Każdy z nas zdążył się już przyzwyczaić do wielu odgłosów wydawanych przez lodówkę. Problem pojawia się wtedy, gdy dźwięki te wydobywają się za często np. kiedy słyszysz, że charakterystyczny odgłos pracy sprężarki nie cichnie. Jeżeli element ten pracuje przez cały czas, może to oznaczać poważny problem z Twoją chłodziarką. Dowiedz się co zrobić, gdy lodówka nie wyłącza się.
Sprężarka to jeden z kluczowych elementów obiegu chłodziarki. To właśnie ten podzespół zwiększa ciśnienie czynnika chłodzącego w obiegu. Dlaczego to takie ważne? Dowiesz się z artykułu: Jak działa lodówka?
Jednak sprężarka nie powinna być włączona przez cały czas. Jest ona uruchamiana wyłącznie wtedy, gdy termostat wyśle sygnał o potrzebie zmniejszenia temperatury w lodówce.
Ogólnie rzecz biorąc to, że lodówka nie wyłącza się może być efektem zbyt wysokiej temperatury w lodówce. Jednak za taki stan rzeczy może odpowiadać kilka czynników. Przyjrzyjmy się im. 😄
Sprawdź, co znajdziesz w tej publikacji
Brudny skraplacz
Skraplacz to część lodówki, którą nawet laik kojarzy z jedną rzeczą. Otóż… pochłania ona najwięcej kurzu. Element ten jest umieszczony na tylnej zewnętrznej ściance chłodziarki.
To bardzo ważne, aby skraplacz miał pewną “przestrzeń użytkową”. Jeżeli będzie on za blisko ściany, nie będzie do niego docierać powietrze, zakłócając jego chłodzenie — tym samym zaburzając prawidłową pracę lodówki.
Podobnie dzieje się wtedy, gdy na skraplaczu znajdzie się za dużo kurzu, który ogranicza dostęp powietrza. Takie zaburzenie obiegu chłodzącego sprawi, że konieczna będzie ciągła praca sprężarki, aby utrzymać niską temperaturę w komorze lodówki.
Jak sobie z tym poradzić? Przede wszystkim usunąć cały kurz ze skraplacza i zapewnić odpowiedni dystans do ściany czy innych elementów. Pamiętaj też o tym, aby odkurzyć to miejsce przynajmniej kilka razy w roku. 😄
Problem z grzałką
Awaria grzałki rozmrażającej może doprowadzić do pojawienia się szronu czy złogów lodu wewnątrz komory lodówki. Ciągle zamrożony parownik stanowi spore zaburzenie układu chłodzącego. Skutkiem tego może być ciągłe włączanie się sprężarki, która zwiększa ciśnienie chłodziwa w obiegu.
W takim wypadku konieczna może być wymiana grzałki w lodówce.
Źle działający termostat lub czujnik temperatury
Bez dobrze działającego termostatu, trudno mówić o wydajnym chłodzeniu w lodówce. Ten element odpowiada za włączenie sprężarki. Jeżeli zatem ciągle uruchamia on agregat mimo tego, że temperatura w komorze jest już wystarczająco niska, to… lodówka nie wyłącza się i pracuje cały czas.
W przypadku awarii termostatu trzeba będzie go wymienić. Może się jednak okazać, że problem tkwi w czujniku temperatury, który po prostu przesyła niepoprawne pomiary do termostatu.
Co więcej — nie musi się to wiązać z uszkodzeniem tego elementu, może się bowiem okazać, że na jego przewodach pojawił się lód zakłócający pomiary. Po rozmrożeniu tego podzespołu, problem może zniknąć. 😄
Uszkodzony moduł sterujący
Kolejna przyczyna tego, że lodówka nie wyłącza się, może leżeć w uszkodzonym module sterującym. W przypadku nowych lodówek, moduł odpowiada za to, że grzałka włącza się automatycznie (np. przy funkcjach No Frost) lub za funkcję szybkiego chłodzenia.
Problem z uruchomieniem grzałki lub ciągła praca na intensywnym poziomie może doprowadzić do zaburzeń poprawnej pracy lodówki.
Jeżeli problem tkwi właśnie w module sterującym — nie obejdzie się bez pomocy doświadczonego elektronika.
Nieszczelność układu chłodzącego
To, że lodówka nie wyłącza się, może też być objawem bardzo niepokojącej usterki — rozszczelnienia układu chłodzącego. W przypadku tej usterki sprężarka nie przestaje pracować, aby utrzymać odpowiednie ciśnienie w obiegu — co nie jest możliwe, ponieważ środek “ucieka na zewnątrz”.
Znalezienie nieszczelności jest możliwe na własną rękę. Niestety naprawienie takiej awarii wymaga ingerencji serwisu — trzeba nie tylko wymienić odpowiedni podzespół, ale także uzupełnić obwód czynnikiem chłodzącym.
Układ chłodzenia jest tak skonstruowany, że sprężarka powinna włączać się w pewnych odstępach czasowych. Jeśli lodówka nie wyłącza się — to jest to spory problem.
Pamiętaj jednak, że po włożeniu dużej liczby produktów do chłodziarki lub przy pierwszym uruchomieniu urządzenia, sprężarka może nie wyłączać się przez dłuższy czas. Agregat wyłączy się dopiero po uzyskaniu odpowiedniej temperatury w komorze.
Zanim jednak przejdziesz do szukania podzespołów do lodówki, zachęcam Cię do zrobienia jednej rzeczy — dokładnego rozmrożenia i wyczyszczenia chłodziarki. Usunięcie kurzu ze skraplacza wpłynie na wydajność całego obwodu chłodzącego. To samo tyczy się usunięcia szronu czy oblodzeń, które mogą zakłócać pracę lodówki.
Pomogło? Liczę na to, że tak. 😄