Odkurzacz piorący a odkurzacz wodny — czym się różnią? [porównanie]

PorównaniaOdkurzacze

Obecna oferta odkurzaczy jest naprawdę zróżnicowana — różnią się one nie tylko mocą urządzenia, głośnością pracy, ale także sposobem odkurzania. Nie musisz decydować się na standardowe urządzenia wyposażone w papierowy worek. Na rynku znajdziesz także odkurzacz piorący oraz wodny. Te urządzenia często są ze sobą mylone. Warto poznać różnicę pomiędzy nimi, ponieważ są to odkurzacze zupełnie innego typu.

Zarówno odkurzacz piorący, jak i wodny ma jedną bardzo istotną cechę wspólną, która sprawia, że z pozoru można je pomylić. Chodzi o to, że oba posiadają zbiorniki na wodę. Jednak znacząco różnią się one oferowanymi funkcjami.

W dużym uproszczeniu można powiedzieć, że odkurzacz wodny wykorzystuje pojemnik z wodą zamiast standardowego worka. W związku z tym kurz od razu miesza się z wodą i nie wydostaje się na zewnątrz. Można więc stwierdzić, że kurz jest usuwany, a nie przenoszony z miejsca na miejsce.

Natomiast odkurzacz piorący to… odkurzacz wodny wyposażony w drugi zbiornik na wodę, który jest wykorzystywany do prania tapicerek czy dywanów.

Przyjrzyjmy się bliżej tym dwóm odkurzaczom, żeby sprawdzić, jakie są między nimi różnice. Zanim to jednak zrobimy, zacznijmy od podstaw. Czyli…

Jak działa standardowy odkurzacz?

W standardowym odkurzaczu — takim czyszczącym “na sucho” — kurz, pył i inne wciągane przedmioty gromadzą się w worku. Jednak budowa tego urządzenia nie gwarantuje wysokiej wydajności w zakresu usuwania kurzu. Prawda jest taka, że wiele drobnych zanieczyszczeń przechodzi zarówno przez sam worek, jak i filtr — a w konsekwencji wydostają się one z powrotem do pomieszczenia poprzez otwór wylotowy.

Nie jest zbyt kusząca propozycja. Chyba nie zaprzeczysz? 😄

Jeżeli zatem mimo odkurzania widzisz, że na podłodze czy dywanie pozostaje ciągle warstwa kurzu, to wiedz, że to nie kwestia Twojego niedokładnego sprzątania — po prostu taka jest budowa standardowych odkurzaczy workowych…

Klasyczny odkurzacz workowy
Na zdjęciu przykład klasycznego odkurzacza workowego

Osoby z różnymi alergiami bardzo często narzekają na taki stan rzeczy. Roztocza i drobnoustroje pozostające w pomieszczeniu po odkurzania mogą być przyczyną wielu uciążliwych dolegliwości.

Dlatego też zaczęto produkować urządzenia wyposażone w filtry wodne.

Filtr w odkurzaczu wodnym

Budowa odkurzaczy wodnych jest bardzo podobna. Są one wyposażone w filtr wodny, czyli zbiornik, do którego trafiają wszystkie wciągane zanieczyszczenia. W związku z tym, że trafiają one do wody, powietrze wychodzące przez otwór wylotowy jest już wolne od wszelkiego rodzaju pyłów czy alergenów (dlatego też często zalecane są, jako najlepsze odkurzacze dla alergików). Przynajmniej teoretycznie (ale o tym zaraz)…

Filtry wodne mają różną konstrukcję — różnią się pojemnością czy wydajnością. Działają one jednak bardzo podobnie — wykorzystują siłę odśrodkową, by wciągane elementy trafiły na dno zbiornika. Czy wystarczy to, aby móc cieszyć się brakiem kurzu w mieszkaniu? Okazuje się, że nie…

Odkurzacze z filtrem wodnym wykorzystują także dodatkowe suche filtryHEPA lub z wkładem węglowym — umieszczane przy otworach wylotowych.

Po co? Otóż jest to drugi etap filtracji — powietrze jest filtrowane z resztek pyłków i zanieczyszczeń (tych, które nie osiadły na dnie zbiornika). 

Taki sposób filtrowania sprawi, że wydajność oczyszczania zasysanego powietrza jest bliska 100%.

Filtr wodny w odkurzaczu Thomas
Przykład filtra wodnego, jaki można spotkać w odkurzaczach marki Thomas.

Odkurzacz wodny ma jeszcze jedną bardzo ważną zaletę — w związku z tym, że nie jest wyposażony w papierowy (lub tekstylny) worek na kurz, może on zaciągać wodę lub błoto bez obawy o uszkodzenie urządzenia.

Co bardzo ważne — wiele odkurzaczy wodnych oferuje również możliwość klasycznego odkurzania na sucho. Sprawdzi się to wtedy, gdy zależy Ci na szybkim posprzątaniu — w takiej sytuacji nie musisz tracić czasu na wlewanie wody do pojemnika. Możesz po prostu włączyć urządzenie i zacząć sprzątać.

Sam wbudowany filtr wodny nie sprawia, że taki odkurzacz możesz wykorzystać do prania kanapy czy dywanu. Jeżeli poszukujesz takiego urządzenia, to musi być ono wyposażone w wyraźnie zaznaczoną funkcję prania. Na czym ona polega?

Funkcja prania w odkurzaczu piorącym

Można w skrócie powiedzieć, że odkurzacz piorący posiada wszystkie funkcje urządzenia z filtrem wodnym, a oprócz tego pozwala na pranie różnych powierzchni.

Jak wygląda to w praktyce?

Odkurzacz piorący może z zewnątrz wyglądać jak każdy inny typ odkurzacza. Najważniejsza jest jego wewnętrzna budowa — został on wyposażony w dwa zbiorniki:

  • pierwszy — pełni funkcję filtra wodnego, zupełnie jak w odkurzaczu wodnym;
  • drugi — jest przeznaczony na czystą wodę z detergentem, która jest wykorzystywana do prania tapicerek lub dywanów.

A jak to działa w praktyce? Otóż woda z detergentem przenoszona jest do końcówki (ssawki), na której znajdują się spryskiwacze. W związku z tym czyszczona powierzchnia jest pokrywana detergentem, a jednocześnie woda z zabrudzeniami trafia do pojemnika z brudną wodą. 

Wszystko to sprawia, że możesz w bardzo wygodny i wydajny sposób wyprać tapicerkę. Dzięki temu odświeżone dywany czy kanapy będą wyglądały na kilka lat młodsze. 😄

Uwaga! Budowa odkurzaczy piorących bardzo często uniemożliwia odkurzanie na sucho. Jeżeli szukasz urządzenia uniwersalnego zastanów się nad zakupem odkurzacza wodnego z funkcją prania — pod tą nazwą najczęściej kryją się maszyny umożliwiające odkurzanie na 3 sposoby: na sucho, na mokro oraz pranie.

Widzisz, że odkurzacz piorący i odkurzacz wodny to inne urządzenia. Jeżeli nie zależy Ci na funkcji prania, a jednocześnie chcesz zapewnić sobie jak największą wydajność w usuwaniu kurzu z mieszkania, to zdecyduj się na urządzenie z filtrem wodnym.

Natomiast, gdy zależy Ci na wypraniu dywanu czy kanapy, to wybierz odkurzacz piorący lub wodny z funkcją prania. Efekty tego czyszczenia mogą być naprawdę imponujące. 😄

0 0 głos
Ocena publikacji

Podobne wpisy

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
0
Masz pytanie? Zadaj je w komentarzu.x
()
x