Podczas urządzania kuchni, trzeba walczyć o każdy centymetr przestrzeni roboczej. A co w sytuacji, gdy podczas planowania widzisz, że najwygodniejszym rozwiązaniem będzie ustawienie lodówki tuż obok piekarnika? Być może doszły do Ciebie słuchy, że takie rozwiązanie nie jest polecane. Czy jednak faktycznie istnieją przeciwwskazania do takiego ustawienia sprzętów w kuchni?
Lodówka obok piekarnika to widok, z którym możesz się spotkać podczas przeglądania rozmaitych projektów i wizualizacji kuchennej zabudowy. Piekarnik umieszczony na podwyższeniu jest wygodny w obsłudze — masz do niego łatwy dostęp bez konieczności schylania się.
Jednak czy bezpośrednie sąsiedztwo takiego urządzenia z lodówką nie będzie jej za bardzo nagrzewać? Czy ciepło wychodzące z piekarnika nie zaburzy wydajności chłodziarki?
Na pewno spotkałeś się z podobnymi wątpliwościami. A jak jest w rzeczywistości? Przekonajmy się!
Sprawdź, co znajdziesz w tej publikacji
Odległość od elementów grzewczych
Jeżeli dokładnie czytasz instrukcje posiadanego sprzętu AGD — to wiesz o tym, że chłodziarka nie powinna być ułożona bezpośrednio przy ścianie oraz w sąsiedztwie elementów grzewczych.
Lodówka musi mieć “buforową” odległość od ściany tylnej (tam, gdzie mieści się agregat). Chcesz dowiedzieć się, dlaczego umiejscowienie lodówki jest ważne dla jej prawidłowego funkcjonowania? Przeczytaj artykuł Jak działa lodówka?
Producenci chłodziarek w dokumentacji wskazują, jak blisko elementów grzewczych mogą znajdować się takie urządzenia. Najczęściej wartość ta wynosi od 20 do 50 cm.
Gdy mowa o elementach grzewczych, najczęściej ma się na myśli płytę (gazową, elektryczną lub indukcyjną), kaloryfer lub rurę grzewczą. A co z piekarnikiem?
Bardzo istotnym czynnikiem jest to, czy mamy do czynienia z lodówką przeznaczoną do zabudowy czy też wolnostojącą. W obu tych przypadkach zalecenia mogą być zupełnie inne.
Lodówka wolnostojąca obok piekarnika
Gdy mowa o chłodziarce, która nie będzie schowana wewnątrz zabudowy, to bliska odległość piekarnika może się wiązać ze sporymi zakłóceniami dla pracy lodówki.
Konieczność znacznie częstszego uruchamiania sprężarki w celu schłodzenia wnętrza chłodziarki będzie oznaczać nie tylko wyższe rachunki za prąd, ale także może znacząco przyczynić się do skrócenia żywotności lodówki.
W skrajnych przypadkach bliskość piekarnika może doprowadzić do np.:
- uszkodzenia uszczelek,
- osadzania się lodu na ściankach,
- zbierania się wody wewnątrz lodówki.
Nieco inaczej sytuacja wygląda w przypadku lodówki chowanej w zabudowie.
Lodówka obok piekarnika — co z zabudową?
Zwolennicy ustawiania lodówki obok piekarnika zwracają uwagę, że obecność samej płyty w zabudowie stanowi wystarczającą izolację — dzięki której urządzenia nie zakłócają swojej pracy.
Często powtarzanym argumentem jest także to, że wewnętrzne izolacje w nowoczesnych urządzeniach są na tyle dobre, że nie wymagają one utrzymywania jakichkolwiek dystansów (to jednak często nie jest prawdą).
Jak jest w rzeczywistości?
Przede wszystkim zapoznaj się z tym, co na ten temat mówi instrukcja obsługi Twojego sprzętu. Może się tam faktycznie znaleźć jasno przedstawione dopuszczenie możliwości takiego montażu. W takim wypadku producent zaręcza, że nie ma żadnych przeciwwskazań by umieścić lodówkę obok piekarnika, w związku z czym takie umiejscowienie nie będzie żadną przeszkodą podczas napraw gwarancyjnych.
Przezorny zawsze ubezpieczony, prawda? Jeżeli także Ty masz pewne wątpliwości, czy lodówka obok piekarnika będzie w pełni bezpieczna, to możesz pokusić się o zapewnienie dodatkowych zabezpieczeń.
W związku z tym, w przypadku takiej zabudowy polecane jest:
- zastosowanie maty izolacyjnej pomiędzy lodówką a piekarnikiem — wówczas będzie to stanowić dodatkową izolację dla ewentualnego ciepła;
- zapewnienie kratek wentylacyjnych — osobny, niezależny komin powietrzny dla każdego z urządzeń oraz drożność wlotów powietrza minimalizuje ryzyko kumulowania się ciepła w zabudowie;
- zastosowanie wąskiej szafki cargo pomiędzy urządzeniami — nawet wąska szafka (o szerokości do 20 cm) umieszczona pomiędzy piekarnikiem czy lodówką może być doskonałym sposobem na odizolowanie urządzeń.
Producenci często zaznaczają, że w przypadku umieszczenia lodówki obok piekarnika mogą pojawić się momenty większego poboru prądu. Jest tak w przypadku otwierania drzwi chłodziarki podczas pieczenia — w związku z tym warto unikać tego typu sytuacji.
Choć izolacje termiczne w nowych sprzętach są na coraz lepszym poziomie, to jednak lodówka obok piekarnika może być umieszczona wyłącznie w zabudowie. Najlepiej dokładnie sprawdź, co na ten temat mówi producent Twojego sprzętu — zapoznając się z instrukcją obsługi urządzenia.
Jeżeli obawiasz się, że chłodziarka umieszczona obok piekarnika może mimo wszystko nie funkcjonować prawidłowo, to zastosuj dodatkową izolację — czy to poprzez wąską szafkę w zabudowie, czy też wykorzystanie maty izolacyjnej.