Pralka nie wypompowuje wody — rozwiąż problem w kilku krokach!

PoradyPralki

Problemy z pralką mogą być naprawdę uciążliwe. Po przeprowadzonym cyklu prania oczekujesz, że wyjmiesz z bębna wyczyszczone i odwirowane ubrania. Niestety nie uda się to, jeżeli pralka nie wypompowuje wody. Co więcej zaleganie wody w pralce może skutkować m.in. pojawieniem się pleśni na gumowych elementach oraz nieprzyjemnym zapachem wewnątrz urządzenia. Dowiedz się, jak sobie poradzić z taką awarią.

Gdy pralka nie wypompowuje wody, ma to rozmaite konsekwencje. Wiele zależy od tego, czy urządzenie po prostu blokuje się i w ogóle nie włącza pompy po cyklu prania, czy też odprowadza wodę tylko częściowo.

Jeżeli pralka w ogóle nie uruchomi pompy, to jest to problem, który naprawdę potrafi zepsuć dzień. Nie dość, że trzeba samodzielnie poradzić sobie z odprowadzeniem wody z bębna, to jeszcze ubrania są zupełnie mokre. 

Gdy pralka nie usuwa wody w całości, to także mamy do czynienia z uciążliwą usterką. Także i w tym wypadku najczęściej pralka nie będzie wirować, w związku z czym trzeba będzie poradzić sobie z praniem, które ocieka wodą.

Okazuje się, że często rozwiązanie takiego problemu jest o wiele łatwiejsze, niż by się mogło wydawać. 😄 Zobacz, jakie są możliwe przyczyny tego, że pralka nie wypompowuje wody.

Sprawdź również, jak działa pralka — dzięki temu będziesz wiedział jak radzić sobie przy takich stosunkowo drobnych usterkach.

Zatkany filtr pompy odpływowej

To zdecydowanie najczęstsza przyczyna problemów z pralką. Filtr ma za zadanie chronić pompę przed zatkaniem przez różnego rodzaju elementy — mogą to być np. zawieruszone monety, oderwane guziki czy zagubione skarpetki.

Jednak, żeby filtr pełnił swoją funkcję, musi on być regularnie czyszczony. Jeżeli tego nie robisz, na jego powierzchni może odłożyć się brud lub inne elementy, które po prostu go zapychają. A zatkany filtr oznacza, że pompa nie będzie w stanie odprowadzić wody (w całości lub częściowo).

Zatkany filtr - pralka nie wypompowuje wody

Na szczęście łatwo poradzisz sobie z takim problemem. Musisz wykręcić filtr z pralki i go oczyścić. Filtr znajduje się na przedniej ściance pralki, na dole urządzenia. Bardzo często jest przykryty maskownicą.

Już go zlokalizowałeś? Teraz musisz go wyjąć. Przy wykręcaniu filtru z pralki wyleje się sporo wody. Zabezpiecz się przed tym podstawiając pojemnik na wodę lub korzystając z ręcznika. Najlepiej, jeżeli będziesz delikatnie odkręcał filtr i po każdym ruchu na bieżąco zbierał wylewającą się wodę. 

A jak czyścić filtr? Najlepiej zrób to pod bieżącą wodą, wykorzystując do tego np. starą szczoteczkę do zębów. 

Przed założeniem filtra upewnij się, że w środku nie zostały luźne elementy, które mogłyby ponownie zablokować swobodną pracę pompy.

Niedrożny wąż odpływowy

Gdy okazuje się, że filtr nie rozwiązał problemu, kolejnym krokiem powinno być sprawdzenie węża odpływowego. Ten element także często się zatyka, co może powodować trudności z wypompowaniem wody z pralki. 

Na szczęście możesz sobie z tym łatwo poradzić. 😄

Pierwszym krokiem powinno być sprawdzenie, czy wąż się nie zagiął — co jest bardzo częstą przyczyną problemów z drożnością. Może się także okazać, że wąż został przygnieciony przez ciężki przedmiot, który wpadł za pralkę.

Jeżeli widzisz, że nie w tym tkwi problem, to sprawdź, czy w samym wężu nie utknął jakiś przedmiot. Żeby to zrobić, zdejmij metalową obejmę i go zdemontuj. Jeżeli już go zdejmujesz — to warto go dokładnie wyczyścić. Dobrym rozwiązaniem jest ostrożne uderzanie wężem o twardą powierzchnię — w ten sposób szlam wydostanie się z jego zakamarków. 

Po oczyszczeniu węża, zamontuj go z powrotem do pralki. Zwróć uwagę na dokładne zamocowanie metalowej obejmy, aby wąż nie wypiął się podczas odprowadzania wody. 

Uszkodzona pompa

Jeżeli wykonanie powyższych kroków nie pomogło Ci w poradzeniu sobie z problemem, to… zaczynają się schody. Kolejna przyczyna tego, że pralka nie wypompowuje wody może wiązać się z pompą spustową urządzenia.

Uszkodzona pompa - pralka nie wypompowuje wody

W takim wypadku pierwszym krokiem powinno być sprawdzenie rotora pompy. Możesz to zrobić po wyjęciu filtra. Uwaga! Rób to wyłącznie przy pralce odłączonej od prądu. Sprawdź, czy turbina może się swobodnie poruszać. Jeżeli napotykasz na opór, może to oznaczać, że silnik pompy jest do wymiany. 

Objawą zepsutej pompy jest także hałas. Wyrobiony wirnik sprawia, że silnik może się zablokować, przez co pompa przestaje spuszczać wodę.

Jeżeli spotkasz się z tego typu objawami, konieczna będzie naprawa lub wymiana pompy. Możesz to zrobić samodzielnie (co wiąże się z koniecznością demontażu całego przedniego panelu pralki), jednak jeżeli nie masz doświadczenia, to lepiej zdecyduj się na pomoc fachowców. 😄

Najważniejsza profilaktyka

Niestety może się okazać, że problemem wcale nie jest pralka, a niedrożność innego elementu w pralce. Może to być np.: odpływ wody z bębna do pompy lub wężyk hydrostatu. W takiej sytuacji jedyne co Ci pozostało, to mozolne szukanie przyczyny niedrożności.

A jak się przed tym wszystkim zabezpieczyć? Musisz pamiętać o tym, że zdecydowanie łatwiej zapobiegać, niż potem nerwowo poszukiwać przyczyny awarii. W związku z tym regularnie stosuj środki do czyszczenia pralek, które ułatwią utrzymanie urządzenia w dobrym stanie technicznym. 

Najważniejsza profilaktyka - pralka nie wypompowuje wody

Pamiętaj także o częstym (ok. 1-2 razy na miesiąc) przeczyszczeniu filtra.

Podsumowując — jeżeli pralka nie odprowadza wody (również wtedy, kiedy pralka nie pobiera wody), najczęściej problem tkwi w niedrożności jednego z elementów pralki. Najczęściej jest to filtr lub wąż odpływowy. Może to być także wężyk hydrostatu lub połączenie pomiędzy bębnem a pompą. 

Gdy jesteś przekonany, że powyższe czynniki nie stanowią problemu, najprawdopodobniej awarii uległa pompa spustowa. Pamiętaj, że nie zawsze konieczna jest wymiana całego podzespołu — jednak, żeby ocenić konkretną przyczynę jej awarii, warto zaczerpnąć pomocy fachowca. 😄

A co jeśli pralka nie pobiera płynu do płukania? Koniecznie zapoznaj się z naszym poradnikiem: Pralka nie pobiera płynu do płukania – co robić? Jakie są powody?

0 0 głos
Ocena publikacji

Podobne wpisy

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
0
Masz pytanie? Zadaj je w komentarzu.x
()
x