Pralka wywala korki — czy to zawsze oznacza wydatki?

PoradyPralki

Wybijanie korków może uprzykrzyć życie — zwłaszcza, gdy nie potrafisz znaleźć przyczyn tego stanu rzeczy. Niekiedy bezpieczniki mogą wyłączyć się podczas korzystania z pralki. Dlaczego tak się dzieje, że pralka wywala korki?

Włączasz pranie, ustawiasz program i chcesz się zrelaksować przy muzyce lub filmie? Nic z tego! Może się okazać, że włączenie urządzenia prowadzi do wyłączenia prądu w całym mieszkaniu

Wybijanie korków to oznaka, że włączył się system zabezpieczający domową sieć elektryczną przed przeciążeniem. Ale co ma do tego pralka?

Dlaczego pralka wywala korki?

Korki to potoczna nazwa stosowana na bezpieczniki, a wywalenie korków oznacza po prostu ich wybicie. W takiej sytuacji element ten przerywa przepływ prądu przy liczniku — i nie przesyła go do mieszkania.

To zabezpieczenie chroni przed poważnymi konsekwencjami przeciążenia sieci. Gdyby nie bezpieczniki — zbyt duże natężenie prądu mogłoby doprowadzić np. do wybuchu czy pożaru.

Dlaczego pralka wywala korki?

Urządzenia AGD — takie jak piekarnik, czajnik czy pralka — mają przeważnie spore zapotrzebowanie na prąd. Dlatego też często włączenie takich sprzętów może prowadzić do wybicia bezpieczników. Jednak przyczyną może być także np. zwarcie w urządzeniu.

Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, czemu akurat pralka może tak bardzo dawać w kość Twojej instalacji elektrycznej. 😄

Pralka wywala korki: kamień na grzałce

Podczas korzystania z pralki — szczególnie, jeżeli w Twoim mieszkaniu lub domu jest twarda woda — dochodzi do zakamienienia grzałki. Jeżeli nie stosujesz np. środków do zmiękczania wody, po kilku latach może ona być w pełni zakamieniona. W konsekwencji — doprowadzi to do zaburzenia jej parametrów elektrycznych (zwiększenie izolacji). Stąd już prosta droga do wybijania korków.

Zakamieniona grzałka to najczęstsza przyczyna wyłączenia bezpieczników w instalacji elektrycznej. Co możesz zrobić w takiej sytuacji? Najlepszym rozwiązaniem będzie oczywiście wymiana tego elementu na nowy. 😄

Chcesz dowiedzieć się, jaką rolę odgrywa grzałka w pralce? Przeczytaj artykuł: Jak działa pralka? To naprawdę warto wiedzieć! Sprawdź.

Pralka wywala korki: za duża wilgotność

Gdy pralka wywala korki, problemem może być zbyt duża wilgotność w łazience. Gdy woda gromadzi się i przedostaje do podzespołów urządzeń elektrycznych, jest to prosta droga do spowodowania zwarcia. Może ona pojawić się np. przy pompie czy mechanizmie blokowania drzwiczek. 

Pralka wywala korki: za duża wilgotność

Przyjrzyj się, czy w pobliżu pralki nie generuje się zbyt dużo wilgoci. Sprawdź też także, czy nie jest ona zalewana wodą z prysznica czy umywalki podczas codziennego korzystania z łazienki. Jeżeli nie masz gdzie jej przenieść — być może warto zabezpieczyć ją np. za pomocą folii. 😄

Problemy z modułem sterującym

Niekiedy wybijanie korków związane jest z uszkodzeniem modułu sterującego. W takiej sytuacji, element ten powinien być dokładnie obejrzany przez elektronika-fachowca. 

Bardzo możliwe, że w przypadku uszkodzenia modułu sterującego, jedynym rozwiązaniem będzie wymiana elementu na nowy. 

Problem podczas wirowania

Wirowanie to moment, w którym pralka ma największe zapotrzebowanie na prąd. Jeżeli w tym samym czasie włączony jest np. piekarnik czy opiekacz, instalacja może tego po prostu nie wytrzymać. Pralka podczas wirowania może prowadzić do tego, że zapotrzebowanie na prąd jest zbyt duże, niż Twoja sieć jest w stanie dostarczyć.

Problem podczas wirowania

Pamiętaj o tym, że nie zawsze wybijanie bezpieczników przez pralkę musi wiązać się z uszkodzeniem urządzenia. Problem może leżeć także w samym bezpieczniku, który uległ zużyciu. W takiej sytuacji będzie on prowadzić do wybicia korków mimo tego, że wcale nie dochodzi do przeciążenia sieci. 😄

Co w takiej sytuacji? Na pewno dobrym rozwiązaniem będzie wizyta elektryka. Przeważnie wystarczy wymiana bezpiecznika. Dobrze jednak, aby zostało to ocenione przez osobę z doświadczeniem.

Przeciążenie sieci lub zwarcie — to najczęstsze przyczyny wywalania korków. Oczywiście nie musi mieć to bezpośredniego związku z pralką. Często przyczyną jest np. piekarnik, czajnik czy inne urządzenie elektryczne. 

A czy Tobie zdarza się wybijanie bezpieczników? Jeżeli tak — to co jest najczęstszą przyczyną? 😄

3 2 głosy
Ocena publikacji

Podobne wpisy

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
0
Masz pytanie? Zadaj je w komentarzu.x
()
x