Robot planetarny — co to takiego? Czy warto go kupić?

PoradyRoboty kuchenne

Robot planetarny to bardzo popularne urządzenie, które zdecydowanie ułatwia przygotowywanie potraw i zapewnia sporą oszczędność czasu. Taki sprzęt oferuje ogromną różnorodność funkcji, które zostaną docenione przez kucharzy amatorów, jak i restauracyjnych szefów kuchni. Czy to możliwe, że to jedno urządzenie może tak ułatwić życie, a może jest to tylko chwyt marketingowy? Przekonajmy się!

Popularność robota planetarnego w ostatnim czasie bardzo wzrasta. Vlogerzy kulinarni przekonują jak bardzo wszechstronne są to urządzenia i że nie wyobrażają sobie bez nich przygotowywania potraw. O co tyle krzyku? 😄

Robot planetarny to specyficzna forma robota kuchennego. Jest to typ urządzenia z silnikiem zamontowanym na górze — a dokładniej w ramieniu. Jednak jego najważniejszą cechą charakterystyczną jest ruch, jaki wykonują w nich nakładki. Nie obracają się one wyłącznie wokół własnej osi, ale także poruszają się po obwodzie misy. W związku z tym wykonują one ruchy podobne do planety — i stąd właśnie pochodzi ich nazwa. 

Przyjrzyjmy się bliżej tym urządzeniom — czy faktycznie warto w nie zainwestować? 😄

Robot planetarny — budowa i funkcje

Po co kupuje się roboty kuchenne? Po to, żeby za pomocą jednego urządzenia miksować, blendować czy wyrabiać ciasto. Jeżeli na poważnie podchodzisz do tematu pieczenia, to zdajesz sobie sprawę, jak bardzo istotne jest dokładne połączenie składników.

A po co kupować sam mikser, skoro można wybrać urządzenie, które będzie oprócz tego pełnić całą masę innych funkcji? Zwłaszcza, że niektóre z robotów nie tylko umożliwiają wyrabianie ciasta, ale także jego zagniatanie — w związku z czym cały proces przygotowania wypieku wykonuje za Ciebie maszyna, przez co zdecydowanie mniej czasu spędzisz w kuchni?

Robot planetarny KitchenAid

W takiej sytuacji warto wybrać specyficzną formę takiego urządzenia — a mianowicie robot planetarny. Wiesz już, że w tym sprzęcie znajduje się gniazdo, które obraca wymienne nakładki — wykonując przy tym ruchy planetarne. Dlaczego to takie ważne? Otóż zdecydowanie zwiększa to skuteczność mieszania, a także umożliwia wyrabianie i ugniatanie ciasta — bez ingerencji Twoich rąk. Czysto, szybko i niemal bezobsługowo. 😄

Mnogość i zróżnicowanie funkcji takiego sprzętu zależy bezpośrednio od ilości i rodzaju nakładek dostępnych w zestawie. Pamiętaj, że nie wszystkie z nich muszą być dołączone do opakowania z robotem planetarnym — niektóre z nich można po prostu dokupić u producenta w późniejszym terminie.

Do najpopularniejszych końcówek należą:

  • nakładki do mieszania — przydatne np. podczas wyrabiania ciasta naleśnikowego;
  • nakładki do ugniatania i wyrabiania — potrzebne do przygotowania ciasta drożdżowego;
  • nakładki do ubijania — niezbędne do ubicia piany czy śmietanki;
  • nakładki do siekania — przydatne podczas przygotowywania surówek czy sałatek;
  • nakładki do ścierania — użyteczne podczas przygotowywania wiórków kokosowych czy tarcia sera;
  • nakładki do kruszenia lodu — nieocenione przy przygotowywaniu różnego rodzaju drinków;
  • końcówki do mielenia — niezbędne podczas przygotowywania pasztetów, kotletów mielonych czy falafeli;
  • wyciskarki — zarówno do cytrusów, jak i innych owoców;
  • młynki — umożliwiające mielenie kawy czy orzechów.

Jak sam widzisz — jest tego sporo. W związku z tym jeden robot planetarny jest w stanie zastąpić kilka urządzeń wykorzystywanych w każdej kuchni.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze robota?

Spodobała Ci się wizja wykorzystania robota planetarnego w Twojej kuchni? Podczas zakupu takiego sprzętu, przyjrzyj się uważnie poszczególnym cechom produktu.

Robot planetarny w kuchni

Wcześniej wspomniałam o tym, jak wiele nakładek może być dostępnych w różnych typach robotów. To właśnie od ilości końcówek w zestawie zależy, czy będzie to urządzenie 3w1, 10w1 czy nawet 30w1. 😄

Jednym z najważniejszych elementów jest moc urządzenia. To właśnie od tego parametru zależy, czy robot planetarny poradzi sobie z długotrwałym ugniataniem ciasta drożdżowego. Jeżeli potrzebujesz sprzętu, który faktycznie odciąży Cię podczas przygotowywania wypieków, wybierz urządzenie powyżej 1000W. Jeżeli natomiast zależy Ci przede wszystkim na funkcjach blendera czy miksera — w zupełności wystarczy np. ok. 600W.

Bardzo istotnym czynnikiem jest także regulacja siły urządzenia. Jeżeli jest ona płynna, to możesz liczyć na jak najlepsze dostosowanie mocy robota do aktualnie przygotowywanych potraw.  Jeżeli natomiast urządzenie wyposażono w skokową regulację prędkości obrotów, to zdecyduj się na taki sprzęt, który pozwoli na wybór przynajmniej 6-10 biegów — to zapewni jego wszechstronność.

Niektóre sprzęty posiadają tryb pulsacyjny, przydatny wtedy, gdy zależy Ci na delikatnym rozdrobnieniu lub wymieszaniu. W takiej sytuacji nakładki obracają się wyłącznie, gdy trzymasz przycisk sterowania. Z kolei funkcje Turbo lub Boost zwiększają siłę urządzenia, co przydaje się w przypadku konieczności zmielenia twardych składników.

Kolejną kwestią jest pojemność misy. Roboty planetarne dostępne są z niewielkimi pojemnikami o objętości ok. 2 litrów, jak i znacznie większymi przekraczającymi 4 litry. Jeżeli planujesz przygotowywanie posiłków dla kilkuosobowej rodziny — zdecydowanie wybierz misę przekraczającą 4 litry pojemności.

A co z materiałem z którego wykonano misę? To także bardzo ważny czynnik. Jeżeli misa została wykonana ze szkła hartowanego lub stali nierdzewnej to istnieje duża szansa, że będzie bezproblemowo pełnić swoje funkcje przez lata. 😄

Robot planetarny w kolorze czerwonym

Ostatnia kwestia to…wielkość urządzenia. Osoby sceptycznie nastawione wobec robotów planetarnych często zwracają uwagę, że taki sprzęt zajmuje sporo miejsca. Jeżeli weźmie się pod uwagę, że zawiera on w sobie tak naprawdę nawet kilkanaście innych urządzeń, to argument ten wcale nie musi okazać się trafiony. 

Jednak jeżeli nie dysponujesz zbyt dużą przestrzenią roboczą na blacie w kuchni, to dwa razy się zastanów, czy na pewno jest Ci potrzebna misa o 5-litrowej pojemności.

Pozostałe funkcje robota planetarnego

Podczas wyboru robota planetarnego warto przyjrzeć się także rozmaitym funkcjom dodatkowym tego typu urządzeń. Możesz wybrać sprzęt, który będzie wyposażony w udogodnienia takie jak np.:

  • silikonowa pokrywka do misy — chroniąca przed rozpryskiwaniem składników podczas pracy urządzenia,
  • zintegrowana waga — przydatna podczas przygotowywania posiłków według precyzyjnych przepisów;
  • inteligentny czujnik ciasta — dopasowujący prędkość obrotów do aktualnego poziomu wyrobienia ciasta;
  • kolorowy ekran i interfejs WiFi — pozwalające na pobieranie i wyświetlanie przepisów;
  • wbudowana płyta grzewcza — dzięki której możesz podgrzewać rozmaite potrawy bezpośrednio w robocie planetarnym.

Widzisz więc, że dzięki takim funkcjom, gotowanie może być znacznie przyjemniejsze i przede wszystkim szybsze. 😄

Przedstawiłam Ci garść najważniejszych informacji o robotach planetarnych. Teraz możesz samodzielnie wyrobić sobie zdanie, czy takie urządzenie okaże się przydatne w Twojej kuchni

I co, zdecydujesz się na zakup takiego sprzętu? 😄

5 1 głos
Ocena publikacji

Podobne wpisy

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
0
Masz pytanie? Zadaj je w komentarzu.x
()
x