Robot kuchenny to prawdziwy niezbędnik kucharza, który — oprócz perfekcyjnie wykonanych potraw — ceni sobie także Twój czas wolny. Urządzenia z tej kategorii mogą być bardzo zróżnicowane, łącząc w sobie funkcje, które znamy z sokowirówki, miksera, blendera, a nawet maszynki do mięsa. Brzmi interesująco? Dowiedz się, na co zwrócić uwagę przy wyborze robota kuchennego.
Robot kuchenny służy do wykonywania wielu czynności, związanych z przygotowywaniem posiłków. Napędzany elektrycznie silnik — dzięki systemowi wymiennych końcówek — pomaga w siekaniu, miksowaniu, ucieraniu, wyrabianiu, mieleniu, rozdrabnianiu oraz wielu innych funkcjach. Liczba oferowanych udogodnień zależy od danego modelu — a konkretniej od ilości wymiennych końcówek i pojemników.
Tak naprawdę nie ma jednego rodzaju robota kuchennego. Producenci różnicują urządzenia pod względem oferowanych funkcji. Zastanówmy się wspólnie, jaki robot kuchenny będzie dla Ciebie najlepszy. 😄
Sprawdź, co znajdziesz w tej publikacji
Robot kuchenny — umiejscowienie silnika
Roboty kuchenne mogą różnić się już na pierwszy rzut o oka. Jedną z takich podstawowych różnic jest położenie silnika. Może on mieścić się na górze lub na dole urządzenia.
Trudno powiedzieć, że któreś z nich jest lepsze i gorsze. Warto zastanowić się, które rozwiązanie będzie dla Ciebie najwygodniejsze podczas użytkowania.
Robot z silnikiem umieszczonym na dole to konstrukcja wykorzystywana już od kilkudziesięciu lat. Popularnym typem takiego urządzenia jest malakser. W związku z tym, że silnik umieszczony jest w podstawie, zmiany funkcji sprzętu dokonuje się poprzez umieszczanie pojemników i końcówek na gnieździe urządzenia. W takim wypadku dodawanie składników podczas obróbki jest bardzo łatwe — na górze może znajdować się specjalny otwór przeznaczony do tego celu.
Robot z silnikiem umieszczonym na górze może wyglądać jak mikser z podstawą. Silnik umieszczony jest w górnym ramieniu, które można w dowolnej chwili podnieść w celu zmiany końcówki. Na podstawie urządzenia znajduje się miska, do której wsypuje się składniki.
Specyficzną — a przy tym bardzo cenioną — podgrupą robotów kuchennych z silnikiem w ramieniu są roboty planetarne, które doskonale spisują się m.in. podczas wyrabiania ciasta. Ich nazwa bierze się od specyficznego obrotu nakładki, która — niczym planeta — kręci się nie tylko wokół własnej osi, ale także po obwodzie misy. Taki robot jest wyjątkowo skuteczny przy mieszaniu składników — nie dopuszczając do tworzenia się grudek.
Ilość nakładek
Sam robot kuchenny to tylko baza. To właśnie od nakładek i pojemników zależy, co uda Ci się z nim zrobić.
Kupując robot otrzymujesz w zestawie od kilku do kilkunastu nakładek. Dobrze jest wybrać taki sprzęt, do którego można dokupić końcówki — w końcu nie każda musi Ci się od razu przydać, a dobrze jest mieć możliwość zdecydowania się na zakup w późniejszym terminie.
Do podstawowych końcówek należą:
- końcówki do mieszania;
- końcówki do ubijania;
- końcówki do wyrabiania ciasta.
Jednak oprócz tego typu nakładek możesz kupić zestaw zawierający np.:
- ostrza do rozdrabniania i blendowania;
- przystawkę do wyciskania cytrusów;
- tarcze do cięcia (np. warzyw, ziemniaków na frytki);
- wyciskarkę do owoców;
- maszynkę do mielenia wraz z różnymi sitkami;
- zestawy do wyrabiania kiełbasy.
Do tego dochodzą rozmaite pojemniki, przykrywki i popychacze. Jak widzisz, jeden robot kuchenny może być spokojnie określany hasłem 15w1 czy nawet 30w1. 😄 O funkcjach dodatkowych dostępnych w sprzęcie z najwyższej półki napiszę jeszcze później.
Uwaga! Pamiętaj o tym, że mieszanie i zagniatanie ciasta to nie to samo. Niektóre roboty oferują wyłącznie funkcję mieszania. W związku z tym, jeżeli chcesz rozwijać swój talent piekarski, dokładnie przyjrzyj się, czy dane urządzenie “przygotuje za Ciebie” ciasto od początku do końca.
Robot kuchenny — pojemność
Podczas wyboru robota kuchennego bardzo istotnym czynnikiem jest pojemność misy lub pojemnika. To od tego zależy, jak w praktyce robot ułatwi Ci przygotowywanie obiadów. Jeżeli gotujesz tylko dla siebie i do tego okazjonalnie — nawet najmniejszy pojemnik o pojemności ok. 2 litrów powinien być wystarczający.
Jednak, gdy planujesz przygotowywać obiady na kilka dni lub robisz posiłki dla kilkuosobowej rodziny, to kwestia pojemności staje się naprawdę kluczowa. W takim wypadku zastanów się nad zakupem robota z misą lub pojemnikiem o pojemności powyżej 4 litrów.
Kwestia pojemności jest istotna nie tylko ze względu na ilość, ale także na planowany sposób wykorzystywania urządzenia. Jeżeli w robocie planetarnym zamierzasz robić głównie ciasta, to zdecyduj się na jak największą misę. Z pewnością ułatwi Ci to cały proces mieszania, dodawania składników i ugniatania, a jednocześnie sprawi, że mechanizm nie będzie chlapał na boki, przez co będzie czekać Cię mniej sprzątania blatów. 😄
Jednocześnie miej na uwadze, że im większa pojemność misy robota, tym więcej miejsca musisz mu wygospodarować.
Materiał pojemnika
Roboty kuchenne różnicują się także pod względem zastosowanego tworzywa. Oczywiście wybierz takie, które wydaje się najbardziej solidne — w końcu chcesz, aby pozostał on w dobrym stanie technicznym na długi czas.
Roboty z silnikiem na dole są wyposażone przede wszystkim w plastikowe, przezroczyste pojemniki. Dzięki temu widzisz, na jakim etapie obróbki jest przyrządzana przez Ciebie potrawa.
W przypadku robotów z silnikiem na górze stosuje się misy z tworzywa sztucznego lub stali nierdzewnej. Ten drugi typ jest zdecydowanie najlepszym wyborem — szczególnie w przypadku robotów planetarnych, w których mieszadło porusza się po obwodzie misy. W końcu nie chcesz, by wyrabianie zbyt gęstego ciasta doprowadziło do pęknięcia tego elementu.
Moc robota kuchennego
Na cenę oraz funkcjonalność robota kuchennego bardzo istotny wpływ ma jeszcze jeden czynnik — chodzi o moc silnika. Dostępne są zarówno stosunkowo słabe urządzenia o mocy 600 W, jak i sprzęty o bardzo dużej sile, z mocą przekraczającą 1000 W.
Urządzenia o małych silnikach (ok. 600 W) wykonają mało wymagające zadania, takie jak mieszanie ciasta jogurtowego, przygotowanie naleśników czy zmiksowanie zupy-krem.
Jeżeli zamierzasz wyrabiać ciasta oraz mielić mięso, to musisz wybrać urządzenie w przedziale od 700 W do 1000 W. Natomiast, gdy zależy Ci na ugniataniu dużej ilości ciasta drożdżowego czy mieleniu wyjątkowo twardych elementów, to postaw na moc przewyższającą 1000W.
Robot kuchenny — sposób sterowania
Przyglądając się poszczególnym modelom robotów kuchennych, sprawdź, jaki zakres regulacji obrotów oferują. Możesz się domyśleć, że… im więcej tym lepiej. Dzięki wpływowi na sterowanie obrotami możesz dostosować szybkość ruchów nakładki do aktualnej obróbki.
Jeżeli uda Ci się wybrać model z płynną regulacją obrotów — to jest to zdecydowanie najlepsze rozwiązanie.
Przyjrzyj się także, czy urządzenie nie jest wyposażone w funkcję płynnego startu. To bardzo przydatne udogodnienie — dzięki niemu wirnik nie działa od razu na pełnej prędkości, a stopniowo się rozpędza do określonego poziomu obrotów. Ochroni to przed zachlapaniem kuchni przez mieszane produkty.
Funkcje w modelach z najwyższej półki
Oczywiście wcześniej wspomniane nakładki i funkcje nie wyczerpują wyobraźni producentów tego typu urządzeń. Sprzęty z najwyższej półki oferują także całe mnóstwo funkcji dodatkowych, które sprawiają, że robot kuchenny może zastąpić niemal całą kuchnię.
Do najciekawszych funkcji z wysokich modeli można zaliczyć:
- WiFi
Dzięki wbudowanemu interfejsowi WiFi możesz podłączyć urządzenie do bezprzewodowego Internetu. Po co? Np. po to, żeby pobierać przepisy za pomocą wbudowanej aplikacji. - Kolorowy wyświetlacz
Ściągnięte przepisy możesz wygodnie przeglądać na dotykowym, kolorowym ekranie. Tablet multimedialny w kuchni już nie będzie Ci potrzebny. - Moduł do gotowania na parze
Specjalna nakładka może sprawić, że za pomocą robota kuchennego będziesz mógł przygotować zdrowe i pełne smaku dania na parze. - Wbudowana płyta indukcyjna
A może chcesz gotować bezpośrednio w robocie kuchennym? Bez problemu! Niektóre modele sprawią, że nie będziesz potrzebować płyty grzewczej w kuchni. - Wolne gotowanie
Wykorzystując płytę indukcyjną możesz gotować w ustalonym przez siebie zakresie temperatury oraz określonym czasie. Chcesz przygotować potrawę metodą sous-vide? Robot kuchenny może dać Ci taką możliwość. - Fermentowanie
Niektóre urządzenia oferują nawet możliwość tworzenia domowych jogurtów i serów, nadzorując proces fermentacji. - Wbudowana waga
Dzięki wbudowanej wadze, przygotowanie potraw według szczegółowych przepisów będzie łatwe, jak nigdy dotąd.
Widzisz, że decydując się na taki sprzęt, zyskujesz prawdziwy kuchenny kombajn. Argument, że robot kuchenny zajmuje za dużo miejsca nie ma już tutaj zastosowania — w końcu zastępuje on nawet kilkadziesiąt urządzeń. 😄
Jaki robot kuchenny wybierzesz? Mam nadzieję, że zwrócenie uwagi na powyższe funkcje pozwoli Ci na zakup urządzenia, które sprosta Twoim oczekiwaniom i pozwoli Ci na sporą oszczędność czasu… a przy tym ułatwi osiąganie kolejnych sukcesów w kuchni. 😄