Pralka brudzi ubrania — czy to już jej koniec? Jak sobie z tym poradzić?

PoradyPralki

Wyjmujesz zabrudzone ubrania z pralki? Nie zawsze musi oznaczać to ustawienie zbyt słabego programu prania. Może się bowiem okazać, że na koszulkach czy spodniach pojawiają się plamy w zupełnie nowych miejscach. Czasem to właśnie pralka brudzi ubrania. Jak sobie z tym poradzić?

Pierzesz po to, aby mieć czyste i świeże ubrania. Nie ma się co doszukiwać w tym jakiegoś drugiego dna. 😄 A co zrobić w sytuacji, w której ubrania po wyjęciu z pralki są brudniejsze niż przedtem?

Choć brzmi to absurdalnie, to prawda jest taka, że takie sytuacje mogą zdarzyć się także Tobie! Najczęściej jest to związane z zaniedbaniem konserwacji i odkładaniem się brudu w rozmaitych częściach urządzenia. 

Czy oznacza to, że pralka nadaje się już tylko do wymiany na nową? Niekoniecznie! Dowiedz się, jakie są możliwe przyczyny takiego stanu rzeczy i jak sobie z nimi poradzić. 😄

Pralka brudzi ubrania — nadmiar proszku i szare plamy

Zarówno proszek, jak i płyn do płukania muszą być dozowane z umiarem — ilość powinna być adekwatna zarówno do programu prania, jak i specyfiki wsadu. W przeciwnym razie resztki nie rozpuszczą się podczas cyklu prania. Następnie mogą one odkładać się w rozmaitych przewodach i wkraczać do akcji w najmniej oczekiwanym momencie (np. podczas płukania).

Jeżeli pierzesz w pralce wyłącznie z wykorzystaniem niskich temperatur i krótkich czasów cykli, urządzenie nie jest w stanie w pełni się oczyścić z zalegających resztek proszku. Niestety może mieć to przykre konsekwencje, powodując np. pleśń w pralce lub doprowadzając do pojawienia się przetarć na kołnierzu wokół bębna.

Pralka brudzi ubrania — nadmiar proszku i szare plamy

Co zrobić w tej sytuacji? Koniecznie trzeba przeprowadzić gruntowne czyszczenie pralki. Musisz pamiętać o:

  • dokładnym przeczyszczeniu dozownika i jego okolic — najlepiej wyjmij go, by doczyścić nawet najtrudniej dostępne zakamarki;
  • umyciu okolic kołnierza pralki — tam bardzo często odkładają się resztki płynu do płukania oraz proszku;
  • wyczyszczeniu filtra pompy odpływowej w pralce;
  • przeprowadzeniu prania bez wsadu z bardzo wysoką temperaturą — najlepiej z wykorzystaniem środka do czyszczenia pralki.

Szare plamy mogą być także efektem zakamienienia pralki. W takim wypadku należy przeprowadzić odkamienianie urządzenia — np. przy użyciu octu, sody oczyszczonej lub odkamieniacza. 😄

W pierwszym przypadku — wlej do pralki ok. 2 litrów octu. Możesz dodać także opakowanie kwasku cytrynowego. Następnie puść pranie (oczywiście bez wsadu) przy najwyższej temperaturze.

Możesz wykorzystać także odkamienianie z wykorzystaniem sody oczyszczonej — aby to zrobić, po prostu wsyp sodę do dozownika i wykonaj pranie bez wsadu (także z najwyższa możliwą temperaturą).

W przypadku używania odkamieniacza — zastosuj się do porad umieszczonych na opakowaniu.

Jeżeli w Twoim domu jest bardzo twarda woda warto zastanowić się nad użyciem magnetyzera, którego zadaniem jest zmiękczanie wody. Taki element montujesz przy rurze dopływowej, a jego zadaniem jest minimalizowanie odkładania się osadów wapiennych przy użyciu pola magnetycznego.

Rdzawe zanieczyszczenia

Szare plamy to nie wszystko. NIekiedy na jasnych ubraniach pojawiają się zabrudzenia o rudawym zabarwieniu. A co w pralce może kojarzyć się z rudawym kolorem? Niestety najczęściej jest to rdza. 

Co w pralce może zardzewieć? Zdarza się, że po pewnym czasie uszczelka łożysk bębna może zacząć się zużywać. Jeżeli wilgoć zacznie przedostawać się do łożyska, zacznie ono rdzewieć. Podczas cyklu prania rdza może przetransportować się na ubrania. 

Rdzawe zanieczyszczenia

Co zrobić w takim wypadku? Jeżeli nie słychać głośnej pracy łożyska, najlepiej wykonać kilka prań bez wsadu na bardzo wysokiej temperaturze. Jest duża szansa, że pozwoli to na pozbycie się problemu. Jednak gdy słychać głośną pracę łożyska (podczas poruszania się bębna) konieczna będzie wymiana tego elementu.

A co jeżeli rdza pojawia się bezpośrednio na bębnie? To już poważniejsza sprawa. Może się to wiązać z koniecznością wymiany całego elementu, co niestety jest bardzo kosztowne.

Ciemne plamy na ubraniach

To jednak nie wszystko. Na ubraniach mogą się także pojawić ciemniejsze plamy. Mogą one oznaczać problemy z pozbywaniem się wody z wnętrza pralki. Brud osadzający się w bębnie może pochodzić z zapchanego filtra lub rur odpływowych.

Co zrobić, żeby pozbyć się takiego problemu? Po pierwsze — przeczyścić filtr. Jeżeli podczas tej czynności zauważysz sporo szlamu i nieczystości, to warto przeprowadzić także gruntowne czyszczenie rur odpływowych. Żeby to zrobić — odłącz pralkę od odpływu i umieść rurę nad wanną. Następnie opukaj ją dokładnie — aby resztki szlamu odkleiły się od wnętrza plastikowej rury. 

Takie przeczyszczenie odpływu nie tylko pozwoli Ci uchronić się przed plamami — ale pozytywnie wpłynie także na zapach Twoich wypranych ubrań. 

Twoja pralka nie wypompowuje wody? Przeczytaj nasz poradnik na ten temat: Pralka nie wypompowuje wody — rozwiąż problem w kilku krokach!

Ciemne plamy na ubraniach

Pralka brudzi ubrania — jak się przed tym chronić?

Źle konserwowana pralka bardzo często oznacza brudne ubrania. Brud i uszkodzenia nie zawsze są widoczne na pierwszy rzut oka. Czasem dowiesz się o nich dopiero, gdy na wypranych jasnych ubraniach zauważysz niepokojące zanieczyszczenia. Istnieje jednak szereg dobrych praktyk, które pozwolą Ci się przed tym uchronić.

Jeżeli zależy Ci na tym, aby utrzymać pralkę w czystości, zastosuj się do poniższych porad:

  • często czyść dozownik oraz kołnierz — ograniczając zaleganie pozostałości po proszku i płynie do płukania (przeczytaj również o tym, jak pralka nie pobiera płynu do płukania);
  • co jakiś czas puść pranie bez wsadu z wysoką temperaturą — dzięki czemu oczyścisz wnętrze pralki;
  • zawsze pozostawiaj otwarte drzwi — pozwalając na pozbycie się wilgoci z wnętrza pralki;
  • stosuj środki zmiękczające do pralki — minimalizujące osadzanie się kamienia.

Widzisz, że regularna konserwacja urządzenia pozwoli zmniejszyć ryzyko tego, że pralka będzie brudzić ubrania. Pamiętaj, że dziwny osad na ubraniach to nie tylko kwestie estetyczne. Czasem może to być oznaka tego, że w pralce coś zaczyna się psuć.

Im szybciej zdiagnozujesz i naprawisz usterkę — tym większa szansa na zminimalizowanie kosztów. 😄

0 0 głos
Ocena publikacji

Podobne wpisy

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
0
Masz pytanie? Zadaj je w komentarzu.x
()
x