Temperatura w lodówce — ile powinna wynosić? [gdzie umieścić żywność]

PoradyLodówki

Wydaje Ci się, że wystarczy włożyć jedzenie do lodówki, aby zapewnić jego świeżość? Prawda jest taka, że odpowiednie warunki przechowywania takich produktów zależą przede wszystkim od właściwej temperatury w komorze chłodzenia. Zobacz, ile powinna wynosić temperatura w lodówce.

Idea przechowywania rzeczy w niskich temperaturach, wiąże się z jednym bardzo istotnym faktem. Otóż w temperaturze poniżej 5 stopni Celsjusza znacząco hamują się procesy rozwoju bakterii w produktach żywieniowych.

Wiele jednak zależy od tego, o jakich produktach żywieniowych jest mowa. Poza tym — bardzo istotne jest także położenie produktu w lodówce.

Nie wiesz, jaka powinna być temperatura w lodówce? Zaraz rozwieję Twoje wątpliwości. 😄

Odpowiednia temperatura w lodówce

Wiesz już o tym, że temperatura w lodówce powinna wynosić mniej niż 5 stopni. Producenci chłodziarek (jak i naukowcy 😄 ) wskazują, że najlepsze warunki termiczne do przechowywania żywności mieszczą się w przedziale od 2 do 5 stopni. Niektórzy wskazują nawet, że lodówka powinna być ustawiona na 2 stopnie Celsjusza.

Odpowiednia temperatura w lodówce

Jeżeli temperatura będzie niższa — może to doprowadzać do przymarzania produktów. W takim wypadku, po ich wyciągnięciu uległyby one rozmrożeniu, co uniemożliwiłoby ich ponowne odłożenie do lodówki. Poza tym chyba nikt nie lubi, gdy w soku lub w mleku pojawiają się kryształki lodu. 

Gdy będzie ona wyższa niż 5 stopni — temperatura nie zatrzyma rozwoju bakterii (może go jedynie nieco spowolnić).

Różne produkty — różna temperatura w lodówce

Problem pojawia się w momencie, gdy uświadomisz sobie, że różne produkty żywieniowe potrzebują zupełnie innych warunków termicznych. Świeże owoce czy warzywa w temperaturze ok. 2 stopni mogą stracić wiele ze swojego smaku, koloru czy nawet wartości odżywczych.

Z kolei dla świeżego mięsa lub ryb temperatura w okolicach 5 stopni może być zdecydowanie za wysoka. Jeżeli jeszcze planujesz spożyć je na surowo, to… może się to skończyć zatruciem pokarmowym.

Umiejscowienie w lodówce

W różnych miejscach lodówki panują inne warunki termiczne. Jest to związane ze specyfiką pracy oraz umiejscowieniem elementów układu chłodzenia. Jeżeli chcesz poznać szczegóły — koniecznie przeczytaj artykuł o tym, jak działa lodówka.

Co do zasady w chłodziarkach niższe półki i szuflady mają niższą temperaturę — na poziomie 2-3 stopni — podczas gdy na najwyższych jest to nawet 5-6 stopni Celsjusza. Zasada ta dotyczy chłodziarko-zamrażarek — bowiem w chłodziarkach z niewielkim zamrażalnikiem, rozkład jest inny (niskie temperatury notuje się wyżej, a wysokie — niżej).

Umiejscowienie w lodówce

Żeby być zadowolonym ze świeżości produktów:

  • w miejscach o najniższych temperaturach przechowuj mięsa i ryby;
  • warzywa i owoce przechowuj w szufladach (najlepiej z regulowaną mocą chłodzenia i wilgotności). Ich bezpośrednie zetknięcie ze ściankami lodówki mogłoby doprowadzić do ich zamrożenia;
  • na środkowych półkach (gdzie panuje temperatura w średnich rejestrach) ułóż produkty mleczne;
  • jajka trzymaj na górze lub w specjalnej do tego przeznaczonej komorze;
  • górne części lodówki (o stosunkowo najwyższej temperaturze) przeznacz na gotowe potrawy i otwarte przetwory lub konserwy;
  • świeżo zakupione produkty układaj głębiej — a te otwarte i z krótkim terminem przydatności — jak najbliżej zasięgu ręki;
  • na drzwiach lodówki umieszczaj produkty, którym nie zaszkodzą powiewy ciepłego powietrza podczas ich otwierania;
  • nigdy nie wkładaj ciepłych produktów do lodówki — poczekaj aż schłodzą się do temperatury pokojowej;
  • zimne produkty wkładaj do lodówki najszybciej, jak to możliwe. 

Co z zamrażarką?

Chłodziarka to nie wszystko. Do tego dochodzi kwestia przechowywania produktów w zamrażarce. Oczywiście w takich miejscach temperatura musi spadać znacznie poniżej zera. Zgodnie z zaleceniami specjalistów, nie powinna być ona wyższa niż -18 stopni Celsjusza. 😄

Dopiero przy takiej temperaturze możesz liczyć na znaczne przedłużenie przydatności do spożycia różnych produktów żywieniowych — zarówno mięs, jak i warzyw czy nawet pieczywa.

Oczywiście także i tutaj wiele zależy od konkretnego produktu. Dla mięs najlepiej, jeżeli będzie to naprawdę niska temperatura. Z kolei lody mogą w zbyt niskich temperaturach mogą zamarznąć na kamień, co zdecydowanie utrudni Ci zaserwowanie takiego deseru (zajmie Ci to nieco więcej czasu 😄).

Pamiętaj także o tym, że jeżeli kupujesz w sklepie mrożonki, na ich opakowaniu powinien być wskazany termin przydatności — uzależniony od temperatury, w jakim przechowywany jest produkt (im niższa temperatura — tym dłuższy termin przydatności). To szczegół, o którym często się zapomina. 

Dla zachowania świeżości produktu konieczny jest również tzw. “nieprzerwany łańcuch chłodniczy” — czyli uniemożliwienie produktom utraty temperatury w drodze ze sklepu do domowej zamrażarki.

Wiesz już, ile powinna wynosić temperatura w lodówce, ale nie wiesz jak ją ustawić? Spieszymy z pomocą. Przeczytaj artykuł: Jak ustawić temperaturę w lodówce?

0 0 głos
Ocena publikacji

Podobne wpisy

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
0
Masz pytanie? Zadaj je w komentarzu.x
()
x