Przypalone żelazko – jak wyczyścić? Praktyczne porady!

PoradyŻelazka

Przypalone żelazko może zdarzyć się nawet najlepszym. Złe dobranie temperatury do prasowanej tkaniny, chwila nieuwagi przy prasowaniu koszulki z nadrukiem lub korzystanie ze zbyt twardej wody może doprowadzić do pojawienia się ciemnych śladów na stopie żelazka. Jednak nie martw się — w zdecydowanej większości przypadków takie przypalenie da się łatwo usunąć. 😄

Musisz wiedzieć, że przypalone żelazko nie nadaje się do prasowania. Korzystając z takiego urządzenia możesz bardzo łatwo zniszczyć sobie ulubioną koszulę — pozostawiając na tkaninie widoczne ciemne ślady.

W związku z tym, gdy zauważyłeś na stopie żelazka przebarwienie, należy działać jak najszybciej. Jeżeli to zignorujesz, problem może się rozrosnąć, a zanieczyszczenie będzie jeszcze trudniejsze do usunięcia

Przypalone żelazko – sposoby na czyszczenie

Na rynku jest dostępnych wiele preparatów do czyszczenia żelazek. W zależności od wybranego środka, ich aplikacja może się zdecydowanie różnić. Niektóre z nich (np. sztyfty) należy nałożyć na rozgrzaną powierzchnię żelazka. Istnieją także mleczka, które są przeznaczone do czyszczenia stopy na zimno.

Oczywiście środki te są skutecznym rozwiązaniem i warto z nich skorzystać. Niestety — czasem żelazko przypali się wieczór przed kluczowym dniem dla rozwoju Twojej kariery. Kiedy musisz wyprasować swoją koszulę, masz przypalone żelazko, a wszystkie sklepy już są zamknięte — nie wpadaj w panikę. Istnieje szereg domowych sposobów na usunięcie przypaleń. 😄

Przypalone żelazko - sposoby na czyszczenie

W takiej sytuacji możesz wykorzystać np.:

  • świeczkę — roztop białą świecę na rozgrzanej stopie żelazka. Wosk wchłonie przypalenie. Musisz teraz pozbyć się wosku — usuń go wilgotną ściereczką, a następnie prasuj szary papier pakowy (lub gazetę).
  • ocet — lekko rozgrzej żelazko, a następnie odłącz je od prądu. Przetrzyj stopę ściereczką nasączoną octem spirytusowym. Po usunięciu przypalenia przecieraj powierzchnię ścierką nasączona wodą — do momentu usunięcia zapachu octu.
  • pastę do zębów — to prosta metoda przy użyciu środków, które na pewno masz w domu. Nałóż niewielką ilość pasty do zębów na przypalenie, a następnie wyczyść je miękką ścierką lub starą szczoteczką do zębów. Po usunięciu zanieczyszczenia przetrzyj powierzchnię ściereczką nasączoną w wodzie. Pamiętaj o usunięciu pozostałości po paście z otworów w stopie żelazka (przydadzą się do tego np. patyczki do uszu).
  • ręcznik frotte nasączony octem lub sokiem z cytryny — w celu usunięcia przypalenia z wyjątkowo delikatnej stopy żelazka prasuj nasączony ręcznik. Przypalenie powinno zostać wchłonięte przez włosie ręcznika, bez ryzyka zarysowania powierzchni urządzenia.

Możesz spotkać się także z innymi domowymi sposobami na usunięcie przypalenia z wykorzystaniem soli lub sody — są one jednak zarezerwowane wyłącznie dla żelazek o stalowych stopach. Zastosowanie takich sposobów przy żelazkach z powłoką ceramiczną lub teflonową może doprowadzić do ich uszkodzenia. 

Co to za sposoby?

  • Rozsyp sól na delikatnie pogiętej folii aluminiowej i wyprasuj ją rozgrzanym, ale odłączonym od prądu żelazkiem. Sól powinna wchłonąć przypalenie.
  • Przygotuj roztwór sody oczyszczonej i wody. Nałóż taką pastę na zanieczyszczenie na zimnym żelazku. Po kilku minutach zetrzyj ją za pomocą miękkiej ściereczki.

Unikaj tych błędów!

Pamiętaj o tym, że stopa żelazka to bardzo delikatna powierzchnia. W końcu to właśnie od niej zależy skuteczność i wygoda prasowania. Jeżeli na chromowanej lub teflonowej powierzchni pojawią się zarysowania, to korzystanie z żelazka nie będzie już tak wygodne jak kiedyś. Poza tym uszkodzone miejsca będą szczególnie podatne na pojawianie się kolejnych przypaleń.

W związku z tym absolutnie nie używaj ostrych przedmiotów do usunięcia spalonej plamy.

Zachowaj także ostrożność w wyborze detergentów stosowanych do wyczyszczenia żelazka. Mleczko do łazienek lub środek do czyszczenia metali to zbyt silne środki — mogą one doprowadzić do trwałego uszkodzenia powierzchni żelazka. 

Przypalone żelazko – jak się przed tym chronić?

Musisz wiedzieć o tym, że możesz zmniejszyć szanse na pojawienie się przypaleń. Istnieje szereg czynników, które powodują przypalenie. Jeżeli będziesz ich unikać — Twoje żelazko może nie będzie wymagać dodatkowego czyszczenia. 😄

Przypalone żelazko - jak się przed tym chronić?

Co zrobić? Otóż:

  • Uważaj na twardą wodę
    W wielu żelazkach najlepiej jest korzystać z wody demineralizowanej, co minimalizuje ryzyko odłożenia się kamienia. Innym rozwiązaniem jest przefiltrowanie wody przed jej wlaniem do urządzenia. Jeżeli nie masz takiej możliwości, pamiętaj o tym, że kamień w żelazku realnie zwiększa szansę na pojawienie się przypaleń na stopce — w związku z tym dbaj o regularne czyszczenie filtra.
  • Prasowanie przez szmatkę
    W przypadku prasowania materiałów, które mogłyby się rozpuścić (np. nadruków, cekinów), prasuj przez delikatną ściereczkę. Dzięki temu zmniejszysz szansę na przypalenie żelazka lub ubrania.
  • Dobranie temperatury
    Jeżeli odruchowo ustawiasz temperaturę na maksimum, a następnie prasujesz wszystko “jak leci”, to zdecydowanie zwiększasz ryzyko pojawienia się przypaleń na stopce. Zawsze przeczytaj metkę przed rozpoczęciem prasowania.
  • Nie trzymaj wody w żelazku
    Po zakończeniu prasowania zawsze wylej wodę z żelazka. Jeżeli pozostawisz ją w zbiorniku, to zwiększasz szansę na pojawienie się kamienia. 

Przypalone żelazko to nie koniec świata — może się to zdarzyć zarówno w starym, wysłużonym urządzeniu, jak i nowym sprzęcie pokrytym nowoczesnymi powłokami. Jeżeli zachowasz pełnię skupienia i ostrożności podczas prasowania, najprawdopodobniej uchronisz się przed przypaleniami na stopie żelazka. Ponadto, koniecznie przeczytaj nasz poradnik o tym, jak dbać o żelazko.

Jeżeli jest już po fakcie, to… liczę na to, że uda Ci się usunąć przypalenie bez konieczności wychodzenia z domu — z wykorzystaniem jednego z rozwiązań zaproponowanych powyżej. 😄

0 0 głos
Ocena publikacji

Podobne wpisy

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
0
Masz pytanie? Zadaj je w komentarzu.x
()
x