Pralka nie pobiera wody? Szybko zdiagnozuj problem. Sprawdź jak!

PoradyPralki

Jeżeli pralka nie pobiera wody, to nie zawsze musi to oznaczać poważną usterkę. Niekiedy może być to spowodowane naprawdę prozaiczną przyczyną. Jeżeli problem okaże się poważniejszy, także nie musisz nastawiać się na drogie naprawy. Zobacz, jak zdiagnozować taki problem.

Pranie bez wody jest niemożliwe. Gdy pralka jej nie pobiera, to nie jest w stanie przeprowadzić cyklu. W związku z tym, jeżeli urządzenie jest uruchomione już od paru minut i zauważasz, że nie pobiera ona wody — to nie łudź się, że usterka ta zniknie sama z siebie. Najlepiej od razu zabierz się za diagnozowanie problemu. 😄

Pamiętaj, aby przed wezwaniem fachowca sprawdzić nawet najbardziej trywialne kwestie. Sprawdź nawet drzwiczki pralki — i upewnij się, że są one szczelnie zamknięte. W przeciwnym wypadku cykl prania po prostu się nie uruchomi. Jeżeli problem leży jeszcze gdzie indziej, być może także uda Ci się postawić szybką diagnozę. 

Koniec owijania w bawełnę — przyjrzyjmy się możliwym przyczynom problemów z pobieraniem wody.

Problemy z dopływem

Skoro pralka nie pobiera wody, to coś może blokować jej przepływ. W takim wypadku w pierwszym kroku sprawdź, czy wszystko jest OK z dopływem wody. Spójrz za pralkę i zobacz, czy zawór jest na pewno odkręcony. Być może podczas ostatniego sprzątania przypadkowo go zakręciłeś? 😄

Jeżeli problem nie leży w tym miejscu, należy zacząć szukać dalej. Przyjrzyj się dokładnie wężowi dopływowemu. Czy nic go nie przygniotło? Czy nie ma on żadnych zagięć lub załamań? W takich miejscach woda może się zablokować, przez co nie będzie w stanie popłynąć dalej i trafić do bębna.

Pralka nie pobiera wody: Problemy z dopływem

Nie pomogło? W takim wypadku szukajmy dalej. Zakręć zawór i odłącz wąż od pralki. Następnie umieść go w wannie i spróbuj odkręcić zawór. Jeżeli woda płynie swobodnie — to możesz być pewny, że problem nie tkwi w samym wężu. Może się jednak okazać, że zatkaniu uległo sitko przy elektrozaworze — przyjrzyj się czy coś go nie zapchało. Znajdziesz je w otworze dopływowym do pralki. Być może konieczne będzie jego demontaż i przeczyszczenie z zalegającego kamienia.

Problem dalej występuje? No to szukajmy dalej. 😄

Pralka nie pobiera wody — a może to moduł sterujący?

Moduł sterujący — jak każde urządzenie elektroniczne — czasem może się zawiesić. W takiej sytuacji nie wyśle on sygnału do elektrozaworu, żeby zaczął pobierać wodę. W konsekwencji — zablokuje to cały cykl prania jeszcze przed pierwszym etapem. 

Wyłączenie pralki z prądu na kilka minut i ponowne włączenie może sprawić, że sprzęt samodzielnie poradzi sobie z chwilowym problemem. Jeżeli nic to nie da — warto zresetować programator poprzez kombinację przycisków. W każdym urządzeniu wygląda to inaczej, więc polecam zajrzeć do instrukcji w celu poznania wskazówek dotyczących tej czynności.

Elektrozawór lub hydrostat

Może się także okazać, że problem leży w wewnętrznych podzespołach pralki. Najprawdopodobniej będzie to dotyczyć elektrozaworu lub hydrostatu.

Elektrozawór odpowiada za otwieranie dopływu wody do wnętrza pralki. Gdy zostanie osiągnięty odpowiedni poziom — dopływ zamyka się. Uszkodzony elektrozawór może nie otworzyć dopływu, blokując jakąkolwiek możliwość prawidłowego funkcjonowania pralki.  

Z kolei hydrostat wysyła do elektrozaworu informację, że w pralce jest już odpowiednia ilość wody, więc należy zamknąć dopływ. W przypadku uszkodzenia tego elementu, może on wysyłać nieprawidłowy sygnał do elektrozaworu.

pralka nie pobiera wody: Elektrozawór lub hydrostat

Jak sprawdzić, czy problem leży właśnie w tych elementach? Niestety bez demontażu blatu pralki się nie obędzie… Jeśli już się uporasz ze zdjęciem obudowy spróbuj zlokalizować podzespół zakończony (najczęściej) przezroczystą rurką. To właśnie hydrostat. Możesz go sprawdzić, delikatnie dmuchając w jego rurkę — jeżeli usłyszysz kliknięcie, to znaczy, że wszystko z nim w porządku.

Jeżeli to nie hydrostat — a upewniliśmy się, że przyczyna nie tkwi w innych kwestiach — to problemem jest uszkodzony elektrozawór. Możesz spróbować przeczyścić jego styki, wymienić go samodzielnie, albo wezwać na pomoc fachowca. Po jego wymianie, pralka powinna zacząć pobierać wodę. 😄

Podsumowując — problemy z  pobieraniem wody przez pralkę nie są objawem bardzo poważnej usterki. Najczęstszym powodem są problemy z dopływem. W przypadku usterki — najczęściej nie dotyka ona drogich podzespołów. Hydrostat i elektrozawór ma prawo zużyć się w pralce, a szczególnie jeżeli ma ona kilkanaście lat. Co więcej — jeżeli czujesz się na siłach, z powodzeniem możesz wymienić je samodzielnie.

Aby móc samemu diagnozować, takie lub inne problemy z pralką (np. to, że pralka nie wypompowuje wody lub nie wiruje), warto przeczytać ten poradnik: Jak działa pralka? To naprawdę warto wiedzieć! Sprawdź.

5 2 głosy
Ocena publikacji

Podobne wpisy

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
0
Masz pytanie? Zadaj je w komentarzu.x
()
x