Wielu często spotykanych problemów z żelazkiem można łatwo uniknąć. Odpowiednia konserwacja i zastosowanie się do kilku prostych porad może sprawić, że prasowanie przestanie być dla Ciebie udręką. Dowiedz się, jak dbać o żelazko, by służyło przez lata.
Przypalone żelazko może zostawić ślad na koszuli — i to akurat wtedy, gdy spieszysz się na ważne spotkanie. Z kolei kamień wylewający się z otworów przy stopie żelazka może zabrudzić Twoje ulubione czarne spodnie, a nagłe wylanie wody z żelazka może sprawić, że czas prasowania zdecydowanie się wydłuży.
To częste problemy z żelazkiem, które potrafią popsuć krew. Muszę Ci jednak powiedzieć, że wielu z nich da się uniknąć. W jaki sposób? Czytaj dalej, aby się dowiedzieć. 😄
Sprawdź, co znajdziesz w tej publikacji
Jak dbać o żelazko — regularna konserwacja
Każdy sprzęt AGD w domu wymaga regularnej konserwacji. Czy jest to pralka, lodówka, piekarnik czy zmywarka — jeżeli poważnie podejdziesz do utrzymywania ich w czystości, możesz uchronić się przed rozmaitymi usterkami. Podobnie jest w przypadku żelazka. Jeżeli będziesz pamiętać o jego konserwacji, prasowanie będzie znacznie przyjemniejsze. 😄
Jednak jak dbać o żelazko? W jaki sposób je czyścić — i jak często?

Przede wszystkim pamiętaj o tym, żeby po każdym prasowaniu wylać wodę ze zbiornika. To naprawdę istotna kwestia, która może uchronić Cię przed osadzaniem się kamienia w urządzenia. Upewnij się, czy wylałeś ją do końca — naciśnij kilka razy spryskiwacz, aby sprawdzić, czy nie zalega ona jeszcze w wąskich przewodach doprowadzających.
Oprócz tego musisz pamiętać o regularnym odkamienianiu żelazka. Przydadzą Ci się do tego rozmaite specjalistyczne odkamieniacze dostępne w sklepach. Jeżeli nie chcesz kupować tego typu chemii, możesz zdecydować się na domowe sposoby. Skuteczny będzie przede wszystkim ocet lub kwasek cytrynowy.
Jak ich użyć?
Przygotowanym roztworem wody z octem lub kwaskiem przepłucz wnętrze pojemnika na wodę w żelazku. Oprócz tego namocz w nim patyczki, aby przeczyścić otwory w stopie urządzenia.
Uwaga! Czyszczenie żelazka przeprowadź dopiero po wyłączeniu i ostygnięciu urządzenia.
Jeżeli masz żelazko wyposażone w systemy odkamieniania — dokładnie zapoznaj się, na czym one polegają. Może się bowiem okazać, że potrzebne jest np. przeczyszczenie filtra lub przeprowadzenie programu automatycznego odkamieniania.
Jak dbać o żelazko — na bieżąco usuwaj zabrudzenia!
Przypalenie może pojawić się nawet w najbardziej zadbanym żelazku. Wystarczy chwila nieuwagi, żeby na urządzeniu pojawiło się trudne do usunięcia zabrudzenie. Jak sobie z nim poradzić? Przeczytaj o sposobach na przypalone żelazko.

Pamiętaj, że im szybciej pozbędziesz się zabrudzeń, tym lepiej dla urządzenia. Nie łudź się, że zanieczyszczenie samo zniknie — jeżeli będziesz prasować żelazkiem z nawet niewielkim przypaleniem, możesz doprowadzić do uszkodzenia ubrań.
Jak dbać o żelazko — uważaj na wodę!
Woda ma rozmaite poziomy twardości w zależności od regionu, w którym mieszkasz. Może ona zawierać różne stężenie soli magnezu, wapnia czy żelaza. To właśnie te substancje prowadzą do odkładania się kamienia w urządzeniu.
Podczas podgrzewania twardej wody ilość powstającego białego osadu może być naprawdę duża. Może to doprowadzić do zatkania przewodów i otworów w urządzenia — a w konsekwencji do białych smug na ubraniach czy też nagłych wylewów wody na prasowaną odzież.
Wiesz już, że odkamienianie żelazka jest bardzo istotne. Jednak możesz w ogóle wyeliminować ten problem poprzez używanie wody zdemineralizowanej. Większość producentów zaleca korzystanie właśnie z niej. 😄
Duża butelkę z wodą demineralizowaną możesz kupić w markecie czy nawet na stacji benzynowej. Takie opakowanie wystarczy Ci nawet na kilkanaście prasowań.
Patrz na to, co prasujesz!
Kolejna kwestia związana z dbaniem o żelazko odnosi się nie do samej konserwacji — ale do odpowiedniego prasowania.

Żeby uniknąć wszelkiego rodzaju przypaleń i zabrudzeń stopy urządzenia:
- omijaj nadruki i cekiny — nadruk na koszulce może się topić pod wpływem wysokiej temperatury. Podczas prasowania tego typu elementów należy zachować szczególną ostrożność;
- zapoznaj się z metką — prasowanie w zbyt wysokiej temperaturze może uszkodzić nie tylko ubrania, ale także doprowadzić do pojawienia się przypaleń na stopie żelazka;
- w razie wątpliwości prasuj przez szmatkę — gdy obawiasz się, że dana tkanina może być zbyt problematyczna w prasowaniu, skorzystaj z bawełnianej szmatki;
- nie prasuj poplamionych ubrań (nawet roboczych) — nie tylko utrwalisz zabrudzenia na tkaninach, ale możesz zaszkodzić stopie żelazka.
Zastosowanie się do powyższych porad nie tylko pozwoli na zachowanie Twoich ubrań w dobrym stanie, ale zmniejszy szansę na pojawienie się rozmaitych zabrudzeń na samym żelazku.
Zadbaj nie tylko o żelazko
Jeżeli chcesz cieszyć się żelazkiem w dobrym stanie, musisz pamiętać o jeszcze jednym elemencie nierozerwalnie związanym z prasowaniem. Czy już wiesz o co chodzi? Mówię oczywiście o desce do prasowania. 😄
Zabrudzony pokrowiec na deskę to szybka droga do kłopotów z żelazkiem. Dlatego też warto prać go raz na kilka miesięcy. Przypatrz się także metalowemu stojakowi na żelazko — tam także często pojawiają się zabrudzenia, które mogą spowodować przypalenia na stopie urządzenia.
Wiesz już, jak dbać o żelazko. Jeżeli skorzystasz z tych kilku wskazówek możesz sprawić, że prasowanie będzie dla Ciebie o wiele przyjemniejsze. Dzięki temu możesz liczyć na to, że żelazko nie zawiedzie Cię wtedy, gdy będziesz prasować ubranie na np. ważny egzamin, wesele czy rozmowę o pracę. 😄