Oczyszczacz powietrza — jakie są rodzaje i który wybrać?

PoradyOczyszczacze powietrza

Oferta oczyszczaczy powietrza jest bardzo zróżnicowana. Czym się różni oczyszczacz powietrza za kilkaset złotych od tych za dwa tysiące? Zobacz, na jakie cechy warto zwrócić szczególną uwagę przy wyborze oczyszczacza.

Oczyszczacz to prosty sposób na usunięcie zanieczyszczeń powietrza w domu czy biurze. Smog, spaliny, ale także wirusy, czy zarodniki grzybów i pleśni — to wszystko znajduje się w powietrzu, którym oddychasz na co dzień. Długotrwały kontakt z tego typu zanieczyszczeniami ma negatywny wpływ na samopoczucie i zdrowie. 😄

Wybór oczyszczacza nie jest taki prosty, jak mogłoby się wydawać. Przeglądając parametry takich urządzeń trzeba zwrócić uwagę na wiele kwestii. Trzeba umieć ocenić jego skuteczność w usuwaniu poszczególnych typów pyłów i zanieczyszczeń, a także przyjrzeć się jego funkcjom dodatkowym. Zobacz, czym powinien charakteryzować dobry oczyszczacz powietrza. 😄

Oczyszczacz powietrza — czy warto go kupić?

Brak tutaj miejsca na rozpisywanie się o szkodliwości działań smogu na Twój układ oddechowy czy krążeniowy. Nie masz się co łudzić, że gdy organizacje badające jakość powietrza biją na alarm, to pozostawanie w domu uchroni Cię przed działaniem szkodliwych pyłów PM2,5. Powietrze w pomieszczeniach zamkniętych nie jest neutralne. Do tego dochodzi kurz, zarodki pleśni i grzybów, a także alergeny. Dlatego właśnie stosuje się oczyszczacze powietrza. 

Oczyszczacz powietrza — czy warto go kupić?

Każdy oczyszczacz powietrza ma jedną główną funkcję — chodzi o usuwanie zanieczyszczeń z powietrza. Dzięki temu spędzając czas w domu czy biurze możesz liczyć na oddychanie czystym powietrzem, które jest pozbawione wszelkiego rodzaju substancji, które mogłyby mieć negatywny wpływ na Twoje zdrowie. 

Jednak — jak się zapewne domyślasz — oczyszczacz oczyszczaczowi nierówny. W związku z tym warto przyjrzeć się temu, od czego zależy skuteczność w wyłapywaniu m.in. lotnych związków organicznych, pyłów zawieszonych czy nawet nieprzyjemnych zapachów.

Oczyszczacz powietrza — skuteczność czyszczenia

Zacząć należy od przedstawienia ogólnego schematu działania oczyszczacza powietrza. Zanieczyszczone powietrze trafia do urządzenia za pośrednictwem otworu wlotowego. Następnie jest ono przepuszczane przez system filtrów (zróżnicowanych w zależności od urządzenia). Po przefiltrowaniu wiatraki wydmuchują powietrze do pomieszczenia.

Choć schemat działania poszczególnych oczyszczaczy jest w miarę podobny, to jednak w tym momencie zaczynają się schody. Trzeba bowiem określić, na usunięciu jakich zanieczyszczeń zależy Ci najbardziej. Możesz spotkać się z urządzeniami przeznaczonymi stricte do usuwania smogu lub mających na celu usunięcie alergenów z powietrza w pomieszczeniu zamieszkiwanym przez alergika.

Oczyszczacz powietrza stosuje różne kombinacje filtrów. Możesz spotkać się z urządzeniami łączącymi w sobie filtry HEPA oraz aktywne filtry węglowe — takie rozwiązanie dobrze poradzi sobie ze smogiem. Żeby lepiej zrozumieć to zagadnienie, warto lepiej zapoznać się z rodzajami filtrów wykorzystywanymi przez oczyszczacze powietrza. 😄

Oczyszczacz powietrza — skuteczność czyszczenia

Rodzaje filtrów w oczyszczaczach

Producenci oczyszczaczy chwalą się np. potrójnymi lub 5-stopniowymi systemami filtracji. Zobacz, na czym polega to w praktyce.

Filtr wstępny

Filtr wstępny występuje w niemal każdym oczyszczaczu. Jest to najczęściej mechaniczna kratka lub siatka, która ma za zadanie wyłapywać większe zanieczyszczenia. Dzięki temu kurz czy inne większa zanieczyszczenia osiadają przede wszystkim na nich. 

Dzięki filtrom wstępnym takie zanieczyszczenia nie zapychają filtrów HEPA czy węglowych, a w konsekwencji przyczyniają się do ich dłuższej żywotności.

HEPA

Filtr HEPA (High Efficiency Particulate Air Filter) jest wykorzystywany w wielu urządzeniach. Jest on bardzo skuteczny w wyłapywaniu pyłów. Swoją wydajność zawdzięcza on specyficznej budowie — arkusze filtracyjne są składane w formę przypominającą złożony wachlarz. W konsekwencji powierzchnia absorbująca takiego filtra jest bardzo szeroka.

Arkusz filtra HEPA ma mikrootwory o średnicy 0,3 mikrometra. Cząsteczki znajdujące się w zanieczyszczonym powietrzu blokują się o arkusz filtra lub przyklejają się do jego krawędzi. Filtry te mają największy problem z cząsteczkami o średnicy zbliżonej do 0,3 mikrometra — jednak zarówno te mniejsze, jak i większe są skutecznie wyłapywane z przechodzącego zanieczyszczonego powietrza. 

Mają one różną skuteczność filtrowania. W domowych oczyszczaczach stosuje się przede wszystkim klasy E11, E12, H13 czy H14 — im wyższa liczba, tym lepsza skuteczność w wyłapywaniu zanieczyszczeń. 

Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej szczegółów na temat filtrów HEPA — w tym klas ich skuteczności oraz sposobów działania — koniecznie przeczytaj nasz artykuł: Filtr HEPA — czym jest i gdzie można go znaleźć? [schemat działania].

Aktywny filtr węglowy

W związku z tym, że filtry HEPA mają ograniczoną skuteczność w wyłapywaniu zanieczyszczeń, stosuje się także filtry węglowe. To właśnie one odpowiadają za wyłapywanie wszelkiego rodzaju zanieczyszczeń gazowych. 

Dzięki nim oczyszczacz filtruje powietrze z dymu papierosowego czy lotnych związków organicznych. W związku z tym trudno wyobrazić sobie skuteczność urządzenia bez tego elementu. 

Pozostałe filtry

W zależności od konkretnego modelu, możesz się także spotkać z filtrami:

  • materiałowymi — które wykorzystuje się jako warstwę dodatkową przy filtrze wstępnym;
  • krzemionkowymi (zeolitami) — dobrze radzącymi sobie z usuwaniem zanieczyszczeń gazowych, w szczególności związanych z ruchem samochodowym;
  • elektrostatycznymi — wykorzystującymi jonizację do oczyszczania powietrza z najmniejszych cząstek;
  • wodnymi — w których zanieczyszczenia odkładają się w zbiorniku wypełnionym wodą;
  • antyalergicznymi — stosującymi powłoki, które odpowiadają za neutralizację niektórych alergenów;
  • katalitycznymi — wykorzystywanymi do neutralizacji bakterii, grzybów czy wirusów, a także wspierającymi inne filtry w usuwaniu lotnych związków organicznych.

Jak widzisz — jest sporo filtrów wykorzystywanych przez oczyszczacze. Producenci wykorzystują różne typy połączeń, aby uzyskać jak najlepsze efekty filtracji. W związku z tym warto oceniać skuteczność każdego urządzenia indywidualnie.

Na pewno musisz pamiętać, że takim podstawowym zestawem filtrów są: filtry wstępne, HEPA oraz (w większości modeli) aktywne węglowe. Bez nich trudno jest mówić o skutecznym oczyszczaniu powietrza z zanieczyszczeń.

Oczyszczacz powietrza — ważne parametry i funkcje

Oczyszczacz powietrza — ważne parametry i funkcje

Wybór oczyszczacza nie ogranicza się jednak do analizy samych filtrów. Musisz przyjrzeć się także kilku innym parametrom. Podczas wyboru urządzenia, bardzo istotne są takie czynniki, jak:

  • Wydajność
    Powinna być określana w metrach sześciennych na godzinę. Tego typu urządzenia powinny brać pod uwagę nie pole powierzchni, a kubaturę pomieszczenia. Zanim kupisz dane urządzenie, upewnij się, czy jest ono w stanie w ciągu godziny poradzić sobie z przefiltrowaniem powietrza w pomieszczeniu, w którym zamierzasz je ustawić.
  • Poziom głośności
    To wyjątkowo ważny parametr, jeżeli urządzenie ma być wykorzystywane w domu. Kolejne źródło hałasu może mieć negatywny wpływ na samopoczucie domowników. Ciekawym rozwiązaniem są tryby nocne — czyli takie, w których poziom głośności jest obniżany nawet o połowę (np. do poziomu w okolicach 20 dB). Pamiętaj, że głośność powyżej 55 dB może być już naprawdę uciążliwa.
  • Automatyczna praca
    Niektóre oczyszczacze są wyposażone w laserowe czujniki, które na bieżąco badają jakość filtrowanego powietrza. Dzięki temu są one w stanie dopasowywać tryb pracy na bieżąco — włączając się i wyłączając w zależności od czystości powietrza.
  • Blokada rodzicielska
    Chroniąca przed przypadkowym włączeniem urządzenia przez najmłodszych użytkowników.
  • Timery
    Umożliwiające programowanie harmonogramów pracy urządzenia. W bardziej zaawansowanych sprzętach możliwa jest nawet integracja z aplikacją na smartfonie.
  • Wskaźnik zużycia filtrów
    To bardzo przydatna funkcja. Musisz pamiętać o tym, że zużycie filtrów jest podawane w instrukcjach jedynie na orientacyjnym poziomie. Jeżeli urządzenie samodzielnie określa wskaźnik zużycia na podstawie czasu, przez który oczyszczacz faktycznie pracuje, to jest to gwarancja, że nie przegapisz momentu niezbędnej wymiany filtra.

Oczyszczacz powietrza, a może coś więcej?

Oferta oczyszczaczy powietrza jest naprawdę bogata. Oferują one różne dodatkowe udogodnienia, które albo zwiększają skuteczność filtracji, albo zapewniają odpowiednią wilgotność w pomieszczeniu

Oczyszczacz powietrza, a może coś więcej?

Gdy interesuje Cię wyłącznie najprostsze urządzenie — swoją uwagę skieruj przede wszystkim na zastosowane filtry. Jednak, gdy oczekujesz czegoś więcej, może Cię zainteresować np.:

  • jonizator — którego zadaniem jest wytwarzanie jonów ujemnych. Ma wpływ na neutralizację jonów dodatnich oraz zapewnienie równowagi jonowej w pomieszczeniu. Efektem tego jest wrażenie czystego i świeżego powietrza. Zwiększa on także skuteczność samej filtracji;
  • lampa UV — wykorzystująca promienie ultrafioletowe do neutralizacji niektórych zanieczyszczeń;
  • nawilżacz — na Twoje samopoczucie w pomieszczeniu wpływ ma nie tylko jakość powietrza, ale także jego odpowiednio wysoka wilgotność. Oczyszczacz z nawilżaczem będzie poprawiał jakość powietrza także w tym względzie. 😄

Nie wiesz co wybrać? Zobacz przykłady

Żeby już nie skupiać się na kwestiach teoretycznych, przyjrzyjmy się teraz nieco bliżej, jak faktycznie wygląda oferta oczyszczaczy powietrza. W każdym przedziale cenowym możesz liczyć na znalezienie naprawdę ciekawego urządzenia. Jeżeli jeszcze się wahasz, przyjrzyj się naszym propozycjom.

Oczyszczacze do 500 zł

Wydaje Ci się, że oczyszczacz to drogi sprzęt? Okazuje się, że wcale niekoniecznie. Możesz znaleźć naprawdę funkcjonalne urządzenie, którego cena nie przekroczy 500 zł. Zwróć uwagę na modele takie jak:

  • OROMED Oro-Air Purifier Classic — ten model sprawdzi się w pomieszczeniach, których powierzchnia nie przekracza 25 metrów kwadratowych (wydajność na poziomie 200 m3/h). Urządzenie dobrze poradzi sobie z usuwaniem zanieczyszczeń w formie stałej — jednak brak filtra węglowego nie pozwoli na usuwanie nieprzyjemnych zapachów;
  • Webber AP 8115 — to bardzo proste i tanie urządzenie sprawdzi się w mniejszych pomieszczeniach (wydajność do 200 m3/h, co przekłada się na skuteczne filtrowanie pomieszczeń o powierzchni do 25 m2). Urządzenie obok filtrów HEPA oraz filtra węglowego wyposażone jest także w lampę UV;
  • Vesta EAP01 — to kolejny przykład ciekawego urządzenia za niewielkie pieniądze. Urządzenie wyposażono w rozbudowany system filtracji, który oprócz filtra HEPA oraz węglowego, oferuje także filtr zimnokatalityczny oraz jonizator. Sprzęt wykorzystasz w pomieszczeniach do 26 m2 (wydajność 218 m3/h).

Oczyszczacze do 1000 zł

A na co możesz liczyć, jeżeli dysponujesz większym budżetem? Przede wszystkim zwiększa się wydajność urządzenia. Przyjrzyj się modelom takim jak:

  • Toshiba CAF-X50XPL — to bardzo funkcjonalne urządzenie o wydajności na poziomie 300 m3/h, co przekłada się na skuteczne filtrowanie powietrza w pomieszczeniu o powierzchni 36 m2. Za lepsze filtrowanie odpowiada wbudowany jonizator, a cicha praca urządzenia (28 dB w trybie nocnym) zapewnia komfort domowników;
  • Xiaomi Mi Air Purifier 3C — to odświeżacz o dużej wydajności 320 m3/h, co pozwala na skuteczne działanie w pomieszczeniach powyżej 100 m2. Model ten oferuje szeroki wybór trybów pracy, a możliwość sterowania za pomocą aplikacji mobilnej zdecydowanie ułatwia obsługę urządzenia;
  • Sharp FPJ30EUP — oferuje oczyszczanie w technologii Plasmacluster, opartej na systemach filtrów HEPA i węglowych, wzbogaconych o jonizator. Wydajność na poziomie 180 m3/h sprawdzi się w pomieszczeniach o powierzchni ok. 20 metrów kwadratowych. Na uwagę zasługuje także atrakcyjny design urządzenia. 

Oczyszczacze do 2500 zł

A może oczyszczanie powietrza jest dla Ciebie tak dużym priorytetem, że absolutnie nie chcesz oszczędzać na tym temacie? W takim wypadku na pewno zainteresują Cię urządzenia z najwyższej półki.

  • Philips AC1214/10 — to przykład odświeżacza o wysokiej wydajności i ciekawych funkcjach. Jego wydajność to 270 m3/h. System filtracji oparty na filtrach HEPA oraz aktywnych węglowych poradzi sobie z usuwaniem 99,97% zanieczyszczeń. Urządzenie ma praktyczną funkcję monitorowania jakości powietrza nocą, w związku z czym przy przekroczeniu ustalonych, włączy się ono automatycznie w trybie cichym. Łączność Wi-Fi pozwala na sterowanie urządzeniem oraz monitorowanie jakości powietrza z poziomu aplikacji;
  • Electrolux Pure A9 PA91-404GY — to urządzenie o wyjątkowej wydajności sięgającej 485 m3/h. Oznacza to, że urządzenie może pełnić swoje funkcje nawet w pomieszczeniach o powierzchni 92 m2. Najcichszy tryb pracy oczyszczacza to zaledwie 16 dB. Urządzeniem możesz sterować za pomocą aplikacji mobilnej. Liczne czujniki na bieżąco monitorują stan powietrza i włączają filtrację, kiedy w pomieszczeniu pojawią się zanieczyszczenia.
  • Panasonic FVXR70GK — to kolejny przykład sprzętu z wysokiej półki. Funkcja EcoNavi pozwala na oszczędność nawet do 60% energii elektrycznej. Cichy tryb pracy w trybie zmniejszonej wydajności emituje hałas na poziomie 18 dB. Liczne czujniki (np. gazu, zapachów, światła czy wilgotności) pozwalają na jak największą automatyzację oraz zoptymalizowanie wydajności pracy. Wydajność na poziomie ok. 370 m3/h umożliwia efektywne filtrowanie dużych pomieszczeń (do 52 m2). 

Mam nadzieję, że powyższe informacje pomogą Ci w wyborze oczyszczacza do Twojego domu czy biura. Filtrowanie powietrza to naprawdę ważna kwestia — szczególnie w okresie zimowym, kiedy stężenie szkodliwych pyłów w powietrzu rośnie w zatrważającym tempie. W związku z tym naprawdę warto zainwestować w taki sprzęt. 😄

A gdy już wybierzesz oczyszczacz najlepszy dla Ciebie, koniecznie pochwal się swoim wyborem. 😄

0 0 głos
Ocena publikacji

Podobne wpisy

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
0
Masz pytanie? Zadaj je w komentarzu.x
()
x