Żelazko z generatorem pary czy żelazko parowe? Podobieństwa i różnice.

PorównaniaŻelazka

Wykorzystanie gorącej pary wodnej to na pewno dobry pomysł na ułatwienie usuwania zagnieceń z wypranych ubrań. Żelazko z generatorem pary to coraz częściej spotykane rozwiązanie — jednak w czym jest ono lepsze od standardowego żelazka parowego? Poznaj podobieństwa i różnice pomiędzy tymi dwoma urządzeniami!

Nie ma się co oszukiwać — prasowanie jest nieodłącznym elementem codziennego życia. Jednak czy sterta niewyprasowanych ubrań wywołuje u Ciebie dreszczyk ekscytacji, czy raczej znużenie połączone z irytacją? Gdyby zadać takie pytanie grupie badawczej, zdecydowana większość respondentów wskazałaby na to drugie. 😄

Wybór odpowiedniego żelazka ma ogromny wpływ na Twój komfort podczas prasowania.

Dzięki nowoczesnym urządzeniom czynność ta jest obecnie znacznie łatwiejsza niż jeszcze kilka lat temu. Powłoki zapewniające idealny poślizg w połączeniu z wykorzystaniem pary sprawiają, że prasowanie jest znacznie przyjemniejsze. 😄

Żelazko z generatorem pary to urządzenie, które ma zapewnić jeszcze większy komfort podczas usuwania zagnieceń z ubrań — jednocześnie zapewniając maksymalną wydajność w generowaniu pary. Czy faktycznie tak jest? A może lepszym rozwiązaniem będzie żelazko parowe z wysokiej półki? Czytaj dalej, aby się dowiedzieć. 😄

Wykorzystanie pary w prasowaniu

Zarówno żelazko z generatorem pary, jak i standardowe żelazko parowe, opierają się na podobnych założeniach. Chodzi o to, aby wykorzystać parę wodną do zwiększenia efektywności prasowania. Przedostaje się ona przez otwory w stopie żelazka.

Żelazko z generatorem pary: Wykorzystanie pary w prasowaniu

Rozgrzana para wodna wnika w włókna tkanin — rozszerza je, zmiękcza i rozluźnia. Dzięki temu usunięcie zagnieceń jest znacznie łatwiejsze niż w przypadku żelazek suchych, które wykorzystują wyłącznie wysoką temperaturę oraz siłę docisku stopy żelazka. Prasowanie z użyciem pary jest bezpieczne nawet dla tkanin delikatnych, a zmniejszenie kontaktu z gorącą płytą urządzenia zmniejsza ryzyko pojawienia się wyświeceń na tkaninach. 

Nie dziwi zatem popularność różnego typu żelazek parowych. Urządzenia pozbawione tej funkcji to już raczej przeszłość. Nawet proste żelazka turystyczne często umożliwiają prasowanie z wykorzystaniem pary. 😄

Przeglądając oferty sklepów z AGD możesz zauważyć zarówno żelazka parowe, jak i żelazka z generatorem pary. Choć ich nazwy brzmią podobnie, to okazuje się mają one więcej różnic niż podobieństw. Żeby je zrozumieć, warto przyjrzeć się nieco bliżej parametrom związanym z generowaniem pary.

Parametry pary w żelazkach

Wiesz już, że para jest bardzo istotnym czynnikiem mającym wpływ na wydajność prasowania. Jednak musisz wiedzieć, że żelazka wyprowadzają parę na dwa sposoby

Chodzi o:

  • strumień ciągłej pary — czyli stale emitowaną parę, wnikającą w tkaniny podczas każdorazowego przesunięcia żelazkiem;
  • wyrzuty pary — uruchamiane po naciśnięciu przycisku. Wykorzystuje się je podczas usuwania wyjątkowo uciążliwych zagnieceń lub prasowania grubszych materiałów.

Oba parametry są bardzo ważne. 😄

Żelazko parowe i żelazko z generatorem pary: Parametry pary w żelazkach

Stały dostęp pary jest istotny podczas prasowania niemal wszystkich tkanin. Jeżeli będzie on zbyt niski — znacznie częściej będziesz korzystać z mocnych uderzeń. Gdy tego nie zrobisz, konieczne będzie np. mocniejsze dociśnięcie żelazka lub zwiększenie temperatury, co z kolei może mieć negatywny wpływ na prasowane tkaniny.

Nie bez znaczenie jest także moc wyrzutów pary — im większy jest ten parametr, tym większa skuteczność w przenikaniu nawet grubych materiałów. Mocne wyrzuty pary sprawdzają się nawet podczas prasowania kilku warstw ręczników.

Żelazko parowe a żelazko z generatorem pary — główne różnice

W związku z informacjami przedstawiony powyżej przy wyborze urządzenia trzeba przyjrzeć się parametrom dotyczącym obu sposobów wytwarzania pary. W przypadku żelazek parowych wydajność strumienia ciągłej pary to od 20 do 50 g/min, natomiast same mocniejsze uderzenia pary osiągają do ok. 250 g/min.

Żelazka z generatorem pary umożliwiają generowanie strumienia ciągłej pary na poziomie 100-150 g/min, podczas gdy silny wyrzut pary w najlepszych generatorach może sięgać nawet 600 g/min. Takie urządzenie wytwarzają ciśnienie na poziomie przynajmniej 3 barów — a w niektórych urządzeniach jest to nawet 7 barów.

Widzisz, że różnice są naprawdę spore. Skąd się biorą? 😄

W żelazku parowym para jest wytwarzana poprzez kontakt wody z rozgrzaną stopą żelazka. Taka konstrukcja sprawia, że nie może jej być zbyt dużo — aby nie obniżyć temperatury prasowania.

Żelazko parowe a żelazko z generatorem pary — główne różnice

Natomiast w przypadku generatorów pary masz do dyspozycji osobny bojler, do którego wlewasz dużą ilość wody i jest ona na bieżąco podgrzewana. Generator jest połączony z żelazkiem za pomocą grubego przewodu, w związku z czym w każdej chwili możesz zapewnić sobie intensywny wyrzut pary. 😄

To jednak nie wszystkie różnice pomiędzy tymi dwoma typami urządzeń. Zwróć także uwagę na:

  • wagę — w sprzęcie z generatorem pary żelazko jest znacznie lżejsze niż w przypadku standardowego żelazka parowego. Dzięki temu prasowanie jest znacznie bardziej komfortowe i mniej męczące;
  • wydajność prasowania — im więcej pary, tym większa wydajność prasowania. Dzięki temu nie musisz “jeździć” żelazkiem w jedną i drugą stronę w oczekiwaniu, aż zagniecenie w końcu zniknie (dzięki temu generator pary znacząco przyczynia się do trwałości Twoich ubrań);
  • pojemnik na wodę — w żelazkach jest to przeważnie 200-300 ml, natomiast do generatora pary możesz wlać nawet 2 litry wody;
  • prasowanie pionowe — większość żelazek (zarówno standardowych jak i w wersjach z generatorem) umożliwia prasowanie w pionie garniturów, garsonek czy zasłon. Jednak większa wydajność w generowaniu pary sprawia, że to właśnie żelazko z generatorem pary pozwala na lepsze usuwanie zagnieceń i odświeżanie tkanin;
  • pobór mocy — generator pary będzie pobierać więcej energii elektrycznej od standardowego żelazka parowego;
  • wielkość — generator zajmuje sporo miejsca. Żelazko parowe będzie z całą pewnością wygodniejsze w przechowywaniu.

Widzisz, że w rzeczywistości są to dwa zupełnie różne urządzenia.

Żelazko parowe i żelazko z generatorem pary — które wybrać?

Polecam przyjrzeć się konkretnym urządzeniom dostępnym na rynku. Pamiętaj, że nie chodzi tylko o wybór pomiędzy żelazkiem parowym a urządzeniem z zewnętrznym generatorem pary. Oprócz tego musisz zwrócić uwagę także na szereg funkcjonalności takiego sprzętu. Dowiedz się więcej na temat takich parametrów z artykułu: Jakie żelazko kupić? Przegląd najważniejszych cech.

Jeżeli chodzi o żelazka z generatorem pary, warto zwrócić uwagę np. na:

  • Philips PerfectCare Elite Plus GC9675/80
    W tym urządzeniu możesz liczyć na 2700 W mocy, dzięki czemu płyta nagrzewa się bardzo szybko. Żelazko generuje parę pod ciśnieniem 7,7 bara, umożliwiając wyrzut do 550 g/min i stałe wytwarzanie na poziomie 160 g/min. Urządzenie samo dobierze temperaturę do prasowanych ubrań, a system odkamieniania poinformuje Cię o konieczności konserwacji urządzenia.
  • Tefal Pro Express Care GV9080 AntiCalc
    Także w tym urządzeniu możesz liczyć na duże ciśnienie pary — jest to aż 7,5 bara. Przekłada się to na wyrzuty pary 500 g/min oraz 120g/min stałego strumienia. Systemy antywapienne chronią przed przypadkowymi wyciekami wody, mogącymi spowodować plamy na ubraniu.
  • Braun CareStyle IS 2055 GR
    To proste żelazko z generatorem pary wytwarza parę pod ciśnieniem 5 barów, w związku z czym umożliwia wyrzuty na poziomie 400 g/min i stałe wytwarzanie pary na poziomie 125 g/min. Na uwagę zasługują kompaktowe rozmiary żelazka. 

W przypadku żelazek parowych, trudno przejść obojętnie obok modeli takich jak np.:

  • Philips Azur GC4556/20
    Zapewnia 2500 W mocy i stałe wytwarzanie pary na poziomie 50 g/min. Maksymalna wydajność uderzenia pary to 220 g/min. Na uwagę zasługują także: wbudowany system wapienny, blokada kapania oraz możliwość prasowania w pionie.
  • Bosch Sensixx’x DA70 AntiShine TDA703021A
    Mający aż 3000 W mocy, co przekłada się na ekspresowe tempo nagrzewania. Urządzenia zapewnia stały strumień pary na poziomie 50 g/min, a w przypadku dodatkowych uderzeń jest to aż 200 g/min. Żelazko to wyposażono m.in. w system chroniący przed błyszczeniem tkanin.
  • Tefal Ultimate Pure FV9845
    Ma moc 3200 W, co przekłada się na bardzo szybką gotowość do pracy. W tym urządzeniu możesz liczyć na uderzenie pary na poziomie 260 g/min i stały strumień 60 g/min. Na uwagę zasługuje też system ochrony przed kapaniem, automatyczne wyłączanie oraz inteligentne dopasowywanie pary do rodzaju tkaniny.

Czy już wiesz, czy wybierzesz żelazko z generatorem pary? A może kupisz żelazko parowe? Tak naprawdę i jedne, i drugie mają swoje wady i zalety. 😄

Jeżeli prasujesz naprawdę dużo i doceniasz skuteczność pary — zewnętrzny generator może być dla Ciebie naprawdę świetnym rozwiązaniem. Musisz się jednak liczyć z tym, że taki sprzęt zajmuje znacznie więcej miejsca. Poza tym cena takiego urządzenia jest nawet kilkukrotnie wyższa niż porządnego żelazka parowego.

Widzisz, że oferta żelazek parowych i z generatorem pary jest naprawdę szeroka. Mam nadzieję, że dzięki informacjom zamieszczonym w tym artykule, wybór sprzętu będzie dla Ciebie nieco łatwiejszy. 😄

0 0 głos
Ocena publikacji

Podobne wpisy

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
0
Masz pytanie? Zadaj je w komentarzu.x
()
x