Jaki proszek do prania wybrać? [proszek do prania dla niemowląt]

PoradyPralki

Od wyboru proszku do prania może zależeć wiele. To w dużej mierze właśnie od tego detergentu zależy skuteczność w usuwaniu plam i nieprzyjemnych zapachów z tkanin. Pojawia się więc pytanie: jaki proszek do prania wybrać? Okazuje się, że to wcale nie takie łatwe.

Proszek do prania kupuje się regularnie. Gdyby to podliczyć, okazuje się, że w ciągu roku może z tego wyjść pokaźna suma pieniędzy. Jednak czy zawsze będąc w sklepie dokładnie analizujesz wszystkie wady i zalety danego detergentu? 😄

A jednak — warto czasem zastanowić się nad zmianą proszku. Oczywiście wszelkiego rodzaju reakcje alergiczne na skórze to jeden z kluczowych czynników, wskazujących na to, że warto zmienić detergent. Jednak dobrze jest to zrobić także wtedy, gdy widzisz, że na praniu zostają plamy lub gdy ubrania zbyt szybko tracą swój kolor.

Proszki do prania w Polsce

Wybór proszku nie jest łatwy — w końcu tego typu produkty wiążą się ze sporą marketingową otoczką. Czasem tak naprawdę ciężko jest powiedzieć, czy kupuje się produkt ze względu na markę i dobrą reklamę — czy faktycznie ze względu na skuteczność w usuwaniu plam. 😄

Proszki do prania w Polsce

W tym momencie warto wspomnieć o rzetelnym teście wykonanym przez UOKiK. Został on przeprowadzony w 2020 r. i miał na celu ocenę skuteczności 10 najpopularniejszych proszków do prania. Testy wykonywane były na bawełnianych tkaninach przy 15 standardowych zabrudzeniach.

Wśród testowanych proszków znalazły się:

  • Ariel,
  • Bryza Lanza,
  • Dosia,
  • E Active 6,
  • E do kolorowych i ciemnych tkanin,
  • Filip,
  • Persil,
  • Rex,
  • Surf,
  • Vizir.

Test wygrał Persil Color — ze względu na skuteczność w usuwaniu plam, przy jednoczesnym utrzymywaniu kolorów oraz braku barwienia dla innych tkanin. Jednak w przypadku tego detergentu koszt jednego prania (0,77 zł) był ponad dwa razy większy w porównaniu z najtańszą Dosią (0,35 zł).

Zdecydowanie polecamy zapoznać się z pełnymi wynikami raportu skuteczności proszków do prania. Zwłaszcza, że wyniki prezentowane są w szczegółowej formie — dzięki czemu możesz zdecydować, jaki proszek do prania wybrać — tak, aby był jak najlepiej dopasowany do Twoich oczekiwań. 😄

Proszek do prania dla niemowląt

Te najpopularniejsze marki proszków do prania nie wyczerpują oferty produktów dostępnych na rynku. Możesz spotkać się z produktami przeznaczonymi do prania dla osób o wrażliwej skórze. A gdy mowa o takich użytkownikach — przede wszystkim ma się na myśli niemowlęta. 😄

Skóra dzieci jest wyjątkowo delikatna. Zbyt mocny detergent mógłby generować różnego rodzaju uczulenia. W związku z tym piorąc ubrania dla niemowląt stosuje się proszki i płyny do płukania o jak najbardziej delikatnym składzie.

Proszek do prania dla niemowląt

A co jest charakterystyczne dla składu tego typu proszków? Chodzi o to, aby zastosowane składniki były jak najbardziej “obojętne” dla organizmu. W związku z tym muszą być pozbawione różnego rodzaju konserwantów, fosforanów, sztucznych barwników, zapachów czy silnych wybielaczy. 

Jak wybrać proszek dla niemowląt? Oczywiście możesz analizować składy poszczególnych produktów — jednak prawda jest taka, że produkty kwalifikowane jako “dla niemowląt” i tak mają dobre składy. 

Najlepiej więc przeprowadzić samodzielne testy — ze szczególną ostrożnością wypatrując chociażby najdrobniejszych podrażnień czy alergicznych zmian skórnych. Jeżeli detergent nie wywołuje żadnych reakcji alergicznych — to znaczy, że jest to dobre rozwiązanie. 😄

Pamiętaj także o tym, że podczas prania ubrań dla dzieci, równie ważne co sam detergent jest także — jego dawkowanie. Zarówno płyn do płukania, jak i proszek powinien być dodawany z umiarem. Niewypłukany detergent może być drażniący dla skóry.

Proszek do prania dla osób o specjalnych potrzebach

A gdy już mowa o noworodkach i niemowlętach, trzeba zwrócić uwagę, że alergicy występują nie tylko wśród najmłodszych. Wysypki, zaczerwienienia czy innego rodzaju podrażnienia — to wszystko mogą być efekty prania ubrań w nieodpowiednich środkach. W związku z tym jeżeli masz jakiekolwiek objawy alergii, przejście na proszek antyalergiczny zawsze będzie dobrym rozwiązaniem. 😄

Owszem — możesz próbować znaleźć inne, mniej uczulające proszki w ofercie “standardowych” detergentów. Pamiętaj jednak, że może to potrwać, a znalezienie konkretnego uczulającego składnika może być naprawdę uciążliwe. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest szukanie odpowiedniego proszku wśród droższych — ale za to znacznie delikatniejszych detergentów. 

Proszek do prania dla osób o specjalnych potrzebach

Jednak od razu muszę zaznaczyć — często zdarza się, że proszki dla alergików charakteryzują się mniejszą skutecznością w usuwaniu plam. Dlatego musisz samodzielnie zdecydować — czy ważniejsza jest dla Ciebie moc środka do prania czy raczej brak jakichkolwiek reakcji alergicznych.

Pamiętaj także o tym, że wśród programów pralki, bardzo często można natknąć się na ustawienia przeznaczone dla alergików. Chcesz wiedzieć więcej? Przeczytaj nasz artykuł: Programy w pralce — czyli programator w praktyce. Poznaj szczegóły!

Mam nadzieję, że ten tekst przynajmniej częściowo rozjaśnił Ci tematykę wyboru proszków do prania. Jeżeli masz ulubiony proszek — mniej znanej marki — to koniecznie podziel się taką informacją w komentarzach. 😄

0 0 głos
Ocena publikacji

Podobne wpisy

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
0
Masz pytanie? Zadaj je w komentarzu.x
()
x