Jaki okap do kuchni wybrać? Garść porad pomocnych przy zakupie.

PoradyOkapy

Czy podczas gotowania i smażenia potraw, zapach musi rozchodzić się po całym mieszkaniu? Oczywiście, że nie. Po to właśnie montuje się okap. Możliwe, że dopiero w momencie zakupu takiego urządzenia, dowiesz się, że pod tym pojęciem kryją się dwa zupełnie odmienne typy sprzętów — pochłaniacz oraz wyciąg. To nie jedyna kwestia różnicująca okapy. Chcesz dowiedzieć się, jaki okap do kuchni wybrać? Koniecznie czytaj dalej!

Najładniejsze kuchnie to te, z których nikt nie korzysta. Nie pachnie, cieszy oko atrakcyjnym wykończeniem i jest zawsze czysta. W życiu jednak jest trochę mniej kolorowo. 😄

Jeżeli często przygotowujesz w domu posiłki, to musisz liczyć się z tym, że to pomieszczenie naprawdę się brudzi. Dotyczy to przede wszystkim blatów, frontów szafek kuchennych czy kafelków — tłuszcz, resztki jedzenia, plamy z sosów. Do tego dochodzi kwestia zapachów…

Okap to urządzenie, które zostało zaprojektowane w celu ograniczenia rozprzestrzeniania się zapachów związanych z przygotowywaniem potraw. Nie chodzi jednak wyłącznie o zapach. Dzięki takiemu sprzętowi możesz zdecydowanie zminimalizować ilość pary wodnej w kuchni podczas gotowania. Okap ochroni Twoją kuchnię przed zawilgoceniem ścian oraz zmniejszy ilość tłuszczu, która osadza się na kuchennych meblach.

Okap do kuchni — pochłaniacz czy wyciąg?

Okap to wprawdzie jedno z najbardziej podstawowych elementów wyposażenia kuchni, jednak w rzeczywistości nie każdy zastanawia się nad sposobem jego pracy. Tak naprawdę główny podział okapów uwzględnia sposób odprowadzania lub filtrowania powietrza. 

W związku z tym wyróżniamy:

  • Wyciągi
    To zdecydowanie najbardziej wydajny typ okapu. Dlaczego? Otóż jest on podłączony do indywidualnego komina, a zasysane powietrze z parą wodną i tłuszczem jest odprowadzane na zewnątrz budynku.
  • Pochłaniacze
    Funkcjonują w obiegu zamkniętym. Powietrze nie jest odprowadzane na zewnątrz — jest ono filtrowane wewnątrz urządzenia, a następnie przesyłane z powrotem do pomieszczenia.

Który z nich wybrać? To zależy od tego, czy masz możliwość podłączenia się do wentylacji. W zabudowie jednorodzinnej raczej nie będziesz mieć z tym problemu. Niestety w mieszkaniach nie ma takiej możliwości. Dlaczego? Otóż podłączenie wyciągu do wentylacji w bloku doprowadzałoby zapachy z Twojej kuchni wprost do mieszkania sąsiadów.

Nie ma się co oszukiwać — działanie wyciągu jest o wiele bardziej skuteczne. W końcu wtedy powietrze z parą wodną jest po prostu odprowadzane na zewnątrz. Nie oznacza to, że pochłaniacze są złym rozwiązaniem — musisz jednak liczyć się z koniecznością wymiany filtrów, bo bez tego urządzenie nie będzie w stanie wydajnie oczyszczać powietrza.

Dobrym rozwiązaniem jest okap, który… łączy w sobie wyciąg z pochłaniaczem. W takiej sytuacji możesz zmienić tryb pracy urządzenia, w zależności od tego, na co pozwala wentylacja w Twoim domu czy mieszkaniu.

Rodzaje okapów — budowa i sposób montażu

Oferta okapów obejmuje różne typy urządzeń. Możesz bez problemu dopasować je do specyfiki zabudowy kuchennej, rozmiaru kuchni czy wymiarów płyty grzewczej.

Wybierz jeden z poniższych typów okapu:

  • podszafkowy — to najpopularniejszy rodzaj okapu. Montuje się go bezpośrednio pod szafką znajdującą się nad kuchenką. Dzięki temu umożliwia zachowanie przestrzeni w szafce, przez co cieszy się dużą popularnością w niewielkich kuchniach. W przypadku wyciągu trzeba pamiętać o poprowadzeniu rur wewnątrz szafki.
  • przyścienny/kominowy — to popularny typ okapu, który możesz łatwo poznać po długim, pionowym kominie przymocowanym do ściany. Okap taki jest montowany bezpośrednio nad kuchenką — jego kształt przypomina odwróconą literę “T”. 
  • skośny — to rodzaj okapu przyściennego, który ma małą głębokość, a dzięki ustawieniu powierzchni pochłaniającej pod kątem, jest on bardzo wydajny.
  • teleskopowy — to bardzo funkcjonalne rozwiązanie, cenione przez osoby, którym zależy na jak najlepszym “schowaniu” okapu. Na czym polega to rozwiązanie? Otóż w takim wypadku urządzenie schowane jest bezpośrednio pod szafką na ograniczonej przestrzeni. Dzięki wykorzystaniu teleskopu możesz “wysunąć” okap jak szufladę, zwiększając powierzchnię pochłaniającą powietrze.
  • wyspowy — to rozwiązanie stosowane w przypadku zamontowania płyty grzewczej na wyspie (np. na środku kuchni). W takim wypadku okap musi być umieszczony na suficie bezpośrednio nad płytą.
  • sufitowy — w przypadku stosowania sufitów podwieszanych, możesz zdecydować się na okap umieszczony w suficie. W takim wypadku urządzenie jest całkowicie ukryte. Jedynie nad kuchenką znajduje się widoczna kratka, która pobiera powietrze. Taki okap może funkcjonować jako pochłaniacz lub wyciąg. 
  • do zabudowy — możliwe jest także sprytne ukrycie sprzętu wewnątrz zabudowy (podobnie jak w przypadku pralki, lodówki czy zmywarki). W takim wypadku większa część urządzenia jest umieszczona w szafce, a w otworze na jej dole znajduje się powierzchnia pochłaniająca. To świetne rozwiązanie dla osób, które nie chcą by sprzęt AGD rzucał się w oczy.
  • blatowy — to stosunkowo rzadko stosowane rozwiązanie wiąże się z ukryciem okapu bezpośrednio w blacie za płytą grzewczą. W takim wypadku powierzchnię pochłaniającą można wysunąć w górę podczas gotowania — a resztę czasu jest ona ukryta pod blatem. Takie rozwiązanie wymaga blatu o sporej szerokości — w końcu na kilkudziesięciu centymetrach musi zmieścić się zarówno płyta, jak i pochłaniacz lub wyciąg. 

Każdy z tych typów okapów występuje w rozmaitych wersjach kolorystycznych oraz może być zaprojektowany w zupełnie innym stylu. Możesz zdecydować się na urządzenia, które będą dyskretnie wkomponowane w szafki lub też wykorzystać okap do ozdoby pomieszczenia — jak w przypadku rustykalnych lub industrialnych okapów kominowych. 

Sam wybór typu okapu jest uzależniony przede wszystkim od tego, jaką zabudowę kuchenną masz do dyspozycji oraz jak dużą powierzchnią dysponujesz. 

A propos powierzchni — przyjrzyjmy się teraz kwestii wydajności urządzenia. Czy taki sam okap możesz zamontować w małej i dużej kuchni?

Wydajność okapu

Podczas wyboru okapu przyjrzyj się kwestii jego wydajności. To bardzo istotne, aby nie kupić urządzenia, które jest po prostu za słabe do dużej kuchni. W jaki sposób to obliczyć?

Będzie Ci potrzebna kubatura pomieszczenie — metraż kuchni pomnóż przez jej wysokość. Wydajność mierzona jest w m3/h. Do obliczenia minimalnej wydajności konieczne jest pomnożenie kubatury pomieszczenia przez 6. 

Przykładowo — w kuchni mającej 25 m3, minimalna wydajność urządzenia powinna wynieść 150 m3/h. Oznacza to, że w ciągu godziny okap oczyści całą objętość powietrza 6-krotnie. Jeżeli uważasz, że to za mało — pomnóż kubaturę pomieszczenia razy 10 — i wybierz urządzenie o właśnie takiej wydajności.

Klasa energetyczna

Podobnie jak w przypadku innych sprzętów AGD, także w przypadku okapu warto przyjrzeć się klasie energetycznej produktu. W końcu od tego czynnika będą zależeć Twoje przyszłe rachunki za prąd. 😄

Niestety okapy to urządzenia, które pobierają stosunkowo dużo energii elektrycznej. W związku z tym urządzenia o klasie energetycznej A+++ należą do rzadkości. Prawda jest taka, że nawet w przypadku produktów renomowanych marek, spotkasz się ze sprzętem o klasach energetycznych C czy D.

Oczywiście coś za coś — im lepsza wydajność, tym wyższy pobór prądu. Miej na uwadze ten dylemat podczas wyboru okapu. 

Okap do kuchni a płyta grzewcza

Okap jest nieodłącznym elementem towarzyszącym płycie grzewczej. Dlaczego? Bo to właśnie podczas korzystania z kuchenki emituje się parę wodną oraz zapachy. W związku z tym pochłaniacz lub wyciąg powinien być rozmiarowo dopasowany do kuchenki.

Jeżeli dysponujesz płytą o szerokości 60 cm, to okap nie może być mniejszy. Zakłóciłoby to jego poprawne funkcjonowanie, a jednocześnie — nie wyglądałoby zbyt dobrze. 

Dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie okapu o wymiarach nieco większych niż płyta — np. w przypadku jej szerokość wynosi 60 cm, okap może mieć np. 70 cm. Wtedy pozwolisz na jeszcze skuteczniejsze odprowadzanie zapachów z kuchni. 

A co z odległością od płyty? Pamiętaj o tym, że okap musi być zamontowany na takiej wysokości, by w żaden sposób nie przeszkadzać Ci podczas przygotowywania potraw. Jednocześnie pamiętaj o tym, że w zależności od rodzaju płyty grzewczej musisz zachować ustalone minimalne odległości między kuchenką a okapem. W przypadku płyty:

  • gazowej — jest to przynajmniej 50 cm;
  • elektrycznej — jest to przynajmniej 40 cm;
  • indukcyjnej — jest to przynajmniej 30-40 cm.

Na rynku funkcjonują także okapy, które są dopasowane do konkretnych modeli płyt grzewczych. Dzięki temu możliwe jest np. automatyczne uruchamianie wyciągu lub pochłaniacza podczas rozpoczęcia przygotowywania potraw — a zwiększenie mocy płyty grzewczej, zwiększa także moc okapu. Jeżeli aktualnie urządzasz kuchnię i zaopatrujesz się we wszystkie sprzęty AGD, zdecydowanie warto zastanowić się nad takim rozwiązaniem. 😄

Co z głośnością okapu?

Wybierając okap do kuchni, koniecznie zwróć uwagę na jeszcze jeden parametr — głośność. To naprawdę istotny element! Jeżeli okap jest za głośny, przygotowywanie potraw staje się męczące, niczym praca w fabryce. A przecież gotowanie ma sprawiać przyjemność. 😄

Jeżeli okap hałasuje, to w pewnym momencie… po prostu przestaniesz go używać. 

W związku z tym przed zakupem, zapoznaj się z dokumentacją techniczną produktu. Zwróć uwagę nie tylko na minimalny poziom natężenia dźwięku, ale także głośność na poszczególnych biegach

Podpowiem Ci, że okap jest uznawany za cichy, jeżeli na najniższej głośności nie przekracza on 50 dB. Nie licz jednak, że będzie to urządzenie bezszelestne — takie natężenie dźwięku odpowiada szumowi w biurze, głośności rozmowy czy też przebywaniu w tłumnym pomieszczeniu. 

Okap do kuchni — dodatkowe funkcje

Choć okap ma za zadanie przede wszystkim dbać o niwelowanie zapachów wydzielających się podczas gotowania, to jednak urządzenia te mają jeszcze wiele innych funkcji. 

Do najważniejszych z nich należy oświetlenie. Bez wydajnego światła przygotowywanie potraw może być uciążliwe. Dlatego też warto wybrać urządzenie, które będzie wyposażone w energooszczędne, a przy tym mocne oświetlenie typu LED. 😄

Oprócz tego możesz spotkać się z funkcjami takimi jak:

  • czujnik ciepła i pary — automatycznie uruchamiający urządzenie podczas gotowania;
  • czujnik dotyczący okresowej konserwacji — informujący o konieczności wymiany filtrów lub czyszczenia okapu (podobnie jak w przypadku czyszczenia ekspresów do kawy);
  • wyłącznik czasowy — umożliwiające automatyczne wyłączenie urządzenia kilka minut po zakończeniu gotowania.

Co sądzisz o tego typu funkcjach? 😄 Na pewno mogą przydać Ci się podczas codziennego korzystania, jednak musisz przy nich liczyć się z dużo większą ceną urządzenia.

Jak widzisz — wybór okapu nie jest prostą sprawą. Naprawdę duże zróżnicowanie oferty sprawia, że musisz brać pod uwagę szereg parametrów. Skup się przede wszystkim na wydajności, poziomie głośności oraz rozmiarze. No i nie oszukujmy się… okap musi Ci się po prostu podobać, ponieważ jest to jeden z bardziej reprezentacyjnych elementów każdej kuchni. 😄

0 0 głos
Ocena publikacji

Podobne wpisy

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
0
Masz pytanie? Zadaj je w komentarzu.x
()
x