Gdy odkurzacz głośno pracuje, sprzątanie staje się jeszcze bardziej uciążliwe. Konieczność odkurzenia całego mieszkania wiąże się z przebywaniem w dużym hałasie przez kilkadziesiąt minut. Gdy urządzenie głośno chodzi może to się wiązać także ze znacznym spadkiem jego wydajności. Przyczyna tego stanu rzeczy bardzo często leży w usterkach, które są stosunkowo proste do usunięcia.
Czy odkurzanie musi być męczące? To ciężka praca, wymagająca zaangażowania sporej ilości energii w celu usunięcia kurzu z dywanów, podłóg czy mebli. Dużym problemem jest także hałas.
Nowsze odkurzacze są coraz cichsze. Oczywiście wyłącznie wtedy, gdy funkcjonują prawidłowo. Głośna praca takiego urządzenia bardzo często oznacza problem z zatkaniem jednego z elementów odkurzacza. Niestety może też oznaczać poważniejszą usterkę.
Chcesz wiedzieć, jak sobie poradzić z głośną pracą odkurzacza? Poznaj najczęstsze przyczyny takiego stanu rzeczy. 😄
Sprawdź, co znajdziesz w tej publikacji
Zatkana rura, końcówka, worek lub filtr
Najczęstszą przyczyną problemów z odkurzaczem jest zatkanie jednego z elementów. W związku z tym, jeżeli urządzenie głośno pracuje, w pierwszym kroku przypomnij sobie, kiedy ostatni raz wymieniałeś w nim worek. Być może to właśnie w tym leży problem?
Uwaga! Worek musi być precyzyjnie umieszczony w odkurzaczu oraz dokładnie dobrany do danego modelu. Jeżeli będzie nieprawidłowo zamocowany, może on powodować głośniejszą pracę urządzenia.
Jeżeli natomiast odkurzacz nie tylko głośno pracuje, ale także gwiżdże i słabo ciągnie istnieje duża szansa, że w rurze lub końcówce utknął jakiś twardy element. Zablokowanie przepływu powietrza wiąże się nie tylko z większym hałasem, ale także z mniej wydajną pracą urządzenia.
Kolejna kwestia odnosi się do filtra. Ten element jest mocowany w różnych miejscach, w zależności od typu odkurzacza. Jego zadaniem jest zbieranie drobnych nieczystości, chroniąc przed ich wciągnięciem do silnika.
W zależności od tego, jaki filtr posiadasz, może on nadawać się do czyszczenia lub być jednorazowy. Jeżeli można go wyczyścić, to po prostu przepłucz go pod bieżącą wodą, usuwając wszystkie zalegające nieczystości. Następnie pozostaw go do wysuszenia, po czym umieść go z powrotem w odkurzaczu. Czynność tę powinieneś przeprowadzić mniej więcej raz w miesiącu. Dzięki regularnemu czyszczeniu filtru, możesz uniknąć brzydkiego zapachu z odkurzacza.
Jeżeli natomiast jest to filtr jednorazowy — będziesz musiał wymienić go na nowy. To, jak często powinieneś to robić, powinno być określone w instrukcji odkurzacza oraz na opakowaniu filtra. 😄
Uszkodzenie silnika
Powyżej opisane porady okazały się nieskuteczne? Niestety problem może leżeć w awarii silnika odkurzacza. W takiej sytuacji — oprócz głośnej pracy — mogą pojawić się także inne objawy, jak np. nagrzewanie się odkurzacza czy też znaczące zmniejszenie jego wydajności.
Przyczyny uszkodzenia silnika mogą być różne. Najczęściej powodem jest nieodpowiednie wykorzystanie odkurzacza — np. czyszczenie pyłu gipsowego czy wciąganie wody. Takie elementy nie osadzają się na filtrze, w związku z czym trafiają bezpośrednio do komory silnika, w którym mogą uszkodzić np.:
- wirnik — w tym wypadku może wystarczyć jego przeczyszczenie, jednak potrzeba do tego fachowej wiedzy;
- szczotki — to element eksploatacyjny, w związku z czym może ulec awarii po kilku latach użytkowania sprzętu. Wymiana powinna rozwiązać problem;
- łożysko — zatarcie tego podzespołu przez drobny pył może skutkować koniecznością wymiany całego łożyska.
Jak widzisz — w przypadku uszkodzenia silnika odkurzacza nie obejdzie się bez fachowej wiedzy dotyczącej budowy urządzenia. Zatem po wystąpieniu takiej usterki należy skontaktować się z fachowcem. Niestety niekiedy może się okazać, że naprawa silnika jest mniej opłacalna niż zakup nowego urządzenia.
Co zrobić, by cieszyć się dobrze działającym odkurzaczem?
Odkurzacz — jak każdy inny sprzęt w gospodarstwie domowym — aby dobrze działał, wymaga odpowiedniej konserwacji. Nie wystarczy wymienić worek raz na kilka tygodni, by móc sobie powiedzieć, że właściwie dbasz o trwałość urządzenia. 😄
W związku z tym, pamiętaj aby:
- Wymieniać regularnie worek do odkurzacza
Jak często? To zależy od powierzchni mieszkania i częstotliwości odkurzania. Pamiętaj jednak, żeby nie czekać do momentu, w którym worek będzie przepełniony — kurz zdecydowanie utrudnia swobodny przepływ powietrza, co jest sporym obciążeniem dla silnika. - Dbać o czystość filtra
Pamiętaj o tym, że filtr musi być czyszczony lub wymieniany. Jeżeli to zaniedbasz, możesz doprowadzić do poważniejszej usterki. - Czyścić komorę odkurzacza
Pamiętaj o tym, żeby podczas wymiany worka lub filtra przeczyścić także samą komorę, w której znajduje się sporo zanieczyszczeń. - Uważać, co się odkurza
Wiedz, że odkurzacz domowy nie jest przystosowany do odkurzania pyłów przemysłowych, a wciągnięcie twardych i ostrych elementów (jak np. potłuczone szkło) może doprowadzić do pęknięcia worka. Przy usuwaniu tego typu zanieczyszczeń znacznie lepszym urządzeniem będzie odkurzacz wodny.
To tylko kilka prostych porad, ale zastanów się… czy faktycznie się do nich stosujesz? 😄
Odkurzacz głośno pracuje najczęściej wtedy, kiedy worek lub filtr jest zatkany. Bardzo często wystarczy tylko pozbyć się brudu i można dalej korzystać z urządzenia. Niestety awaria silnika jest o wiele bardziej dotkliwa i kosztowna. Jeżeli dbasz o prawidłową konserwację odkurzacza, to zdecydowanie zmniejszasz ryzyko uszkodzenia urządzenia — w tym problemów z jego głośną pracą. 😄