Odkurzacz samochodowy — jaki wybrać? Na co zwrócić uwagę?

PoradyOdkurzacze

Mając poręczny odkurzacz samochodowy o wiele łatwiej zadbać o czystość swojego auta. Tego typu urządzenia są zaprojektowane w ten sposób, aby umożliwić czyszczenie samochodu w niemal każdych warunkach. Jednak na jakie cechy warto zwrócić szczególną uwagę przy wyborze tego typu sprzętu?

Zachowanie porządku w samochodzie nie zawsze jest łatwe — w szczególności, jeżeli mieszkasz w bloku i parkujesz na osiedlowych parkingach lub przy ulicy. W takiej sytuacji żeby odkurzyć tapicerkę musisz udać się na stację lub myjnię, gdzie możesz skorzystać z odkurzacza stacjonarnego. Nie dość, że takie rozwiązanie kosztuje, to jeszcze jakość tego typu urządzeń często pozostawia sporo do życzenia. Masz jednak jeszcze jedną opcję — możesz zdecydować się na zakup ręcznego odkurzacza samochodowego.

Tego typu urządzenia zostały zaprojektowane w ten sposób, żeby odkurzanie auta było jak najwygodniejsze. Powinny one posiadać zestaw końcówek umożliwiających odkurzenie trudno dostępnych miejsc. Jednak odkurzacz odkurzaczowi nierówny — nieraz można się naciąć na urządzenie, które będzie wyjątkowo mało efektywne.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze takich odkurzaczy samochodowych? Czytaj dalej, aby się dowiedzieć! 😄

Odkurzacz samochodowy — zasilanie

Jedną z najważniejszych kwestii przy wyborze odkurzacza samochodowego jest jego zasilanie. Masz do wyboru następujące rozwiązania:

 • Zasilanie akumulatorowe
  Dzięki któremu możesz wygodnie sięgnąć do schowków, skrytek i innych trudno dostępnych miejsc, bez konieczności “użerania się” z przewodem. Niestety takie rozwiązanie wymaga pamiętania o regularnym ładowaniu urządzenia — np. poprzez umieszczenie w stacji dokującej. Poza tym takie odkurzacze cechują się większą wagą.
 • Zasilanie z gniazdka zapalniczki
  Dzięki takiemu rozwiązaniu wystarczy podłączyć przewód zasilający do odkurzacza i możesz odkurzać wnętrze auta niezależnie od tego, czy jesteś za miastem, na parkingu czy w dalszej podróży. Niestety — w takiej sytuacji pewnym ograniczeniem pozostaje długość kabla zasilającego. Co więcej — długotrwałe odkurzanie może doprowadzić do niemiłej niespodzianki pod postacią rozładowanego akumulatora.
 • Zasilanie ze standardowej instalacji elektrycznej
  Takie rozwiązanie sprawia, że możesz odkurzać tak długo, jak chcesz, ale na pewno nie tam, gdzie chcesz. 😄 Bez odpowiedniego przedłużacza nie uda Ci się zasilić go z domowej instalacji, przez co jego zakres zastosowania jest ograniczony do garaży z instalacją elektryczną. 

Który z tych typów wybrać? Zdecydowanie najwygodniejsze odkurzanie zapewniają odkurzacze bezprzewodowe. Owszem — wbudowany akumulator trochę waży, a konieczność ładowania bywa uciążliwa. Jednak i tak korzystanie z takiego urządzenia okazuje się zdecydowanie najwygodniejsze. Pamiętaj jednak, aby przed zakupem przyjrzeć się parametrom dotyczącym czasu ładowania oraz maksymalnej pracy urządzenia!

Odkurzacz samochodowy — zasilanie

Akcesoria odkurzacza samochodowego

Zasilanie nie jest jednak jedynym parametrem, który różnicuje urządzenia z tej kategorii. Oprócz tego przyjrzyj się, jakie akcesoria znajdują się w zestawie wraz z odkurzaczem. Od razu muszę zaznaczyć, że standardowy odkurzacz ręczny — pozbawiony dodatkowych zwężanych ssawek — może być bardzo mało efektywny podczas czyszczenia tapicerki i zakamarków w samochodzie. 

W zestawie powinny znaleźć się m.in.:

 • szerokie szczotki do tapicerki — pozwalające wygodnie i efektywnie usuwać kurz, włosy i inne zabrudzenia z foteli samochodowych;
 • ssawki szczelinowe — potrzebne do czyszczenia schowków, uszczelek, prowadnic i innych zakamarków;
 • wydłużone wąskie końcówki — przydatne podczas odkurzania wyjątkowo trudno dostępnych miejsc.

To oczywiście nie wyczerpuje zestawienia końcówek oferowanych przez producentów tego typu sprzętu. W przypadku tego typu akcesoriów zdecydowanie sprawdzi się zasada: “im więcej — tym lepiej”. 😄

Odkurzacz samochodowy — na co jeszcze zwrócić uwagę?

Jeżeli już przyjrzałeś się powyższym parametrom, pamiętaj aby dokładnie przeanalizować jeszcze kilka kwestii. Przed zakupem urządzenia sprawdź:

 • Moc urządzenia
  To parametr, do którego należy podchodzić ostrożnie. Możesz spotkać się z urządzeniami o mocy 10, 50 czy 100 W, jednak nie zawsze moc będzie bezpośrednio przekładać się na siłę ssania. Wpływ na nią może mieć także szczelność konstrukcji, wielkość pojemnika itd. Niestety producenci przeważnie podają wyłącznie ten parametr, więc jesteśmy niejako skazani na porównywanie mocy w wybranych urządzeniach. 
 • Waga
  Jeżeli odkurzacz będzie za ciężki, to czyszczenie tapicerki może okazać się naprawdę uciążliwe. Wybrany przez Ciebie odkurzacz ma ważyć powyżej 2,5 kg? Miej na uwadze, że odkurzenie tapicerki może być nieco męczące.
 • Pojemność pojemnika
  Gdy będzie zbyt mała, to będziesz musiał liczyć się z koniecznością częstego przerywania czyszczenia w celu pozbycia się nagromadzonego kurzu w pojemnikiem. Pojemniki poniżej 200 ml mogą naprawdę utrudnić płynne sprzątanie samochodu.
 • Możliwość zbierania płynów
  To naprawdę przydatna funkcja, szczególnie podczas pozbywania się roztopionego śniegu z dywaników.
Odkurzacz samochodowy — na co jeszcze zwrócić uwagę?

Odkurzacz samochodowy czy ręczny?

Musisz wiedzieć o tym, że aby utrzymać porządek w aucie nie musisz decydować się na odkurzacz przeznaczony wyłącznie do samochodów. Jeżeli zdecydujesz się na uniwersalne, bezpośrednie i poręczne urządzenie, to będzie ono także dobrym rozwiązaniem do regularnego utrzymywania porządku w aucie. Takim sprzętem są zwykłe odkurzacze ręczne.

Bardzo często odkurzacze pionowe, wykorzystywane w domu, mogą — po zmianie koncówki i wyciągnięciu długiej rury — służyć jako typowe odkurzacze ręczne.

Jeżeli odkurzacz ręczny jest bezprzewodowy, to bez problemu użyjesz go do czyszczenia tapicerki samochodowej. Bogaty zestaw wymiennych końcówek także okaże się nad wyraz pomocny podczas czyszczenia szczelin. W związku z tym — nie sugeruj się nazwą, a parametrami. 😄

Przykłady odkurzaczy do samochodu

Jeżeli już wiesz, na jakie cechy zwrócić uwagę przy wyborze odkurzacza, przyjrzymy się teraz kilku ciekawym propozycjom z rynku:

 • HOOVER JIVE SJ36DWV6011 — to tani i lekki uniwersalny odkurzacz. Zwróć jednak uwagę, że maksymalny czas pracy tego sprzętu to zaledwie 10 minut.
 • BOSCH BHN14090 — waży zaledwie nieco powyżej 1 kilograma, pozwala na pracę przez 12 minut i jest wyposażony w praktyczną szczotkę szczelinową.
 • Bissell Pet Hair Eraser — to idealny odkurzacz dla posiadaczy czworonogów. Pozwala na 15 minut ciągłej pracy, ma duży pojemnik na nieczystości oraz jest wyposażony w m.in. obrotową szczotkę do sierści.

Czy warto zainwestować w odkurzacz samochodowy? Moim zdaniem — tak. 😄 Nie dość, że będzie Ci łatwiej utrzymać porządek w aucie, to jeszcze urządzenie takie przyda się podczas szybkiego sprzątania okruszków np. podczas organizowania przyjęć.

Warto wybierać takie odkurzacze, które oparte są na mocnym akumulatorze. Dzięki temu długość przewodu nie będzie ograniczeniem i wykorzystasz to urządzenie nie tylko w aucie ale np. na działce czy w altanie. Jednocześnie konieczność częstego ładowania nie będzie sprawiała, że odkurzanie będzie trzeba odłożyć w czasie o kilka godzin. 😄

0 0 głos
Ocena publikacji

Podobne wpisy

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
0
Masz pytanie? Zadaj je w komentarzu.x
()
x