Lodówka turystyczna — jak działa i jaki typ wybrać? [rodzaje]

Bez kategoriiLodówki

Lodówka turystyczna to niezbędny element wyposażenia podczas letnich pikników czy też dalszych wakacyjnych podróży. Jednak wybór odpowiedniego urządzenia może być trudny. Zwłaszcza, że na sklepowych półkach możesz znaleźć urządzenia różnych typów. Zobacz, jak one działają i jakie są między nimi różnice.

Podczas wielodniowych biwaków na rozgrzanych dzikich plażach lodówki turystyczne są w stanie zapewnić świeżość przechowywanych potraw. Taki sprzęt przyda się także podczas długich podróży samochodowych, kiedy to swój ulubiony i schłodzony napój możesz mieć zawsze pod ręką. Lodówkę turystyczną wykorzystasz też nawet podczas… remontowania domu w ciepły dzień lub rozmrażania lodówki. 😄

Jednak musisz wiedzieć, że pod pojęciem lodówki turystycznej kryje się kilka typów urządzeń, które działają według zupełnie innego schematu. Dowiedz się, czym różnią się od siebie poszczególne typy tego sprzętu oraz sprawdź, który z nich będzie dla Ciebie najlepszym wyborem!

Lodówka turystyczna — rodzaje chłodzenia

Każdy zna przynajmniej podstawowy schemat chłodzenia w lodówkach. Pojęcia takie jak sprężarka, skraplacz, parownik czy chłodziwo na pewno coś Ci mówią. Jeżeli chcesz sobie przypomnieć podstawy działania lodówki, koniecznie przeczytaj artykuł: Jak działa chłodziarka? 

Jednak w przypadku lodówek turystycznych sprawa wygląda inaczej. Przeważnie nie wykorzystują one standardowego schematu działania chłodziarki, to jeszcze występują w rozmaitych wersjach, różniących się zasilaniem i zastosowanymi technologiami.

Lodówka turystyczna — rodzaje chłodzenia

Wyróżnia się następujące lodówki turystyczne:

  • absorpcyjna — w której chłodziwem jest stężony roztwór amoniaku. Taki typ przypomina nieco klasyczne lodówki widywane w domach, jednak środkiem chłodzącym jest roztwór amoniaku;
  • termoelektryczna — w której wykorzystuje się przepływ prądu przez metal w celu powstawania ciepła lub chłodu;
  • sprężarkowa — działająca w sposób podobny do standardowych chłodziarek domowych.
  • hybrydowe — łączące w sobie technologię termoelektryczną oraz sprężarkową.

Przyjrzyjmy się bliżej tym technologiom. 😄

Chłodziarka absorpcyjna

Chłodzenie absorpcyjne stosuje się nie tylko w lodówkach turystycznych, ale także małych chłodziarkach stacjonarnych — takich, jakie możesz spotkać w biurach czy hotelach. Dużym atutem tego typu technologii jest to, że cały układ chłodzenia nie zajmuje dużo miejsca, a jego praca jest niemal bezgłośna. Niestety — jedną z głównych wad takiej lodówki jest to, że jej wydajność w dużej mierze zależy od temperatury zewnętrznej.

Mechanizm działania takiej lodówki ma pewne podobieństwa do tego, który znamy z chłodziarek sprężarkowych. Ma jednak przy tym sporo różnic. Przede wszystkim — środkiem chłodzącym jest amoniak. A jak dokładnie działa?

Roztwór amoniaku jest podgrzewany przez grzałkę w desorberze, przez co wydziela się gazowa forma amoniaku. Gaz trafia do skraplacza pod dużym ciśnieniem, gdzie zmienia swoją postać na ciekłą. Później trafia on do parownika, gdzie łączy się z wodorem i zaczyna parować. To właśnie ten proces pochłania ciepło z komory lodówki. Potem gaz trafia do absorbera gdzie łączy się ze słabym roztworem amoniaku, by w kolejnym kroku powrócić do desorbera. W tym momencie obieg się zamyka.

Lodówka termoelektryczna

W przypadku urządzenia o konstrukcji termoelektrycznej mamy do czynienia ze zdecydowanie odmiennym typem chłodzenia. Zmniejszanie temperatury odbywa się poprzez moduły Peltiera.

W takiej chłodziarce przepuszcza się prąd przez dwa typy półprzewodników. W zależności od kierunku przepływu energii elektrycznej, jedne z nich pobierają ciepło z otoczenia, a drugie się nagrzewają. Pobieranie ciepła służy do zmniejszenia temperatury w komorze lodówki. Z kolei radiatory wychładzają nagrzewające się elementy tego układu. 

Jak widzisz — w przypadku takiej lodówki nie masz do czynienia z ruchomymi elementami czy przepływającym środkiem chłodzącym. Sprawia to, że opisywane rozwiązanie cechuje się bardzo dużą wytrzymałością mechaniczną. Co więcej — takie lodówki są lżejsze od absorpcyjnych, a przy tym relatywnie tańsze. Niestety — kiepsko sobie radzą z chłodzeniem, gdy temperatura na zewnątrz jest zbyt wysoka.

Chłodziarka sprężarkowa

Turystyczna lodówka sprężarkowa działa niemal identycznie jak standardowa chłodziarka, którą znamy z większości domów czy mieszkań. Technologia jest oparta na środku chłodzącym, który porusza się w zamkniętym obiegu. 

Sprężarka zwiększa ciśnienie chłodziwa znajdującego się w formie gazowej. Trafia ono do skraplacza, w którym środek oddaje ciepło na zewnątrz lodówki i zmienia swój stan na ciekły. Następnie przechodzi ona przez kapilarę, w której następuje zmniejszenie ciśnienie chłodziwa. W parowniku chłodziwo zmienia stan w gazowy oraz przejmuje ciepło z komory lodówki. Wraz ze zwiększaniem się temperatury pary, trafia ona z powrotem do sprężarki. Obieg ponownie się zamyka.

Takie lodówki cechują się bardzo dużą wydajnością — mogą obniżać temperaturę znacznie poniżej zera. Wadą jest z pewnością ograniczona wytrzymałość mechaniczna oraz wysoka waga produktu.

Lodówka hybrydowa

Po co łączyć dwa typy technologii w lodówce turystycznej? Ma to bezpośredni związek z tym, że typy absorpcyjne i termoelektryczne źle sobie radzą z wysokimi temperaturami, podczas gdy chłodziarki sprężarkowe cechują się wysoką wydajnością bez względu na zewnętrzną temperaturę.

Możesz korzystać z chłodziarki na dwa sposoby. Jeżeli zdecydujesz się na uruchomienie lodówki kompresorowej, to możesz liczyć na obniżenie temperatury nawet do kilkunastu stopni poniżej zera. Natomiast, jeżeli wystarczy Ci zmniejszenie temperatury komory o ok. 15-20 stopni Celsjusza (w stosunku do temperatury zewnętrznej) — wystarczy Ci ustawienie trybu termoelektrycznego.

Lodówka turystyczna — do czego jest potrzebna?

Bardzo istotnym czynnikiem przy wyborze lodówki turystycznej jest rodzaj zasilania. Czy będzie ona wykorzystywana wyłącznie w samochodzie osobowym? A może chodzi o lodówkę do kampera lub pod namiot? W zależności od planowanego zastosowania, należy zdecydować się na inny typ zasilania.

Lodówka turystyczna — do czego jest potrzebna?

Musisz zastanowić się, czy lodówka będzie zasilana z gniazda zapalniczkowego czy klasycznej instalacji elektrycznej. W przypadku gniazda zapalniczkowego, musisz liczyć się z tym, że lodówka może być dużym obciążeniem dla akumulatora. W takiej sytuacji należy zdecydować się na lodówkę absorpcyjną lub termoelektryczną.

Nieco inaczej jest w przypadku lodówki hybrydowej. Umożliwia ona zasilanie na dwa sposoby — w zależności od wybranego trybu chłodzenia. Jeżeli zdecydujesz się na mniej wydajne chłodzenie termoelektryczne — możesz wpiąć ją do gniazdka samochodowego. Natomiast, gdy chcesz uzyskać znacznie niższą temperaturę — a tym samym skorzystać z technologii sprężarkowej — konieczne jest podłączenie do instalacji elektrycznej 230 V.

W związku z tym musisz mieć na uwadze, że:

  • jeżeli jedziesz na kilkudniową wyprawę, przyda Ci się lodówka o dużej wydajności — najlepiej sprężarkowa lub hybrydowa;
  • gdy lodówka ma być wykorzystana podczas kilkunastogodzinnej podróży — w zupełności wystarczy Ci technologia absorpcyjna lub termoelektryczna.

Nie bez znaczenia jest także cena lodówki. Wiedz o tym, że najtańsze są urządzenia wykorzystujące technologię termoelektryczną. Możesz je kupić już za ok. kilkaset złotych. Natomiast w przypadku lodówek sprężarkowych — za najtańsze i najmniejsze modele trzeba zapłacić ok. 1000 zł.

Widzisz już, że jest wiele przykładów lodówek turystycznych. Wiedz, że pod tą nazwą możesz także spotkać termiczne pojemniki z wkładami chłodzącymi (wymagającymi wcześniejszego zamrożenia np. w domowej zamrażarce). Pamiętaj jednak, że lodówki tego typu nie mają zasilania — i w konsekwencji nie chłodzą. Tego typu urządzenia działają jak termos — utrzymują niską temperaturę we wnętrzu, izolując od zewnętrznego gorąca. 

Na jaki typ lodówki się zdecydujesz? Jaki jest Twój planowany sposób korzystania z takiego urządzenia? Koniecznie daj nam o tym znać w komentarzach. 😄

0 0 głos
Ocena publikacji

Podobne wpisy

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
0
Masz pytanie? Zadaj je w komentarzu.x
()
x