Ekspres do kawy — w szczególności ten automatyczny — to ogromne udogodnienie dla każdego amatora espresso, cappuccino czy latte. Jednak nie ma się co łudzić — nie jest to urządzenie bezobsługowe. Jeżeli nie będziesz go odpowiednio konserwować, to istnieje duże ryzyko awarii. Jednym z obowiązków każdego właściciela ekspresu jest regularne odkamienianie. Wiesz jak odkamienić ekspres do kawy? Dowiedz się, jak robić to prawidłowo.
Odkamienianie ekspresu to jedna z podstawowych czynności, z jaką trzeba się liczyć posiadając takie urządzenie. Regularne opróżnianie tacki ociekowej i pojemnika z fusami oraz mycie bloku do zaparzania nie sprawiają, że urządzenie jest mniej narażone na odkładanie się kamienia.
Nie wiesz jak się za to zabrać? Spokojnie — jestem tu po to, żeby Ci pomóc. 😄
Sprawdź, co znajdziesz w tej publikacji
Po co odkamieniać ekspres?
W różnych miejscach w kraju mamy do dyspozycji wodę o innej twardości. Niezależnie od tego czy jest ona miękka czy twarda — zawsze pozostawia ona pewną ilość kamienia w czajnikach czy ekspresach. Budowa ekspresu — oparta na sieci wąskich kanalików i przewodów — jest wyjątkowo czuła na tego typu zanieczyszczenia. Kamień wytrąca się np. w okolicach grzałki. W związku z tym, jeżeli ekspres nie będzie regularnie odkamieniany, może po prostu odmówić posłuszeństwa. I co wtedy? Niestety nie obejdzie się bez wizyty w serwisie.
Poza tym — jeżeli jesteś kawoszem, to wiesz o tym, że woda ma ogromny wpływ na smak Twojej kawy. Nie łudź się, że kamień zalegający wewnątrz urządzenia nie będzie wyczuwalny w espresso czy ristretto.
W przypadku ekspresów automatycznych brak odkamienienia może uniemożliwić przyrządzenie kawy — moduł nie zezwoli na przygotowanie napoju bez wcześniejszego odkamienienia.
Jednak w przypadku ekspresów kolbowych, przeważnie nie otrzymasz takiej informacji od urządzenia. W związku z tym sam musisz zadbać o przestrzeganie terminów odkamienienia.
Skąd wiedzieć, jak często odkamieniać ekspres?
Żeby zadbać o optymalną konserwację ekspresu, przede wszystkim dokładnie zapoznaj się z instrukcją obsługi. Zalecenia dotyczące odkamieniania zawsze zależą od konkretnego modelu. Ustalenie odpowiedniego momentu może być uzależnione od ilości przyrządzonych porcji czy też od ilości zużytej kawy.
Ogromnie istotnym czynnikiem jest też twardość wody — w wielu modelach ekspresów podczas pierwszej konfiguracji podajesz stopień twardości wody. Następnie urządzenie wylicza, kiedy potrzebne będzie oczyszczenie przy przygotowywaniu napojów w konkretnych warunkach.
Bez względu na posiadany ekspres licz się z tym, że — przy domowym użytkowaniu — czynność ta powinna być wykonywana średnio raz na dwa-trzy miesiące. Jeżeli mowa o ekspresie wykorzystywanym w biurze, będzie to znacznie częściej.
Poza tym — ekspresy automatyczne bardzo często przedstawiają komunikat o konieczności przeprowadzenia odkamienienia. To duże ułatwienie — i choć nie zawsze pojawia się ono w odpowiednim momencie, to jednak warto nie zwlekać z rozpoczęciem programu czyszczenia.
A co w sytuacji, gdy nie masz instrukcji, a Twój ekspres nie informuje o konieczności przeprowadzenia odkamienienia? Otóż przyjmij, że takie urządzenie należy odkamienić po wykonaniu maksymalnie 300 filiżanek, w związku z tym:
- jeżeli pijesz 1 filiżankę dziennie — to zrób to raz na 10 miesięcy;
- jeżeli pijesz 2 filiżanki dziennie — to zrób to średnio 2 razy w roku;
- jeżeli pijesz 3 filiżanki dziennie — to zrób to raz na 3 miesiące;
- jeżeli użytkownicy ekspresu wypiją 6 filiżanek dziennie — to zrób to przynajmniej raz na półtora miesiąca.
Pamiętaj, że są to maksymalne okresy. Jeżeli występuje u Ciebie twarda woda, to odkamieniaj urządzenie znacznie częściej.
Odkamieniacz do ekspresu — jaki wybrać?
Jak odkamienić ekspres do kawy? Będzie Ci potrzebny odkamieniacz. Może on występować w formie:
- kapsułek,
- płynu,
- proszku.
Na rynku istnieje bardzo wiele produktów tego typu. Który wybrać?
Nie chcę się powtarzać, ale… koniecznie sięgnij do instrukcji. Jeżeli producent wskazał zalecany odkamieniacz do ekspresu, to najlepiej zrobisz wybierając właśnie ten. Funkcja odkamieniania w ekspresach automatycznych jest najczęściej dostosowana do konkretnych proporcji środka odkamieniającego — w przypadku stosowania zamienników, czyszczenie może nie być wystarczająco efektywne.
Gdy natomiast producent nie wskazał rekomendacji dotyczących środka do odkamieniania, to:
- Kieruj się wydajnością
Niektóre odkamieniacze, mimo dużego opakowania, pozwalają na wykonanie np. tylko 2 lub 3 cykli czyszczących. W związku z tym dokładnie zapoznaj się z ulotką przed zakupem. - Zwróć uwagę na kwestie ekologiczne
Niektórzy producenci odkamieniacza oferują produkty, które są w pełni naturalne i przyjazne dla środowiska. Warto się nimi zainteresować. 😄 - Uważaj na dedykowane produkty
Pamiętaj, że niektóre płyny lub kapsułki są dedykowane tylko do konkretnych ekspresów. Mogą być one niedostosowane do cyklu czyszczenia Twojego ekspresu — a przez to np. pozostać w urządzeniu mimo przepłukania. Jeżeli na opakowaniu odkamieniacza znajduje się informacja, że jest on dedykowany do konkretnego modelu, to lepiej zdecydować się na inny środek.
Cena odkamieniacza może być czasem zaskakująco wysoka. Jest tak przede wszystkim w przypadku dedykowanych środków do ekspresów z wysokiej półki. W takim wypadku środek służy nie tylko do odkamieniania, ale także do zabezpieczenia — pozostawiając we wnętrzu urządzenia powłoki zabezpieczające przed korozją. Czy warto z nich korzystać? Jeżeli zależy Ci na zachowaniu Twojego ekspresu w jak najlepszym stanie na długie lata — to zdecydowanie tak.
Jak odkamienić ekspres? Instrukcja krok po kroku.
Odkamienianie może różnie wyglądać w zależności od konkretnego modelu ekspresu. Niekiedy czynność trwa 20 minut, czasem może potrwać nawet godzinę. W zależności od modelu często wskazuje się na konieczność wymiany filtra do wody.
Dlatego też pewnie nie zdziwisz się, że ponownie odeślę Cię do dokładnego zapoznania się z instrukcją urządzenia. 😄
Stosuj się także do wskazówek znajdujących się na opakowaniu samego odkamieniacza. Pamiętaj — każdy produkt jest inny i czasem wymagane proporcje mogą być… nieoczywiste.
Jednak istnieją pewne niezmienne kroki w przypadku odkamieniania ekspresu — zapoznaj się z nimi poniżej:
- Rozpocznij od standardowego przeczyszczenia ekspresu — usuń wodę z tacki ociekowej oraz opróżnij pojemnik na fusy.
- Przepłucz pojemnik na wodę. Opcjonalnie — wyjmij filtr z pojemnika.
- Dodaj odkamieniacz (kapsułkę, proszek lub płyn) do wody w pojemniku — zgodnie z instrukcją na opakowaniu odkamieniacz.
- W przypadku ekspresu automatycznego — włącz funkcję odkamieniania. W ekspresie kolbowym — przygotuj kawę “bez kawy”, ale z zainstalowaną kolbą.
W przypadku ekspresów automatycznych, podczas całego procesu odkamieniania otrzymujesz na bieżąco informacje na ekranie urządzenia. To duże udogodnienie, gdyż dzięki temu nie musisz zaglądać do instrukcji, by wiedzieć jak odkamienić ekspres według zaleceń producenta.
Natomiast jeżeli Twój ekspres nie ma takich funkcji, to zobacz jakie są zalecenia na środku przeznaczonym do odkamieniania. Najczęściej wiąże się to z koniecznością zrobienia kilku kaw „bez kawy” w celu dokładnego opłukania urządzenia po użyciu środka. Niekiedy istnieje wymóg przepuszczenia nawet 3 lub 4 pełnych zbiorników czystej wody przez ekspres w celu usunięcia pozostałości po środku odkamieniającym.
Pamiętaj, że odkamienianie nie dotyczy wyłącznie elementów wykorzystywanych do zaparzania kawy, ale także tych używanych do spieniania mleka. W związku z tym podczas tej czynności pamiętaj o dołożeniu zbiornika na mleko lub o podstawieniu filiżanki lub kubka pod dyszę do spieniania mleka.
Jak odkamienić ekspres? Domowe sposoby.
Czy istnieją domowe sposoby na odkamienianie? Oczywiście, że tak — ale rekomendowane są raczej do czajników, a nie ekspresów do kawy.
Dlaczego? Otóż domowe sposoby na odkamienianie, takie jak przy użyciu octu czy kwasku cytrynowego, nie są neutralne smakowo. Budowa ekspresu jest o wiele bardziej skomplikowana niż w przypadku prostego zbiornika z grzałką, jakim jest czajnik.
Na własne ryzyko możesz dokonać odkamieniania przy użyciu kwasku cytrynowego — do dwóch łyżeczek na zbiornik, pamiętając o dokładnym wypłukaniu przy użyciu dwóch zbiorników czystej wody.
Czyszczenie ekspresu przy pomocy octu jest bardzo ryzykowne — intensywny zapach może pozostać w urządzeniu na dłużej.
Wiesz już, jak odkamienić ekspres do kawy? Widzisz, że czynność ta może wygląda inaczej w zależności od posiadanego urządzenia. Bezwzględnie o niej pamiętaj!
Jeżeli zależy Ci na smacznej kawie i długiej prawidłowej pracy Twojego ekspresu, zaopatrz się w odpowiedni odkamieniacz do ekspresu — rekomendowany przez producenta lub uniwersalny, przeznaczony do różnych typów urządzeń. To, że urządzenie nie przypomni Ci o konieczności odkamienienia nie powinno być dla Ciebie żadną wymówką. 😄