Ekspres nie spienia mleka… Co począć? [krok po kroku]

PoradyEkspresy do kawy

Twój ekspres nie spienia mleka? To niestety częsta usterka w tego typu urządzeniach. Niektóre przyczyny tego problemu mogą być dość skomplikowane i wymagają wizyty w serwisie. Na szczęście znacznie częściej okazuje się, że problemy ze spienianiem mleka są skutkiem delikatnej usterki, z którą bez problemu poradzisz sobie samodzielnie. Dowiedz się, co robić, gdy ekspres ma problem z tą funkcją!

Nie każdy ekspres oferuje funkcję spieniania mleka. Jednak, jeżeli decydujesz się na urządzenie, które ma możliwość przygotowywania kaw mlecznych, to oczekujesz napoju na odpowiednim poziomie. 

Niestety czasem pianka jest po prostu… nieudana. A może zamiast puszystej pianki otrzymujesz ledwie podgrzane mleko? Widzisz, że tego typu awaria może być naprawdę uciążliwa.

Co może być przyczyną tego, że ekspres do kawy nie spienia mleka?
Sprawdźmy to. 😄

Zabrudzony układ do spieniania mleka

Najczęstszą przyczyną problemów związanych ze spienianiem mleka jest… zapchanie układu do spieniania. Może się to zdarzyć nawet wtedy, gdy dbasz o konserwację urządzenia i regularnie odkamieniasz swój ekspres.

W ekspresach stosowane są różne systemy spieniania mleka.
Można pokusić się o podział na urządzenia:

 • z dyszą spieniającą — wymagającą manualnego operowania dyszą wytwarzającą parę;
 • z pojemnikiem na mleko — w których mleko nalewa się do specjalnego pojemnika, a następnie jest ono zaciągane i spieniane przez ekspres podczas przygotowywania kawy;
 • z wewnętrznym systemem spieniającym — gdzie końcówkę rurki pobierającej mleko umieszcza się w zewnętrznym pojemniku.

Każdy z tych układów czyści się nieco inaczej. Wszystko zależy od tego, z ilu elementów składa się dany system mleczny. Trzeba stwierdzić, że im mniej — tym lepiej. 😄

Ekspres nie spienia mleka —Zabrudzony układ do spieniania mleka

Na zabrudzenie układu mlecznego najbardziej narażone są wszystkie układy wykorzystujące rurki i drobne elementy o małym prześwicie. Z podgrzewanego mleka wytrąca się tłuszcz, który osadza się na tego typu częściach, przez co utrudnia tworzenie pianki.

Niestety nie pozostaje to bez wpływu na smak przygotowywanej kawy…

Zajrzyj do instrukcji, aby sprawdzić, czy producent nie przewidział specjalnego trybu płukania układu mlecznego. Jeżeli zastosowany program płukania nie przynosi skutków, to koniecznie:

 1. zdemontuj układ mleczny — uważając, aby nie uszkodzić elementów łączeniowych;
 2. namocz dyszę, rurki lub inne elementy w wodzie z niewielką ilością płynu do naczyń;
 3. usuń wszystkie widoczne nieczystości;
 4. dokładnie opłucz elementy;
 5. wysusz elementy układu mlecznego;
 6. z powrotem złóż układ mleczny i zainstaluj w ekspresie do kawy.

Takie dokładne czyszczenie układu mlecznego (lub dyszy do spieniania mleka) to najlepszy sposób na to, aby Twój ekspres w przyszłości nie miał problemów ze spienianiem mleka. Niestety — trzeba to robić regularnie, a najlepiej codziennie. 

Pamiętaj, że dopóki tłuszcz z mleka nie zaschnie, jego usunięcie jest znacznie łatwiejsze — w takiej sytuacji może wystarczyć przepłukanie elementu pod bieżącą wodą.

Zużyte podzespoły układu mlecznego

Zużyte podzespoły układu mlecznego

Jeżeli ekspres nie spienia mleka lub widzisz, że z biegiem czasu robi to coraz gorzej, to może się okazać, że poszczególne podzespoły układu mlecznego uległy zużyciu.

W związku z przetarciami lub pęknięciami na wąskich rurkach, pojawiają się problemy z ciśnieniem płynów w układzie. W związku z tym nie otrzymujesz delikatnej pianki, a jedynie podgrzane mleko.

Przyjrzyj się dokładnie, czy w Twoim układzie mlecznym nie pojawiły się pęknięcia i nieszczelności. Jeżeli tak — konieczna będzie wymiana uszkodzonych elementów. 

Uszkodzony zawór

W przypadku ekspresów z zewnętrznym pojemnikiem na mleko lub wyposażonych w automatyczny system do spieniania mleka, może się pojawić problem z zaciąganiem płynu przez urządzenie.

Jeżeli widzisz, że ekspres wytwarza parę, ale nie pobiera mleka, to istnieje duża szansa, że uszkodzeniu uległ zawór spieniacza. Podobny efekt będzie miał miejsce, gdy uszczelki przy zaworze ulegną zużyciu. 

W takim wypadku konieczna będzie wymiana tego podzespołu. 

Problem z modułem sterującym

Jeżeli powyżej przytoczone porady nie doprowadziły do usunięcia usterki, to istnieje duża szansa, że problem leży w usterce układu elektronicznego.

W jaki sposób to sprawdzić? Zobacz, jak zachowuje się system spieniający. Jeżeli nie wykrywa on dedykowanego pojemnika lub nie zaciąga mleka mimo włączonego trybu cappuccino czy latte, to najprawdopodobniej moduł sterujący nie działa poprawnie.

W takiej sytuacji konieczne jest oddanie ekspresu do serwisu lub do fachowego elektronika.

Nieodpowiednie mleko

Nieodpowiednie mleko

Na koniec przytoczę Ci jeszcze jeden czynnik, który może powodować, że pianka nie jest wystarczająco satysfakcjonująca. Otóż… możesz używać niewłaściwego mleka.

Jeżeli zależy Ci na delikatnej, wysokiej piance musisz używać mleka:

 • tłustego — w przypadku mleka krowiego powinno to być przynajmniej 3,2% zawartości tłuszczu;
 • zimnego — najlepiej wyjętego prosto z lodówki, w temperaturze ok. 4 stopni Celsjusza;
 • świeżego — używanie mleka “na granicy” daty minimalnej trwałości do spożycia może skutkować kiepską pianką.

Niestety w przypadku mleka roślinnego (np. sojowego, owsianego czy migdałowego) uzyskanie odpowiedniej pianki jest zdecydowanie trudniejsze.

W związku z tym w przypadku diety wegańskiej, lepiej zdecydować się na ekspres z manualną dyszą do spieniania, która pozwoli na samodzielne wypracowanie jak najlepszych efektów. Zdecydowana większość programów automatycznych jest bowiem przystosowana do mleka krowiego.


Jeżeli Twój ekspres nie spienia mleka, nie musi to oznaczać kosztownych napraw. Czasem wystarczy tylko dokładnie przeczyścić układ mleczny, aby poradzić sobie z tym problemem. 

Niestety problemy ze spienianiem mleka należą do najczęstszych usterek w automatycznych ekspresach do kawy. W związku z tym — jeżeli jesteś dopiero na etapie wybierania ekspresu i zależy Ci na długiej bezawaryjnej pracy — zdecydowanie zachęcam Cię do wybierania jak najmniej skomplikowanych systemów do spieniania mleka.

5 2 głosy
Ocena publikacji

Podobne wpisy

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
0
Masz pytanie? Zadaj je w komentarzu.x
()
x