Czyszczenie pralki — jak to zrobić? Praktyczne wskazówki!

PoradyPralki

Odpowiednia konserwacja pralki to sposób na jej dłuższe życie. Ciągły kontakt z wilgocią i silnymi detergentami sprawia, że to urządzenie jest wyjątkowo narażone na rozwój rozmaitych mikroorganizmów — często w trudno dostępnych miejscach. Przykrymi konsekwencjami zaniedbania czyszczenia tego sprzętu będą nie tylko nieprzyjemne zapachy, ale także rozmaite mniej lub bardziej dotkliwe uszkodzenia. Poznaj sprawdzone sposoby na czyszczenie pralki. 😄

Proszek do prania niestety nie zawsze w pełni rozpuści się podczas cyklu prania. Jego resztki mogą zalegać w różnych zakamarkach pralki — najczęściej odkłada się w okolicach szufladki na proszek czy fartucha wokół bębna. W połączeniu z wilgocią tworzy on kleisty szlam wydzielający nieprzyjemny zapach. 

Sprawia to, że ubrania po praniu wcale nie dają poczucia świeżości. Często pralka po prostu brudzi ubrania. Poza tym rozwijająca się pleśń może doprowadzić do uszkodzeń gumowych elementów w pralce.

Do tego dochodzi problem odkładającego się kamienia, który często skutkuje uszkodzeniami grzałki, elektrozaworu czy nawet bębna.

W związku z tym regularne czyszczenie pralki jest absolutnie konieczne. Jeżeli o to nie zadbasz, musisz liczyć się z mniej lub bardziej uciążliwymi konsekwencjami.

Mam dla Ciebie dobrą wiadomość — nie musisz wydawać pieniędzy na silne środki chemiczne do czyszczenia pralek. Możesz poradzić sobie z tym problemem wykorzystując liczne domowe sposoby. 😄

Gruntowne czyszczenie pralki krok po kroku

Zauważasz niepokojące objawy w swojej pralce? W takim wypadku musisz jak najszybciej zabrać się za jej dokładne wyczyszczenie. Zobacz, w jaki sposób to zrobić w kilku krokach. 😄

Gruntowne czyszczenie pralki krok po kroku

Uwaga! Pamiętaj, że w przypadku czyszczenia pralki musisz mieć w zanadrzu ręczniki lub szmaty do zbierania wody. Odkręcanie poszczególnych elementów (np. filtra czy węża) wiąże się z wylaniem wody z pralki

Zacznijmy od początku:

  1. Odłącz pralkę od prądu.
  2. Sprawdź wąż doprowadzający wodę. Zakręć zawór doprowadzający wodę, odkręć wodę i przyjrzyj się filtrom siatkowym. To właśnie na tych elementach bardzo często odkłada się kamień. Dokładnie wyczyść je przy pomocy wody oraz szczoteczki. Następnie zamontuj wąż z powrotem.
  3. Sprawdź wąż odprowadzający wodę. To właśnie w tym elemencie bardzo często odkłada się szlam, który może powodować nieprzyjemny zapach w pralce. Odłącz wąż od odpływu a następnie delikatnie stukaj w niego ze wszystkich stron — z jego końcówki powinny wypaść półpłynne zanieczyszczenia. Po wyczyszczeniu wnętrza węża, przymocuj go z powrotem do odpływu.
  4. Wyczyść dozownik i jego okolice. Szuflada na proszek i płyn do zmiękczania powinna być czyszczona regularnie. Zdemontuj ją (zajrzyj do instrukcji, by sprawdzić w jaki sposób to zrobić bez uszkodzenia plastikowych elementów), a następnie dokładnie ją wymyj. Przeczyść także obudowę w okolicach szufladki, usuwając zalegające zabrudzenia. Przed montażem dozownika, wytrzyj go do sucha. Pamiętaj, że nie czyszczenie tego miejsca, może powodować to, że pralka nie będzie pobierać płynu do płukania.
  5. Wyczyść filtr pompy odpływowej. Jak to zrobić? Dostęp do tego elementu znajduje się najczęściej na dole przedniej ścianki pralki. Wykręć go (zrób to delikatnie, na bieżąco zbierając wylewającą się wodę) a następnie wymyj pod bieżącą wodą. Podczas tej czynności upewnij się, że w pompie nie zostały żadne elementy, które mogłyby utrudnić jej swobodną pracę. Zamontuj filtr z powrotem, upewniając się, że jest dokręcony do końca. 
  6. Dokładnie umyj i osusz fartuch pralki — czyli gumową uszczelkę przy drzwiczkach. 
  7. Podłącz pralkę do prądu, a następnie wykonaj pranie w programie z najwyższą temperaturą — ale bez wsadu. Możesz do tego wykorzystać środek do czyszczenia pralki albo mieszankę środków, które na pewno masz w domu. Jak ją przygotować? Napiszę o tym już za chwilę.

Pamiętaj, że takie gruntowne czyszczenie pralki należy wykonać kilka razy w roku. Jeżeli masz wyjątkowo twardą wodę, nic nie stoi na przeszkodzie, by robić to częściej. 😄

Czym czyścić pralkę?

Do czyszczenia pralki możesz wykorzystać zarówno domowe sposoby, jak i detergenty przeznaczone do czyszczenia urządzeń AGD. 😄

Do domowych sposobów należą:

  • Mieszkanka octu i sody oczyszczonej
    Te dwa składniki połączone w mieszankę o konsystencji pasty, stanowią bardzo dobry sposób na pozbycie się rozmaitych zanieczyszczeń. Nałóż taką pastę na zabrudzone miejsce i zostaw na ok. 1 godzinę. Następnie zmyj ją przy użyciu mokrej ścierki.
  • Ocet
    Zabija bakterie oraz usuwa kamień. Wlej ocet do pojemnika na proszek, a następnie uruchom pranie bez wsadu, ustawiając temperaturę na przynajmniej 60 stopni Celsjusza.
Czym czyścić pralkę?

Jeżeli boisz się zapachu octu, możesz zdecydować się na wykorzystanie wody z płynem do mycia naczyń. Taki środek pozwoli Ci skutecznie usunąć zabrudzenia z okolic pojemnika na proszek czy fartucha przy drzwiczkach.

Do dyspozycji masz także mocniejsze detergenty różnego typu. Podczas czyszczenia pralki możesz skorzystać np. z:

  • wybielacza — który bardzo dobrze radzi sobie z usuwaniem zabrudzeń z fartucha pralki;
  • odkamieniacza — który jest niezbędnym środkiem, gdy pierzesz z wykorzystaniem twardej wody;
  • proszki lub płyny czyszczące — zaprojektowane do usuwania kamienia i bakterii z wnętrza pralki. Użyj ich podczas prania pralki z pustym wsadem.

Jak zadbać o pralkę?

Choć pełne czyszczenie pralki należy wykonać co kilka miesięcy, nie oznacza to, że o pralce możesz zapomnieć podczas cotygodniowego czyszczenia łazienki. Im częściej będziesz ją czyścić, tym mniejsza szansa na pojawienie się trudnych do usunięcia zanieczyszczeń. 😄

W szczególności uchroni Cię to przed pojawieniem się pleśni lub grzybów w pralce, których usunięcie może być już bardzo trudne. 

W związku z tym podczas cotygodniowego czyszczenia koniecznie przeczyść fartuch i okolice szuflady. Natomiast raz na miesiąc przeprowadź puste pranie w wysokiej temperaturze oraz przeczyść filtr pompy. To takie absolutne minimum.

Jak zadbać o pralkę?

To jednak nie wszystko. Zastosuj się do poniższych porad, aby przedłużyć życie swojej pralki:

  • nie zamykaj drzwiczek pralki po zakończeniu prania — pozwól pralce swobodnie się wysuszyć;
  • otwórz szufladę na proszek po skończonym cyklu prania — chroniąc przed zaleganiem wilgoci;
  • jeżeli korzystasz z twardej wody, zastosuj środki do zmiękczania wody, np. magnetyzer;
  • nie wsypuj zbyt dużej ilości proszku do prania — jeśli wsypiesz go zbyt dużo, może on nie rozpuścić się w pełni, a w konsekwencji zalegać w zakamarkach urządzenia. Uważaj także, aby podczas dozowania proszek nie rozsypał się na inne elementy pralki.

Czyszczenie pralki jest naprawdę bardzo ważne. Jeżeli będziesz to robić regularnie, to możesz liczyć na to, że urządzenie pozostanie w dobrym stanie technicznym przez długi czas. Jeżeli zaniedbasz regularną konserwację, może to oznaczać pojawienie się pewnych problemów — przeciekanie pralki czy nieświeży zapach ubrań to tylko niektóre z nich.

Przyznaj się, czy sprzątając łazienkę zawsze pamiętasz o czyszczeniu pralki? 😄

0 0 głos
Ocena publikacji

Podobne wpisy

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
0
Masz pytanie? Zadaj je w komentarzu.x
()
x