Termoobieg — hit czy kit? Jak działa? Czy warto go używać?

PoradyPiekarniki

Termoobieg to niemal standardowe wyposażenie nowoczesnych piekarników. Jednak jak i kiedy z niego korzystać? To naprawdę przydatna funkcja, która — odpowiednio użyta — może znacznie przyspieszyć przygotowywanie potraw. Dowiedz się, jak działa termoobieg, aby poznać jego wszystkie możliwości.

Obecnie zdecydowana większość piekarników ma wbudowany termoobieg — lub rozmaite wariacje na jego temat. Choć funkcja ta jest dostępna w urządzeniach na rynku od wielu lat, to jednak nie każdy decyduje się na przygotowywanie potraw z jego wykorzystaniem.

Pieczenie w piekarniku z termoobiegiem oznacza szybsze przygotowywanie potraw — i to przy wykorzystaniu niższych temperatur. W związku z tym, ta funkcja pozwala na realne oszczędności

Jednak czy faktycznie wiąże się ona z samymi korzyściami? A może jednak osoby sceptycznie nastawione do termoobiegu mają trochę racji? Przekonajmy się! 😄

Jak działa termoobieg?

Mówiąc ogólnie — termoobieg to funkcja, dzięki której ciepłe powietrze wewnątrz piekarnika jest wprowadzane w ruch. Może się to odbywać na różne sposoby, najczęściej jednak polega to na włączeniu wentylatora, który rozprowadza powietrza nagrzewane przez górną i dolną grzałkę.

W niektórych piekarnikach stosuje się inne rozwiązanie oparte na grzałce kołowej. W takiej sytuacji element ten zarówno ogrzewa powietrze, jak i wprowadza je w ruch.

Jak działa termoobieg?

I co? To tyle? W dużym skrócie — tak. 😄

Jak widzisz — termoobieg nie wydaje się być rewolucyjnym rozwiązaniem. Jednak funkcja ta wiąże się z szeregiem korzyści.

Dzięki termoobiegowi:

  • piekarnik szybciej się nagrzewa dzięki cyrkulacji powietrza;
  • ciepłe powietrze jest równomiernie rozprowadzane po wnętrzu piekarnika;
  • pieczenie wymaga przeważnie mniej czasu niż przygotowanie potraw przy użyciu grzałki dolnej i górnej;
  • możesz piec przy niższej temperaturze (przeważnie jest to 15-20 stopni Celsjusza mniej niż w przypadku pieczenia metodą standardową);
  • płacisz mniejsze rachunki (energooszczędność) — dzięki krótszemu czasowi i niższej temperaturze pieczenia;
  • możesz wykorzystać tzw. parowe czyszczenie piekarnika — wystarczy wlać wodę do żaroodpornego naczynia i włączyć termoobieg, aby parująca woda zmiękczyła zabrudzenia wewnątrz piekarnika, tym samym ułatwiając jego samoczyszczenie.

Termoobieg a inne funkcje piekarnika

Budowa termoobiegu umożliwia jego włączenie także z innymi funkcjami piekarnika. Jest to szczególnie istotne np. wtedy, gdy zależy Ci na szybszym przygotowaniu potrawy, a jednocześnie jej mocniejszym przyrumienieniu. W takiej sytuacji — wystarczy włączyć termoobieg wraz z grzałką grillową. 

Niektóre piekarniki umożliwiają pieczenie dwukomorowe (piekarnik dual cook). W takich urządzeniach należy włożyć specjalną przegrodę dzielącą dwie strefy piekarnika, po czym możesz jednocześnie piec potrawy w dwóch różnych temperaturach, bez przenikania się zapachu. Piekarniki takie wykorzystują podwójny termoobieg — po jednym dla każdej strefy.

Istnieją również urządzenia, w których możesz wykorzystać termoobieg z funkcją parowania. W takiej sytuacji przygotowywane potrawy są wyjątkowo soczyste, a jednocześnie chrupiące na zewnątrz.

Termoobieg a inne funkcje piekarnika

Poza tym w niektórych piekarnikach — wyposażonych w funkcję ekspresowego grzania — termoobieg (wraz z innymi grzałkami w piekarniku) jest wykorzystywany do jak najszybszego uzyskania pożądanej temperatury w komorze piekarnika. 

Czy zawsze warto używać termoobiegu?

Choć termoobieg ma swoje niezaprzeczalne zalety, to jednak istnieją pewne przeciwwskazania do jego wykorzystania. O ile taka funkcja świetnie sprawdza się w przypadku mięs czy zapiekanek, to zupełnie inaczej będzie w przypadku wypieków.

Wszelkiego rodzaju ciasta — w szczególności te, które rosną w piecu — bardzo nie lubią się z termoobiegiem. Osoby eksperymentujące z tą funkcją podczas pieczenia np. biszkoptów zwracają uwagę m.in. na to, że ciasto nie wyrasta w odpowiedni sposób lub jest zbyt wysuszone na powierzchni. 

Czy termoobieg to potrzebna funkcja w piekarniku? Oczywiście, że tak! 😄Nawet jeżeli masz opory przed jego używaniem na co dzień, to na pewno docenisz go np. podczas suszenia niektórych potraw.

Musisz jednak wiedzieć, że każdy piekarnik działa nieco inaczej i “dotarcie się” między użytkownikiem a urządzeniem przeważnie zajmuje trochę czasu. 😄 W związku z tym musisz samodzielnie dojść do wniosków, kiedy włączać, a kiedy wyłączać termoobieg — by w pełni wykorzystywać jego możliwości, a nie używać go w sposób, do którego nie został zaprojektowany. 

5 1 głos
Ocena publikacji

Podobne wpisy

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
0
Masz pytanie? Zadaj je w komentarzu.x
()
x