Czy zastanawiałeś się kiedyś nad tym, jak działa odkurzacz? To jeden z najbardziej podstawowych elementów wyposażenia każdego domu. Trudno wyobrazić sobie utrzymanie mieszkania w czystości bez regularnego odkurzania. Jednak jakie mechanizmy sprawiają, że urządzenie to skutecznie zasysa nieczystości? Poznaj budowę odkurzacza!
Co to jest odkurzacz? Chyba nie trzeba tego tłumaczyć nikomu — nawet dzieci doskonale wiedzą, do czego służy to urządzenie. Jednak, gdy spytamy kogoś o to, jak działa odkurzacz — wtedy już nie jest tak łatwo uzyskać odpowiedź. 😄
Budowa odkurzacza jest bardzo podobna zarówno w urządzeniach za 300, jak i tych za 1000 zł. Oczywiście trzeba tutaj zaznaczyć, że sprzęty te dzielą się ze względu na swoją konstrukcję — na workowe, bezworkowe oraz wodne. Na przykładzie odkurzacza workowego najłatwiej jest zaprezentować, jak działa odkurzacz. Oczywiście przedstawię także, jakie są główne różnice działania dotyczące poszczególnych typów urządzeń.
Chcesz wiedzieć więcej? No to zaczynamy! 😄
Sprawdź, co znajdziesz w tej publikacji
Budowa odkurzacza — co znajduje się w środku?
Odkurzacze dostępne na sklepowych półkach różnią się wielkością, mocą, kolorem czy zestawem końcówek. Jednak ogólna budowa tego typu urządzeń jest przeważnie bardzo zbliżona.
Niemal każdy odkurzacz (typu workowego) zawiera:
- obudowę,
- rurę (wraz ze szczotkami, ssawkami i końcówkami),
- otwór wlotowy,
- worek na kurz,
- filtr silnikowy,
- silnik z zespołem turbin,
- filtr wylotowy,
- otwór wylotowy.
To właśnie połączenie tych podzespołów sprawia, że możliwe jest skuteczne zasysanie kurzu. Przez rurę trafiają one do worka, w którym się odkładają. Jednak co sprawia, że powietrze jest zasysane? Zaraz to wyjaśnimy.
Jak działa odkurzacz? Sekret tkwi w silniku
Gdy wybierasz odkurzacze, głównym parametrem, z jakim się spotykasz jest moc urządzenia. Chodzi tutaj o moc silnika — która odpowiada za takie kwestie jak zużycie prądu oraz siłę zasysania. Można powiedzieć, że jest to serce każdego odkurzacza. 😄
W jaki sposób silnik napędza odkurzacz? Otóż mechanizm ten wygląda następująco:
- Po uruchomieniu odkurzacza, załącza się silnik.
- Silnik napędza turbinę odśrodkową.
- Obracająca się turbina zasysa powietrze.
- Powietrze przedostaje się do odkurzacza za pomocą otworu wlotowego.
- Zasysane powietrze przechodzi przez worek odkurzacza, w którym odkładają się nieczystości.
- Powietrze następnie przechodzi przez filtr przed silnikiem, turbinę, a następnie wydostaje się na zewnątrz poprzez otwór wylotowy.
Bardzo istotnym elementem odkurzacza jest worek na kurz. Musi on być wykonany z odpowiedniego materiału — najczęściej jest to lignina lub mocny papier. Zastosowany materiał musi posiadać mikroskopijne otwory, przez które swobodnie będzie przepływać powietrze. Jednocześnie worek musi stanowić barierę dla zasysanego kurzu.
O to samo chodzi w filtrach — umieszczonych zarówno przed silnikiem, jak i za silnikiem. Ten pierwszy ma ochronić przed zatarciem się silnika przez wciągnięcie kurzu czy innych nieczystości. Z kolei ten drugi — ma uchronić przed przedostawaniem się drobinek kurzu z powrotem do pomieszczenia.
Zapchanie filtra lub worka do odkurzacza zdecydowanie ogranicza wydajność odkurzacza. Dlatego też tak ważne jest dbanie o regularną konserwację urządzenia. 😄
Jak działa odkurzacz — różnice w poszczególnych typach odkurzaczy
Zaprezentowany powyżej schemat działania odkurzacza ma rozmaite modyfikacje — w zależności od typu urządzenia. Warto zwrócić uwagę, że nawet w przypadku odkurzaczy workowych możesz spotkać się z rozmaitymi podejściami do filtrowania nieczystości. Co więcej — w niektórych pionowych odkurzaczach worek jest umiejscowiony tuż przy otworze wylotowym. W takiej sytuacji zasysane powietrze wraz z kurzem przepływa przez turbiny w urządzeniu.
Odkurzanie bez worka?
Na półkach sklepowych coraz częściej pojawiają się odkurzacze bezworkowe. Te praktyczne urządzenia są ekologiczne — ponieważ nie ma konieczności zmieniania worków kilkanaście razy w roku. Często występują także w typie 2w1 — umożliwiając korzystanie z nich na dwa sposoby — jako ręczny odkurzacz (np. do samochodu) oraz standardowy pionowy odkurzacz. Jednak jak to możliwe, że w takich urządzeniach kurz i nieczystości osiadają w osobnym pojemniku — bez konieczności wykorzystania worka? 😄
Otóż odkurzacze bezworkowe wykorzystują schemat działania cyklonu. We wciąganym powietrzu wytwarza się ruch odbywający się na planie przypominającym zwężającą się spiralę. Siła odśrodkowa w tak powstałym cyklonie doprowadza do przetransportowania zanieczyszczeń na zewnątrz strumienia powietrza. Następnie kurz i inne drobinki opadają na dno zbiornika.
Co z odkurzaczem wodnym?
Popularnym rozwiązaniem są także rozmaite odkurzacze wodne. Szczególnym uznaniem cieszą się one wśród alergików — ze względu na bardzo dużą skuteczność w usuwaniu kurzu i nieczystości w pomieszczeniach. Na czym polega takie rozwiązanie? 😄
W tym wypadku odkurzacz zamiast worka wyposażony został w pojemnik z wodą. To właśnie w nim odkładają się zanieczyszczenia. Gdy zasysane powietrze trafia do pojemnika z wodą, dochodzi do zwolnienia prędkości strumienia — w konsekwencji brudy opadają do wody. Dużym atutem takiego odkurzacza jest także możliwość zasysania wody oraz cięższych ciał stałych — w konstrukcjach workowych mogłyby one doprowadzić do namoczenia lub rozerwania worka.
Oprócz pojemnika z wodą — w którym odkładają się kurz i nieczystości — tego typu odkurzacze są wyposażone również w zestawy filtrów. Dzięki temu najmniejsze cząstki, które nie opadną do komory z wodą — są dodatkowo wyłapywane przez filtry umieszczone przed otworem wylotowym. W związku z tym ilość maleńkich cząsteczek, które z powrotem trafiają do pomieszczenia, jest maksymalnie ograniczona.
Widzisz już, jak wygląda budowa odkurzacza workowego. Poszczególne urządzenia różnią się konstrukcją, która może mieć ogromny wpływ na siłę ssania — jednak schemat jest zawsze bardzo podobny. Widzisz też, jakie są główne różnice pomiędzy klasycznym odkurzaczem, a typami bezworkowymi i wodnymi. 😄
Liczę na to, że wiedząc, jak działa odkurzacz, będziesz pamiętać o regularnej wymianie filtrów i worków. Dzięki temu możesz liczyć na to, że urządzenie będzie działać długo, efektywnie i bez nieprzyjemnych zapachów. 😄