Inteligentny dom — jak się za to zabrać? Ile kosztuje smart home?

PoradyInne

Inteligentny dom to już nie pieśń przyszłości. Coraz więcej urządzeń można obecnie wybrać w wersji smart — a łącząc je w jeden system, da się zapewnić niezwykle wygodne sterowanie niemal wszystkimi sprzętami w budynku. Czym jest smart home i jak wprowadzić go w swoim mieszkaniu lub domu?

Włączenie światła za pomocą głosowego komunikatu? Nie ma sprawy. 😄Sterowanie klimatyzacją przy użyciu smartfona czy tabletu? Bez problemu. A może chcesz sprawdzić co dzieje się w salonie, gdy akurat przebywasz na wakacjach? Proszę bardzo — wystarczy, że uruchomisz aplikację na swoim telefonie. 😄

Stworzenie inteligentnego domu tak naprawdę nie stanowi obecnie większego problemu. Coraz więcej urządzeń RTV czy AGD jest wyposażonych w możliwość integracji z urządzeniami mobilnymi. Wszystko to sprawia, że funkcjami najczęściej używanych sprzętów możesz sterować np. siedząc na kanapie, będąc w podróży czy przebywając w pracy. 

Inteligentny dom — co to takiego?

Kiedy możesz powiedzieć, że dom jest inteligentny? Tak naprawdę trudno odpowiedzieć na to pytanie. Smart home to nie nazwa konkretnego urządzenia. Termin ten odnosi się do całego systemu, infrastruktury połączonych ze sobą sprzętów. Urządzenia współpracują ze sobą, po to, aby dało się nimi łatwo zdalnie kontrolować. 

Jednocześnie lista takich zdalnie sterowanych sprzętów wcale nie jest określona czy jednolita. Możesz je modyfikować w zależności od tego, czego tak naprawdę potrzebujesz. 😄

Inteligentny dom — co to takiego?

Jednak można powiedzieć, że inteligentne domy pełnią kilka głównych funkcji. Przede wszystkim powinny:

 • dać się sterować zdalnie — najbardziej charakterystyczną cechą inteligentnych domów jest możliwość zdalnego sterowania. Mam tutaj na myśli zarówno sterowanie z wnętrza domu — jak i spoza niego. Jest to możliwe dzięki kompatybilności np. z WiFi czy Bluetooth (lub innymi technologiami bezprzewodowymi);
 • być programowalne — inteligentne systemy stosuje się po to, żeby zdjąć Ci z głowy kilka obowiązków. Możliwość programowania, a konkretniej ustalania harmonogramów pracy poszczególnych urządzeń, sprawia, że wiele procesów odbywa się automatycznie — bez jakiegokolwiek zaangażowania z Twojej strony;
 • być energooszczędne — jedną z cech inteligentnych systemów sterowania jest to, że zużywają one mniej energii. W jaki sposób? Otóż jeżeli żarówka nie świeci się wtedy, gdy jest jasno, a ogrzewanie nie działa wtedy, gdy nie ma Cię w domu — to po prostu optymalizujesz zużycie energii i sprzętu. 😄
 • być bezpieczne — dzięki systemowi smart home możesz zadbać o swoje bezpieczeństwo na kilka sposobów. Z jednej strony chodzi o rozmaite czujniki czy kamery monitoringu. Jednak oprócz tego możesz np. zdalnie wyłączyć urządzenie, które pozostawiłaś lub pozostawiłeś włączone wychodząc z domu;
 • ułatwiać życie — smart technologie służą temu, żeby codzienne życie było bardziej komfortowe. Jeden raz skonfigurowany system ma być inteligentny — rozumieć Twoje potrzeby i się do nich dostosowywać.

Masz już pewien ogląd na funkcje systemów smart home? Teraz zobacz, jakie sprzęty wchodzą w ich skład.

Produkty w ramach inteligentnego domu

Inteligentne domy są oparte na szerokiej koncepcji Internetu Rzeczy (czyli Internet of Things). To obszar, który jest bardzo istotny dla wielu producentów nowoczesnego sprzętu RTV i AGD. Na czym polega ta koncepcja? 😄

Otóż w ramach IoT rzeczy (urządzenia — odbiorniki) mogą łączyć i komunikować się między sobą, tak jak i Ty możesz się z nimi łączyć. W ramach takiej współpracy powstaje sieć urządzeń — którymi da się zdalnie zarządzać.

Produkty w ramach inteligentnego domu

Takie urządzenia — tworzące systemy inteligentnego domu — to:

 • Centralka
  To podstawa systemu smart home. Jest nazywana także mostkiem — ponieważ to właśnie ona łączy urządzenia i odpowiada za synchroniczne sterowanie poszczególnymi odbiornikami. Sterowanie urządzeniami jest często możliwe także bez mostka — jednak, gdy używasz takiej centralki — kontrola jest znacznie wygodniejsza.
 • Inteligentne gniazdko
  To jeden z podstawowych elementów inteligentnego domu. Ten element możesz wpiąć w gniazdko elektryczne, a następnie zdalnie je włączać lub wyłączać (lub ustawiać harmonogramy pracy). Dzięki takiemu produktowi możesz zdalnie sterować nawet urządzeniami starszej generacji — w końcu do gniazdka możesz podłączyć to, co chcesz, np. wentylator czy farelkę.
 • Inteligentne żarówki i oświetlenie
  Gdy mowa o inteligentnym domu, bardzo często przed oczami pojawiają się domy, w których oświetlenie sterowane jest gestami czy komunikatami głosowymi. Dzięki inteligentnym lampom i żarówkom możesz nie tylko włączać i wyłączać światło za pomocą zdalnej aplikacji. Niektóre urządzenia umożliwiają zmianę temperatury światła, a — w przypadku wyposażenia w sterownik RGB — także kolor oświetlenia.
 • Systemy audio
  Słuchanie muzyki z serwisów streamingowych staje się coraz popularniejsze. Wyobraź sobie, że system audio odtwarza muzykę w pomieszczeniu, w którym aktualnie przebywasz — i podąża za Tobą np. z kuchni do salonu, a potem do sypialni. Inteligentne systemy audio to świetne rozwiązanie dla osób, które lubią otaczać się muzyką przez cały czas. 😄
 • Czujniki
  Dzięki nim inteligentny dom znacznie zwiększa bezpieczeństwo domowników. Czujnik gazu czy tlenku węgla może wysyłać Ci powiadomienie bezpośrednio na telefon. Wśród tego typu produktów są także np. czujniki przeciwpożarowe czy zalania. Dzięki temu możesz zareagować błyskawicznie.
 • Kamery monitoringu
  Monitoring to oczywiście doskonały sposób na zadbanie o bezpieczeństwo w Twoim domu. Jednak to właśnie dzięki możliwości spojrzenia na obraz z monitoringu na Twoim smartfonie jesteś w stanie zobaczyć, co aktualnie dzieje się w domu.
 • Asystenci głosowi
  Apple, Amazon czy Google — wszystkie największe firmy rozwijają swoje własne technologie głosowe. Dzięki nim wystarczy wypowiedzieć komendę, aby urządzenie wykonało polecenie. Asystent głosowy może być wbudowany w głośnik Bluetooth — i nasłuchiwać Twoich poleceń przez cały czas. Wystarczy powiedzieć np. “Alexa, włącz mi film z wakacji”, a uruchomienie telewizora, włączenie soundbara i wybranie filmu „zrobi się samo”.
 • Inne sterowniki
  To oczywiście nie wyczerpuje katalogu urządzeń, które tworzą systemy smart home. Wśród tego typu sprzętów możesz znaleźć także np. sterowniki do obsługi ogrzewania, rolet, bram itd. Zastanów się, jakim urządzeniem warto byłoby sterować zdalnie? Nie martw się, z pewnością na rynku już jest (lub niedługo pojawi się) smart-sterownik do takiego sprzętu. 😄

Inteligentny dom — koszty instalacji 

OK, wszystko wygląda rewelacyjnie, ale… ile to kosztuje? No cóż — to zależy. 😄

Jak już wiesz, inteligentny dom może być różnie rozumiany w zależności od tego, na co kładziesz szczególny nacisk. 

Czy dom, w którym wszystkie lampy sterowane są za pomocą smartfona jest już inteligentny? Oczywiście, że tak. 

Czy jeżeli w mieszkaniu możesz zdalnie sterować ogrzewaniem, ale światła włączasz naciskając włączniki, można nazwać smart home? Pewnie — czemu nie?

Inteligentny dom — koszty instalacji

W związku z takimi różnymi podejściami do tematu inteligentnego domu, określenie kosztów jest dość trudne. Jednak postaram się zaprezentować Ci chociaż orientacyjny zarys tego, z jakimi kwotami trzeba się w tym temacie mierzyć. 

 • Mostek — mózg inteligentnego domu to koszt rzędu 100-200 zł.
 • Inteligentne gniazdko — namiastkę smart home kupisz już za kilkadziesiąt złotych.
 • Czujniki — to pojemna kategoria. Proste sensory wilgotności czy ruchu kupisz za kilkadziesiąt złotych. Sensor jakości powietrza może kosztować około 300-400 zł.
 • Smart żarówka — najtańszą kupisz za kilkadziesiąt złotych, ale te lepsze mogą kosztować nawet 200-300 zł.
 • Systemy bezpieczeństwa — najtańsze zestawy monitoringu domowego możesz kupić już za 300-400 zł. Do tego trzeba doliczyć koszt samych kamer monitoringowych (których ceny wahają się od 150 do 1000 zł). Przy wyborze sprzętu z niższej półki, całość może zamknąć się nawet w 1 500-2000 zł.

Zatem — podsumowując. Możesz kupić podstawowy zestaw za 2000 zł, ale możesz za niego zapłacić także nawet 10-15 000 zł. Wszystko zależy od tego, czego tak naprawdę potrzebujesz. 😄

Próg wejścia w inteligentny dom — czyli zakup inteligentnej żarówki czy gniazdka — nie jest jednak wysoki. W związku z tym już nawet za kilkadziesiąt (no może kilkaset) złotych możesz zdecydowanie ułatwić sterowanie niektórymi urządzeniami w domu. 

Jak to wszystko zaplanować? (jak się za to zabrać i na jakim etapie)

Pojawia się pytanie — na którym etapie wykańczania lokalu pomyśleć o instalacji systemu smart w swoim domu? To zależy od tego, czy zdecydujesz się na infrastrukturę przewodową czy bezprzewodową. 

Jeżeli poszczególne urządzenia mają być ze sobą połączone przewodowo — to na pewno warto zaplanować w trakcie budowy lub przed większym remontem. Przewodowe połączenie jest wprawdzie uciążliwe podczas instalacji, jednak potem cechuje się wysoką stabilnością połączenia i szybkością przesyłu danych. 

Pamiętaj też, że rozmaite systemy automatyki domowej oraz inteligentne systemy alarmowe także często wymagają doprowadzenia instalacji — w związku z tym warto przemyśleć to jeszcze przed etapem tynkowania.

Natomiast myśląc o sieciach smart home, znacznie częściej ma się przed oczami infrastrukturę w całości opartą na sieci bezprzewodowej. Na pewno nie jest to rodzaj instalacji, który wymaga dokładnego przemyślenia jeszcze przed tynkowaniem ścian. To nie rury hydrauliczne, ani nie przewody elektryczne, żeby trzeba je było schować w ścianach. 

Jak to wszystko zaplanować? (jak się za to zabrać i na jakim etapie)

Jednak dobrze jest przemyśleć instalację smart home z pewnym wyprzedzeniem. Jeżeli chcesz korzystać ze wszystkich udogodnień takiej infrastruktury (czyli np. zdalne sterowanie bramą garażu, roletami itd.) to musisz zaplanować, że dana brama będzie otwierana z wykorzystaniem odpowiedniego terminalu (który będzie kompatybilny ze sterownikiem obsługiwanym zdalnie). 

Wybór systemu — jeden czy połączenie wielu?

W tym momencie na pewno zastanawiasz się nad tym, czy lepiej jest zdecydować się na jeden pełny system smart home, czy też możesz go składać z rozmaitych urządzeń różnych producentów.

Prawda jest oczywiście taka — jednolity system to najlepsze rozwiązanie. W ten sposób możesz liczyć na pełną kompatybilność wszystkich urządzeń w domu. Jeżeli dane połączenia mają wsparcie producenta, to możesz liczyć np. na wsparcie techniczne czy też regularne aktualizacje oprogramowania dla rozmaitych części systemu. 

Nie oznacza to jednak, że decydując się na produkty różnych producentów musisz liczyć się z problemami. Po prostu ich parowanie czy konfiguracja może wymagać nieco więcej zaangażowania. Jednak, gdy już wszystko raz ustawisz — to korzystanie z funkcji smart home może być tak samo wygodne. 😄

Inteligentny dom — jak wybrać system?

Na koniec mam dla Ciebie kilka istotnych porad, które ułatwią Ci wybór urządzeń w ramach inteligentnego domu. Decydując się na taki sprzęt:

 • przyjrzyj się kompatybilności — najlepiej jest wybierać urządzenia z tej samej rodziny. Producent sterownika powinien podawać systemy, z którymi współpracuje dany podzespół;
 • zadbaj o odpowiedni router — urządzenia komunikują się za pośrednictwem różnych technologii. Może to być połączenie radiowe, Bluetooth, jednak bardzo często jest to właśnie WiFi. Dobry router oraz połączenie internetowe o dużej przepustowości to sposób na bezproblemowe funkcjonowanie systemów inteligentnego domu;
 • warto wybierać urządzenia z funkcją pomiaru energii — dzięki temu np. gniazdko Smart Plug powie Ci, ile energii zużywa podłączone urządzenie;
 • możliwość integracji z asystentem głosowym — nie każde urządzenie i nie każdy zestaw smart home umożliwia integrację z takim asystentem. A zdecydowanie warto o to zadbać, bo możliwość sterowania głosowego zdecydowanie ułatwia komfortowe korzystanie z wielu urządzeń. Przecież lepiej jest po prostu powiedzieć „ustaw temperaturę na 19 stopni” niż sięgać po smartfon, uruchamiać aplikację i wprowadzać ustawienia ręcznie, prawda? 😄
Inteligentny dom — jak wybrać system?

Mam nadzieję, że teraz już masz pewien ogląd na temat inteligentnych domów. Dzięki nim:

 • możesz sterować ręcznie oświetleniem;
 • możesz analizować jakość i wilgotność powietrza;
 • bez problemu włączysz ogrzewanie, gdy nagle spadnie temperatura;
 • otworzysz drzwi garażu, gdy Twoje auto tylko się do nich zbliży;
 • zobaczysz co się dzieje w Twoim domu, gdy przebywasz na wakacjach. 

Na pewno trzeba zauważyć, że inteligentny dom to wygoda, oszczędność oraz ekologiczne podejście. Widzisz, że taki system może dla każdego znaczyć coś zupełnie innego. 

A na jakich funkcjach smart home najbardziej zależy Tobie? Czy chodzi o zwiększenie bezpieczeństwa (poprzez czujniki czy monitoring), a może przede wszystkim o większy komfort podczas korzystania z urządzeń w domu? Daj nam znać w komentarzu! 😄

5 1 głos
Ocena publikacji

Podobne wpisy

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
0
Masz pytanie? Zadaj je w komentarzu.x
()
x