Odpowietrzenie ekspresu do kawy — 3 typowe przyczyny usterki.

PoradyEkspresy do kawy

Wstajesz rano, włączasz ekspres, zamierzasz zaparzyć sobie kawę i wtem… głośny zgrzyt i problem z pobieraniem wody. Brzmi jak zły początek dnia? Zapowietrzenie ekspresu to wbrew pozorom często spotykana przypadłość. Na szczęście przyczyny przeważnie bardzo łatwo zdiagnozować — i równie łatwo naprawić. Zaraz się dowiesz, jak szybko przeprowadzić odpowietrzenie ekspresu.

W obiegu ekspresu nie powinno być powietrza. Urządzenie pobiera wodę, którą następnie wykorzystuje do zaparzania kawy. Gdy do ekspresu dostaje się powietrze jest to nierozerwalnie związane z problemem z pobieraniem wody — a więc hałasem z pompy i komunikatem o błędzie.

Jak sobie z tym poradzić? Choć zgrzyt będący efektem zapowietrzenia brzmi niepokojąco, to wbrew pozorom nie jest to wcale groźna usterka. Poradzisz sobie z nią nawet podczas nerwowego poranka przed pójściem do pracy. 

Przyczyną tego stanu rzeczy są najczęściej 3 powody.

Powód 1: źle włożony zbiornik

Zbiornik do wody w ekspresie do kawy — nieważne czy automatycznym czy kolbowym — musi dokładnie przylegać do bazy. To bardzo ważne, ponieważ w momencie, w którym będzie on nierówno położony, woda może nie mieć swobodnego przepływu — w konsekwencji pompa zaciągnie powietrze, a nie wodę. 

Czasem takie krzywe ułożenie zbiornika jest spowodowane wtargnięciem ziarenka kawy czy innego zanieczyszczenia. Pamiętaj, że nawet drobinka może sprawić, że zbiornik nie będzie w odpowiedniej pozycji.

W ekstremalnej sytuacji zablokowanie zbiornika może być skutkiem… braku odkamienienia.

Jak sobie z tym poradzić? Oczyść powierzchnię pod zbiornikiem wody, upewnij się, czy jest udrożniony i ustaw go w prawidłowej pozycji. Następnie przygotuj kawę “bez kawy” czyli po prostu przelej wrzątek przez ekspres. Jeżeli Twoje urządzenie ma funkcję dozowania gorącej wody — wybierz tę funkcję. Powtórz ten program 1 lub 2 razy.

Powód 2: za mało wody w zbiorniku

Częstą przyczyną zapowietrzenia ekspresu jest włączenie ekspresu i przygotowanie kawy przy zbyt małej ilości wody w zbiorniku. W takiej sytuacji urządzenie zacznie przygotować napój, ale w momencie, w którym zabraknie wody, zaciągnie powietrze i się zablokuje

Zatem jak powinno wyglądać odpowietrzenie ekspresu w tym wypadku? Przede wszystkim nalej wodę do zbiornika. Następnie postępuj analogicznie jak w poprzedniej sytuacji — uruchom program przygotowywania kawy bez wsypywania kawy do kolby lub uruchom dozowanie gorącej wody. Dla pewności — całą czynność powtórz.

Powód 3: problem z filtrem do wody

Niekiedy przyczyna zapowietrzenia może być mniej oczywista. W ekspresach wyposażonych w filtr do wody może dojść do przedostania się powietrza do urządzenia. A skąd się ono tam bierze? Otóż w fabrycznie nowych filtrach mogą znajdować się pęcherzyki powietrza.

W takiej sytuacji przede wszystkim usuń filtr z urządzenia. Następnie nalej wody do pojemnika i uruchom funkcję dozowania gorącej wody (lub dowolny program kawowy). Uruchom program jeszcze raz. Jeżeli cała procedura przeszła bez problemów, to w ekspresie nie powinno być już powietrza.

A co z filtrem? Przed ponownym zamocowaniem wstrząśnij nim kilkukrotnie. Następnie zanurz go do naczynia z wodą, czekając aż przestaną wypływać pęcherzyki powietrza. Umieść filtr z powrotem w ekspresie. Sprawdź czy ekspres działa prawidłowo.

Uwaga! Jeżeli nie wymieniałeś filtru od dłuższego czasu, może się okazać, że jest zapchany przez co blokuje przepływ wody. W takim wypadku jak najszybciej go wymień. 

Funkcja płukania

Niezależnie od przyczyny usterki, po tym jak zamontujesz prawidłowo zbiornik, uzupełnisz ilość wody lub pozbędziesz się problemu z filtrem, zawsze należy przelać przez ekspres znaczną ilość wody. W ten sposób prawidłowo odpowietrzasz ekspres — zapewniasz jego odpowiednie ciśnienie

Pamiętaj, że woda powinna przepływać przez ekspres przez długi czas — a nie skokowo. W związku z tym wybieranie krótkich trybów typu espresso może nie być w tej sytuacji najlepszym pomysłem.

Zachęcam Cię do zapoznania się z instrukcją obsługi urządzenia — sprawdź, czy ekspres nie ma wbudowanej funkcji płukania. To najlepsze rozwiązanie w takiej sytuacji, bowiem w tym programie pompa stale pobiera wodę z pojemnika, wypełnia obieg i pozbywa się pęcherzyków powietrza.

Przyznaj, że zastanawiając się nad tym, jak powinno wyglądać odpowietrzenie ekspresu przed oczami miałeś czasochłonne i skomplikowane czynności. Na szczęście pozbycie się powietrza z obiegu w ekspresie jest znacznie prostsze, niż by się mogło wydawać. W związku z tym, jeżeli zapowietrzona pompa zaskoczy Cię rano hałasem, nie oznacza to jeszcze zepsutego dnia. 😄

3.5 4 głosy
Ocena publikacji

Podobne wpisy

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
0
Masz pytanie? Zadaj je w komentarzu.x
()
x