Pralko-suszarka — czy warto ją mieć? Czym się różni od suszarki?

Bez kategoriiPralki

Pralko-suszarka umożliwia pranie i suszenie w jednym urządzeniu. Czy takie rozwiązanie jest faktycznie efektywne? A może lepszym wyjściem będzie zakup odrębnych sprzętów? Zobacz, jak działają pralko-suszarki i zastanów się, czy faktycznie potrzebujesz takiego urządzenia!

Czy nie możesz się doczekać kolejnego wywieszania prania? No cóż… nie znam chyba nikogo, komu sprawia przyjemność widok suszących się ubrań w salonie. 😄 A gdy jeszcze deszczowa pogoda sprawia, że wszystko suszy się kilka razy dłużej, to może być to naprawdę uciążliwy problem. 

Receptą na te bolączki może być pralko-suszarka. Dzięki niej możesz wyprać swoje ubrania, ręczniki czy pościel, a następnie wysuszyć je w tym samym urządzeniu. Brzmi dobrze? Dowiedz się więcej na temat pralko-suszarek i zobacz, czym się kierować podczas ich wyboru.

Pralko-suszarka — co to takiego?

Pralka służy do czyszczenia ubrań. Wkładasz do niej brudną bieliznę, a ona wykorzystuje ruchy obrotowe, wodę oraz detergent, aby pozbyć się zabrudzeń. Więcej o działaniu pralki dowiesz się z artykułu: Jak działa pralka? To naprawdę warto wiedzieć.

Pralko-suszarka — co to takiego?

Suszarka z kolei odpowiada za pozbycie się wilgoci z włożonego wsadu. Więcej na temat działania tego sprzętu dowiesz się z naszego artykułu: Suszarka do ubrań — jaką wybrać? [zalety i wady]

A co uzyskasz, gdy połączysz funkcje obu tych sprzętów w jednym urządzeniu? Takim rozwiązaniem jest oczywiście pralko-suszarka!

Takie urządzenie ma dwa tryby pracy. W jednym bębnie możesz zarówno wyprać, jak i wysuszyć ubrania. A jednocześnie oszczędzasz miejsce i… pieniądze — w końcu nie musisz kupować dwóch odrębnych urządzeń.

No właśnie — czy faktycznie pralko-suszarka na pewno zastąpi standardową suszarkę?

Pralko-suszarka a odrębna suszarka

Czy połączenie funkcji tych dwóch urządzeń w jednym jest możliwe? Tak, jednak okazuje się, że wprawdzie pralko-suszarka pozwala na pranie i suszenie, jednak odbywa się to przede wszystkim kosztem wydajności.

Bardzo dobrze widać to, gdy porównasz wagi wsadu w cyklu prania i suszenia. Jeżeli pralko-suszarka ma 8 kg wsadu, to faktycznie pozwala na wypranie takiej ilości ubrań. Jednak nie ma ona możliwości efektywnego suszenia aż tak dużej ilości materiałów. W konsekwencji, aby włączyć tryb suszenia, najpierw musisz wyjąć kilka kilogramów wsadu. Ta różnica może wynosić nawet 3-4 kg.

Widać to także, w kwestii czasu cyklu. Pranie i suszenie w pralko-suszarce trwa dłużej niż w pralce i suszarce jako odrębnych urządzeniach.

Niestety musisz się liczyć także z dużym wzrostem poboru energii elektrycznej. Pralko-suszarki po prostu nie są tak efektywne jak pralka i suszarka osobno. W konsekwencji pobór prądu może być nawet 2-3 razy wyższy niż w przypadku odrębnych urządzeń. 

Pralko-suszarka a odrębna suszarka

Czy oznacza to, że suszarka wygrywa konfrontację z pralko-suszarką? Niekoniecznie. Pralko-suszarka ma dużo zalet. W szczególności są to:

 • oszczędność miejsca — odrębna suszarka to urządzenie, które rozmiarem zbliża się do pralki. Nie każdy może sobie pozwolić na wygospodarowanie przestrzeni dla dwóch odrębnych sprzętów;
 • możliwość wyprania i suszarki bez wyjmowania wsadu — pralko-suszarka pozwala na uruchomienie jednego (wprawdzie kilkugodzinnego) programu bez konieczności wyjmowania wsadu do suszenia. Trzeba przy tym pamiętać, że aby dało się skorzystać z takiego programu, nie można wypełniać bębna w całości;
 • liczne programy — połączenie funkcji pralki i suszarki sprawia, że możesz liczyć na rozmaite ciekawe programy prania. Na uwagę zasługuje funkcja szybkiego odświeżenia (np. z użyciem pary). 

Uważasz, że pralko-suszarka to urządzenie dla Ciebie? Doskonale! 😄 Na pewno zdecydowanie ułatwi Ci życie. Zobacz, jak wybrać model, który spełni Twoje oczekiwania.

Pralko-suszarka — parametry

Wybór pralko-suszarki to nie jest prosta kwestia. Oferta tego typu urządzeń jest naprawdę szeroka. Zwróć szczególną uwagę na:

 • Wagę wsadu
  Pamiętaj o tym, że waga wsadu do prania jest inna niż w przypadku suszenia. Takie informacje nie zawsze są dobrze wyeksponowane, więc przed zakupem dokładnie doczytaj opis produktu.
 • Programy
  Pralko-suszarki mogą oferować naprawdę ciekawe programy. Funkcje parowe pomagają w usuwaniu zaschniętych plam, a przy tym sprawiają, że ubrania są pozbawione zagnieceń. Możliwość automatycznego dostosowania programu do wagi wsadu pozwala na wybór najbardziej optymalnego czasu suszenia.
 • Wybór stopnia wysuszenia
  Dobrze jest mieć taką możliwość. Dzięki temu możesz mocno wysuszyć pranie, aby schować je bezpośrednio do szafy lub wybrać suszenie umiarkowane dla ubrań, które jeszcze chcesz wyprasować.
 • Prędkość wirowania
  Suszenie będzie tym bardziej efektywne, im więcej wody uda się usunąć na etapie wirowania. Przyjrzyj się, jaka jest maksymalna prędkość obrotów w pralko-suszarce.
 • Klasa energetyczna
  Przy wyborze tego typu urządzeń dokładnie przyjrzyj się ich klasie energetycznej. Pamiętaj o tym, że z takiego sprzętu korzysta się regularnie, więc zakup mało oszczędnego urządzenia może doprowadzić do znaczących wzrostów rachunków za prąd czy wodę.

Żeby ułatwić Ci wybór, przejdźmy teraz do przyjrzenia się przykładowym pralko-suszarkom oraz ich funkcjom. 😄

Pralko-suszarka — parametry

Jakie pralko-suszarki warto wybrać?

Oferta pralko-suszarek jest bardzo bogata. Możesz wybierać z urządzeń z różnej półki cenowej. Jeżeli nie chcesz wydawać na taki sprzęt więcej niż 2000 zł, to zastanów się nad poniższymi modelami:

 • Beko HTV7616XW — to bardzo ciekawa propozycja dla osób szukających dobrego stosunku ceny do jakości. Urządzenie pozwala na pranie 7 kg ubrań oraz suszenie 4 kg. Wykorzystuje programy parowe na różnych etapach cyklu, aby efektywnie usunąć plamy oraz zapewnić miękkość tkanin;
 • Candy Smart CSWS4 3642DE/2-S — to prosty, ale ciekawy model. Waga wsadu to 6 kg dla prania oraz 4 kg dla suszenia. Urządzenie także wyposażono w programy parowe. Pralko-suszarką możesz zdalnie sterować za pomocą aplikacji mobilnej;
 • Amica AWDG7512CL — ta pralko-suszarka pozwala wyprać 7 kg ubrań oraz wysuszyć aż 5 kg. Cechy charakterystyczne modelu to m.in. technologia zmniejszająca zużycie środka piorącego czy wymienne łożyska, ułatwiające serwisowanie urządzenia.

A jeżeli szukasz urządzenia o nieco bardziej rozbudowanych funkcjach, sprawdź w szczególności:

 • Toshiba TWD-BJ90W4PL — pozwala na prania i suszenie 8 kg wsadu (ten sam załadunek dla obu cykli). Ekspresowe programy sprawiają, że możliwe jest wypranie i wysuszenie ubrań w czasie nieprzekraczającym godziny (oczywiście przy małym wsadzie);
 • Samsung AddWash WD8NK52E0ZX — waga wsadu to 8/5 kg (pranie/suszenie). Dodatkowe drzwiczki pozwalają na dołożenie ubrań po włączeniu cyklu. Wykorzystanie aktywnej piany pozwala na efektywne pranie w niskiej temperaturze. Na uwagę zasługują także programy ekspresowe, odświeżające oraz higieniczne;
 • Haier I-Pro 7 HWD80-B14979 i-Refresh — w tym urządzeniu wypierzesz 8 kg prania, a wysuszysz 5 kg. Funkcja refresh pozwala na odświeżenie ubrań bez standardowego prania. Pralko-suszarka umożliwia także korzystanie np. z programów ekspresowych czy higienicznych. 

Jest z czego wybierać.😄 Zależy Ci na funkcjach parowych czy możliwości szybkiego odświeżenia ubrań? A może priorytetem jest dla Ciebie duża masa wsadu w funkcji suszenia? Zastanów się, jakie funkcje będą najważniejsze w Twojej konkretnej sytuacji.

Czy pralko-suszarka to dobry wybór? Uważam, że tak. Oczywiście pralka i suszarka jako odrębne urządzenia są bardziej wydajne, jednak możliwość korzystania z takiego “kombajnu” to spora oszczędność miejsca i czasu. No i przede wszystkim — pozbywasz się widoku schnącego prania w salonie czy nawet na balkonie.

0 0 głos
Ocena publikacji

Podobne wpisy

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
0
Masz pytanie? Zadaj je w komentarzu.x
()
x