Czerwony kranik w zmywarce — co robić? Jakie mogą być przyczyny?

PoradyZmywarki

Awaria zmywarki może zepsuć humor domownikom nawet po bardzo udanym obiedzie czy kolacji. Migająca kontrolka jest w stanie nakierować Cię, gdzie tkwi problem — choć często zdiagnozowanie usterki wcale nie jest takie proste. A co zrobić, gdy zobaczysz czerwony kranik w zmywarce?

Czerwony kranik w zmywarce to ostrzeżenie, które może uniemożliwić wymycie naczyń. Czasem może oznaczać awarie i konieczność wymiany jednego z podzespołów urządzenia. Na szczęście nie zawsze — niekiedy może się okazać, że problem leży zupełnie gdzie indziej.

Wyświetlił Ci się czerwony kranik w zmywarce i nie wiesz co zrobić? Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, co zrobić w takiej sytuacji! 😄

Kontrolki w zmywarce

Wyświetlacze zmywarki mogą wyświetlać różne komunikaty. Najczęściej zobaczysz kontrolki sygnalizujące brak soli lub płynu nabłyszczającego. Niektóre poinformują Cię o tym, że aktualnie program jest na etapie czyszczenia lub suszenia. A co w przypadku czerwonego kranika? 

Czerwony kranik oznacza problemy z wodą. Taka kontrolka może zapalić się na różnych etapach cyklu mycia. Czasem nie pozwala nawet na uruchomienie zmywania. Niekiedy wyświetli się w trakcie cyklu mycia, przerywając go. Co z tym zrobić?

Dobrze, jeżeli obok kontrolki czerwonego kranika w zmywarce, na wyświetlaczu pojawi się także kod błędu. Może to ułatwić zlokalizowanie usterki. Czerwony kranik w zmywarce Bosch oznacza bardzo często np. błąd E15 czyli wyciek wody do podstawy zmywarki. Jednak w innej zmywarce taka kontrolka może oznaczać inny problem. Dlatego też zawsze należy wesprzeć się instrukcję obsługi do Twojego urządzenia. 😄

Jednak — niezależnie od tego, jakiej firmy masz zmywarkę — czerwony kranik najczęściej wyświetli się w jednej z poniższych sytuacji.

Kontrolki w zmywarce - czerwony kranik

Czerwony kranik a problem z panelem sterowania

Jedną z pierwszych rzeczy, jaką powinno się zrobić w takiej sytuacji jest… zresetowanie urządzenia. Sprawdź w instrukcji, jak to zrobić w posiadanym przez Ciebie modelu. Czynność ta często wiąże się z naciśnięciem kombinacji przycisków i ich przytrzymaniem przez kilka minut. 

Nieraz sprawdzi się także odłączenie urządzenia od prądu na ok. 10 minut. Jest spora szansa, że jeżeli problem nie pojawia się regularnie — to takie zresetowanie urządzenia okaże się wystarczające. A jeżeli to nie pomogło? To koniecznie czytaj dalej! 😄

Czerwony kranik a kiepskie ciśnienie

Czerwony kranik w zmywarce wcale nie musi oznaczać awarii urządzenia. Taka kontrolka często oznacza problemy z ciśnieniem wody. Jeżeli ciśnienie jest za słabe — zmywarka może nawet się uruchomić, ale cykl mycia zostanie niedokończony lub też będzie po prostu znacznie mniej efektywny.

Co zrobić w takiej sytuacji? Przede wszystkim sprawdź, czy zawór wody jest w pełni odkręcony. Być może podczas odkurzania przypadkiem został on dokręcony? Upewnij się także, że wąż nie jest zagięty, co mogłoby zaburzyć dopływ wody.

Problem z ciśnieniem wody może pojawić się także wtedy, gdy w instalacji wykonywane były czynności serwisowe. Być może zabrudzenia z rur cofnęły się, przytykając dopływ wody? Jeżeli w ostatnim czasie w Twoim bloku miały miejsce tego typu naprawy — odłącz zmywarkę od dopływu wody i pozbądź się zabrudzeń

Kiepskie ciśnienie

Czerwony kranik a problem z elektrozaworem

Problemy z dopływem wody mogą być oczywiście efektem awarii podzespołów zmywarki. Najczęściej winnym całego zamieszania jest elektrozawór, który nie doprowadza wody do komory (lub robi to na niewystarczającym poziomie). W konsekwencji — cykl mycia nie może się uruchomić lub przerywa się w trakcie. 

Co możesz zrobić? Przede wszystkim sprawdź, czy jest on wolny od zabrudzeń. Jeżeli przeczyszczenie sitka nie pomoże, warto sprawdzić sam elektrozawór. Być może trzeba będzie oddać ten element do naprawy lub wymienić go na nowy.

Czerwony kranik a niedrożny odpływ

Migająca kontrolka przy kraniku może oznaczać także inne problemy. Jeżeli problem nie tkwi w dopływie wody — może to oznaczać niedrożny odpływ. 

Często zdarza się, że problem wiąże się z zanieczyszczeniem pompy wyrzutowej. Łatwo to poznać — po otwarciu zmywarki, w komorze pozostaje woda. Co możesz w takim wypadku zrobić? Przede wszystkim przeczyść pompę wyrzutową. Jednak zanim to zrobisz — koniecznie pozbądź się wody z urządzenia przy pomocy naczynia lub łyżki.

Po usunięciu wody dokładnie przeczyść pompę wyrzutową (a konkretnie wirniki). Jednak zanim dostaniesz się do samej pompy, pamiętaj także o przeczyszczeniu filtrów. W zależności od Twojego modelu urządzenia, dostęp do samej pompy może wyglądać inaczej. Najczęściej trzeba ją po prostu wykręcić. 

Niedrożny odpływ nie musi oznaczać zapchanej pompy. Problem może tkwić także w zapchanych wężach odpływowych. Im także należy się dokładniej przyjrzeć i — jeżeli będzie taka potrzeba — dokładnie je oczyścić.

Czerwony kranik a wyciek do podstawy zmywarki

Z różnych przyczyn podczas pracy zmywarki może dojść do tzw. wycieku do podstawy zmywarki. Także i ta sytuacja może powodować wyświetlenie się czerwonego kranika na wyświetlaczu. 

Co zrobić w takiej sytuacji? Na początek należy bezwzględnie odłączyć urządzenie od prądu. Następnie trzeba pozbyć się wody z podstawy zmywarki, a żeby to zrobić — konieczne jest przechylenie urządzenia o 45 stopni do tyłu. W przypadku zmywarek do zabudowy — niezbędny będzie jej demontaż z szafek.

Uwaga! Ta czynność jest uznawana za dość ryzykowną. Nieumiejętne pozbycie się wody z podstawy zmywarki może doprowadzić do zalania elementów elektronicznych. Pamiętaj o tym, aby pozwolić urządzeniu prawidłowo wyschnąć. Zaopatrz się także w misę i trochę szmat lub ścierek, aby pozbyć się wody wylanej z komory zmywarki.

Wyciek do podstawy zmywarki - czerwony kranik

Jeżeli taka sytuacja zdarza się już któryś raz — oznacza to, że w zmywarce pojawiły się problemy ze szczelnością. Najprawdopodobniej zużyciu uległa uszczelka, jednak problem może tkwić także np. w nieszczelnym płaszczu wodnym. W takiej sytuacji — by uchronić się przed tego typu sytuacjami w przyszłości — koniecznie zlokalizuj wyciek i uszczelnij go (czy to wymieniając uszczelkę, czy też wymieniając cały wadliwy element).

Inne awarie

Powyżej przytoczone sytuacje zdarzają się zdecydowanie najczęściej. To jednak nie wyczerpuje sytuacji, w których może pojawić się czerwony migający kranik. Co jeszcze może być przyczyną awarii?

Zdarza się, że problemem jest:

  • przepływomierz — gdy ulegnie awarii, pojawia się problem z odmierzaniem wody wtłaczanej do zmywarki;
  • grzałka — gdy ulegnie awarii, woda nie zostaje nagrzana, co także może być symbolizowane czerwonym kranikiem.

Migający kranik w zmywarce to nie koniec świata, jednak przyczynę usterki trzeba zdiagnozować szybko. Pamiętaj o tym, że zwlekanie z naprawą może skutkować np. uszkodzeniem pompy czy zwarciem w urządzeniu. 

Czy w Twoim przypadku pojawił się inny problem sygnalizowany przez czerwony kranik? Koniecznie powiedz nam, co to było! 😄

3.9 32 głosy
Ocena publikacji

Podobne wpisy

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
0
Masz pytanie? Zadaj je w komentarzu.x
()
x