Wyciskarka wolnoobrotowa — jak działa? Którą wybrać? Poznaj jej zalety!

PoradyRoboty kuchenne

Wyciskarka wolnoobrotowa to coraz bardziej modny element wyposażenia kuchni. Skąd tak duża popularność tego urządzenia? Na czym polega idea wolnoobrotowej wyciskarki i czym różni się ona od klasycznych sokowirówek? Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, czy to urządzenia dla Ciebie! 😄

Samodzielne przygotowywanie soków owocowych to świetna sprawa — do tego chyba nie trzeba nikogo przekonywać. Takie domowe soki jabłkowe czy marchewkowe prześcigają napoje dostępne w sklepach o kilka długości. Nie dziwi zatem fakt, że nasze mamy czy babcie miały w domach sokowirówki i chętnie z nich korzystały. 😄

Prawda jest jednak taka, że od tamtych czasów technologia bardzo się rozwinęła. W związku z tym budowa sokowirówki stała się już nieco przestarzała. Wyciskarki wolnoobrotowe umożliwiają przygotowywanie soków o jeszcze wyższej jakości. Na czym polega takie rozwiązanie? Zaraz się przekonasz. 😄

Sposób działania — sokowirówka a wyciskarka wolnoobrotowa

Sposób działania sokowirówek jest dobrze znany. Wykorzystują one poruszające się z dużą prędkością sitka w celu wydobycia soku z owoców. Konstrukcja takiego urządzenia opiera się na szybkiej pracy ostrzy. W związku z tym sok otrzymuje się dość szybko, jednak jest on delikatnie rozgrzany oraz napowietrzony. 

Wszystko to sprawia, że sok szybko się psuje. Jednocześnie wiele składników odżywczych zostaje w pozostałościach — wytłoczynach — które po prostu się wyrzuca. 

Sposób działania — sokowirówka a wyciskarka wolnoobrotowa

Jeżeli więc przyjrzysz się sokowirówce przez pryzmat filozofii zero waste, to nie jest to najlepsze rozwiązanie. Okazuje się jednak, że sam sok — choć i tak o jakości nieporównywalnie wyższej od tej sklepowej — mógłby być lepszy. I w tym momencie na scenie pojawia się wyciskarka wolnoobrotowa. 😄

Jak sama nazwa wskazuje jest to wyciskarka — a więc nie jest ona oparta na wirujących ostrzach. Mocna konstrukcja takiego urządzenia sprawia, że sok jest wyciskany poprzez zgniatanie. Co z tego wynika? Otóż podczas tej czynności nie wytwarza się wysoka temperatura, a w soku nie pojawia się pianka świadcząca o jego napowietrzeniu. 

Sposób działania wyciskarek wolnoobrotowych opiera się na wałku ślimakowym. Owoce wrzucone do urządzenia są wyciskane — a w zasadzie miażdżone — przy stosunkowo niskich obrotach. Najczęściej prędkość urządzenia oscyluje wokół 40-120 obrotów na minutę (w przypadku sokowirówki jest to od kilku do kilkunastu tysięcy obrotów na minutę!). Następnie wyciśnięty sok jest przepuszczany przez sitko.

Et voilà — Twój sok jest gotowy! 😄

Możesz go wypić od razu, ale nie musisz się martwić, że zepsuje się jeżeli tego nie zrobisz. Po prostu włóż go do lodówki — pozostanie on świeży przez ok. 24 godzin.

Zalety wyciskarki wolnoobrotowej

Wiesz już o tym, że sekret wyciskarki wolnoobrotowej tkwi w zupełnie innym podejściu do wyciskania soków. Jednak przeciętnemu użytkownikowi nie robi wielkiej różnicy, czy urządzenie ściera, tnie czy zgniata. Chodzi o jego faktyczne możliwości, które najlepiej widać… w samym soku. 😄

Zalety wyciskarki wolnoobrotowej

A zatem — skupmy się na nim. Czy faktycznie jest lepszy od tego z sokowirówki?

Sok z wyciskarki wolnoobrotowej:

  • nie jest napowietrzony — i w związku z tym nie utlenia się tak szybko, przez co można go dłużej przechowywać;
  • jest bardziej treściwy — podczas wyciskania do samego soku przedostaje się więcej np. błonnika;
  • jest bardziej efektywnie wyciśnięty — a więc jest go więcej.

A co jeszcze można powiedzieć o samym urządzeniu? Otóż na pewno nie bez znaczenie będzie dla Ciebie fakt, że wyciskarka wolnoobrotowa:

  • jest cicha — emituje znacznie mniej hałasu niż sokowirówka;
  • może wyciskać sok z twardych warzyw i owoców, a nawet orzechów;
  • jest łatwa w czyszczeniu — czynność ta zajmuje nawet kilkanaście sekund.

I co? Podoba Ci się wizja takiego urządzenia? To koniecznie czytaj dalej!

Rodzaje wyciskarek wolnoobrotowych

Na rynku istnieje kilka typów wyciskarek wolnoobrotowych. Najważniejsze różnice odnoszą się do głównego elementu tego urządzenia — części, która odpowiada za wyciskanie. Domyślasz się o co chodzi? Oczywiście — o ślimaka. 😄

Wyciskarki wolnoobrotowe do owoców mogą być:

  • jednoślimakowe
  • lub dwuślimakowe.

Wyciskarka wolnoobrotowa dwuślimakowa jest uznawana za najbardziej skuteczną. Efektywność wyciskania soków jest nieco wyższa od tej z tylko jednym ślimakiem. Jest to zauważalne szczególnie wtedy, gdy zależy Ci na wyciskaniu soków z liści czy natek, ale także np. z jarmużu czy selera naciowego.

Musisz jednak mieć na uwadze, że takie urządzenie jest cięższe i większe. Poza tym ma ono bardziej skomplikowaną budowę — co z kolei przekłada się na trudniejsze czyszczenie. Pamiętaj, że jeżeli urządzenie jest trudne w czyszczeniu, to po pewnym czasie… po prostu przestaniesz chcieć go używać. 😄 W końcu konieczność demontażu i dokładnego mycia kilku części może zdecydowanie zmniejszyć zapał nawet fanów domowych soków.

Więcej o tym, jak czyścić wyciskarkę, dowiesz się z poradnika: Czyszczenie wyciskarki do soków i sokowirówki — jak zrobić to szybko?

Rodzaje wyciskarek wolnoobrotowych

Z drugiej strony występują także wyciskarki jednoślimakowe. Cechują się one znacznie mniejszą i mniej skomplikowaną konstrukcją, co przekłada się na znacznie łatwiejsze czyszczenie. Większość producentów zapewnia, że aby je wymyć wystarczy ok. 60 sekund. Czy wyciskarki jednoślimakowe są mniej efektywne od dwuślimakowych? Faktycznie ilość soku uzyskiwanego z owoców może być niższa o kilka procent. Jednak przewagą tego typu urządzeń jest np. bardzo szeroka i zróżnicowana oferta, a także mniejsze wymiary. 

Dzięki temu wyciskarki jednoślimakowe są bardziej przystępne cenowo — najtańsze urządzenia są już dostępne za kilkaset złotych. Takie sprzęty są też wygodniejsze w przechowywaniu — zajmują mniej, a więc mogą być z powodzeniem wykorzystywane nawet w mniejszych kuchniach.

Warto zauważyć, że w przypadku wyciskarek jednoślimakowych, mamy do czynienia z urządzeniami o konstrukcji: 

  • pionowej
  • i poziomej. 

Chodzi oczywiście o umiejscowienie ślimaka. Czym w praktyce się to różni? Cóż — urządzenie o konstrukcji poziomej jest nieco wolniejsze, ale za to łatwiejsze w czyszczeniu. Trzeba przy tym nieraz wykorzystać popychacz lub tłok, żeby pomóc owocom lub warzywom ułożyć się na ślimaku. W przypadku wyciskarek pionowych, wyciskane produkty spadają bezpośrednio na obrotową powierzchnię. W związku z tym będą one wymagać od Ciebie nieco mniej pracy podczas przygotowywania soku.

Które z tych urządzeń jest lepsze? Możesz spotkać się zarówno z fanami wyciskarek pionowych, jak i poziomych. Każda z nich ma swoje wady i zalety. Najlepiej zrobisz, jeżeli dokładnie przeanalizujesz funkcje każdej z nich i podejmiesz samodzielną decyzję. Już za chwilę przedstawię Ci listę czynników, na które warto zwrócić uwagę. 😄

Wyciskarka wolnoobrotowa — jak wybrać najlepszą?

Wiesz już, jakie są główne różnice pomiędzy poszczególnymi typami wyciskarek wolnoobrotowych. Jednak przedstawię Ci jeszcze kilka niezwykle istotnych parametrów, którym warto się przyjrzeć. To tak naprawdę one będą mieć decydujący wpływ na to, czy będziesz zadowolony ze swojego urządzenia do soków. 😄

Wyciskarka wolnoobrotowa — jak wybrać najlepszą?

Zwróć uwagę na:

  • Moc urządzenia
    Nie ma się co oszukiwać, to od tego parametru będzie zależeć efektywność wyciskarki. Jeżeli będzie za niska, to wyciskanie twardych warzyw będzie mocno obciążać silnik. W konsekwencji — wyciskarka wolnoobrotowa o zbyt niskiej mocy będzie wolniej działać, a prawdopodobieństwo awarii okaże się znacznie wyższe.
  • Maksymalną długość pracy
    Niektóre urządzenia pozwalają na pracę przez maksymalnie kilkanaście minut. Jeżeli planujesz przygotowywać większą ilość soku naraz, to wybierz urządzenie pozwalające na pracę przez dłuższy czas. 
  • Możliwość wyciskania owoców w całości
    Niektóre urządzenia dają Ci możliwość wyciskania soków z owoców bez konieczności wcześniejszego krojenia ich na kawałki. Wyciskarka wolnoobrotowa zrobi to za Ciebie — to ogromne udogodnienie!
  • Głośność pracy
    Nowoczesne wyciskarki wolnoobrotowe cechują się bardzo niskim poziomem emisji hałasu. Na pewno zostanie to docenione przez domowników.
  • Wielkość otworu wlotowego
    Jeżeli będzie zbyt mały, może wymagać od Ciebie krojenia produktów na malutkie kawałki, co z kolei przełoży się na dłuższy proces przygotowywania soku.
  • Zastosowane tworzywa
    Powinny być one nie tylko wytrzymałe, ale także spełniać wysokie normy dotyczące kontaktu z żywnością. Zwróć uwagę czy tworzywo wykorzystane w takim produkcie jest “BPA free” — szczególnie jeżeli zamierzasz przygotowywać soki dla najmłodszych.
  • Pojemność pojemnika
    Jeżeli będzie zbyt mała, musisz liczyć się z koniecznością ciągłego przelewania soku np. do zewnętrznego dzbanka.
  • Regulacja obrotów
    Możliwość płynnej regulacji szybkości obracania się ślimaka pozwala na jak najlepsze dopasowanie ustawień do twardości wyciskanych produktów.
  • Funkcje bezpieczeństwa
    Zabezpieczenia przed dziećmi sprawiają, że będzie można przygotowywać soki całą rodziną. W końcu może się to okazać świetną zabawą nawet dla najmłodszych.
  • Zatyczka przeciw kapaniu
    Sprawia, że przygotowywanie soku jest czystsze. Dzięki temu nie musisz tracić czasu na czyszczenie blatu z kropelek soku.
  • Bieg wsteczny
    Pozwalający na przesunięcie warzyw i owoców, które zablokowały się w urządzeniu.
  • Rodzaj sitek
    Wyciskarki mogą być wyposażone w różne rodzaje sitek, które pozwolą na przygotowywanie soków klarownych lub gęstych.
  • Dodatkowe funkcje
    Takie jak możliwość przygotowania oleju roślinnego, masła orzechowego, mleka roślinnego, sorbetów itd.

Jak widzisz — warto zwrócić uwagę na cały szereg czynników. Wszystko zależy od tego, czego oczekujesz od wyciskarki. Miej też na uwadze, że im więcej ciekawych funkcji i udogodnień — tym wyższa cena. 😄

Teraz już wiesz, w czym tkwi sekret wyciskarki wolnoobrotowej. Mam nadzieję że różnica pomiędzy wyciskarką a sokowirówką jest już dla Ciebie jasna. Masz też już pewien ogląd, na jakie funkcje wyciskarki trzeba zwrócić szczególną uwagę.

W takim wypadku — pozostaje mi zadać pytanie: jaką wyciskarkę do soków kupisz? 😄 Czy priorytetem będzie dla Ciebie np. kompaktowa konstrukcja czy raczej szeroki otwór wlotowy. Czekamy na Twoją opinię! 

0 0 głos
Ocena publikacji

Podobne wpisy

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
0
Masz pytanie? Zadaj je w komentarzu.x
()
x