Do odpalenia kuchenki gazowej obecnie nie używa się zapałek czy zapalniczek. Większość urządzeń tego typu ma wbudowane iskrowniki. Problem pojawia się, gdy element ten ulegnie zabrudzeniu. Co zrobić w takiej sytuacji? Jak wygląda czyszczenie iskrownika w kuchence gazowej?
Dzięki wbudowanemu iskrownikowi uruchomienie kuchenki gazowej jest dziecinnie proste. Najczęściej wystarczy przekręcić pokrętło — uruchamiając dopływ gazu — oraz docisnąć je — co uruchamia iskrownik.
Może jednak zdarzyć się sytuacja, w której iskra ma problem z zapalaniem gazu. To niebezpieczna sytuacja — w końcu gaz nie może rozprzestrzeniać się po pomieszczeniu, a moment zapalenia powinien nastąpić jak najszybciej.
Na szczęście najczęściej problemem jest zabrudzony iskrownik. Zobacz, jak go wyczyścić i przywrócić sprawność kuchence. 😄
Sprawdź, co znajdziesz w tej publikacji
Co to jest iskrownik?
Iskrownik to bardzo istotny element kuchenki gazowej. To część, która odpowiada za wytworzenie iskry elektrycznej, która jest potrzebna do zapalenia palnika.
Najczęściej uruchamia się go poprzez naciśnięcie pokrętła regulującego przepływ gazu. W niektórych modelach jest on załączany poprzez naciśnięcie odrębnego przycisku.
Po uruchomieniu iskrownika — generuje on iskry w krótkich odstępach czasowych. Gdy palnik zostanie zapalony — należy wyłączyć iskrownik (czyli najczęściej puścić pokrętło lub przycisk).
Objawy zabrudzonego iskrownika
Iskrownik może jednak ulec zabrudzeniu. To zupełnie normalne — w końcu okolice palników brudzą się zarówno od drobinek żywności, które spadają na płytę, jak i różnego rodzaju zup, sosów czy po prostu osolonej wody, która czasem wyleje się w okolicach palników.
Najczęstsze problemy z iskrownikiem to:
- brak reakcji na naciśnięcie przycisku lub pokrętła,
- brak płomienia mimo słyszalnego cykania,
- płomień gasnący od razu po puszczeniu przycisku (lub pokrętła) sterującego iskrownikiem,
- ciągłe działanie iskrownika — mimo braku naciskania pokrętła lub przycisku.
Czyszczenie iskrownika w kuchence gazowej — jak to zrobić?
Boisz się, że kuchenka, która się nie zapala musi iść do naprawy? Spokojnie — jeszcze nie czas na telefon do serwisu. 😄 Okazuje się, że czyszczenie iskrownika w kuchence gazowej może być prostsze niż Ci się wydaje.
Iskrownik umieszczony jest bezpośrednio przy palniku. Tak naprawdę wystarczy umyć ten element za pomocą szmatki lub szczoteczki z wykorzystaniem płynu do mycia naczyń. Następnie należy dokładnie go wysuszyć. Pamiętaj — element ten nie lubi wilgoci!
Jednak wyczyszczenie samego iskrownika może być niewystarczające lub efekt może okazać się krótkotrwały. Najlepiej jest od razu wyczyścić całą płytę grzewczą.
Podczas czyszczenia zdemontuj wszystkie elementy ruchome, takie jak:
- ruszty,
- palniki,
- pokrętła.
Najlepiej włóż je wszystkie do zlewu, zalej wodą z płynem do mycia naczyń (lub mocniejszym środkiem), a następnie dokładnie wymyj. Pamiętaj o ich osuszeniu!
Przy okazji sprawdź drożność dolotu gazu. Muszą one być absolutnie czyste. Jeżeli jest z tym problem — użyj cienkiego drutu do udrożnienia dolotów.
Uwaga! Jeżeli iskrownik przestał działać prawidłowo po zalaniu — wilgoć mogła przedostać się nawet głębiej (poniżej powierzchni płyty). W takiej sytuacji może być konieczny nawet demontaż iskrownika. To jednak nieco poważniejsza usterka — najlepiej, aby wykonał ją doświadczony serwisant. 😄
Chcesz zobaczyć, czy czyszczenie płyty indukcyjnej wygląda inaczej? Przeczytaj artykuł: Czyszczenie płyty indukcyjnej — jak robić to skutecznie? Sprawdź!
Gdzie jeszcze może tkwić problem?
Jeżeli kuchenka oraz iskrownik zostały skrupulatnie wyczyszczone i wysuszone, a problem występuje dalej — przyczyna może tkwić gdzie indziej. Najczęściej problemem okazuje się generator iskrownika. Jeżeli odłączenie i ponowne podłączenie kuchenki lub płyty do prądu nie pomaga — najprawdopodobniej oznacza to awarię tego generatora.
Co zrobić w takiej sytuacji? Niestety pozostaje już tylko jego wymiana. Czynność ta nie jest skomplikowana — jednak powinna ona zostać wykonana przez osobę z odpowiednimi kwalifikacjami.
Widzisz, że czyszczenie iskrownika na płycie gazowej — choć samo w sobie dość proste — wiąże się z koniecznością umycia także innych elementów urządzenia. Ponownie nasuwa się dobrze znany wniosek — jeżeli chcesz, aby Twój sprzęt AGD działał prawidłowo — musisz pamiętać o jego regularnym czyszczeniu i konserwacji. 😄