Pierwsze uruchomienie zmywarki — o czym pamiętać? [krok po kroku]

PoradyZmywarki

Zmywarka to urządzenie, do używania którego nie potrzeba specjalistycznej wiedzy. Dlatego też wiele osób całkowicie rezygnuje z czytania instrukcji urządzenia. To jednak duży błąd. Pierwsze uruchomienie zmywarki wymaga wykonania kilku kroków. Dowiedz się jakich.

Masz nową zmywarkę? Pewnie już nie możesz się doczekać, aż wymyjesz w niej swoje komplety sztućców i naczyń, prawda? 😄 To zrozumiałe, że chcesz, aby szybko odzyskały one swój blask, ale… nie tak szybko!

Zanim uruchomisz pierwszy cykl mycia, musisz pamiętać o kilku istotnych kwestiach. Dowiedz się, jak powinno wyglądać pierwsze uruchomienie zmywarki!

Pierwsze uruchomienie zmywarki — jak ją podłączyć?

Niezależnie od tego, czy zdecydowałaś (lub zdecydowałeś) się na zmywarkę do zabudowy czy wolnostojącą — podłączenie urządzenia wygląda zawsze tak samo. Przede wszystkim musisz doprowadzić do niej wodę za pomocą węża (często zakończonego elektrozaworem). Po tym musisz poprowadzić wąż spustowy do kanalizacji. Dopiero po wykonaniu tych czynności, możesz podłączyć urządzenie do prądu. 😄

Jednak podczas tych kroków, pamiętaj o kilku ważnych kwestiach:

  • zmywarkę podłącz do zimnej wody (urządzenie samo podgrzewa wodę do odpowiedniej temperatury);
  • upewnij się, że żaden z węży nie jest przygnieciony;
  • idealnie wypoziomuj zmywarkę za pomocą regulowanych nóżek.

Zmywarka uruchomiona? To możemy iść dalej! 😄

Pierwsze uruchomienie zmywarki - jak ją podłączyć?

Pierwsze ustawienie zmywarki

Na skuteczność zmywarki ogromny wpływ ma twardość wody. Gdy jest zbyt duża — urządzenie może np. nie domywać naczyń.

Przed pierwszym uruchomieniem zmywarki należy sprawdzić, jaka jest twardość wody. Służą do tego specjalne paski dołączane do zmywarki.

W instrukcji obsługi do zmywarki znajduje się tabela, która pokazuje, jak odczytać wyniki analizy. Przyjmuje się, że:

  • 0-8 dH — to woda miękka;
  • 9-16 dH — to woda średnia;
  • 17-50 dH — to woda twarda.

W zależności od tego, jaki poziom twardości wyjdzie podczas testu — należy ustawić odpowiednie parametry w zmywarce. Nie pomijaj tego etapu — to bardzo ważny moment, w którym ustalasz tak naprawdę jak dużo soli ma pobierać zmywarka podczas mycia naczyń. Jeżeli nie będzie to prawidłowa ilość — może to zaburzyć skuteczność czyszczenia. 

Kilka słów na temat środków czyszczących

Zmywarka nie działa jednak na samą wodę. 😄 Do prawidłowego działania potrzebuje środków do czyszczenia. A czego dokładnie? Co do zasady, podczas korzystania ze zmywarki potrzebujesz:

  • soli zmiękczającej — stosowanej w celu zmiękczenia wody;
  • nabłyszczacza — w celu zapewnienie połysku naczyniom (ale także wspomagania suszenia);
  • środka czyszczącego — czyli detergentu, który usuwa brud i tłuszcz z naczyń.
Kilka słów na temat środków

Jeżeli korzystasz z tych środków, musisz zadbać o to, aby umieścić je w odpowiednio oznaczonych miejscach. Sól wsypuje się do dozownika często oznaczonego literą S (a dokładniej symbolem S zbudowanym ze strzałek), nabłyszczacz do dozownika z symbolem gwiazdki. Z kolei środek do czyszczenia umieszcza się w specjalnym pojemniku (najczęściej na wewnętrznej stronie drzwi zmywarki).

Uwaga! Przed pierwszym dodaniem soli zmiękczającej do dozownika, wypełnij go wodą. Dopiero po nalaniu wody wsyp środek do pojemnika. 

A co z kapsułkami?

Zamiast korzystać z każdego z tych środków osobno, możesz także używać kapsułek do zmywania 3w1. W takiej sytuacji nie musisz pamiętać o dozowaniu nabłyszczacza czy soli — wszystko jest odmierzone w kapsułce. 

Uwaga! Pamiętaj, że nie wszystkie kapsułki do zmywania mają w sobie środek do czyszczenia, sól i nabłyszczacz. W przypadku tańszych produktów, mogą one zawierać np. wyłącznie sam detergent. Dlatego dokładnie zapoznaj się z charakterystyką produktu — i zadbaj o to, aby podczas zmywania, naczynia miały zapewnione każdy ze środków. 😄

Pierwsze uruchomienie zmywarki — z naczyniami czy bez?

Pamiętaj o tym, że zmywarkę przed pierwszym użyciem należy umyć. Możesz spróbować zrobić to za pomocą szmatki i gąbki — jednak nie przyniesie to tak dobrych efektów jak tzw. puste umycie naczyń.

W związku z tym zanim wymyjesz pierwsze talerze czy sztućce — wybierz program ekspresowy i uruchom zmywarkę. Pamiętaj — chodzi w nim tylko o “przepłukanie” wnętrza urządzenia.

Jak widzisz — przed pierwszym uruchomieniem zmywarki trzeba pamiętać o kilku istotnych kwestiach. Podobnie jak w przypadku innych sprzętów AGD — np. lodówki czy piekarnika — przed uruchomieniem, warto dokładnie zapoznać się z instrukcją użytkowania. Zaoszczędzi Ci to na pewno wielu stresów podczas późniejszej obsługi urządzenia. 😄

0 0 głos
Ocena publikacji

Podobne wpisy

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
0
Masz pytanie? Zadaj je w komentarzu.x
()
x