaj je w komentarzu.x
()
x