Mikrofalówka śmierdzi: jak o nią dbać? [powody nieprzyjemnego zapachu]

PoradyInne

Kuchenka mikrofalowa to bardzo przydatne urządzenie. Dzięki niej możesz w szybki sposób podgrzewać potrawy. To świetne rozwiązanie w szczególności dla osób zabieganych. Jednak mogą pojawić się sytuacje, które zdecydowanie utrudniają korzystanie z kuchenki. Nieprzyjemny zapach to jeden z takich przypadków… Dowiedz się, co zrobić, gdy mikrofalówka śmierdzi.

Korzystanie z kuchenki mikrofalowej ma czynić życie wygodniejszym. 😄 Nie jest to sprzęt o skomplikowanej obsłudze — najczęściej używa się go przez zaledwie kilka minut dziennie, a po użyciu niemal od razu się o nim zapomina. Jednak… co zrobić, gdy zapach z mikrofalówki sprawia, że nie chce się z niej korzystać?

Gdy mikrofalówka śmierdzi, pojawia się ryzyko, że zapach przeniesie się na odgrzewaną potrawę. W skrajnych sytuacjach może to nawet doprowadzić do pojawienia się dymu w urządzeniu. Co może być tego przyczyną?

Mikrofalówka śmierdzi — pozostałości jedzenia lub przypalenie

Pierwsza możliwa przyczyna nieprzyjemnego zapachu z kuchenki mikrofalowej to oczywiście pozostałości jedzenia w urządzeniu. Gdy na ściankach komory pojawią się przypalenia, po włączeniu sprzętu zapach może być bardzo nieprzyjemny.

Co możesz zrobić? Oczywiście lepiej zapobiegać, niż leczyć, więc najlepszą receptą jest regularne czyszczenie mikrofalówki. Jednak gdy “mleko już się rozlało” pozostaje Ci usunięcie zaschniętych resztek jedzenia. 😄

Mikrofalówka śmierdzi — pozostałości jedzenia lub przypalenie

Podczas czyszczenia unikaj ostrych szczotek. Pamiętaj o tym, że wnętrze mikrofalówki jest bardzo delikatne — z łatwością pozostaną na nim rysy.

Zaschnięte plamy musisz najpierw zmiękczyć. Możesz to zrobić jednym z domowych sposobów:

  • posmaruj plamę roztworem octu i wody, następnie delikatnie ją wycieraj. Takie rozwiązanie świetnie poradzi sobie nawet z mocno zaschniętymi resztkami jedzenia
  • przygotuj pastę z wody i sody oczyszczonej, nałóż ją na przypalony obszar. Poczekaj kilka minut —
  • po tym czasie plama powinna być znacznie łatwiejsza do usunięcia
  • włóż plastry cytryny do miseczki z wodą, a następnie włóż do mikrofalówki i włącz ja na kilka minut. Podczas podgrzewania parujący roztwór zmiękczy plamę, a przy okazji… pozostawi przyjemny zapach cytryny.

Mikrofalówka śmierdzi — uszkodzenie mechaniczne

Niestety nie zawsze przyczyna jest taka prozaiczna. Czasem zapach spalenizny wiąże się z uszkodzeniem jednego z podzespołów kuchenki.

Niekiedy mikrofalówka śmierdzi, bo:

  • płytka mikowa jest przypalona,
  • upala się transformator,
  • przetapia się izolacja.

O ile wymiana zatłuszczonej i przypalonej płytki mikowej jest dość prosta, to jednak wymiana transformatora może być nieco bardziej problematyczna. Jego wymiana nie jest kosztowna, jednak warto zlecić ją komuś, kto ma już doświadczenie w tego typu naprawach. 😄

Inne powody

Jeżeli wiesz o tym, że problem nie leży w czystości urządzenia, ani w uszkodzonych podzespołach, to możesz spróbować jeszcze małego zabiegu przy użyciu… kawy. 😄

Inne powody

Wsyp do kubka 2-3 łyżki mielonej kawy, a następnie zalej wodą. Następnie włącz kuchenkę mikrofalową na ok. 5 minut. Po tym czasie gotująca się kawa powinna zaabsorbować nieprzyjemny zapach

Jeżeli nieprzyjemne zapachy powracają — warto wykonywać taki zabieg regularnie. Nawet raz w tygodniu. 

Gdy mikrofalówka śmierdzi, to korzystanie z niej może być problematyczne. Żeby się przed tym uchronić najlepiej jest na bieżąco czyścić wnętrze kuchenki, szczególnie jeżeli masz piekarnik z funkcją mikrofali. Pamiętaj, że nawet niewielkie drobinki tłuszczu pod wpływem ogrzewania (oraz promieniowania) mogą zacząć się przypalać. Po pewnym czasie zaniedbany problem może okazać się o wiele trudniejszy do usunięcia.

0 0 głos
Ocena publikacji

Podobne wpisy

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
0
Masz pytanie? Zadaj je w komentarzu.x
()
x