Czyszczenie okapu — jak to zrobić? Konserwacja obudowy, filtra i wnętrza.

PoradyOkapy

Jednym z urządzeń, które absolutnie wymagają okresowego czyszczenia jest okap kuchenny. Ma on kontakt z dużymi temperaturami, parą wodną i oparami tłuszczu — wszystko to sprawia, że na jego powierzchni osadza się sporo nieczystości. Jak prawidłowo przeprowadzić czyszczenie okapu? Jeżeli dawno tego nie robiłeś, to może Cię czekać naprawdę sporo pracy. Powiem Ci, jak się z nią uporać.

Gotujesz czasem bez okapu? Para wodna rozchodzi się niemal wszędzie, obiadem pachnie w najdalszych zakątkach mieszkania, a na frontach mebli osadza się trudny do zmycia tłusty osad. Nawet jeżeli Twój okap nie pracuje cały czas na pełnych obrotach, to jednak w znaczącym stopniu redukuje tego typu czynniki. Nie powinno Cię zatem dziwić, że wszystkie te zanieczyszczenia lądują przede wszystkim na pochłaniaczu lub wyciągu.

To oczywiście zupełnie normalny stan rzeczy. 😄

Dlatego też tak ważne jest, aby zadbać o odpowiednią konserwację takiego urządzenia. Jeżeli będziesz pamiętać o tym, żeby na bieżąco usuwać zanieczyszczenia, to nie doprowadzisz do zaschnięcia tłustych plam, które będą trudne do usunięcia. 

Jak się zapewne domyślasz, nie mówię tutaj wyłącznie o cotygodniowym przetarciu obudowy z zewnątrz. 😄

Czyszczenie okapu — absolutnie tego nie rób!

Zanim przejdę do szczegółowego przedstawienia, w jaki sposób wyczyścić okap, chciałbym Cię uczulić na kilka kwestii. Przede wszystkim:

  • Nie używaj zbyt mocnych środków
    Jeżeli masz wątpliwość, czy Twój detergent nie jest zbyt “agresywny”, spróbuj go użyć na mało widocznej powierzchni okapu. Jeżeli nie dojdzie do żadnych reakcji czy przebarwień, możesz wykorzystać ten środek na reszcie powierzchni wykonanej z tego materiału.
  • Nie używaj ostrych szczotek czy druciaków
    Choć usunięcie tłuszczu jest czasem ciężkie, to pomagając sobie tego typu ściernymi elementami możesz trwale zarysować lub uszkodzić powierzchnię Twojego okapu.
  • Stosuj wyłącznie produkty przeznaczone do kuchni
    Używanie przemysłowych odtłuszczaczy w pomieszczeniu, w którym przygotowujesz codziennie swoje potrawy, może nie być najlepszym pomysłem.

Co trzeba wyczyścić w okapie?

Okap do kuchni składa się z wielu elementów, które mogą wymagać zastosowania różnych sposobów czyszczenia. 

Przyjrzyjmy się im bliżej:

  • obudowa — jest najbardziej widoczna, więc jest także najczęściej czyszczona. Na jej powierzchni trzeba szczególnie uważać na różnego rodzaju zarysowania i przebarwienia. Do czyszczenia tego elementu najczęściej wykorzystuje się wodę z płynem do naczyń lub mleczkiem do czyszczenia okapów.
  • elementy szklane — wyczyszczenie daszka lub innych elementów wykończenia ze szkła może być nie lada problemem. W tym wypadku warto wesprzeć się płynami na bazie alkoholu. Płyn do mycia okien będzie dobrym sposobem na pozbycie się smug na koniec czyszczenia.
  • elementy plastikowe (np. obudowa oświetlenia) — najlepiej je zdemontować i namoczyć w wodzie z płynem do mycia naczyń, a następnie wyszorować miękką szczoteczką.
  • panel sterowania — przy myciu elementów odpowiadających za sterowanie okapem, należy zachować szczególną ostrożność. Dla bezpieczeństwa myj je wyłącznie przy wyłączonym urządzeniu. Uważaj, by w szczeliny nie przedostała się woda — może to doprowadzić do zwarcia, a w konsekwencji — uszkodzenia modułu sterującego okapu.
  • filtry — filtry okapu należy zdemontować i przeczyścić. Szerzej napiszę o tym w dalszej części poradnika.
  • wnętrze okapu — po demontażu filtrów przystąp do czyszczenia wewnętrznej komory pochłaniacza lub wyciągu. Niestety tłuszcz może odkładać się w każdym zakamarku, w związku z tym zalecam Ci dokładne przeczyszczenie wnętrza okapu. W przypadku szczelin możesz wspomóc się np. patyczkami do uszu lub starą szczoteczką do zębów.

Czyszczenie okapu domowymi sposobami

Jak sobie poradzić z warstwą tłuszczu i kurzu na okapie? Najlepiej potraktować ją… tłuszczem. 😄

Tak, tak — to nie pomyłka. Podczas czyszczenia okapu namocz ręcznik papierowy olejem lub oliwą, a następnie rozpocznij czyszczenie zatłuszczonych ścianek urządzenia. 

W ten sposób pozbędziesz się zaschniętego kurzu, jednak w dalszym ciągu powierzchnia pozostanie tłusta. Co z tym zrobić? W tym momencie wykorzystaj roztwór wody i octu w proporcji 1:1. Spryskaj powierzchnię, a następnie zetrzyj ją szmatką lub papierowym ręcznikiem.

Pomogło? Mam nadzieję, że tak. O ile plamy na okapie nie były zaschnięte, to takie rozwiązanie zdecydowanie sobie poradzi. Jeżeli nie, trzeba odejść od domowych sposobów i wesprzeć się detergentem, takim jak:

  • płyn do mycia naczyń,
  • płyn do czyszczenia kuchni — przy jeszcze trudniejszych zabrudzeniach,
  • odtłuszczacz do okapów — przy wyjątkowo uciążliwych zabrudzeniach.

Konserwacja filtrów

Na koniec zostawiłem kwestię filtrów. Po pierwsze — dlatego że i tak demontujesz je, aby wyczyścić wnętrze okapu, a po drugie — żeby nie popełnić błędu przy ich czyszczeniu.

W okapach stosowane są różne filtry. Najczęściej są to:

  • metalowe filtry przeciwtłuszczowe;
  • materiałowe filtry przeciwtłuszczowe;
  • aktywne filtry węglowe.

Metalowe filtry przeciwtłuszczowe są wykonane z gęstej siatki metalowej. Demontujesz je jako pierwsze. W przypadku intensywnego smażenia lub zaniedbanej konserwacji, wyczyszczenie takiego filtru może być problematyczne. Warto namoczyć je w pojemniku z wodą i płynem do naczyń, a następnie przeczyścić szczotką — uważając jednak, aby nie uszkodzić powierzchni.

W większości przypadków — o ile producent nie zastrzegł inaczej w instrukcji obsługi — możliwe jest wymycie takiego filtra w zmywarce. Pamiętaj, żeby nie myć ich z innymi naczyniami. Wybierz program o temperaturze przynajmniej 60 stopni Celsjusza. Pamiętaj też, by filtr metalowy czyścić przynajmniej raz w miesiącu.

W Twoim okapie może znajdować się także filtr materiałowy — wykonany np. z flizeliny. Tego elementu się nie myje — jeżeli jest on zabrudzony, należy wymienić go na nowy. Należy zrobić to raz na 2-3 miesiące.

Pochłaniacze wykorzystują także aktywne filtry węglowe, które odpowiadają za oczyszczanie powietrza w obiegu zamkniętym w okapie. To właśnie dzięki nim urządzenie może efektywnie pochłaniać zapachy. Tego typu elementy w zdecydowanej większości przypadków nie nadają się do mycia — po namoczeniu stracą swoje właściwości. W związku z tym, jedyne co możesz z nimi zrobić, to dokładnie je odkurzyć. 

Zadbaj także o wymianę wyeksploatowanego filtra. W zależności od konkretnego modelu, powinieneś to robić średnio 2 razy w roku.

Uwaga! Niektórzy producenci stosują filtry węglowe o przedłużonej trwałości — sięgającej nawet 2 lat. W przypadku takich elementów zalecane jest ich mycie raz na 2-3 miesiące. Żeby upewnić się, jaki filtr wykorzystujesz, zapoznaj się z instrukcją obsługi.

Czyszczenie okapu to czasochłonne zajęcie. Pamiętaj jednak, że im częściej to robisz — tym mniej pracy musisz włożyć w oczyszczenie zabrudzonych powierzchni. Utrzymanie okapu w czystości to także najlepszy sposób na zapewnienie jego wydajności, bowiem zaschnięte zabrudzenia (w szczególności w okolicach filtrów przeciwtłuszczowych) mogą zmniejszyć skuteczność pochłaniania zapachów i pary wodnej. 

4 1 głos
Ocena publikacji

Podobne wpisy

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
0
Masz pytanie? Zadaj je w komentarzu.x
()
x