Dzięki zmywarce nie musisz tracić czasu na ręczne mycie naczyń. To duże udogodnienie. Problem pojawia się wtedy, gdy program mycia przedłuża się w nieskończoność. Co zrobić, gdy cykl mycia nie chce się skończyć, czyli zmywarka nie kończy programu?
Każda usterka zmywarki to spore utrudnienie dla codziennego funkcjonowania. Gdy takie urządzenie nie działa, trzeba zmywać naczynia ręcznie — co nie tylko trwa dłużej, ale także wiąże się ze zwiększonym zużyciem wody.
Jedną z często spotykanych usterek w zmywarkach jest problem z programem, który nie chce się skończyć. To dość częsta sytuacja — zapoznaj się z czynnikami, które mogą ją powodować oraz ze sposobami na radzenie sobie z taką usterką.
Sprawdź, co znajdziesz w tej publikacji
Koniec programu — po czym poznać?
Cykl mycia naczyń w zmywarce ma określoną długość. Po przeprowadzeniu wszystkich etapów — zarówno mycia, jak i suszenia — urządzenie powinno poinformować Cię sygnałem dźwiękowym (lub zapalaniem się kontrolki na panelu) o zakończeniu cyklu mycia.
Jednak czasem zmywarka tego nie robi. W konsekwencji program trwa — i nawet ciężko jest określić, na którym etapie mycia naczyń jest aktualnie urządzenie.
Jeżeli Twoje urządzenie nie wyświetla Ci żadnego komunikatu o błędzie (takiego jak np. czerwony kranik), musisz samodzielnie znaleźć przyczynę.
Zmywarka jest za rzadko czyszczona
Jedną z głównych przyczyn problemów z niekończącym się cyklem mycia jest… brudna komora zmywania. Tutaj nie chodzi tylko o kwestie estetyczne czy higieniczne.
Warto pamiętać, że resztki jedzenia mogą narobić sporo problemów, np.:
- zatkać dysze — przez co efektywność zmywarki jest mocno ograniczona;
- zapchać filtr odpływowy — przez co urządzenie ma problem z odprowadzaniem wody;
- zapchać wąż odpływowy — co także utrudnia odprowadzanie wody.
W związku z tym, zanim zaczniesz szukać problemów w poszczególnych podzespołach, upewnij się, że odpływ zmywarki jest drożny. Sprawdź, czy wąż nie jest zapchany (lub zagięty). Przyjrzyj się, czy dysze nie są pokryte zaschniętym osadem. Przede wszystkim jednak zdemontuj filtr odpływowy i go przeczyść.
Pamiętaj — utrzymanie czystości w zmywarce to najlepszy sposób na uniknięcie jej awarii. 😄
Zmywarka nie kończy programu — zaburzenia przepływu wody
Zmywarka może mieć problem z określeniem stanu wody w komorze. Przyczyna tego leży najczęściej w dwóch elementach:
- zatkanej komorze ciśnieniowej — która mieści się przy płaszczu wodnym;
- zabrudzonym czujniku zmętnienia (OVI) — mieszczącym się w okolicach filtra odpływowego.
Tego typu elementy mogą zapchać się nie tylko w przypadku pobłażliwego podejścia do konserwacji zmywarki. Często wiąże się to z odkładającym się z osadem — związanym np. z nadmierną twardością wody.
Spróbuj przeczyścić te elementy. Niestety — aby dostać się do komory wodnej, konieczny jest demontaż obudowy zmywarki. Na szczęście, aby dostać się do czujnika OVI, w wielu urządzeniach wystarczy tylko demontaż filtra.
Zmywarka nie kończy programu — problem z modułem sterującym
Czasem zmywarka może ulec awarii także niezależnie od zaniedbań użytkownika. Tak się dzieje w przypadku problemów z modułem sterującym. Ten element odpowiada za sterowanie myciem i suszeniem. Jeżeli ulegnie on awarii — mogą pojawić się problemy z przechodzeniem pomiędzy poszczególnymi etapami mycia.
Niestety — w przypadku awarii programatora najczęściej pojawia się konieczność wymiany całego podzespołu, co jest dość kosztowne.
Jak widzisz — to, że zmywarka nie kończy programu może być spowodowane przez różne czynniki. Jeżeli jest to związane z zabrudzoną zmywarką — to przeważnie jest to najmniejszy problem. Wówczas wystarczy tylko przeczyścić odpowiedni podzespół. 😄
Gorzej jeśli problem zahacza o moduł sterujący. W takiej sytuacji konieczna jest wymiana tego podzespołu, którego cena stanowi dużą część kosztu całej zmywarki.
Pamiętaj, że znajomość sposobu działania zmywarki może ułatwić Ci zdiagnozowanie przyczyny problemu w Twoim urządzeniu. Jeżeli w Twoim przypadku przyczyna problemów ze zmywarką tkwiła gdzie indziej — koniecznie daj nam o tym znać w komentarzach! 😄