Woda stoi w zmywarce — co możesz zrobić? [przydatne porady]

PoradyZmywarki

Jedną z częstych awarii z jakimi możemy spotkać się podczas korzystania ze zmywarki jest zaleganie wody wewnątrz urządzenia. Problem ten wiąże się z rozmaitymi konsekwencjami, takimi jak pozostawanie resztek jedzenia na naczyniach czy nawet brak możliwości przeprowadzenia cyklu mycia. Istnieje kilka przyczyn tego, że woda stoi w zmywarce.

Gdy woda stoi w zmywarce, problem leży w wypompowywaniu brudnej wody. Jeżeli po zakończonej pracy urządzenia, otwierasz drzwi i zastajesz nieprzyjemny widok zalegającej wody wraz z resztkami jedzenia, to koniecznie zapoznaj się z tym poradnikiem. Zacznij poszukiwania usterki na własną rękę. Pamiętaj, że niektóre z awarii mogą być naprawdę łatwe do usunięcia i nie będą wymagały kontaktu z serwisem. 

Uwaga! Przed rozpoczęciem oględzin odłącz zmywarkę od prądu i usuń wodę z wnętrza urządzenia. I najlepiej przeczytaj poradnik: Jak działa zmywarka? Poznaj schemat pracy urządzenia!

Najczęstsza przyczyna — czyli zapchany filtr

Większość problemów ze zmywarką wynika z… nieprawidłowej konserwacji. Urządzenie to wymaga okresowego czyszczenia — w szczególności regularnego czyszczenia filtra odpływowego. To właśnie na tym elemencie odkładają się resztki jedzenia z mytych naczyń. Jeżeli filtr jest niedrożny — woda nie ma jak odpłynąć ze zmywarki.

Gdy woda stoi w zmywarce, to w pierwszym kroku sprawdź drożność filtra. Jeżeli widzisz, że jest czysty, problem może leżeć gdzie indziej.

Problemy z odpływem

Kolejną usterką, która powoduje zaleganie wody w zmywarce jest niedrożny odpływ. W pierwszym kroku sprawdź, czy wąż odpływowy nie jest zagięty lub zatkany. Jeżeli problem nie leży w tym elemencie, może się okazać, że zatkane są rury odpływowe w kanalizacji.

Uważasz, że jesteś na siłach udrożnić rury odpływowe? Masz do wyboru skorzystanie ze środków chemicznych lub mechaniczne przepychanie np. przy pomocy spirali kanalizacyjnej.

Awaria pompy zmywarki

Niestety zaleganie wody w zmywarce może być także objawem poważniejszej usterki. Tak będzie np. w przypadku awarii pompy odpływowej. Głównym objawem uszkodzenia tego elementu są problemy z pełnym lub nawet częściowym wypompowywaniem wody z wnętrza urządzenia.

Najczęstszą przyczyną awarii pompy jest zatkanie wirnika resztkami jedzenia. Możesz to zdiagnozować dostając się do pompy i sprawdzając, czy wirnik swobodnie się obraca. Jeżeli nie — zobacz, czy nie został on zablokowany przez jakiś element. Po jego usunięciu pompa może zacząć działać poprawnie.

Gdy natomiast pompa w zmywarce uległa uszkodzeniu wskutek zwarcia lub innych czynników mechanicznych, to… nie pozostaje nic innego jak jej wymiana

Zepsuty elektrozawór

Może się również zdarzyć, że po zakończonym cyklu mycia zmywarka jest idealnie sucha, a dopiero po kilku godzinach woda przedostaje się do wnętrza urządzenia. Co jest przyczyną tego stanu rzeczy?

Najczęściej jest to problem z elektrozaworem, który odpowiada za dostarczanie wody podczas pracy urządzenia. Jeżeli nie działa on prawidłowo, może się nie zamykać do końca, przez co do wnętrza zmywarki będzie delikatnie sączyć się woda

Jeżeli problem leży właśnie w tym elemencie, wymontuj go i wymień na nowy.

Jak widzisz — istnieje wiele przyczyn tego, że woda stoi w zmywarce. Prawda jest taka, że kluczem do długiego i bezproblemowego funkcjonowania tego urządzenia jest regularna konserwacja. Jeżeli woda stoi w zmywarce to zamiast myślenia nad wymianą na nowszy model, przede wszystkim zastanów się, kiedy ostatnio ją myłeś i sprawdzałeś filtr odpływowy. 

Zobacz również, dlaczego zmywarka nie domywa naczyń.

0 0 głos
Ocena publikacji

Podobne wpisy

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
0
Masz pytanie? Zadaj je w komentarzu.x
()
x