Czyszczenie płyty indukcyjnej — jak robić to skutecznie? Sprawdź!

PoradyPłyty grzewcze

Płyta indukcyjna zdecydowanie ułatwia codzienne gotowanie. Wśród jej licznych zalet można wymienić także łatwość utrzymania w czystości. Dzięki płaskiej powierzchni bez wystających elementów, czyszczenie płyty indukcyjnej nie powinno wiązać się z trudnościami. Pamiętaj jednak, że podczas regularnej konserwacji warto trzymać się kilku zasad.

Nawet przeciwnicy kuchenek indukcyjnych muszą zgodzić się z faktem, że takie płyty są zdecydowanie czystsze. Nie są napędzane gazem — w związku z czym na szafkach nie osadza się nieprzyjemny tłusty nalot. Oprócz tego mają one gładką powierzchnię pozbawioną jakichkolwiek wystających pokręteł czy przycisków. W związku z tym jej czyszczenie jest o wiele łatwiejsze niż płyt gazowych, które mają mnóstwo zakamarków.

Jednak nie ma się co oszukiwać — jeżeli nie zadbasz o powierzchnię płyty indukcyjnej, to nie będzie ona wyglądać jak na zdjęciach katalogowych. 😄Szklane lub ceramiczne powierzchnie można łatwo zarysować, a zastygłe przypalenia także bywają bardzo ciężkie do usunięcia.

Zobacz, jak powinno wyglądać czyszczenie płyty indukcyjnej — aby cieszyła oko przez długi czas. 😄

Czyszczenie płyty indukcyjnej — kilka zasad

Zanim przejdę do dokładnego analizowania konserwacji kuchenki, przedstawię Ci kilka istotnych porad. Pamiętaj o nich za każdym razem, gdy bierzesz się za czyszczenie płyty.

  1. Nigdy nie czyść włączonej płyty.
  2. Poczekaj aż płyta całkowicie wystygnie.
  3. Nie używaj ostrych elementów — mogą nieodwracalnie zarysować powierzchnię płyty.
  4. Nie używaj silnych detergentów — mogą spowodować pojawienie się plam na powierzchni płyty.
  5. Pamiętaj o wypolerowaniu płyty miękką ściereczką — bez tego na powierzchni pozostaną smugi.

Tyle tytułem wstępu — przejdźmy teraz do zasad dotyczących czyszczenia. Być może są dla Ciebie oczywiste, a może na niektóre z nich nie zwracałeś dotychczas uwagi. Będzie dla mnie ogromną przyjemnością, jeżeli uda mi się uchronić chociaż jedną płytę grzewczą przed zarysowaniem podczas czyszczenia. 😄

Czyszczenie płyty indukcyjnej — kilka zasad

Czyszczenie zabrudzeń na bieżąco

Na samym początku należy zaznaczyć, że czyszczenie płyty indukcyjnej powinieneś przeprowadzać na bieżąco. To jedna z głównych zasad dotyczących konserwacji takiego urządzenia. 

Jeżeli z garnka wykipiało mleko lub sos zalał jedno z pól grzewczych, musisz działać jak najszybciej. Przede wszystkim zdejmij naczynie z pola grzewczego i przetrzyj je z zewnątrz — uważając przy tym, żeby się nie oparzyć. Następnie za pomocą szmatki, ręcznika papierowego lub gąbeczki z wodą usuń pozostałości na płycie grzewczej. Jeżeli uległy one przypaleniu to poczekaj chwilę aż powierzchnia nieco przestygnie, po czym wyczyść ją z wykorzystaniem płynu do mycia naczyń lub mleczka do czyszczenia płyt grzewczych (w ostateczności możesz wykorzystać płyn do mycia szyb).

Na szczęście w płycie indukcyjnej pole grzewcze nagrzewa się tylko wtórnie — bierze ciepło od garnka czy patelni, w których gotowane są potrawy. W związku z tym nie jest ono tak gorące jak pole grzewcze w płycie ceramicznej. W związku z tym mocne przypalenie zdarzają się zdecydowanie rzadziej. 

Jest to na pewno jedna z zalet płyty indukcyjnej. Jeżeli chcesz poznać ich więcej, koniecznie zapoznaj się z poradnikiem: Zalety i wady płyty indukcyjnej — czy warto ją mieć?

Regularne czyszczenie płyty — jak je przeprowadzić i czym?

Czyszczenie płyty indukcyjnej musisz przeprowadzać regularnie. Nawet jeżeli na bieżąco usuwasz mocniejsze zanieczyszczenia, to pamiętaj o dokładnym umyciu płyty podczas każdego sprzątania kuchni. W ten sposób pozbędziesz się plam z tłuszczu i innych zanieczyszczeń, które nie są dobrze widoczne na pierwszy rzut oka.

Regularne czyszczenie płyty — jak je przeprowadzić i czym?

Jak to zrobić?

  1. Na początek — umyj płytę za pomocą wody z płynem do mycia naczyń. W ten sposób pozbędziesz się niewielkich plam z tłuszczu z całej powierzchni urządzenia. Wykorzystaj do tego miękką gąbkę lub szmatkę.
  2. Wyczyść płytę z pozostałości pianki. Wykorzystaj do tego letnią wodę.
  3. Wysusz płytę — podczas tej czynności przyda się np. ręcznik papierowy.
  4. Wypoleruj płytę przy wykorzystaniu miękkiej szmatki (np. z mikrofibry).

Jeżeli na płycie pojawiają się różnego rodzaju zaschnięte zanieczyszczenia, musisz je wcześniej namoczyć. Dzięki temu będą one łatwiejsze do usunięcia. Możesz je nawilżyć przy użyciu piany powstałej przy połączeniu wody z płynem do mycia naczyń.

Pamiętaj, aby nie szorować płyty za mocno. Jeżeli zaschnięta plama nie chce się usunąć, spróbuj użyć skrobaka do płyty indukcyjnej. Pamiętaj jednak, aby zachować szczególną ostrożność — nawet takim specjalistycznym urządzeniem można przypadkowo uszkodzić powierzchnię płyty.

Widzisz więc, że do zadbania o płytę indukcyjną wystarczą Ci:

  • płyn do mycia naczyń,
  • mleczko lub spray do czyszczenia płyty indukcyjnej (opcjonalnie),
  • ręczniki papierowe,
  • szmatka z mikrofibry,
  • skrobak do czyszczenia płyty indukcyjnej — wyłącznie w wyjątkowo trudnych przypadkach.

A co z domowymi sposobami? 😄

Domowe sposoby na czyszczenie płyty indukcyjnej

Wiesz już, że w przypadku czyszczenia płyty indukcyjnej nie możesz używać silnych detergentów. Do usunięcia większości plam wystarczy płyn do mycia naczyń. 

A co, jeżeli chcesz postawić na domowe sposoby?

W takiej sytuacji bardzo przydatne okazują się oczywiście… soda oczyszczona oraz ocet! 😄

Ocet bardzo dobrze odtłuszcza. W związku z tym możesz wykorzystać go do usunięcia tłustych plam z powierzchni. Przygotuj roztwór wody z octem (w stosunku 1 do 1, jednak w przypadku wyjątkowo brudnej płyty możesz zmniejszyć ilość wody). Następnie wyczyść płytę za pomocą szmatki nasączonej w tym roztworze.

Domowe sposoby na czyszczenie płyty indukcyjnej

Natomiast gdy chcesz usunąć nie tylko tłuszcz, ale także przyschnięte zabrudzenia — posyp płytę sodą oczyszczoną. Następnie dokładnie namocz całą powierzchnię płyty — np. kładąc mokrą szmatkę na jej powierzchni (na ok. 15 minut). W kolejnym kroku dokładnie umyj powierzchnię za pomocą szmatki namoczonej w letniej wodzie.

Jeżeli chcesz wyczyścić płytę minimalizując ryzyko zarysowań, warto skorzystać z czyszczenia parowego. Oczywiście — jeżeli masz do dyspozycji ciśnieniową myjkę parową. 😄 Takie urządzenie skutecznie namoczy zabrudzenia i usunie je — minimalizując konieczność tarcia. Ten sprzęt docenisz także podczas mycia innych, trudno dostępnych miejsc w kuchni — np. prowadnic czy zawiasów.

Widzisz już, że utrzymanie płyty indukcyjnej w czystości wcale nie jest trudne. Jeżeli będziesz stosować się do porad zaprezentowanych powyżej, z pewnością uda Ci się zachować estetyczny wygląd płyty — a także dobry stan techniczny urządzenia.

Czyszczenie płyty indukcyjnej jest znacznie łatwiejsze niż gazowej. Jednak nie łudź się, że zajmie Ci to tylko 5 minut tygodniowo. Dopóki nie wypolerujesz jej na sucho, na powierzchni pozostaną irytujące smugi. 😄

A Ty jak często myjesz swoją płytę grzewczą? Masz jakiś specjalny patent, którym możesz się podzielić? Napisz do nas w komentarzach! 😄

0 0 głos
Ocena publikacji

Podobne wpisy

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
0
Masz pytanie? Zadaj je w komentarzu.x
()
x