Jak odkamienić pralkę? Domowe sposoby na usunięcie kamienia

PoradyPralki

Gdy w pralce pojawia się kamień, często oznacza to problemy. Jeżeli będzie się on odkładać we wnętrzu urządzenia, może to prowadzić do większej awarii. Dlatego, gdy tylko zauważysz tego typu osad w urządzeniu, trzeba się go jak najszybciej pozbyć. Dowiedz się, jak odkamienić pralkę bez większych problemów.

Twarda woda to zmora dla pralek. Wytrącający się osad osadza się na elementach wewnętrznych pralki — szczególnie na grzałce — stopniowo ograniczając jej efektywność. Kamień osadza się także np. w okolicach dozownika czy fartucha. Może także zakłócić dopływ wody do pralki. Pamiętaj, że kamień to często dopiero początek zanieczyszczeń — może się on mieszać np. z resztkami środków piorących, tworząc nieprzyjemny szlam. 

Konsekwencje kamienia mogą być różnorodne — czasem będzie się to wiązać z koniecznością wymiany elementu, który przez osad uległ awarii. Niekiedy problem ograniczy się do nieprzyjemnego zapachu z pralki.

Jak widzisz — jest to spory problem, którego nie powinno się ignorować. Najlepiej się przed nim chronić, stosując rozmaite środki do zmiękczania wody. Jednak nawet, gdy już dostrzeżesz kamień w pralce, nie ma co rozkładać rąk — da się go skutecznie usunąć. Chętnie przedstawię Ci kilka sprawdzonych sposobów. 😄

Jak odkamienić pralkę: kwasek cytrynowy — domowy pogromca kamienia

Jednym z najlepiej dostępnych środków ułatwiających pozbycie się kamienia z wnętrza pralki jest… kwasek cytrynowy. Wystarczy puścić puste pranie bez wsadu z takim środkiem (śmiało dodaj go nawet kilkadziesiąt gram), a kwasek doprowadzi do rozbicia osadu i wypłucze go z wnętrza urządzenia.

Jak odkamienić pralkę: kwasek cytrynowy — domowy pogromca kamienia

Takie rozwiązanie warto stosować prewencyjnie. W zależności od częstotliwości eksploatowania pralki oraz od stopnia twardości wody w Twoim domu, wykonaj takie pranie raz na 2 tygodnie lub przynajmniej raz na miesiąc. 😄

Jeżeli Twój problem z pralką nie ogranicza się do samego kamienia — do kwasku cytrynowego dodaj kilka szklanek octu, który ma doskonałe właściwości odkażające. Po przeprowadzeniu cyklu prania (bez wsadu) z taką mieszanką, osad może zostać wypłukany z pralki.

Pamiętaj — żeby podczas prania wybrać program o wysokiej temperaturze — najlepiej przynajmniej 60 stopni. Niech będzie to długi program — może przynieść znacznie lepsze efekty niż w przypadku cykli ekspresowych.

Jak odkamienić pralkę: soda oczyszczona — zawsze skuteczna

Doskonałym rozwiązaniem jest także soda oczyszczona (1 lub nawet 2 opakowania). Wystarczy wsypać ją do dozownika, a następnie puścić pranie bez wsadu z wysoką temperaturą.

Po takim praniu może być konieczne przeprowadzenie dodatkowego płukania — piana z sody może odkładać się wewnątrz bębna i być trudna do usunięcia. Przeprowadzenie dodatkowego “pustego” prania pozwoli na jej wypłukanie z zakamarków. 😄

Odkamienianie z użyciem detergentu

Odkamienianie z użyciem detergentu

Oczywiście możesz skorzystać także ze środków przeznaczonych do odkamieniania pralki. To rozwiązanie potrzebne szczególnie wtedy, gdy kamień jest już na tyle rozwinięty, że bardzo trudno jest się go pozbyć.

Pamiętaj jednak, żeby przed ich użyciem dokładnie zapoznać się ze sposobem użycia na opakowaniu środka. Niektóre z nich dodaje się w trakcie standardowego prania. Inne wymagają wykonania prania bez wsadu.

Lepiej zapobiegać niż odkamieniać

Czy kamień zawsze pojawi się w pralce — i nie ma na to lekarstwa? Oczywiście tak nie jest. Możesz przeciwdziałać osadzaniu się kamienia w urządzeniu decydując się np. na:

  • magnetyzer — czyli element, który montuje się przy zaworze dopływowym. W takim wypadku w wodzie — pod wpływem działania pola magnetycznego — hamuje wytwarzanie się osadu. Jest to związane ze zmianą struktury osadu wapiennego;
  • zmiękczacz jonowy — w tym wypadku hamowanie wytrącania osadu jest możliwe dzięki procesowi wymiany jonowej;
  • zmiękczacze do wody w formie proszku lub żelu — stosowany profilaktycznie środek do zmiękczania wody chroni przed wytrącaniem się osadu wewnątrz urządzenia. Przeważnie można z niego korzystać podczas standardowego prania. 
Lepiej zapobiegać niż odkamieniać

Pamiętaj, że gruntowne czyszczenie pralki to sposób na jej długowieczność. Wprawdzie w przypadku wyjątkowo twardej wody trzeba przeprowadzać je znacznie częściej. 😄

A może masz inne domowe sposoby na pozbycie się kamienia z pralki? Podziel się nimi z innymi, pisząc o nich w komentarzach! 😄

0 0 głos
Ocena publikacji

Podobne wpisy

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
0
Masz pytanie? Zadaj je w komentarzu.x
()
x