Programy w pralce — czyli programator w praktyce. Poznaj szczegóły!

PoradyPralki

Oferowane przez poszczególnych producentów programy w pralce mogą się znacząco różnić. Jak się w nich nie pogubić, skoro panele sterowania tego typu urządzeń stają się coraz bardziej zaawansowane? Przyjrzyjmy się najbardziej popularnym programom oferowanym przez pralki. Czy cykle w urządzeniach z wyższej półki faktycznie ułatwiają życie, a może da się bez nich żyć? 😄

Programy prania — czyli wstępne ustawienia dla różnych typów ubrań — pozwalają na najbardziej optymalne czyszczenie ubrań. Należy je dobierać w zależności od specyfiki wsadu — czyli brudnej odzieży wkładanej do bębna. Temperatura czy prędkość wirowania nie może być zbyt wysoka, żeby nie ubrudzić łagodnych ubrań. Z drugiej strony — zbyt delikatne ustawienia mogą sobie nie poradzić z większymi plamami.

Być może są ludzie, którym wystarczy jeden program prania. Znasz takich?😄

Nie ma się co oszukiwać — takie pranie odbywa się kosztem niszczenia ubrań, nieefektywnego czyszczenia oraz niewykorzystywania coraz to bardziej atrakcyjnych funkcji w nowoczesnych pralkach.

Na jakie programy w pralce możesz liczyć w najpopularniejszych urządzeniach? Czytaj dalej, aby się dowiedzieć.

Programy w pralce — podstawowe

Pewne programy są stosowane w niemal wszystkich — nawet najbardziej podstawowych pralkach. Choć często mają one inne nazwy, to podstawowe ustawienia — dotyczące temperatury, czasu trwania prania oraz prędkości wirowania — są bardzo zbliżone.

Programy w pralce — podstawowe

Programy do prania bawełny

Program Bawełna to jedno z najbardziej popularnych typów ustawień. Czyszczenie ubrań wykonanych z tego materiału nie należy do szczególnie wymagających — a przy tym ten materiał jest bardzo powszechny. 

Producenci umożliwiają skorzystanie z tego programu przy temperaturze 40 lub 60 stopni Celsjusza. W niektórych urządzeniach możesz liczyć na pranie nawet w temperaturze powyżej 90 stopni — co przyda się np. podczas “wygotowywania” ręczników. 

Jako, że jest to najpopularniejszy program w pralkach, w niektórych urządzeniach możesz się spotkać z jego pewnymi odmianami. Może to być np. Bawełna + Eko (świetny, jeżeli chcesz zmniejszyć zużycie prądu lub wody) czy też Bawełna z praniem wstępnym (przy wyjątkowo uciążliwych zabrudzeniach).

Pranie syntetyczne

Jeżeli masz do wyprania ubrania wykonane z poliestru, akrylu czy innych sztucznych materiałów — wybierz program Syntetyk. Temperatura w tego typu cyklach oscyluje w okolicach ok. 40 stopni

Programy w pralce: Pranie syntetyczne

Co jeszcze jest ważne w takim programie? Wirowanie nie powinno być zbyt szybkie, aby nie doprowadzić do trudnych do usunięcia zagnieceń. W końcu prasowanie materiałów syntetycznych wymaga wykorzystania niskich ustawień temperatury żelazka.

Program mieszany

Mix to także bardzo popularny program. Jest on przeznaczony do prania w jednym cyklu ubrań z materiałów syntetycznych oraz bawełny. 

Dzięki temu możesz zaoszczędzić czas, który przeznaczasz na segregację ubrań przez kryterium zastosowanych materiałów. Oczywiście nie wyręczy Cię to z konieczności segregacji kolorystycznej. 😄

W takim programie temperatura nie powinna przekroczyć 40 stopni.

Programy do wełny

Pranie odzieży wykonanej z wełny wymaga zachowania delikatności. Tego typu odzież może ulec skurczeniu, przez co nie będzie nadawać się do ponownego założenia. Żeby tego uniknąć, należy prać z wykorzystaniem dłuższych przerw — podczas których ubrania mają długi kontakt ze środkiem piorącym, ale bęben nie pracuje tak intensywnie. 

Programy w pralce: Programy do wełny

Bardzo istotna jest także prędkość wirowania. W takim programie musi być ona na stosunkowo niskim poziomie — np. ok. 800 obr./min.

Program programem, ale musisz pamiętać, że pranie wełny wymaga stosowania wyjątkowo delikatnych detergentów — nawet w najlepszych pralkach!

Pranie delikatne/jedwab

Program do prania tkanin delikatnych jest bardzo zbliżony do programu Wełna — nawet długość cyklu jest zbliżona. Także w przypadku takiego cyklu temperatura nie powinna przekraczać 30 stopni Celsjusza, a prędkość wirowania musi być niska

W przypadku delikatnego programu maksymalna waga wsadu jest najczęściej bardzo ograniczona — np. do zaledwie 2 kg.

Programy ekspresowe

Jeżeli zależy Ci na czasie, na pewno warto zwrócić uwagę na programy ekspresowe. W niektórych pralkach mogą one trwać nawet 15 lub 30 minut

Oczywiście — nie ma co się spodziewać cudów. Program ten poradzi sobie przede wszystkim z lekkimi zabrudzeniami. Poza tym w przypadku tego ustawienia musisz pamiętać o ograniczeniu wagi wsadu — najczęściej ekspresowo możesz wyprać maksymalnie 2-3 kg. 

Programy w pralce: Dodatkowe płukanie i wirowanie

Dodatkowe płukanie i wirowanie

Większość pralek oferuje także opcję dodatkowego płukania i wirowania. Musisz jednak pamiętać o tym, że jest ona przeznaczona przede wszystkim dla ubrań z mocniejszych materiałów. To bardzo dobre rozwiązanie wtedy, gdy cierpisz na rozmaite podrażnienia skóry spowodowane proszkami lub płynami do płukania.

Odwirowanie

Jeżeli Twoje pranie po wyjęciu z pralki w dalszym ciągu pozostaje mokre, wówczas możesz ustawić dodatkowe wirowanie. Pamiętaj — największa prędkość wirowania jest zarezerwowana wyłącznie dla najmocniejszych materiałów. Używanie zbyt dużej prędkości może mieć bardzo negatywne dla wełny czy ubrań wykonanych z jeansu.

Jesteśmy już w połowie artykułu, a końca programów nie widać…😄Przyjrzyjmy się teraz, z jakich — mniej spotykanych — cykli prania można skorzystać w urządzeniach dostępnych na rynku.

Specjalistyczne programy w pralce

To oczywiście nie wszystko — dostępne na rynku pralki są wyjątkowo zróżnicowane. W zależności od konkretnego modelu można liczyć na szereg rozmaitych programów, które mogą być dla Ciebie mniej lub bardziej przydatne. Zobacz, jakiego typu cykle możesz ustawić w wybranych urządzeniach.

Pranie białe

Aby wyprać zabrudzone białe ubrania, warto skorzystać z wybielacza. Niektóre pralki oferują specjalne programy przystosowane do takiego detergentu. Takie ustawienia pozwalają Ci na zmniejszenie zużycia energii przy wykorzystaniu maksymalnego wsadu pralki.

Taki cykl prania możesz ustawić np. w pralce Gorenje MAW820.

Program do jeansów

Jeans jest zawsze w modzie, prawda? 😄 Jednak jeżeli masz spodnie lub kurtki jeansowe, to wiesz o tym, że trzeba o nie odpowiednio zadbać. W przypadku standardowego jeansu temperatura może być nieco wyższa, jednak dla ubrań wyposażonych w stretch nie może ona przekroczyć 30 stopni Celsjusza. Programy Jeans redukują także prędkość wirowania. 

Programy w pralce: Program do jeansów

Uważasz, że takie ustawienia w pralce są przydatne? Możesz się z nimi spotkać np. w urządzeniu Electrolux EW6S406BPI.

Programy antyalergiczne i dla dzieci

Pod nazwą programu antyalergicznego kryje się najczęściej cykl prania wykorzystujący dodatkowe płukanie. W ten sposób pozbywasz się resztek środka piorącego, które mogą działać drażniąco na skórę alergika. 

Taki tryb prania jest polecany do prania odzieży dla niemowląt. W wielu pralkach jest on połączony z długim utrzymywaniem ubrań w podwyższonej temperaturze — co powoduje usunięcie bakterii i innych mikroorganizmów. 

Z taką funkcją — BabyProtect — spotkasz się np. w pralce Beko SWUE7512XWW.

Niektóre antyalergiczne programy w pralce opierają się na wykorzystaniu pary. Napiszę o tym więcej przy opisywaniu takich cykli. 😄

Pranie odzieży sportowej

Sportowe koszulki czy spodnie mają specjalne właściwości, zmniejszające potliwość czy zapewniające przepuszczanie powietrza. Cechują się one także wyjątkową elastycznością. Tego typu ubrania — nazywane technicznymi — wymagają prania w specjalnych warunkach. Pomoże w tym tryb Sport przeznaczony do czyszczenia ubrań w niskiej temperaturze.

Uwaga! Podczas prania odzieży sportowej nie używaj żadnych płynów do zmiękczania tkanin. 

Korzystasz z tego typu odzieży sportowej? W takim wypadku pralka Whirlpool FWF71253W EU może być dla Ciebie bardzo dobrą propozycją. 

Pranie pościeli

W przypadku prania prześcieradeł, poduszek i kołder warto zdecydować się na program do prania pościeli. Musi on uwzględniać nie tylko wyższą temperaturę, ale także efektywne wirowanie. W związku z tym podczas korzystania z takich programów ma się do dyspozycji raczej niewielką wagę wsadu.

Programy w pralce: Pranie pościeli

Tego typu cykl prania możesz ustawić np. w urządzeniu Samsung WW60K52109W.

Program do odzieży impregnowanej

Niektóre pralki oferują specjalny program przeznaczony do technicznej odzieży impregnowanej. Klejone szwy, specjalistyczne zamki, oddychające a przy tym wodoodporne tkaniny wymagają szczególnej troski. W związku z tym możesz wyprać je z impregnatem w niskiej temperaturze — w ten sposób zachowasz ich właściwości, a jednocześnie utrzymasz je w czystości.

Z taką funkcją spotkasz się m.in. w urządzeniu Siemens Q500 Slimline WS12T46EPL.

Pranie butów w pralce

Dzięki programom przeznaczonym do prania obuwia, możesz w wygodny sposób wyprać buty sportowe w pralce. Podczas takich cyklów siłę odśrodkową wykorzystuje się po to, aby buty przylgnęły do powierzchni bębna — tym samym minimalizując hałas wydobywający się z urządzenia podczas uderzania twardą podeszwą i cholewką o wnętrze pralki. Takie programy wykorzystują niską temperaturę, co chroni przed rozklejeniem się sneakersów czy innych butów treningowych.

Takie ustawienia cyklu prania znajdziesz np. w Indesit IWD 71051 C ECO (EU).

Program czyszczenia z sierści

Pralki wykorzystujące programy do czyszczenia ubrań z sierści to obowiązkowy element wyposażenia domu, w którym są psy lub koty. Taki cykl opiera się na praniu w podgrzanej wodzie połączone z wielokrotnym płukaniem i odwirowywaniem. Takie “rozluźnianie” włókien sprawia, że wyjmowane z pralki ubrania są pozbawione włosia.

Programy w pralce: Program czyszczenia z sierści

Brzmi ciekawie? Możesz się z tym spotkać np. w Beko PWTV9646XW.

Programy parowe

Wykorzystanie pary przez pralki to naprawdę interesujące rozwiązanie. Ma to silne działanie antyalergiczne — producenci zaznaczają, że tego typu programy są w stanie usunąć do 99% bakterii. Co więcej — stosowanie pary sprawia, że po zakończonym cyklu prania wyjmujesz ubrania o zmniejszonej liczbie zagnieceń.

Interesują Cię pralki parowe? Przyjrzyj się bliżej modelowi: LG F2WV9S8P2A.

Pranie bez zagnieceń

Jednak nie trzeba inwestować w pralkę z funkcją pary, żeby można było liczyć na zmniejszenie zagnieceń na ubraniach wyjmowanych z bębna. Rozmaite pralki oferują ustawienie programu ze zmniejszoną ilością zagnieceń. Na czym polega to rozwiązanie? 

Otóż najczęściej będzie się to ograniczać do… redukcji wirowania. W związku z tym ubrania wyjmowane z pralki mogą mieć nieco podwyższoną wilgotność.

Taką opcję prania umożliwia np. Bosch WIW28540EU.

Programy bąbelkowe 

Decydując się na wybrane pralki — np. Samsung WW10M86INOA — z technologią Eco Bubble możesz korzystać z programów opartych na praniu bąbelkowym. Opiera się ona na łączeniu wody, powietrza i proszku, podczas którego powstają bąbelki, które wnikają w czyszczone ubrania. 

Dzięki takim programom możliwe jest pranie w niższej temperaturze i przy użyciu mniejszej ilości proszku. W związku z tym jest to świetna propozycja dla osób ceniących sobie energooszczędności.

Programy w pralce: Programy bąbelkowe

Pamiętaj, że w zależności od wybranego urządzenia nazewnictwo, specyfika, jak i sposoby ustawienia oraz modyfikacji danego programu mogą się znacząco różnić. Dlatego też pierwszym krokiem po zakupie nowego urządzenia powinno być dokładne zapoznanie się z instrukcją obsługi. To właśnie tam szczegółowo przedstawione są wszystkie informacje dotyczące programów. 😄

Uwzględnij przy tym zalecenia producenta odzieży, które powinny być umieszczone na metce wszytej w ubranie. Jeżeli program do prania bawełny w pralce pozwala na uzyskanie nawet 60 stopni Celsjusza, a metka mówi o zakazie prania powyżej 30 stopni, to jako wiążące potraktuj informacje umieszczone na ubraniu. 

Powiedz — czy programy w pralce oferowane w bardziej zaawansowanych urządzeniach są dla Ciebie interesujące? A może uważasz, że standardowe programy — typu Mix, Bawełna czy Syntetyk — są dla Ciebie w zupełności wystarczające? Czekamy na Twoje opinie! 😄

0 0 głos
Ocena publikacji

Podobne wpisy

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
0
Masz pytanie? Zadaj je w komentarzu.x
()
x