Statystyki wskazują, że ponad 40 proc. Polaków ma pewien rodzaj alergii. Życie z uczuleniami wiąże się z wieloma uciążliwymi dolegliwościami — takimi jak katar, kaszel, kichanie, a nawet chroniczne zmęczenie czy ból głowy. Nie każdy zdaje sobie sprawę, że kontakt z alergenami można ograniczyć poprzez… pozbycie się kurzu. Jednak nie każdy odkurzacz będzie odpowiedni dla alergika. Dowiedz się, jaki wybrać odkurzacz dla alergika.
Kurz to pył, który składa się z drobnych ziarenek piasku, cząstek włosów, naskórka, czy innych włókien. Właśnie takie środowisko cenią sobie roztocza — znane również jako… skórożarłoczki. Jak sama nazwa wskazuje — żywią się one złuszczonymi komórkami skóry, które znajdują się w kurzu. A tam, gdzie jest go najwięcej — czyli we wszelkiego rodzajach dywanach, materacach, kanapach i łóżkach — mają doskonałe warunki do rozwoju.
Tak się składa, że roztocza stanowią jedną z najbardziej istotnych przyczyn reakcji alergicznych — w dodatku występujących przez cały rok, a nie tylko w okresie pylenia.
Co więcej — w kurzu znajdują się nie tylko roztocza, ale także bakterie czy zarodniki grzybów — które także mogą wywoływać reakcje alergiczne. A jeżeli masz domowego pupila, to na dywanach i tapicerkach osadza się także sierść psa lub kota, która jest również bardzo silnym alergenem.
Widzisz zatem, że z kurzem nie ma żartów i w przypadku reakcji alergicznych u któregoś z domowników, trzeba jak najszybciej ograniczyć kontakt z elementem uczulającym. Najlepszym na to sposobem jest skuteczne odkurzanie. 😄
Jaki odkurzacz będzie najlepszy dla alergika? Zapoznaj się z tym poradnikiem, aby dowiedzieć się, na jakie funkcje zwrócić uwagę przy wyborze takiego urządzenia.
Sprawdź, co znajdziesz w tej publikacji
Klasa reemisji kurzu w odkurzaczu
Podczas odkurzania na sucho — z wykorzystaniem standardowego odkurzacza wyposażonego w worek — kurz zasysany jest do wnętrza urządzenia i ląduje w worku.
Jednak worek w połączeniu z prostymi filtrami tekstylnymi nie jest wystarczającą barierą dla drobnych zanieczyszczeń. W praktyce wiele z nich trafia z powrotem do pomieszczenia przez otwory wylotowe w odkurzaczu.
Zjawisko to nosi nazwę reemisji kurzu.
Producenci mają obowiązek umieszczania informacji dotyczącej klasy reemisji kurzu na odkurzaczu. Jest ona przedstawiana w przedziale od A do G — gdzie:
- A oznacza bardzo niską reemisję
Czyli skuteczne odkurzanie i blokowanie rozprzestrzeniania się drobnych pyłków — w tym wypadku w wylatującym powietrzu jest maksymalnie 0,02% zanieczyszczeń zasysanych. - G oznacza wysoką reemisję
Czyli niską skuteczność oczyszczania zasysanego powietrza — w konsekwencji wiele drobinek pyłu wraca z powrotem do pomieszczenia — w sprzętach tej klasy w wylatującym powietrzu jest powyżej 1% zanieczyszczeń zasysanych.
Jeżeli jesteś alergikiem, skup się przede wszystkim na tym parametrze. Wybierz urządzenie o klasie reemisji A.
Uwaga! Nie pomyl klasy reemisji odkurzacza z klasą energetyczną lub klasą skuteczności odkurzania. Te wartości odnoszą się do zupełnie innych parametrów.
System filtracji
Od czego zależy klasa reemisji kurzu? Przede wszystkim od zastosowanych filtrów. W dużym uproszczeniu można dokonać podziału na filtry:
- tekstylne — wykonane z pianki, flizeliny lub innego tworzywa, są raczej mało skuteczne i wymagają częstej wymiany, w związku z tym nie są polecane dla alergików.
- wodne — wykorzystujące pojemnik z wodą do filtrowania zasysanego powietrza, polecane dla alergików.
- antyalergiczne — to nazwa stosowana przede wszystkim do filtrów HEPA (High Efficiency Particulate Air Filter) cechujących się bardzo wysoką wydajnością filtrowania (od 85% w przypadku klasy EPA10 aż do 99,995% przy HEPA H14).
Wybierając odkurzacz dla alergika zdecyduj się przede wszystkim na urządzenia wykorzystujące filtry wodne oraz antyalergiczne. Co więcej — w niektórych odkurzaczach wodnych stosowane są oba te filtry naraz, dzięki czemu skuteczność filtrowania jest na poziomie bliskim 100%.
Sposób opróżniania
Podczas wybierania odkurzacza dla alergika często zapomina się o jednej kwestii, czyli o sposobie jego opróżniania. Wbrew pozorom to dość ważna kwestia. Dlaczego?
W przypadku odkurzaczy wodnych sprawa jest raczej oczywista. Po każdym odkurzaniu należy opróżnić i opłukać pojemnik na wodę. Jeżeli zrobisz to w sposób dokładny, to efektywnie pozbędziesz się cząstek kurzu.
Natomiast inaczej ma się sprawa w przypadku suchych odkurzaczy bezworkowych. Producenci często zachwalają systemy filtracji w urządzeniu. Niestety — jeżeli sposób opróżniania pojemnika jest nie do końca przemyślany, to podczas tej czynności można… z powrotem rozprzestrzenić sporo drobinek kurzu i pyłu do pomieszczenia.
Może się więc okazać, że odkurzacz workowy może ograniczyć rozprzestrzenianie się kurzu. W jaki sposób? Otóż jeżeli jest wyposażony w dobrej jakości worek, to nie tylko gromadzi kurz w szczelnym zamknięciu, ale także może być bardzo wydajny — w związku z czym opróżnianie odkurzacza przeprowadza się tylko sporadycznie (co z kolei zmniejsza ryzyko “wysypania” kurzu z powrotem do pomieszczenia).
Moc urządzenia
Bardzo istotnym czynnikiem podczas wyboru odkurzacza jest także moc urządzenia. Nie ma się co oszukiwać — im wyższa moc, tym lepsza siła ssania. To z kolei wiąże się z jak największą skutecznością w usuwaniu kurzu.
Przepisy unijne od 2017 r. nie pozwalają na sprzedaż odkurzaczy o mocy wyższej niż 900 W, w związku z tym nie dostaniesz już odkurzacza workowego o mocy przekraczającej 2000 W. Dzięki temu urządzenia mają lepsze klasy energetyczne i — zużywając mniej prądu — są bardziej przyjazne dla środowiska.
Jednak mając do wyboru odkurzacz o mocy 300 W a 650 W — alergik powinien bez wahania zdecydować się na ten wyposażony w silnik o wyższej mocy.
Szczotki do sierści
Jeżeli masz w domu psa lub kota, to z pewnością wiesz o tym, jak dużym problemem jest gubienie sierści. Odkłada się ona na dywanach lub kanapach, jest trudna do usunięcia, a przy tym działa drażniąco dla alergików.
Dlatego też wybierając odkurzacz dla alergika, dobrze zdecydować się na model wyposażony w specjalną turboszczotkę przeznaczoną do usuwania sierści. Budowa takiego elementu łączy w sobie ssanie ze szczotkowaniem, w związku z czym naprawdę skutecznie usuwa sierść i włosy z dywanów czy tapicerek.
Dobrym rozwiązaniem jest także elektroszczotka — czyli szczotka z odrębnym zasilaniem. W takim wypadku wewnętrzny wałek w tym elemencie jest obracany za pomocą osobnego silnika.
Alergia a odkurzacz piorący
Jeżeli dolegliwości związane z alergią są dla Ciebie wyjątkowo uciążliwe i ciągle masz problem z zalegającym kurzem, być może trzeba pójść o krok dalej. Chodzi o dokładne i regularne pranie tapicerek i dywanów.
Zwykły odkurzacz Ci w tym nie pomoże.
W takim wypadku doskonałym rozwiązaniem jest odkurzacz piorący lub wodny z funkcją prania. Takie urządzenie jednocześnie spryskuje powierzchnię detergentem i wciąga zanieczyszczenia do zbiornika z brudną wodą. Dzięki temu pranie wnika głęboko w tapicerkę, co może okazać się bardzo skuteczne w usuwaniu roztoczy i drobnoustrojów.
Robot sprzątający dla alergika?
Jeżeli mówimy o odkurzaczach dla alergików, to nie można pominąć tematu robotów sprzątających. Dlaczego? Otóż jest to naprawdę dobra propozycja dla osób, dla których kurz przysparza wielu dolegliwości.
Wybierając takie urządzenie nie tracisz czasu na codzienne odkurzanie mieszkania — robot zrobi to za Ciebie. Poza tym możesz ustawić odkurzanie, gdy nie ma Cię w domu — w ten sposób nie narażasz się na kontakt z kurzem unoszącym się podczas sprzątania.
Lepsze roboty sprzątające oferują — oprócz polecanych dla alergików filtrów HEPA — wiele przydatnych funkcji dla osób z uczuleniami. Warto przyjrzeć się chociażby funkcji drgającego mopowania — czyli możliwości automatycznego czyszczenia powierzchni na mokro.
Jeżeli będziesz regularnie korzystał z takiego robota, to możesz liczyć na znaczące zmniejszenie kurzu w swoim domu czy mieszkaniu.
W tym artykule przedstawiłam Ci szereg czynników, na jakie warto zwrócić uwagę przy wyborze odkurzacza dla alergików. Oczywiście najistotniejszym elementem, który skłoni Cię do zakupu konkretnego modelu będzie… Twój budżet. 😄
Na szczęście nawet proste odkurzacze workowe często wyposażone są w skuteczne filtry antyalergiczne — w związku z tym nie musisz od razu decydować się na urządzenie za kilka tysięcy złotych.