Jak odkamienić nawilżacz powietrza? Sprawdzone porady!

PoradyOczyszczacze powietrza

Utrzymanie nawilżacza powietrza w dobrym stanie ma ogromny wpływ na jego skuteczność. Odkładający się kamień nie tylko ogranicza wydajność, ale też może doprowadzić do uszkodzenia urządzenia. Jak sobie z tym poradzić? Zobacz, jak odkamienić nawilżacz powietrza!

Nawilżacze powietrza to urządzenia, które przydają się przez cały rok. Jednak niektórzy korzystają z niego wyłącznie w sezonie zimowym, kiedy powietrze w pomieszczeniu jest najbardziej suche. 

Niezależnie od tego, czy korzystasz z nawilżacza regularnie, czy wyłącznie okresowo — konieczna jest jego odpowiednia konserwacja. Jeżeli odłożysz urządzenie w kąt na kilkutygodniową przerwę bez odpowiedniego zabezpieczenia, to w zbiorniku mogą pojawić zarodniki pleśni czy grzybów. W takiej sytuacji nawilżacz zamiast poprawiać jakość powietrza w pomieszczeniu, będzie działał zupełnie odwrotnie.

Jednak nawet jeżeli korzystasz z nawilżacza na bieżąco, to musisz stale dbać o jego konserwację. W ten sposób uchronisz się przed pojawieniem się kamienia w urządzeniu.

Zobacz, jak odkamienić nawilżacz powietrza. To wcale nie takie trudne. 😄

Jak odkamienić nawilżacz powietrza? — zacznij od zbiornika

Jeżeli w Twoim nawilżaczu zaczyna odkładać się kamień, warto jak najszybciej zabrać się za działanie. Pamiętaj o tym, że mniejszą ilość osadu znacznie łatwiej usunąć niż w przypadku grubszych warstw kamienia.

Jak odkamienić nawilżacz powietrza? — zacznij od zbiornika

Osad najczęściej odkłada się w zbiorniku na wodę. Musisz więc rozpocząć od jego zdemontowania. Przyjrzyj się, jak dużo osadu znajduje się w zbiorniku. Jeżeli jest go niewiele — wystarczy nalać do wnętrza płyn do mycia naczyń, po czym zalać zbiornik wodą. Po ok. godzinie użyj miękkiej szczoteczki w celu usunięcia kamienia z trudniej dostępnych miejsc.

Jeżeli to nie pomogło — musisz zdecydować się na mocniejsze środki. Uważaj jednak na domowe sposoby, bowiem w przypadku nawilżacza powietrza mogą one nie zdać egzaminu. Dlaczego? Otóż roztwór wody z octem czy sok z cytryny mogą emitować intensywny zapach w nawilżaczu — a w konsekwencji będzie się go trudno pozbyć. 

W związku z tym najlepszym rozwiązaniem będzie wykorzystanie odkamieniacza. Tego typu środki mają neutralny zapach i są przeznaczone do korzystania nawet w delikatnych urządzeniach. Użyj zgodnie z instrukcją na opakowaniu. Pamiętaj jednak o dokładnym przepłukaniu pojemnika po zakończeniu odkamieniania.

Przyjmuje się, że dokładne czyszczenie zbiornika należy wykonać przynajmniej raz w miesiącu. A odkamienianie? Warto zapoznać się z rekomendacjami producenta. Jednak nawet jeżeli nie widzisz odkładającego się osadu, warto przeprowadzić odkamienianie przynajmniej raz na 2-3 miesiące.

Co poza zbiornikiem?

Nawilżacze mają różną budowę. Czyszczenie zawsze warto rozpocząć od zapoznania się z instrukcją obsługi, aby upewnić się, jakie elementy można łatwo zdemontować. 

Przeważnie kamień odkłada się także w okolicach zaworu oraz grzałki — warto tam zajrzeć. 😄 Wszystkie te miejsca powinny być wyczyszczone za pomocą płynu do mycia naczyń z wodą lub wspomnianego już odkamieniacza.

Co poza zbiornikiem?
Free image/jpeg, Resolution: 1200×1200, File size: 65Kb, Supertech 30ML Usb Humidifier Car humidifier Protable Humidifier Ultrasonic Cool Mist Humidifier Mini Humidifier… N12

W przypadku nawilżacza ewaporacyjnego — w którym nawilżenie powietrza odbywa się poprzez filtr — czyszczenie wygląda nieco inaczej.  

Zdemontuj filtr ewaporacyjny i umieść go w naczyniu z ciepłą wodą na około godzinę. Po tym czasie wypłucz element pod bieżącą wodą i pozostaw do ocieknięcia. Pamiętaj, aby podczas płukania filtra w żaden sposób go nie naciskać (co mogłoby go uszkodzić) — po prostu polewaj go wodą z kranu. W ten sposób pozbędziesz się z niego kurzu czy osadu. Czynność tę wykonuj przynajmniej raz na tydzień (w przypadku regularnego korzystania z urządzenia). 

Jak zachować nawilżacz w dobrym stanie?

Wiesz już, jak pozbyć się kamienia z nawilżacza. Pamiętaj jednak, że sposób w jaki korzystasz z urządzenia ma bardzo duży wpływ na to, jak często będzie się ono brudzić i na to, jak długo pozostanie w dobrym stanie.

W związku z tym:

  • używaj odpowiedniej wody — najlepiej destylowanej, jednak dobrze sprawdza się także woda przefiltrowana (np. za pomocą dzbanka filtrującego);
  • często zmieniaj wodę — nawet jeżeli robisz stosunkowo krótką przerwę w działaniu nawilżacza, zadbaj o wymianę wodę. Nie powinna ona być w zbiorniku dłużej niż 7-8 godzin;
  • pamiętaj o wymianie filtrów — nie tylko nawilżacze ewaporacyjne wymagają wymiany filtrów. Możesz spotkać się także np. z filtrami antywapiennymi. Zajrzyj do instrukcji i sprawdź, jak często powinno się je wymieniać;
  • regularnie czyść nawilżacz z zewnątrz — na obudowie i w okolicach panelu sterującego. Uchronisz tym samym urządzenie przed zaciekami;
  • w przypadku dłuższej przerwy w używaniu nawilżacza – koniecznie dokładnie osusz wszystkie jego elementy. W ten sposób uchronisz się przed pojawieniem się pleśni. 

Kamień czy pleśń w nawilżaczu powietrza nie zwiastuje nic dobrego. Takie urządzenie może nie tylko emitować nieprzyjemny zapach, ale także prowadzić do pojawienia się alergicznych reakcji. Dlatego też zadbaj o właściwą konserwację nawilżacza. 

Pamiętaj – tutaj nie ma drogi na skróty, a najważniejsza jest regularność. Przyznaj się, kiedy ostatni raz czyściłaś lub czyściłeś swój nawilżacz? 😄

3.4 7 głosy
Ocena publikacji

Podobne wpisy

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
0
Masz pytanie? Zadaj je w komentarzu.x
()
x